PDA

Arată versiune întreagă : Informatii despre Portland, Oregon

mimi_bach
15.11.2011, 20:03
Buna,

Sunt Mihaela.
Se poate sa imi spuneti si mie care sunt serviciile pe care trebuie sa mi le asigur atunci cand voi ajunge in Portland, Oregon?

Multumesc mult,
:hands:

aramis_13
16.11.2011, 00:52
depinde. depinde de ce anume înţelegi prin servicii.

mimi_bach
16.11.2011, 19:09
pai nu stiu, apa, gaze, telefon, internet, electricitate, chestiile de baza

aramis_13
16.11.2011, 19:53
păi alea sunt.

depinde unde îţi faci domiciliu'. s-ar putea să ai nevoie de contract pentru apă, s-ar putea să nu sau să nu ai apă curentă. s-ar putea să ai nevoie de contract cu ăia de la gaze s-ar putea să nu, sau s-ar putea să nu ai gaze deloc. la fel cu electricitatea, s-ar putea să ai nevoie de contract s-ar putea să nu. cablu doar dacă vrei şi dacă se poate. telefon aşijderea. internet dacă ai la ce (şi oricum astea trei merg de regulă împreună).

plus că mai contează şi cum vi.

mimi_bach
16.11.2011, 20:06
m-ai lamurit de m-ai zapacit :P
sa zicem ca apa, gaze, electricitate sunt chestii minim necesare, le voi rezolva cumva
zi-im de net si de telefon

:protected:

Enter
16.11.2011, 23:56
Pai ce sa iti zica ? Omu a spus f corect, depinde de tine, depinde de ce gasesti acolo, depinde de posibilitatile tale.

aramis_13
17.11.2011, 00:59
păi ţi-am spus deja. telefonu (de pământ) cablu şi internetu' vin de regulă de la acelaşi furnizor, pe cablu. dacă nu-ţi plac firmele de cablu şi îţi/ţi se permite (depinde unde locuieşi) te duci la ăia care folosesc satelitu'.

telefon mobil îţi iei cu cartelă dacă n-ai pe nimeni (şi ai noroc) sau cu abonament dacă ai pe cineva care să te treacă pe planu' lui.

nu prea am cum să-i răspund concret dacă nu oferi nişte informaţii minime despre ce şi cum vei începe

Enter
17.11.2011, 07:30
Cum adica pe cartela daca ai noroc ? In Ro iti iei o cartela de 5 euro, ai numar si mii de minute in retea, iar luna de luna pui 5 E pe ea.

livia
17.11.2011, 07:30
nu prea am cum să-i răspund concret dacă nu oferi nişte informaţii minime despre ce şi cum vei începe

In primul rand nu ai specificat unde vei locui, ai acolo sau vei cumpara o casa, vei inchiria... Daca tu nu oferi detalii e greu sa-ti raspunda cineva ceva concret.

manolica1
17.11.2011, 10:10
Cum adica pe cartela daca ai noroc ? In Ro iti iei o cartela de 5 euro, ai numar si mii de minute in retea, iar luna de luna pui 5 E pe ea.

nu are nicio legatura RO cu US, in US la cartela fie ca suni sau primesti esti taxat, pe cand in Ro daca primesti tel e mocca....

Enter
17.11.2011, 12:01
vezi ca eu nu sunt acceasi persoana cu cea care e initiat topicul acesta; pune si tu un punct ca sa se intelega cu cine vorbesti. Ea este mimi a lui bach (o fi vreun peste prins de livia).http://www.youtube.com/watch?v=fC5sNomuilU

manolica1
17.11.2011, 12:03
vezi ca eu nu sunt acceasi persoana cu cea care e initiat topicul acesta; pune si tu un punct ca sa se intelega cu cine vorbesti. Ea este mimi a lui bach (o fi vreun peste prins de livia).http://www.youtube.com/watch?v=fC5sNomuilU

scuze, am editat...

mimi_bach
17.11.2011, 19:00

gluma asta n-am inteles-o. inca nu sunt in State si poate de aia

o sa ajung in Portland, Oregon. o sa stau in chirie (nu stiu exact unde). eu vin pe perioada limitata 5ani (studii postunuversitare)
conexiune la internet, -:calcul:- ce imi recomandati
telefonie, -:gsm:- sa vb in US si sa pot suna acasa, ce imi recomandati

:v:

multumesc

Enter
18.11.2011, 00:12
Ca sa poti suna acasa nu iti trebuie telefon. O poti face pe internet gratis. Cred ca este foarte scump sa suni de pe telefon in Ro.
Internet - te interesezi ce retea este in zona. Cred ca toate sunt bune.

livia
18.11.2011, 07:36
o sa ajung in Portland, Oregon. o sa stau in chirie (nu stiu exact unde). eu vin pe perioada limitata 5ani (studii postunuversitare)
conexiune la internet, -:calcul:- ce imi recomandati
telefonie, -:gsm:- sa vb in US si sa pot suna acasa, ce imi recomandati

:v:

multumesc

Daca o sa stai in inchirie, "serviciile" de baza vor fi deja rezolvate.
Un dezavantaj e posibil sa fie din cauza ca de obicei (depinde si asta, nu e nimic batutu in cuie) nu prea vei putea tu sa schimbi cum vrei providerul de tv-internet-telefon.
Nu are rost sa-ti bati capul cu asa ceva de pe acum, la fata locului vei vedea exact ce si cum.

Pentru vorbit in Romania eu folosesc un card, chiar de la cei care isi fac reclama aici pe forum, dar sunt destule alte variante. Folosesti telefonul fix, formezi un cod de acces (care-l primesti cand platesti) si te contectezi cu Romania cu tarifele afisate la ei (mie imi convin). Cel mai mult vorbesc pe Skype cu ei, pe telefon sun rar. Mai vorbesc de pe mobil cand am minute prea multe acumulate (Net10, e 10centi/minut), nu am plan la ei ca folosesc putin mobilul, am cartela.

mimi_bach
18.11.2011, 17:38
Daca o sa stai in inchirie, "serviciile" de baza vor fi deja rezolvate.
Un dezavantaj e posibil sa fie din cauza ca de obicei (depinde si asta, nu e nimic batutu in cuie) nu prea vei putea tu sa schimbi cum vrei providerul de tv-internet-telefon.
Nu are rost sa-ti bati capul cu asa ceva de pe acum, la fata locului vei vedea exact ce si cum.

Pentru vorbit in Romania eu folosesc un card, chiar de la cei care isi fac reclama aici pe forum, dar sunt destule alte variante. Folosesti telefonul fix, formezi un cod de acces (care-l primesti cand platesti) si te contectezi cu Romania cu tarifele afisate la ei (mie imi convin). Cel mai mult vorbesc pe Skype cu ei, pe telefon sun rar. Mai vorbesc de pe mobil cand am minute prea multe acumulate (Net10, e 10centi/minut), nu am plan la ei ca folosesc putin mobilul, am cartela.

Am notat, carduri de sunat in Romania. O sa ma mai uit si eu si poate mai facem schimb de opinii.
Multumesc

mimi_bach
24.11.2011, 19:32
Am notat, carduri de sunat in Romania. O sa ma mai uit si eu si poate mai facem schimb de opinii.
Multumesc

Buna,

Nu stiu cat intereseaza pe cineva de mine, dar eu tot va zic ce am gasit pe tema carduri si alte metode de a suna din SUA in Romania.
am cautat despre telefonie si alte asemenea si am gasit o discutie destul de recenta pe un forum din Canada http://www.quebec.ro/forum/taclaua-quebec-ro/servicii-64104/20/ in care am vazut o oferta pt canada
era de la unii icarustel, care se pare ca sunt si in state.
am mai vazut si ca unii au facut scandal ca de ce a postat tipul ala toata oferta ca face reclama
am astfel o intrebare. daca eu le scriu celor de la icarustel (le-am vazut deja site-ul, dar ei recomanda sa fie contactati) si apoi va arat ce mi-au zis, o sa imi ia cineva capul pt ca fac reclama?

:peace2:

aramis_13
24.11.2011, 21:04
păi cam faci reclamă.

mimi_bach
24.11.2011, 21:16
păi cam faci reclamă.

astept raspunsul lor si daca ce primesc imi place cum suna sunt dispusa sa imi asum injuraturile celorlalti utilizatori de aici

:thatsit:

aramis_13
24.11.2011, 21:33
se vede treaba că nu îți citești mesageria privată...

mimi_bach
24.11.2011, 21:41
se vede treaba că nu îți citești mesageria privată...

am invatat cum se face si am verificat ;)

mimi_bach
25.11.2011, 18:16
le-am scris celor de la icarustel si mi-au dat un mail frumos si mi-au zis despre cum se foloseste, si partea buna spre desosebire de cartele e ca platesc dupa ce folosesc nu ca la cartele inainte. mi-au zis ca pentru mai multe detalii (tarife si inscriere sa le mai scriu). atat pt moment. ms pt atentie. over and out

:ok:

mimi_bach
28.11.2011, 20:33
cred ca mai bine se intereseaza fiecare, daca vrea sa afle mai multe despre icarustel, ca mi s-a spus ca voi fi injurata ...
eu oricum mai am pana ajung in portland, vreo 4 luni si nu are rost sa imi sara lumea in cap.
o zi buna

:anounce:

manolica1
29.11.2011, 09:10
de vreo 2 luni de zile folosesc ooVoo pt a vb acasa cu ai mei, calaritate sunet video de 10 ori mai buna decat skype, cea mai buna oferta dupa mine la telefonie o au cei de la T-Mobile, cartela pre-pay de $50 vorbit, mesaje si internet fara limita...pt sunat in Ro folosesc NYC pre-pay card cu 2 dolari o jumatate de ora...cu cartelele aste de vb im RO m-am ars....

mimi_bach
29.11.2011, 16:15
de vreo 2 luni de zile folosesc ooVoo pt a vb acasa cu ai mei, calaritate sunet video de 10 ori mai buna decat skype, cea mai buna oferta dupa mine la telefonie o au cei de la T-Mobile, cartela pre-pay de $50 vorbit, mesaje si internet fara limita...pt sunat in Ro folosesc NYC pre-pay card cu 2 dolari o jumatate de ora...cu cartelele aste de vb im RO m-am ars....

T-mobile stiu si eu ca is buni, iar solutii de vorbit online sunt multe, insa ai dreptate ca pt sunat in Romania sunt chestii mai ieftine. Ce zici tu suna bine, doar ca pare cam scump (6.66c/min), eu am gasit mai ieftin si chiar cu mult (1.8c/min fix RO si 5.9c/min mobil RO), dar sunt singur ca ai tu ceva motive sa folosesti ce ai in prezent.

:music:

sorin
29.11.2011, 17:06
Ceea ce presimteam in ceea ce priveste directia in care se indrepta aceasta discutie, s-a adeverit. mimi_bach are contul suspendat permanent pentru incalcarea regulamentului de postare, mai concret, adaugarea unui link comercial la semnatura, fara a avea vreo aprobare prealabila in acest sens. Desi facea reclama mascata de mai mult timp fara sa i se atraga atentia, nu a stiut sa se opreasca la timp.

Pisoi
29.11.2011, 19:07
Ceea ce presimteam in ceea ce priveste directia in care se indrepta aceasta discutie, s-a adeverit. mimi_bach are contul suspendat permanent pentru incalcarea regulamentului de postare, mai concret, adaugarea unui link comercial la semnatura, fara a avea vreo aprobare prealabila in acest sens. Desi facea reclama mascata de mai mult timp fara sa i se atraga atentia, nu a stiut sa se opreasca la timp.
...ceacarul, ca de obicei ti-a dat un "fitil" ! :cool:
http://i116.photobucket.com/albums/o31/pisoi2/f4d9e60b.gif

păi cam faci reclamă.
p.s. mimi_bach, daca ajungi pe unde ti-ai propus ...da-ne un semn de viata sa stim si noi daca informatiile (de buna credinta) primite pe acest forum ti-au folosit oarecum...:thinking: ...ca altfel treaba expusa cu "telefonu'" nu prea are concurenta la "fish marketurile" de p-aici! :ideea:

aramis_13
29.11.2011, 19:56
pe cine-l mănâncă pielea trebuie scărpinat, nu? io unu i-am zis de la mesajul 20 că o s-o ia pe cârcă, da' n-a vrut să asculte.

Enter
06.12.2011, 10:17
Poate Sorin o fi suparat ca nu foloseste serviciul de telefonie promovat de el ?
Sorin = The War Lord

vava
14.05.2012, 05:24
ma poate ajuta cineva o camera de inchiriat max 1 luna ??