PDA

Arată versiune întreagă : permis de munca

adimucu
07.10.2011, 06:28
buna ziua! ma numesc alin si vin din sibiu.
am lucrat in 2001 un an intreg cu contract ferm. acum lucrez din nou sunt in germania cu un contract de 9 luni. va rog sa imi spuneti unde trebuie sa ma duc si ce sa fac ca sa obtin un permis de munca si ce fel de permis de munca pot sa obtin. dar va rog daca e vorba de institutii sa scrieti numele fara prescurtari. in alta ordine de idei, eu sunt licentiat in romania, unde am lucrat 10 ani ca sociopsihopedagog. ma poate ajuta asta in vreun fel la permisul de munca?
va multumesc foarte mult. salutari cordiale!

entactix
17.10.2011, 07:23
Salut Alin,

Pana acum ceva timp, permisele de munca erau eliberate de birourile locale ale Agentur für Arbeit. Recent, serviciile s-au centralizat la Bonn in cadrul Bundesagentur für Arbeit - ZAV. Nu are rost sa mergi sa te interesezi la birourile locale, nu te pot ajuta cu nimic in afara de a te trimite mai departe la Bonn.

Denumirea completa a institutiei e:

Bundesagentur für Arbeit
Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV)

Adresa: Villemombler Straße 76, 53123 Bonn
Tel: 0228 713 1313
Fax: 0228 713 270 1111
E-Mail: zav@arbeitsagentur.de

Daca ai lucrat un an neintrerupt in Germania cu contract de munca incheiat cu o firma germana, ai dreptul la permis de munca fara restrictii - asa-numita Arbeitsgenehmigung-EU für berufliche Tätigkeiten jeder Art.

Documente necesare:
- permisul de munca pe baza caruia ti-ai desfasurat activitatea (in copie)
- pasaport (in copie)
- adeverinta din partea administratiei locale care sa confirme ca ai domiciliul in Germania si sa specifice perioada in care ai locuit aici; se numeste "Meldebescheinigung" si o obtii de la Bürgerbüro al Kreis/Stadtvervaltung din zona in care locuiesti (in original)
- adeverintele de salariu (Entgeltabrechnung) pentru fiecare din cele 12 luni consecutive in care ai lucrat (in copie)
- formularul tip (Arbeitserlaubnis-EU) completat doar in chenarul de sus cu datele tale personale (nu uita numarul de asigurare sociala) - ti-l trimit ei prin posta dupa ce ai luat legatura telefonic (in original)

Toate actele le trimiti prin posta la adresa de mai sus - iti mai specifica ei o data in scrisoarea care ti-o trimit impreuna cu formularul. De obicei eliberarea permisului dureaza 4-6 saptamani.

Daca lipseste unul din documente, daca sunt incomplete sau daca durata reala de munca are intreruperi, probabil nu vei putea obtine permisul fara restrictii si pe durata nedeterminata. In acest caz, trebuie ca urmatorul tau angajator sa depuna cerere pentru permis de munca pentru tine pe durata de minim 12 luni - pastreaza absolut toate documentele relevante si poti aplica anul viitor.

Informatii suplimentare poti obtine la InfoCenter (nr. de mai sus) sau direct la tel. 0228-7132000 (legatura directa la Directia Arbeitsgenehmigung-EU a ZAV).

Pregatirea din Romania nu este direct relevanta pentru obtinerea permisului de munca, nu-ti cere nimeni nici o diploma. Indirect, bineinteles, te ajuta sa gasesti un job si il motiveaza pe angajator sa treaca prin toata nebunia cu solicitarea unui permis de munca pentru tine - dar in final, pe cei de la Agentur für Arbeit nu ii intereseaza ce pregatire ai.

Alex

tonita
17.10.2011, 17:24
Alin s-a orientat între timp spre "Schwarzarbeit", dupa cum ne-a spus pe alt thread, dar informatia e ta e excelenta.

adimucu
19.10.2011, 15:26
bine zis!!!
insa nu m-am orientat eu, am fost orientat fortat din pacate. se pare ca nu sunt chiar „schwarz”, mai degraba as spune „grauarbeiter”... :D

tonita
20.10.2011, 14:31
Ce-i aia? Poate ajuta si pe altii.