PDA

Arată versiune întreagă : intrebare de 5 stele

dalexa_10
14.09.2011, 04:49
Cine poate sa ma lamureasca care sunt functiile sau atributiile unui consulat in alt stat?:thinking:
Raspunsul poate fii de 10 stele!:aplause:
Imi place forumul!:ok:

aramis_13
14.09.2011, 09:08
aceleași ca în oricare alt stat: reprezentarea diplomatică a țării de origine și prestarea de servicii consulare către cetățenii propriei țări, cei a țării gazdă sau a terțe state.

sorin
14.09.2011, 09:37
Cine poate sa ma lamureasca care sunt functiile sau atributiile unui consulat in alt stat?:thinking:
Raspunsul poate fii de 10 stele!:aplause:

aceleași ca în oricare alt stat: reprezentarea diplomatică a țării de origine și prestarea de servicii consulare către cetățenii propriei țări, cei a țării gazdă sau a terțe state.
cred ca intrebarea a fost oarecum indirecta. parca vad ca acum vine cu o continuare de genul "si atunci de ce nu raspunde nimeni la telefoane, sau la emailuri cand le cer ajutorul?" : )

Pisoi
14.09.2011, 09:56
...ai raspuns de 10 stele! ...meriti o patlagica! :d:

dalexa_10
14.09.2011, 14:39
Aproape am inteles rspunsul tau , pisoi darrr.....pentru cetatenii care parasesc tara aia frumoasa ( ca sa nu mai fie pacat ca locuim acolo) si locuiesc in meleagurile unde consulatul isi extinde ...tentaculele... ce ajutor/sprijin ofera pribegitilor sai ( excepte ¨mercatul de papeles¨) si aici ma refer la fresh informacion????!!!!:-?
Ah da, tot timpul gandesc un pic cu intarziere ( si nu sunt blonda):d!
Consulatul se ocupa de partea diplomatica ci nu cea informatica!!!!!!:-$

angelonline
14.09.2011, 17:40
fresh informacion: http://www.mae.ro/sites/default/files/file/acte_normative/2006.03.29_viena_1963.pdf

Pisoi
14.09.2011, 21:26
Aproape am inteles rspunsul tau , pisoi darrr.....
...nu cred ca ai inteles nici macar p-aproape raspunsul meu :ideea: ...comentariul meu (chiar daca a fost offtopic) s-a referit strict la raspunsul "ceacarului" ...si conform denumirii "comic" al topicului i-am acordat "comic" virtual o patlagica in celalalt ochi ...adica o bulina verde ...de fo'10 stele! :cool:
...tu de ce crezi ca are saracul un ochi traumatizat? ...pai de prea multe patlagele! :d:

pentru cetatenii care parasesc tara aia frumoasa ( ca sa nu mai fie pacat ca locuim acolo) si locuiesc in meleagurile unde consulatul isi extinde ...tentaculele... ce ajutor/sprijin ofera pribegitilor sai ( excepte ¨mercatul de papeles¨) si aici ma refer la fresh informacion????!!!!:-?
Ah da, tot timpul gandesc un pic cu intarziere ( si nu sunt blonda):d!
Consulatul se ocupa de partea diplomatica ci nu cea informatica!!!!!!:-$
...parerea mea este ca numele topicului si comentariul tau in deschidere "e cam parodie" ...in consecinta ...zic eu sa nu te astepti la raspunsuri prea serioase! :starsmile:

dalexa_10
15.09.2011, 00:04
¨Vorbind¨ serios!
Sunt de 3 ani in Spańa si preocuparea principala care o am, este ca de multe ori ( stiu ca nu sunt singura si nici ultima) a trebuit sa descopar singura ce am de facut si cum sa ma descurc in....birocratie!
Ideea era ca nu exista informatie cu toate ca medii sunt cu duiumu.
Poate nu ma exprim cum trebuie dar chiar daca suntem niste pribegi , intotdeauna am considerat ca din cand in cand avem nevoie de o mana de ajutor, ajutor care l-am gasit mai mult cu straini decat cu ai nostrii!
Exista preconceptia ¨lasa-l sa treaca si el prin ce-am trecut eu, ca sa stie¨(asta se aplica si in educatia copilului). Mie mi se pare o greseala enorma!
In fine , nu conteaza asta si nici parerea mea.
M-am bucurat cand am descoperit portalul asta in care poti sa arunci cate o idee cate o parere!
Poate sunt depasita dar raman la ideea ca nu exista nici un loc unde sa poti sa gasesti informatie , sa-ti spuna de exemplu de noutati in ce priveste diverse regulamente si modificari care ne afecteaza pe toti, ce poti sa faci ca sa fie totul ( cat de cat) ok!
Normal ar ca ¨cel mare sa- ajute pe cel mic¨, sa ne ajutam intre noi. Au fost atatea cazuri in care eram depasita de situatie si cand ma plangeam sarea careva : aaa pai de ce nu ai spus ca eu stiam si-ti spuneam!
La asta ma refer ca sunt atatea lucruri care ar fii mult mai simple daca ar exista informatia necesara , la locul si timpul pňtrivit.
Oricum va multumesc pentru colaborare si in mod special lui angelonline! Un grand abraço!

aramis_13
15.09.2011, 00:31
rămânând în tonul serios, ce are a face sula cu prefectura? ce legătură are ce servicii poate presta un consulat (fie el general sau simplu) cu ajutorul de la unul şi altul? regulamente, modificări (presupun de legislaţie)? dacă sunt ale ţării gazdă, nu e treaba consulatului (sau a ambasadei) că fie la curent cu acestea, ci a persoanei fizice. consulatul va fi eventual la curent cu cele care privesc legile din ţara de origine, dar nici acelea cu toate, rolul lui nefiind de oficiu juridic. cine vrea să fie la curent cu legislaţia şi reglementările unei ţării, găseşte informaţia de care are nevoie dacă ştie unde să caute.

Raven
15.09.2011, 03:58
RE: ambasadele & consulatele

On par cu reprezentarea statului roman, cel mai important rol al ambasadei & consulatului RO dintr-o tara e sa-si ajute cetatenii aflati in tara respectiva. Se aplica reprezentantelor diplomatice ale oricarei tari, nu doar ale Romaniei.

Welll, cu mici exceptii, ambasadele & consulatele RO nu prea isi ajuta cetatenii. Din contra ii face sa se simta nedoriti exact cum te faceau sa te simti vanzatorii de la alimentara sau functionarii de la circa financiara - ce cauti ba aicea, du-te si lasa-ne c-avem treaba.

dalexa_10
15.09.2011, 04:27
Tonul tau aramis_13, este critic ci nu serios! Cu persoane ca tine ne simtim singuri si uitati in lume! Asta cred ca e un forum unde sa ne impartasim ideeile nu sa facem concurenta care e cel mai destept! Multumesc
Raven ai atins esenta problemei! **********

aramis_13
15.09.2011, 09:56
să-ți fie de bine. după ce te lămurești ce vrei să întrebi, poate primești răspunsuri mai serioase.

opium-female
09.12.2011, 06:32
Ce vrei sa stii?Intreaba si daca te pot ajuta ...i ti raspund!Sunt in Spania de 8 ani!