PDA

Arată versiune întreagă : Pentru Sorin - Blogul unui roman in Canada

wmurray
09.09.2011, 12:05
Draga Sorin, multumesc ca ai postat un reply si apoi imediat ai inchis thread-ul fara a-mi da dreptul la replica.

Nu inteleg de ce trebuie sa fii ironic... Ideea nu este ca este sau nu blogul meu valoros, ideea este ca abia l-am inceput si nu am de gand sa pun nici un link pe el deocamdata.

Si cum sa pun un link catre un forum, unde admin isi ironieaza membrii forumului?

Ca si admin cred ca ar trebui sa tratezi cu acelasi respect pe toata lumea, nu are nimeni nevoie de ironiile tale "valoroase".

sorin
09.09.2011, 13:10
Draga Sorin, multumesc ca ai postat un reply si apoi imediat ai inchis thread-ul fara a-mi da dreptul la replica.

Nu inteleg de ce trebuie sa fii ironic... Ideea nu este ca este sau nu blogul meu valoros, ideea este ca abia l-am inceput si nu am de gand sa pun nici un link pe el deocamdata.

Si cum sa pun un link catre un forum, unde admin isi ironieaza membrii forumului?

Ca si admin cred ca ar trebui sa tratezi cu acelasi respect pe toata lumea, nu are nimeni nevoie de ironiile tale "valoroase".
cel mai simplu de aici incolo e sa ne limitam la prevederile regulamentului forumului, pe care-ti sugerez sa-l citesti si voi fi sigur ca si eu il voi aplica. in topicul precedent l-ai incalcat, dar ti-am oferit o mana de ajutor, tu in schimb ai raspuns ironic (nu eu), ca pot sa-l sterg, ceea ce am si facut. despre ce drept la replica mai e vorba?

wmurray
09.09.2011, 13:16
Nu a fost ironic deloc, chiar am spus ca poti sa il stergi la modul serios.

In mod normal daca nu accepti link-uri pe forum, ar trebui ceva facut automat ca sa nu permita postarea unui mesaj cu link in el.

Nu stiu ce mana de ajutor mi-ai oferit si pentru ce, ca nu am cerut nici un fel de ajutor. Blog-ul meu este la inceput, nu este afacere, nu fac bani cu el, este pur si simplu pentru cei din afata tarii sa vada cum este in Canada.

Pisoi
09.09.2011, 14:08
cel mai simplu de aici incolo e sa ne limitam la prevederile regulamentului forumului, pe care-ti sugerez sa-l citesti si voi fi sigur ca si eu il voi aplica. in topicul precedent l-ai incalcat, dar ti-am oferit o mana de ajutor, tu in schimb ai raspuns ironic (nu eu), ca pot sa-l sterg, ceea ce am si facut. despre ce drept la replica mai e vorba?
...ce facusi maestre? ...ai ranit baiatu'n orgoliu si gata ai pus-o de-un ping-pong :starsmile:
...mai bine erai ironic (ca mine cateodata :d:) ...si erai castigataor fara sa mai dati cu paleta in mingiuta :ideea:

sorin
09.09.2011, 14:32
...ce facusi maestre? ...ai ranit baiatu'n orgoliu si gata ai pus-o de-un ping-pong
nu e ping-pong. joaca la perete, ca eu am spus ce aveam de spus : )

christianT
09.09.2011, 15:04

... Ideea nu este ca este sau nu blogul meu valoros, ideea este ca abia l-am inceput si nu am de gand sa pun nici un link pe el deocamdata.

.

Am apucat sa citesc de pe blogul tau inainte sa ti se stearga linkul. Parerea mea, fara a fi neaparat ironica: nu e nimic, cel putin deocamdata, care sa merite sa-ti pierzi timpul pe blogul tau. Merita sa tii un blog numai atunci cand ai ceva cu adevarat a spune... si nu pentru cautarea unei iluzorii faime menita sa-ti umple egoul setos dupa recunoasterea celor din jurul tau.

cristian, tot un canadian ca si tine.

wmurray
09.09.2011, 15:16
Este un blog personal, cu viata mea asa cum este... Poate va fi mai bun pe viitor, poate ca nu, om vedea...

Pisoi
09.09.2011, 15:22
Am apucat sa citesc de pe blogul tau inainte sa ti se stearga linkul. Parerea mea, fara a fi neaparat ironica: nu e nimic, cel putin deocamdata, care sa merite sa-ti pierzi timpul pe blogul tau. Merita sa tii un blog numai atunci cand ai ceva cu adevarat a spune... si nu pentru cautarea unei iluzorii faime menita sa-ti umple egoul setos dupa recunoasterea celor din jurul tau.

cristian, tot un canadian ca si tine.
...pai de ce crezi ca-i facea reclama p-aici? :d:
...stai linistit ca baiatu' s-a documentat p-aici pe la sectia de Canada ...si sa vezi tu peste cativa ani .... :ideea:

io pisoi, ironic de ca...

p.s. wmurray, de ce nu incepi p-aici cu un topic personal? ...poate vei avea mai mult succes! :cool:

wmurray
09.09.2011, 15:25
Nu inteleg ce ii tot dati cu baiatul in sus si in jos...

Abia m-am inscris pe acest forum, nu inteleg in ce sens zici, ca am citit forumul si iau de pe el info sa pun pe blog?

Pe blog pun numai ceea ce am cunoscut direct, nu ce spun altii, asta poate afla oricine de pe google.

Cauta blog-ul si vezi-l, vezi macar ca nu sunt baiat, inainte de a posta despre el...

Pisoi
09.09.2011, 15:32
Nu inteleg ce ii tot dati cu baiatul in sus si in jos...

Abia m-am inscris pe acest forum, nu inteleg in ce sens zici, ca am citit forumul si iau de pe el info sa pun pe blog?

Pe blog pun numai ceea ce am cunoscut direct, nu ce spun altii, asta poate afla oricine de pe google.

Cata blog-ul si vezi-l, vezi macar ca nu sunt baiat, inainte de a posta despre el...
...salutari si tie! ... si bine ai venit pe acest forum! :aplause:
...si nu te opari prea tare de comentariile de p-aici ...chiar si pe blog te poti lovi de ele :ideea:
p.s. ...cum ai vrea sa-ti spun? ...flacau, nene, batrane... ? ...ca amic nu-mi esti inca dar pari simpatic ca si Cristian :d:

wmurray
09.09.2011, 15:36
@ christianT: orgoliu avem cu totii, si cel care nu are sa arunce primul piatra... Tine cont ca nu toata lumea traieste in Canada, si deci pentru unii poate fi interesant ce scriu eu... Tu esti aici si normal ca esti obisnuit cu stilul de viata... Eu scriu si pentru cei ramasi acasa, de fapt mai mult pentru ei, pentru a vedea cum este aici viata de zi cu zi, cel putin pentru un caz individual ca al meu.

Si nu trebuie sa bolduiesti literele, se vede foarte bine ce scrii si fara...

wmurray
09.09.2011, 15:38
Howdy to you too... Nu ma oparesc de nici un fel, dar nici voi sa nu va opariti...

Dar cand scrii ceva scrie ceea ce stii... Baiatul in sus, baiatul in jos, why?

christianT
09.09.2011, 15:45
@ christianT: orgoliu avem cu totii, si cel care nu are sa arunce primul piatra... Tine cont ca nu toata lumea traieste in Canada, si deci pentru unii poate fi interesant ce scriu eu... Tu esti aici si normal ca esti obisnuit cu stilul de viata... Eu scriu si pentru cei ramasi acasa, de fapt mai mult pentru ei, pentru a vedea cum este aici viata de zi cu zi, cel putin pentru un caz individual ca al meu.

Si nu trebuie sa bolduiesti literele, se vede foarte bine ce scrii si fara...

ma distrezi cu citatele astea biblice.... Nu ma intereseaza invataturile biblice (fie ele chiar din Noul Testament) in nici un fel, nu sunt crestin si nu ma intereseaza practicarea nici unei religii. Bolduirea unei fraze in context este conform regulamentului acestui forum.

De ce crezi ca experienta ta este necesara cunoasterii romanilor din Romania?? E irelevanta, ca si experienta mea sau a lui X sau Y. Am cunoscut in Canada romani milionari in adevaratul sens al cuvantului, cu o cariera de exceptie, dar si amarati care traiesc pe ajutor social si aduna mobila aruncata pe marginea drumului. De ce e relevanta experienta ta?? Pentru ca vrei faima, ai orgoliu, si crezi ca esti reprezentativ ptr. comunitatea romaneasca din Canada.. Uite, eu imi permit sa cred ca NU esti reprezentativ, cum nici eu nu sunt de altfel.

wmurray
09.09.2011, 15:50
Chiar nu sunt reprezentativa deloc pentru comunitatea romaneasca, si nici nu vreau sa fiu... Nu cred ca este necesara cuiva experienta mea, la modul ca nu poate trai fara ea, este un blog personal si atat... Cui ii place de bine, cui nu si mai bine...

Nici eu nu sunt o persoana religioasa, s-a nimerit sa imi vina replica asta...

De ce vreau blog? Ca vreau, simplu... Cand nu o sa mai vreau, nu o sa mai scriu la el...

Asa cum tu scrii pe forum, eu scriu pe blog...

Pisoi
09.09.2011, 16:20
Chiar nu sunt reprezentativa deloc pentru ......
...aaaa! esti o EA! :o ...pot sa-ti spun tanti? :d:

p.s. ...cristian s-a exprimat eronat! ...bold se foloseste in majoritatea cazurilor numai ca sa scoti in evidenta o fraza sau un cuvant ...ci nu tot continutul :ideea:

Raven
09.09.2011, 16:56
Nu cred ca este necesara cuiva experienta mea
Necesara poate nu, folositoare da.

Citez de pe blog ilustrarea realitatii romanesti care iera si ieste:

"La celelalte companii romanesti la care am lucrat, in principiu programul era de la 8 pana pe la 6 seara. Altii stateau pana la 8 seara. Dar nu toata lumea venea ca mine de la 8, dar eu trebuia sa plec cu toata lumea..."
8-18 mai ceva ca la alimentara. Imi amintesc de 9-18 cu o ora pauza si munca voluntara de dupa 18.00 (toata lumea pleca de la 7 PM in sus ca daca-i da afara ca n-au stat peste program plus ca ce sa faca ei acasa inainte de 7-8 seara?).

"Asa am avut impresia in Romania, ca esti privit bine daca stai mult la serviciu, nu se insista atat pe calitatea muncii, cat pe cantitate."
Yep, pe cantitate se insista - pe cantitatea orelor state peste program indiferent ca e sau nu e ceva de facut care nu suporta amanare pana a doua zi.
Stahanovismul prezentei la birou.

wmurray
09.09.2011, 16:58
Unii care au fost prin tari din Asia, zic ca este la fel... Se sta la serviciu, sa fii acolo cand vine seful, sa fii acolo cand pleaca, sa dai bine, de fapt sa nu pierzi locul de munca...

Raven
09.09.2011, 17:04
Unii care au fost prin tari din Asia, zic ca este la fel... Se sta la serviciu, sa fii acolo cand vine seful, sa fii acolo cand pleaca
Noi atunci cand mai plecam acasa? Nu mai plecam, dormim pe birou (sau sub birou) ca regina nu pleaca acasa, lucreaza tot timpul, nici concediu n-are.

Asia e mare, in UAE sau Saudi lumea se roaga (oficial) de 5x pe zi, la serviciu se face pauza pt. rugaciune. In Japonia se roaga sefii de angajati sa ia ceva din concediu, diferenta fatza de RO fiind ca japonezii produc ceva folositor cand stau peste program, nu fac act de prezenta ca sa dea bine ca in RSR.

wmurray
09.09.2011, 17:06
Cred ca despre Vietnam am auzit asta...

wmurray
10.09.2011, 01:29
www.....

editat de sorin: sters linkul

sorin
10.09.2011, 07:19

deocamdata, nici eu nu am de gand sa schimb regulamentul pentru tine. daca nu intrai asa tare la picioare din prima, poate mai lasai loc de discutii. in plus, ce te atrage asa tare pe un forum unde te simti ironizata?

iarasi ai ignorat sfatul meu de a citi regulamentul. e a doua oara cand te puteam suspenda permanent pentru incalcarea acestuia, dar te asigur ca e si ultima data cand trec cu vederea. am sters linkul de mai sus pentru ca e impotriva regulamentului, iar daca vei mai pune vreodata un astfel de link personal, fara sa ai aprobare, te voi suspenda permanent, fara alte comentarii.
conform regulamentului (inca-ti sugerez sa-l citesti), pentru orice reclama sunt admise numerele de telefon si/sau adresele de email, iar cine este interesat de blogurile sau websiteurile tale te va contacta.

multa bafta si pe viitor cantareste consecintele globale ale actiunilor tale, mai ales cand esti in calitate de oaspete!