PDA

Arată versiune întreagă : Lucian Bute vs. Glen Johnson– 5 noiembrie 2011 - Quebec

sorin
08.09.2011, 19:46
Avand in vedere ca lui Pavlik i-au tremurat chilotii (ca si lui Kessler de altfel), urmatorul adversar al lui Bute este Glen Johnson. Meciul va avea loc in orasul Quebec, la Colisee Pepsi.

Bute va boxa in capitala regiunii cu acelasi nume pentru a 3-a oara si isi va apara titlul pentru a 9-a oara. Intalnirea va fi transmisa de Showtime. "Ma astept la o lupta dura! Il cunosc bine pe Glen Johnson. Este un boxer agresiv, care exercita o presiune constanta. M-am pregatit alaturi de el, in 2009, insa antrenamentul nu se compara cu un meci. Voi fi un alt Lucian Bute in ring si ii voi pregati surprize lui Glen. Este o mare incercare pentru mine si o victorie in fata lui imi va consolida locul printre cei mai buni la supermijlocie".
In varsta de 42 de ani, boxerul jamaican s-a declarat bucuros ca il poate infrunta pe Bute. "In 5 noiembrie, veti vedea cel mai bun Glen Johnson, unul cum nu a mai fost niciodată. Voi veni la Quebec pentru a deraia trenul Bute si a lua centura IBF în Florida. A redeveni campion mondial si a-l invinge pe unul dintre cei mai buni boxeri ai categoriei supermijlocie de pe planeta este o oportunitate pe care nu vreau sa o ratez".

Interbox va pune in vanzare biletele la meciul Bute - Johnson in 17 septembrie. Disputa va fi transmisa in SUA de Showtime. Bute a disputat 29 de meciuri la profesionisti, castigandu-le pe toate, dintre care 24 inainte de limita. In ultimul meci de la Bucureşti, el l-a învins prin KO, in repriza a 4-a, pe francezul Jean-Paul Mendy. Fost campion mondial, Glen Johnson are 51 de victorii la activ (35 prin KO), 15 esecuri si doua meciuri egale.

sorin
03.11.2011, 05:47
Mai sunt doua zile si un pic, dar "lupta" a inceput deja..

”Sîntem prieteni de mult timp şi vom rămîne la fel şi de duminică. Un lucru e sigur, sîmbătă, în ring, vom uita de această prietenie. Viteza mea este cea care va face diferenţa. Ne-am antrenat împreună în 2009, dar de atunci mi-am îmbunătăţit stilul. Johnson va fi surprins”, a declarat Lucian Bute.

Pugilistul jamaican a dezvăluit că are o strategie bine pusă la punct pentru confruntarea cu românul, adăugînd că acesta nu este de neînvins.
”Lucian are multe calităţi, asta e sigur. Dar are şi multe slăbiciuni. Nu vi le voi spune care sînt pentru că i le veţi dezvălui. Nu mă gîndesc la posibilitatea de a mă retrage, deoarece voi fi campion mondial. Fie că va fi prin knock-out, fie că va fi prin decizie unanimă, voi cîştiga”, a explicat pugilistul de 42 de ani.
----------------------
Meciul are loc sambata 5 noiembrie, la ora 9:00 p.m. ET (duminica 3 dimineata in Romania) si va fi televizat pe Showtime.

sorin
04.11.2011, 22:07
Tocmai am aflat ca pana la urma meciul de box dintre Lucian Bute si Glen Johnson va fi difuzat in Romania, de postul de televiziune The Money Channel, in noaptea de simbata spre duminica, in direct din Quebec, incepand cu ora 5:00 dimineata, conform declaratiei lui Sorin Freciu, cel care coordoneaza postul TV.

Lex
05.11.2011, 12:41
Si eu vroiam sa fac referire la televizare, e bine ca se transmite in Romania dar ma amuza faptul ca un post de stiri si alte minuni il transmite :) Lasand toate astea la o parte, ii urez succes lui Lucian si sa ne auzim cu bine dupa meci.

sorin
05.11.2011, 20:48
Prudenta maxima de ambele parti in primele trei reprize, ambii luptatori studiind jocul celuilalt. Lucian a castigat la puncte aceste reprize.
Lucian puncteaza in continuare si in a 4-a, Johnson nu se arunca precum magarul in ceata, pentru ca stie cu cine are de a face : ) Totusi, arbitrii considera ca a fost repriza lui Johnson
Johnson vede ca timpul trece in defavoarea sa si incepe sa devina mai agresiv in a 5-a, dar pana la urma iese pe minus. Bute incepe sa puna mai multa presiune.
Nimic extraordinar in a 6-a, Bute continua sa domine, dar nu au inceput inca sa se bata precum chiorii. E bine ca Lucian nu se ambaleaza, daca o tine asa, castiga la puncte.
Johnson boxeaza in continuare foarte inchis si Bute se baga mai tare peste el in a 7-a, pentru a-l determina sa iasa din "carapace". Johnson va trebui sa devina mai agresiv daca vrea sa schimbe balanta. Pana acum e 6-1 la reprize.
A 8-a a fost castigata iarasi de Lucian.
In a 9-a Johnson a primit o lovitura tare, dar Bute nu s-a aruncat orbeste sa-l termine. E bine ca e prudent. Demult nu am mai vazut o repriza a 10-a in meciurile lui Bute : )
In ultima repriza (a 12-a), ma asteptam ca Johnson sa incerce lovitura decisiva, pentru ca oricum nu mai avea nimic de pierdut, dar s-ar parea ca i-a fost frica de o contra ucigatoare marca Bute si a preferat sa piarda la puncte, in loc sa pupe podeaua.

Sincer, am avut emotii inaintea acestui meci, chiar daca Johnson are 42 de ani, din cauza experientei acestuia si a faptului ca a castigat la viata lui meciuri cu adversari foarte tari. Sa nu uitam ca Johnson a fost semifinalist in Super Six. Mi s-a parut ca si Lucian l-a respectat oarecum, boxand prudent si sigur.

Bute a castigat fara probleme la puncte, pe reprize fiind 11-1. Bravo Lucian!

Sa vedem cine va fi urmatorul adversar al lui Lucian. Tare mult mi-as dori sa-i inchida gura pentru totdeauna lui Froch.

Lex
06.11.2011, 08:26
Bravo Lucian, asteptam urmatorul meci in care speram sa ii inchizi gura unuia dintre "smecherii" care te contesta. Succes si sa ne auzim cu bine la urmatorul meci.