PDA

Arată versiune întreagă : 22 Iunie

dalexa_10
08.09.2011, 16:28
Vreau sa stiu , ce reprezinta si la ce poate fii util si care sunt consecintele, certificatului care n-i se cere sa-l scoatem ( de le trezorerie daca lucrezi sau de la oficina de desempleo daca esti sau ai fost in paro) ! Sunt un pic in urma cu noutatile!:thinking:

Pisoi
08.09.2011, 19:02
Vreau sa stiu , ce reprezinta si la ce poate fii util si care sunt consecintele, certificatului care n-i se cere sa-l scoatem ( de le trezorerie daca lucrezi sau de la oficina de desempleo daca esti sau ai fost in paro) ! Sunt un pic in urma cu noutatile!:thinking:
...ca si tine, si io' ...sincer sa fiu nu sunt in tema prea mult cu "noutatile" din Spania ...(flebetea apare rar) ...dar banuiesc ca raspunde p'aici intre pomii "cuntiti" ...intre timp! :starsmile:
...dar am citit de cateva ori postarea TA si denumirea topicului ....si sa ma bata al' ...daca bunghesc ce vrei sa spui si la ce raspunsuri te astepti :thinking:
p.s. ai putintica rabdare si-ti sare "blonda'n" cap :lol:

dalexa_10
09.09.2011, 01:00
Se trateaza de data de cand inca o data romanii au/n-au drept de intrare-munca in Spania!
Din ce am constatat exista o lupta la ¨foc mognit¨ pentru scoaterea certificatului ?ptr. drept de munca-rezidenta?, nici eu nu inteleg!
Asta e ideea ,ce se intampla cu romanii care nu au certificatul sau care-l au in negativ si ce se intampla cu romanii care-l au?!
E vorba de aceea lege scoasa recent de guvernul Spaniei pentru astamparare romanului migrator, lege ce parese este in vigoare sau are ceva de vazut cu data de 22 iunie:thinking:
Continui cu gandirea!

opium-female
09.12.2011, 06:43
Dalexa...
Pana pe 22 iulie trebuia sa fi inscris ca si demandante de empleo la oficina de empleo,adica sa fi mers la birourile fortelor de munca pana in 22 iulie si sa fi solicitat sa te inscrii ca si aspirant la un loc de munca ca sa-ti explic asa,asta in cazul in care nu ai fost data ¨"de alta" adica daca nu ai lucrat cu acte niciodata.In cazull in care ai fi lucrat cu contract de munca nu ai fo avut nici o problema.Daca totusi ai lucrat cu acte legal si in data de 20 iulie ti ai pierdut locul de munca sa ti dau un exemplu,tu pe 21 trebuia sa mergi la oficina de empleo si sa te inscrii ca si demandante de empleo sa apari inscris pana la data de 22 inclusiv.Legea se aplica pentru toti,si pentru cei ce au venit dupa data de 22 iulie ce nu vorm mai avea drept la munca cel putin pana in ianuarie 2013 pana cand este prevazuta ridicarea acestei legi,ceea ce sincer nu as crede la situatia actuala.Si cei ce au lucrat si si au pierdut locul de munca si pana in data de 22 de aici nu s au prezentat si au pierdut dreptul la munca la randul lor.Ai doar drept la rezidenta pana in 2013.Nu stiu ce ar mai fi de explicat,suntem considerati cetateni europeni dar nu plen...adica complect!Daca nu il ai dreptul la munca este evident ca nu poti muncii decat daca gasesti pe cineva sa se riste sa te angajeze la negru,sau...sa te casatoresti cu un cetatean spaniol si in cazul asta consulti un birou de avocatura sa vezi sansele...!
Din ce zona esti aici?Nu vreau sa o iei personal,intreb pentru ca "abracao" suna a brasil....aici se spune un abrazo!Nu o lua ca pe admonestatie,pur si simplu e o curiozitate