PDA

Arată versiune întreagă : Niste informatii, va rog daca se poate

bia
05.09.2011, 02:43
Salut, am si eu niste intrebari daca se poate, mi-am gasit un post de educatoare la o gradinita privata, linga Munchen, Erding Kreis, am
fost la interviu si mi s-a spus ca ei nu-mi fac contract de munca si ar trebui sa ma fac freelancer, dar ei ma ajuta cu toate actele de care am nevoie. Intrebarea mea este: daca sunt freelancer si mi se ofera 1500 E pe luna, stie cineva cam cu cit ramin in mana? Netul? Am
inteles ca asigurarea de sanatate de stat (din ceam mai citit eu pe net) este de aproximativ 300 E, mai sunt si alte taxe sau impozite pe
care ar trebui sa le iau in calcul? Sunt casatorita si am un copil (am inteles ca si asta conteaza la calcularea taxelor).
Intrebarea nr.2 : din venitul de mai sus, se poate descurca o familie cu un copil de inceput? Pina isi gaseste si sotul meu ceva si invata si
limba mai bine.
Intrebarea nr. 3: am cautat chirii in zona, dar sunt cam piperate la pret, cunoasteti vreun site, sau sugestii, sau chiar sfaturi referitoare la cautarea unei chirii cit de cit acceptabile? La ce ar trebui sa fiu atenta ? (cu warm si kalt am inteles). Multumesc frumos.

encore
05.09.2011, 03:23
Am trait 4 ani in Germania. La intrebarea 1 nu stiu exact, dar probabil ca nu-ti vor deduce nici un fel de taxe in situatia pe care o descrii fiindca 1500 euro/luna e un salariu la limita existentei.
La intrebarea 2: e foarte greu cu 1500/luna daca aveti si copil. Nu, n-o sa va descurcati, decit daca aveti economii si cheltuiti din ei.
Intrebarea 3: daca pretul afisat e kalt, warmmiete va fi kalt + 30%, aproximativ, si asta va trebui sa platiti. Aici intra doar apa si incalzirea, curentul vine in plus.

bia
05.09.2011, 03:28
Multumesc pentru raspunsuri, imi sunt de ajutor.

elliane
05.09.2011, 09:07
Bia,fii foarte atenta ca 1500 brutto e foarte putin.In Germania pare totul ieftin dar taxele pe venituri sant "piperate".
Cat despre chirii pot sa-ti spun doar sa cauti "warm",acolo nu mai ai surprize cu cheltuieli suplimentare.
Pentru sotul tau(daca are acte) este un program de integrare cu care statul german plateste 1 euro din cei 2.35 ora de limba germana.

tonita
05.09.2011, 14:23
sunt freelancer si mi se ofera 1500 E pe luna, stie cineva cam cu cit ramin in mana? Netul? Am
inteles ca asigurarea de sanatate de stat (din ceam mai citit eu pe net) este de aproximativ 300 E, mai sunt si alte taxe sau impozite pe
care ar trebui sa le iau in calcul? Sunt casatorita si am un copil (am inteles ca si asta conteaza la calcularea taxelor).

Intrebarea nr.2 : din venitul de mai sus, se poate descurca o familie cu un copil de inceput? Pina isi gaseste si sotul meu ceva si invata si
limba mai bine.

Intrebarea nr. 3: am cautat chirii in zona, dar sunt cam piperate la pret, cunoasteti vreun site, sau sugestii, sau chiar sfaturi referitoare la cautarea unei chirii cit de cit acceptabile? La ce ar trebui sa fiu atenta ? (cu warm si kalt am inteles). Multumesc frumos.

1. impozit platesti doar daca depasesti ca. 8000/an venit impozabil.
Pentru anul nu cred ca vei plati asa ceva. Trebuie sa-ti organizezi singura "darile", ( plata asigurarilor - pentru ca nu esti pe statul de plata ci trebuie sa scrii facturi)
Cauta info despre "Selbstständigkeit"

2. si eu cred ca-i prea putin - chiar daca mai primesti suplimentar "Kindergeld" care e 184€/luna
3. http://www.immobilienscout24.de
Contractele de închiriere nu sunt standard, trebuie sa întrebi de la caz la caz, în principiu asa cum zic si ceilalti. Uneori e mai rentabila naveta

bia
05.09.2011, 16:06
Multumesc frumos, n-am stiut ca pot primi si Kindergeld .

bia
05.09.2011, 16:08
da, sunt din ce in ce mai constienta ca 1500 sunt cam putini, o sa incerc sa mai negociez cu ei daca se va putea.Oricum multumesc pentru raspuns.