PDA

Arată versiune întreagă : Gewerbe

Collins
26.08.2011, 11:44
Buna, sunt de 11 zile in Germania impreuna cu prietena mea in Bad Worishofen unde ne cautam de lucru in zadar pt ca nu avem drept de munca, am citit despre acest PFA German (Gewerbe) si as vrea sa stiu cum pot sa imi fac, unde? ce acte imi trebuie? mentionez ca nu am pasaport, doar buletin si permis de conducere. Va multumesc anticipat

tonita
26.08.2011, 14:24
http://www.selbststaendig.de/gewerbe-anmelden

dan
27.08.2011, 02:03
Pai omul isi cauta de lucru ma indoiesc ca vrea sa isi inscrie o firma sau sa se faca liber profesionist. Cred pentru inceput ar fi bine sa cauti ceva la distribuit ziare noaptea sau sa lucrezi cu ziua, ce meserie ai? daca esti faiantar sau betonist gasesti firme sa iti faca acte. La timplarii si pe la tarani mai gasesti de lucru si poti sa intrebi pe la casele in constructie sau care se renoveaza daca le trebuie ceva ajutoare. Doamna poate sa caute pe la pensiuni la hoteluri sau restaurante se mai cauta si la curatenie dar trebuie sa se miste repede. Stiti limba germana? macar unul dintre voi?

Collins
27.08.2011, 07:14
Sunt barman de meserie, am lucrat in comert si eu si prietena mea, stim limba la nivel incepator iar pt inceput avem nevoie de un job in spate undeva pt ca nu ne-am descurca cu clientii, am cautat peste tot dar am primit numai refuzuri pe motiv ca nu avem drept de lucru. Stiti cumva ce joburi, ce fel de contracte nu necesita dreptul de lucru ?

dan
27.08.2011, 14:00
Daca o firma nu gaseste pe piata un lucrator pentru o anumita pozitie, firma poate angaja sau mai bine zis obtine drept de lucru provizoriu sau pe sezon pentru cineva fara drept de lucru. Dreptul de lucru se poate prelungi de mai multe ori si dupa un timp devine permanent. Trebuie sa va interesati unde aveti in apropiere un Arbeitsamt ( oficiul bratelor de munca ) si sa intrebati care sint posibilitatile, nu va spune si ce smecherii mai exista sa ajungeti la ce va doriti, dar sint si locuri de munca care si ei le ofera la sezonisti, mai ales pentru femei la curatenie. Cu toate astea trebuie sa vorbiti cu cei veniti noi in zona si eventual sa cautati pentru inceput ceva la negru. Eu cred ca ati venit in Bayern mai mult in plimbare si nu cu lectile facute de acasa, cu toate astea cu putin noroc veti reusi pina la urma dar ce sa faci este criza peste tot. Aici la California somajul depaseste 12 %, nemti stau mai bine . Va doresc mult suces si incercati sa lucrati orice la inceput.

niros
14.09.2011, 06:41
Eu am fost luna trecuta si am obtinut dreptul de munca pe loc, norocul meu a fost ca am avut la cine sa ma inregistrez la primarie si in 10 min am primit si foaia cu dreptul de munca.

Daca mai ai nevoie de detalii scriemi in privat: sorin.adorian@gmail.com

------

Wer hoffnung hat, hat alles
Wer hoffnung hat schaff alles.

alexandra2010
07.12.2011, 09:25
Pot sa te intreb ce drpt de munca ai primit tu in 10 min si cum?Cu ce acte?

Mersi

alexandra2010
07.12.2011, 09:28
Nu cred ca vrei asa ceva,crede-ma . Cauta alta solutie de ex lucru la Mc Donald,Burger King variante f bune pt voi 1 an pana ies actele

florin_florin5471
19.01.2012, 17:30
Anagajez muncitori instalatii termice,sanitare aerisire si amenajari interioare cu experienta minima 3 ani ,sa stie sa lucreze dupa plan,salar 1500 euro.
loc de munca germania.contact : florin_florin5471@yahoo.com

noro
15.04.2012, 09:32
Hehehhe...nu am mai ras demult...Nici Chuck norris cand a venit in Germania nu a obtinut dreptul de munca asa repede....cred ca tu confunzi cu anmeldung :)))) Dreptul de munca ti-l da de la ZAV asta dupa ce suni si itzi trimit formularul acasa....in nici un caz de la Rathaus...:)))))

Eu am fost luna trecuta si am obtinut dreptul de munca pe loc, norocul meu a fost ca am avut la cine sa ma inregistrez la primarie si in 10 min am primit si foaia cu dreptul de munca.

Daca mai ai nevoie de detalii scriemi in privat: sorin.adorian@gmail.com

------

Wer hoffnung hat, hat alles
Wer hoffnung hat schaff alles.