PDA

Arată versiune întreagă : Intrebare adresata tuturor romanilor care sint pe acest forum traind in Italia

Frascati
17.08.2011, 23:37
Am locuit in Italia intre 1999 si 2002 in provincia Lazio,in Roma inclusiv.In continuare m-am casatorit cu un cetatean american si am emigrat in Statele Unite dar inima mi-a ramas tot acolo,in Italia,tara pe care cu adevarat as spune ca o iubesc.Stiu desigur de la news ca si acolo este criza,ca mai peste tot in lumea asta.Cind vad poze postate pe acest forum din Italia,parca imi vine sa pling asa de mult mi-a placut acolo.In aceasta idee,va rog sa-mi spuneti daca ar fi oportun sa incerc a reveni in Italia,in actuala conjunctura si aici ma refer mai ales la atitudinea italienilor fata de romani,dupa evenimentele care au avut loc cu tiganii romani in ultimii ani.As dori citeva opinii sincere a unor persoane care eventual s-au stabilit acolo de mai multi ani.Va multumesc si multa bafta tuturor.:">

elliane
18.08.2011, 16:59
Da,Italia a ramas tara frumoasa din amintirile tale dar din 2002 au trecut 9 ani.Multe lucruri s-au schimbat...
Atitudinea italienilor fata de romani?....Depinde de italian si depinde si de roman...

Frascati
18.08.2011, 17:30
Da,Italia a ramas tara frumoasa din amintirile tale dar din 2002 au trecut 9 ani.Multe lucruri s-au schimbat...
Atitudinea italienilor fata de romani?....Depinde de italian si depinde si de roman... Multumesc pt.raspuns elliane.Cind spui ca multe lucruri s-au schimbat,aici incluzi si anumite motive care m-ar determina sa renunt la a ma restabili in Italia?