PDA

Arată versiune întreagă : Restaurante romanesti in Manhattan

20.09.2005, 05:45
Buna ziua tuturor,

Saptamana viitoare eu si prietenul meu vom fi in NY pentru o scurta vacanta si as dori sa stiu daca ne poate recomanda cineva vreun restaurant romanesc in Manhattan.
Multumesc.

Mich

sorin
20.09.2005, 06:23
Vezi aici o lista detaliata pe state: http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=90

Poate ca newyorkezii de pe acest forum iti vor recomanda care din ele se merita sa le incerci prima data.

22.10.2007, 08:00
A fost cineva la Sammy's Romanian Steakhouse? Dar la Acasa, sau
Romanian Garden? Stark's Veranda am vazut ca are la meniu mai mult Italian food......Tare mie pofta de o pastrama cu mamaligutza si un
vin rosu!

sauzimdebine
22.10.2007, 10:32
Casa Romana, Acasa, Romanian Garden, ... au pastrama cu mamaliga in mai tot timpul anului. Pe celelalte nu le recomand, Sammy nu a stiut romaneste prea bine niciodata, doar bunicii lui, deci nici mancarea nu este cat se poate de autentica, iar Badaluta, de cand a mers langa primaria orasului, gateste dupa gustul clientilor.

23.10.2007, 04:34
Multumesc Sauzimdebine, am sa incerc sa testez unul sau mai multe din restaurante si am sa raportez ce am decoperitsmileys/smiley36.gif

May09
11.11.2007, 04:10
Casa Romana mi se pare f scump si e plina de toti babalicii cu ifose, nu se danseaza si mincarea dupa cum am spus...e scumpa si te incarca (adica te minte pe fata la nota de plata- cu ciubucul obligatoriul- ce rusine, parca nu as sti cit sa dau ciubuc, din nou, iti adauga s $5/ de persoana pt muzica...) si apoi te incarca- unul e pretul de pe munu si altceva scrie in nota de plata. Nu ca sint f picky, dar nu imi place sa ma minta cineva still Bucuresti. Mi s-a parut de prost gust aiureala de la Casa Romana (deci am fost aseara).

Transilvania, daca ti-e dor de cheful de acasa, ei se apropie putin...adica pe linga mincare care buna si nu prea scumpa, iti ofera si muzica mai ok si distractia. Sint mai multi tineri (si nu vezi babalicii de la Casa Romana plini de figuri si .."status"...si altii au scoli si bani si nu neaparat vin cu ele pe piept etichetate si cu nasul pe sus).

Restul e gen bodega ordinara de la colt din Romania (ma refer la celelalte restaurante din Queens).

Badaluta din Downtown Manhattan s-a schimbat si cum spune sauzimdebine e mai mult...italian, dar e ok.