PDA

Arată versiune întreagă : Carnet de conducere romanesc valabil in Texas?

Ramo
21.07.2011, 13:24
Sunt castigator al loteriei si am venit la rudele mele in Texas pana cand ma voi hotari incotro voi merge. Incerc sa aflu daca pot conduce in Texas cu permisul romanesc. Am citit in manualul pregatitor ca noii rezidenti au 30 de zile pt a obtine carnet de Texas.

Am trecut adresa lor pe acele formulare unde sa pot primi corespondenta si GC, dar o adresa a mea proprie nu am. Sunt eu considerat rezident de Texas doar pt ca sunt aici momentan?

Poate totusi hotarasc sa plec in alt stat, dar as vrea sa aflu daca pot conduce sau nu aici. Cu engleza nu ma descurc atat de bine deocamdata pt test.

Mi-ar fi de mare folos cateva sugestii!

Multumesc anticipat!

sorin
21.07.2011, 14:47
Sunt castigator al loteriei si am venit la rudele mele in Texas pana cand ma voi hotari incotro voi merge. Incerc sa aflu daca pot conduce in Texas cu permisul romanesc. Am citit in manualul pregatitor ca noii rezidenti au 30 de zile pt a obtine carnet de Texas.

Am trecut adresa lor pe acele formulare unde sa pot primi corespondenta si GC, dar o adresa a mea proprie nu am. Sunt eu considerat rezident de Texas doar pt ca sunt aici momentan?

Poate totusi hotarasc sa plec in alt stat, dar as vrea sa aflu daca pot conduce sau nu aici. Cu engleza nu ma descurc atat de bine deocamdata pt test
Extras de pe siteul oficial:
“Currently Licensed in Another State or Country
A new resident moving into Texas, who is at least 16 years or older and has a valid driver license from another state, has 90 days after entry into the state to secure a Texas Driver License. You must:
1. Apply in person at a Texas Driver License office.
2. Complete the requirements for an original applicant (see Requirements above).
3. Surrender your VALID out-of-state learner or driver license, or a VALID out-of-country learner or driver license from France, Canada, or Germany, at the driver license office. The written and driving examinations will be waived, but you must still pass a vision exam.
OR
Surrender your EXPIRED driver license at the driver license office. You will be required to pass the written, driving and vision exams.
4. If you are under age 18, you must pass the mandatory driving test. NOTE: For customer convenience, some locations are pre-scheduling the driving exam. Contact your local Driver License office to see if appointments are offered.
NOTE: If you are active duty military with an EXPIRED driver license from your former state of residence, you must present proof that the driver license is considered valid by that state. You will need to contact your former state for the appropriate document(s). Without such proof, you will be required to pass the written, driving and vision exams. “

Deci, rezidentii permanenti au maximum 90 de zile timp la dispozitie sa-si ia carnet de conducere (driver license), nu doar 30 de zile, daca au un permis valid din alta tara. Pentru a obtine un carnet de conducere, vezi punctele 1-4 de mai sus. Va trebui sa treci examenul scris, examenul de conducere si examenul vizual (ochi). Ca act de identitate, va trebui sa le arati green-card-ul si SSN-ul (SSN = Social Security Number). Este posibil sa ti se ceara si dovada a adresei la care locuiesti, asa ca poti lua cu tine eventuale plicuri primite prin posta pe numele tau.

Cu cat iti iei carnetul mai repede, cu atat mai bine, pentru ca in felul asta vei avea cu ce te identifica fara sa cari green-card-ul cu tine, acesta trebuind lasat acasa la loc sigur. Nu-ti fa griji cu eventuala mutare in alt stat, ca daca se va intampla, mai mult ca sigur doar iti schimbi carnetul, fara sa dai din nou examenele, eventual te mai verifica la ochi sa vada cum stai cu vederea.

Chiar daca nu te descurci inca foarte bine cu engleza, du-te si ia-ti o brosura de la un birou al lor, o inveti bine si nu ar trebui sa ai probleme. De regula, il poti da de mai multe ori in aceeasi zi, pana il iei, in caz ca nu-ti iese treaba din prima. Am fost in aceeasi situatie ca a ta cand am venit in State si m-am dus la un birou (in alt stat, nu Texas), am luat brosura, am citit din ea doua ore la rand, apoi am dat scrisul, l-am picat prima data, dar l-am luat a doua oara la doar o ora, in aceeasi zi.

Bafta!

Ramo
22.07.2011, 09:07
multumesc frumos pt raspuns!
dar oare nu se refera doar la rezidentii din alte state ale americii? adica numai daca esti licentiat in alt stat ai 90 de zile sa ti-l schimbi? din cate inteleg eu, ca strain, cu exceptia francezilor, canadienilor si nemtilor, tre sa dai din nou examen, scris si condus, unde cei din alt stat al americii doar il dau la schimb pt unul de texas.

mai este un punct unde scrie " New residents who are properly licensed have 30 days after entry into
the state to secure a Texas driver license "

ce parere ai?

sorin
22.07.2011, 12:18
dar oare nu se refera doar la rezidentii din alte state ale americii? adica numai daca esti licentiat in alt stat ai 90 de zile sa ti-l schimbi? din cate inteleg eu, ca strain, cu exceptia francezilor, canadienilor si nemtilor, tre sa dai din nou examen, scris si condus, unde cei din alt stat al americii doar il dau la schimb pt unul de texas.

mai este un punct unde scrie " New residents who are properly licensed have 30 days after entry into
the state to secure a Texas driver license "

ce parere ai?
Eu ti-am subliniat in mod special cateva cuvinte in postarea mea precedenta, tocmai pentru ca intuiam astfel de confuzii. Scrie clar acolo "other state, or country".
Deci tu trebuie sa dai examenele, pentru ca nu esti nici din Canada, nici din Germania, nici din Franta, nici nu ai un carnet deja din alt stat al SUA. Aia cu 30 de zile e pentru noi rezidenti care sunt deja rezidenti/cetateni americani, dar s-au mutat din alte state in Texas si trebuie sa-si ia carnete de Texas, avand domiciliul in Texas.
Daca nu esti sigur ca asa e, trage o fuga pana la biroul lor si te lamureste.