PDA

Arată versiune întreagă : Guten tag!

claudde
18.07.2011, 06:00
Va salut,

Ma numesc Claudiu, am 26 de ani si de o luna si jumatate lucrez in Krefeld (20 de km de Dusseldorf). Nu sunt vorbitor de limba germana, dar tot citesc de pe forumuri ca ar trebui sa ma inregistrez la primarie sau ceva de genul. Ideea e ca eu nu platesc impozite in Germania, ci in Romania, sunt consultant si am firma mea si nici macar apartamentul in care stau in chirie nu e pe numele meu.
Alta problema e masina, am masina inregistrata in Romania, as vrea sa stiu daca celebrele autohausuri accepta buyback sau ceva de genul sa o vand pe aici si sa imi cumpar alta ? Sau sa o trimit tot in Romania la vanzare ?
Si nu in cele din urma daca mai sunt romani aflati in apropiere m-as bucura sa luam legatura!

dragobetica
19.07.2011, 07:15
Sal!ideea e daca vrei sa locuiesti in Germania de acum inainte pe o perioada nedeterminata sau nu!germanilor le plac locuitorii,cu anmeldung la primarie si impozite la zi!!!iar daca te inregistrezi la primarie nu te costa nimic!poate sa-ti prinda bine mai tarziu!asta spun din experienta,cu masinile sunt AUT!mult succes in continuare!