PDA

Arată versiune întreagă : Multe intrebari pe romaneste!

dragobetica
15.07.2011, 02:14
Buna!cred personal ca dupa primul an cu domiciliul in Germania am nevoie de un psiholog:thinking: as fii tare bucuroasa sa aflu cate ceva util sau raspunsuri clare,de care promit sa tin cont,la voi aici poate ar deveni la noi aici intre timp!:gift: deci am inteles,romanii nu au primit drept de lucru si nici nu-l vor primi pana in 2013.nu exista absolut nici o alta portita de a obtine dreptul de lucru nedeterminat?casatoria se exclude!!! Pasapoartele se pot face doar la München?fetitele mele au pasaport valabil un an,in august expira!merg aici la scoala,primesc alocatie de stat...as vrea sa vand un teren in Romania am vreo solutie din Germania?...dragii mai va multumesc anticipat,astept cu nerabdare,comentarii,raspunsuri,sugestii:-h

angeline
15.07.2011, 04:04
Instituţiile europene nu îşi permit să confirme oficial ca pe o certitudine anularea restricţiei dreptului la muncă pentru cetăţenii români începând cu anul 2013.
Accesul pe piaţa muncii europene pentru cetăţenii români este restricţionat în momentul de faţă în 11 ţări europene din 27.

Depinde doar de angajator dacă este dispus să obţină pentru angajatul român drept de muncă sau nu, dar şi în cazul
demersului de obţinere a dreptului de muncă, el este obţinut doar în anumite domenii.
Nu-mi imaginez un manager al unei instuţii respectabile sau prestator de servicii privat care se respectă, să îşi permită să încalce legile în urma mega-scandalului forţei de muncă ieftină din Romania pentru abatoarele nemţeşti administrate de turci.

Orice bun imobil poate fi vândut formulând o împuternicire autentificată unei terţe persoane din ţară.

ps
Interesant răspunsul dat lui GABE.

Buna!cred personal ca dupa primul an cu domiciliul in Germania am nevoie de un psiholog:thinking: as fii tare bucuroasa sa aflu cate ceva util sau raspunsuri clare,de care promit sa tin cont,la voi aici poate ar deveni la noi aici intre timp!:gift: deci am inteles,romanii nu au primit drept de lucru si nici nu-l vor primi pana in 2013.nu exista absolut nici o alta portita de a obtine dreptul de lucru nedeterminat?casatoria se exclude!!! Pasapoartele se pot face doar la München?fetitele mele au pasaport valabil un an,in august expira!merg aici la scoala,primesc alocatie de stat...as vrea sa vand un teren in Romania am vreo solutie din Germania?...dragii mai va multumesc anticipat,astept cu nerabdare,comentarii,raspunsuri,sugestii:-h

dragobetica
15.07.2011, 09:02
angeline,ms!stiu ca ai dreptate,eu am teilzeit job,cu arbeiterlaubnis determinat,nu sezon ci determinat,este egal cam cu nimic,daca vreau sa merg in alta parte(si vreau)am nevoie dinou de patron dispus sa-mi faca un lighean de hartii....sunt in continuare un imigrant inca netolerat pe piata muncii in tara asta!de-asta intreb daca exista vreo alta posibilitate...

alexandra2010
07.12.2011, 11:24
angeline,ms!stiu ca ai dreptate,eu am teilzeit job,cu arbeiterlaubnis determinat,nu sezon ci determinat,este egal cam cu nimic,daca vreau sa merg in alta parte(si vreau)am nevoie dinou de patron dispus sa-mi faca un lighean de hartii....sunt in continuare un imigrant inca netolerat pe piata muncii in tara asta!de-asta intreb daca exista vreo alta posibilitate...

Daca nu ai rezolvat imi poti da un tel. 015228182506

noro
15.04.2012, 10:27
Sa faci gewerbe.