PDA

Arată versiune întreagă : Dezastru national

Ben
03.07.2011, 12:39
Cea mai scazuta promovabilitate la bacalaureat din istorie

http://www.romanialibera.ro/actualitate/educatie/rezultate-bacalaureat-2011-promovabilitate-de-44-47-la-bacalaureat-in-2011-230047.html

Promovabilitate de 44,47% la bacalaureat în 2011

In bine sau in rau va schimba noua decizie a ministrului soarta intregii tari. Generatia 2011 a fost una de sacrificiu. La nivel national au luat 100.000 de elevi bacalaureatul si sunt 300.000 locuri disponibile in universitati.

Bacalaureatul în procente:

2010 69,30%

2009 81,47%

2008 77,24%

2007 82,08%

2006 79,60%

2005 84,76%

2004 84,60%

2003 76,82%

2002 86,71%

2001 86,28%

2000 84,16%

Eu sunt de parere ca ar trebui schimbat ceva acolo la radacina, sistemul merge prost, nu mai sunt vremurile alea in care scoala insemna scoala pt toata lumea, acum ar trebui pus accentul mai mult pe specializarea fiecaruia. Adica eu de ce sa dau din matematica daca vreau sa merg la drept sau de ce sa dau din romana cand vreau sa merg pe stinte economice.

Voi ce ziceti?

JulianM
03.07.2011, 14:29
...
Eu sunt de parere ca ar trebui schimbat ceva acolo la radacina, sistemul merge prost, nu mai sunt vremurile alea in care scoala insemna scoala pt toata lumea, acum ar trebui pus accentul mai mult pe specializarea fiecaruia. Adica eu de ce sa dau din matematica daca vreau sa merg la drept sau de ce sa dau din romana cand vreau sa merg pe stinte economice.

Voi ce ziceti?

Eu îți dau dreptate Ben.

Eu zic că la terminarea gimnaziului să se cam termine cu obligativitatea la anumite materii .. Să rămână alea pentru care optezi.

Eu am avut mare noroc. Am făcut liceul în Curtea de Argeș, liceul silvic, un liceu unde nu prea se învăța carte (decât la "Dendrologie" în cls 9-10 .. respectiv "Silvicultură" în cls 11-12).

Eu am făcut ce am vrut eu (nu pot da toate detaliile, pentru că sunt prea multe ...)
Am fost olimpic (eram ocupat cu Mate, care îmi plăcea enorm .. îmi place și acum .. studiam limbi străine (și speram să plec din țară !) ... citeam "romane" multe .. jucam mult fotbal ... Habar n-aveam de ce se învață la scoală, la Chimie, Biologie .. etc (la Biologie era mai mare strictețe .. profa s-a supărat cam aiurea pe mine în cls 12, fiindcă nu călcam deloc pe la ore .. și așa că m-a lăsat corigent pe trim. 1 din cls 12 - singura mea corigență ...) .. Aveam 10 la Mate, Sport, Franceză .. (eu făceam rusă, nu engleză .. dar nu știu ce note aveam pe acolo) ...
Îmi plăcea mult Geografia și răsfoiam multe atlase (merge și atlasuri) .. la fel și cu Istoria ...Dar făceam ce-mi place, când îmi place ...
În rest aveam cam 5 pe linie, și nici nu călcam pe-acolo ... Dar e prea mult de spus acuma ce și cum a fost la mine ...)

Mai târziu a trebuit să învăț niște chestii de fizică (chestii ușoare - mie îmi place fizica .. și regret că nu mi-a plăcut atunci și Biologia) dar am învățat că mi-a plăcut ...
Eu învățam mult mai mult decât colegii mei ...
Dacă aș fi putut eu aș fi pus vreo 30 de ore săptămânal cam așa : 20 ore de Mate, 5 Sport, 3 engleză, 2 franceză. Dar eu oricum nu mă duceam nici la Mate (cel mai bun prieten din liceu a fost proful meu de Mate ..) .. eu mă duceam doar pe terenul de sport .. Asta a fost liceul meu de după trimestrul 1 din clasa a 9-a. Toți colegii mei știau și știu și acum asta .. Eram și pentru asta faimos, că nu călcam pe la ore ...
Dar reprezentam liceul și județul respectiv la multe competiții .. și mereu am luat premii sau mențiuni ...

Colegii mei se duceau, ce-i drept, la scoală .. dar nici ei nu prea aveau sâcâieli cu profii .. Doar că trebuiau să stea în bancă .. Iar la Bac a fost prea ușor .. Cred că n-a picat nimeni ! ... nu mai știu ...

Tin să repet 2 chestii : eu am învățat cu mult mai mult decât colegii mei ... În plus recunosc că am avut şi eu o perioadă norocoasă în viață: Liceul ... (Frate-meu care a făcut în Bucuresti la Mihai Viteazu a trebuit să se ducă zilnic la şcoală, şi să învete într-adevăr ca să treacă la celelalte materii care nu-i conveneau ... Eu am avut noroc în liceu ... Parcă aş fi fost student la Mate .. nu mă duceam la cursuri și la Mate era domeniul unde trebuia să "dau cumva socoteală" ... Dar facultatea nu mi-a plăcut deloc din alte puncte de vedere .. Nu mai exista acea prietenie din liceu .. etc .. dar asta e pentru alte topice ...)

Aşa că eu zic Ben, că ai dreptate 100% ...

Ben
03.07.2011, 16:01
Eu îți dau dreptate Ben.

Eu zic că la terminarea gimnaziului să se cam termine cu obligativitatea la anumite materii .. Să rămână alea pentru care optezi.

Eu am avut mare noroc. Am făcut liceul în Curtea de Argeș, liceul silvic, un liceu unde nu prea se învăța carte (decât la "Dendrologie" în cls 9-10 .. respectiv "Silvicultură" în cls 11-12).

Eu am făcut ce am vrut eu (nu pot da toate detaliile, pentru că sunt prea multe ...)
Am fost olimpic (eram ocupat cu Mate, care îmi plăcea enorm .. îmi place și acum .. studiam limbi străine (și speram să plec din țară !) ... citeam "romane" multe .. jucam mult fotbal ... Habar n-aveam de ce se învață la scoală, la Chimie, Biologie .. etc (la Biologie era mai mare strictețe .. profa s-a supărat cam aiurea pe mine în cls 12, fiindcă nu călcam deloc pe la ore .. și așa că m-a lăsat corigent pe trim. 1 din cls 12 - singura mea corigență ...) .. Aveam 10 la Mate, Sport, Franceză .. (eu făceam rusă, nu engleză .. dar nu știu ce note aveam pe acolo) ...
Îmi plăcea mult Geografia și răsfoiam multe atlase (merge și atlasuri) .. la fel și cu Istoria ...Dar făceam ce-mi place, când îmi place ...
În rest aveam cam 5 pe linie, și nici nu călcam pe-acolo ... Dar e prea mult de spus acuma ce și cum a fost la mine ...)

Mai târziu a trebuit să învăț niște chestii de fizică (chestii ușoare - mie îmi place fizica .. și regret că nu mi-a plăcut atunci și Biologia) dar am învățat că mi-a plăcut ...
Eu învățam mult mai mult decât colegii mei ...
Dacă aș fi putut eu aș fi pus vreo 30 de ore săptămânal cam așa : 20 ore de Mate, 5 Sport, 3 engleză, 2 franceză. Dar eu oricum nu mă duceam nici la Mate (cel mai bun prieten din liceu a fost proful meu de Mate ..) .. eu mă duceam doar pe terenul de sport .. Asta a fost liceul meu de după trimestrul 1 din clasa a 9-a. Toți colegii mei știau și știu și acum asta .. Eram și pentru asta faimos, că nu călcam pe la ore ...
Dar reprezentam liceul și județul respectiv la multe competiții .. și mereu am luat premii sau mențiuni ...

Colegii mei se duceau, ce-i drept, la scoală .. dar nici ei nu prea aveau sâcâieli cu profii .. Doar că trebuiau să stea în bancă .. Iar la Bac a fost prea ușor .. Cred că n-a picat nimeni ! ... nu mai știu ...

Tin să repet 2 chestii : eu am învățat cu mult mai mult decât colegii mei ... În plus recunosc că am avut şi eu o perioadă norocoasă în viață: Liceul ... (Frate-meu care a făcut în Bucuresti la Mihai Viteazu a trebuit să se ducă zilnic la şcoală, şi să învete într-adevăr ca să treacă la celelalte materii care nu-i conveneau ... Eu am avut noroc în liceu ... Parcă aş fi fost student la Mate .. nu mă duceam la cursuri și la Mate era domeniul unde trebuia să "dau cumva socoteală" ... Dar facultatea nu mi-a plăcut deloc din alte puncte de vedere .. Nu mai exista acea prietenie din liceu .. etc .. dar asta e pentru alte topice ...)

Aşa că eu zic Ben, că ai dreptate 100% ...

pai ce sa zic, sunt multe materii pe care nu prea le-am agreat nici in gimnaziu si imi pare rau. Istoria si Geografia mai ales dar si Biologia. Imi pare rau ca nu am mers la un profil mate-info desi nu prea mi-a placut matematica (exceptie ultimele 5 luni). Asta e. Oricum vreau sa completez lacunele cu vizite cat mai dese pe la biblioteca...

JulianM
03.07.2011, 17:03
http://img121.imageshack.us/img121/3748/image1bu.png

Poza asta e pe prima pagină a ziarului "Puterea" (site http://www.puterea.ro/)

Dar nu cred că doar despre sistemul anti-furt trebuia scris. Funeriu este și un gropar al sistemului de Învățământ (și nu prea are el ce căuta acolo ... Sunt alții precum prof. Marga, rector al Universității Babeş-Bolyai, care a mai fost ministru 3 ani, dec. 1997 - dec. 2000 .. și care merită mult mai mult să fie acolo ...
Marga e și el "genul dur", dar e dur acolo unde trebuie să fie dur ... Funeriu se poate şi el lăuda cu asta ... Nu prea îi încântă DOAR atâta lucru pe profesori ... Si de ce oare nu s-a făcut la fel şi la evaluarea naţională din şcolile din jud. Giurgiu, singurul judet unde s-a făcut "pe centre" .. În multe locuri din Giurgiu s-a copiat cumplit ... Stiu detalii o grămadă .. Dar n-are rost să le înșirui aici...)

Eu zic că merită să i se dea diplomă pentru sistemul ăsta anti-furt (o soluție pe care ar fi găsit-o mulți .. am fost surprins de faptul că unii au criticat asta).

Dar trebuia menționat și "cum se simt profesorii" sub "domnia" lu' Funeriu ...
E foarte posibil ca cei care au făcut subiectele la Bac, la Mate, să se fi răzbunat, cumva (recunosc că nici nu m-am uitat pe subiectele de anul ăsta de la Bac ... În fiecare an mă uit pe ele, deși eu nu am acum treabă cu elevi de liceu ... Dar niciodată ca acum n-a fost așa scandal și am fost luat prin surprindere .. Adică nu pot să spun dacă au fost sau nu "mai grele decât de obicei" ... O să mă uit mâine ...
Apropo, alea pt clasa a 8-a, la Evaluare, au fost mai ușoare decât era media de până acum ... Dar pe câteva site-uri am citit că zicea altceva, și nu sunt deloc de acord cu ce ziceau ei ...)

JulianM
04.07.2011, 06:16
BAC 2011.
Cum se dă bacalaureatul în Franţa. Vezi ce li se cere elevilor francezi şi câţi dintre ei reuşesc să treacă de examen

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3929/8424531/3/bacalaureat-romania-franta.jpg?width=630

...
În timp ce, în România, examenul maturităţii constă pentru toţi elevii în trei probe dedicate competenţelor în comunicare lingvistică şi abilităţilor IT, la care se adaugă alte trei-patru examene scrise (dintre care două diferenţiate în funcţie de profil), în Franţa, elevii sunt triaţi în zeci de serii corespunzătoare liniilor de studiu urmate.

...

În Franţa, opt din zece elevi iau bac-ul
...

Gândul.Info (http://www.gandul.info/international/bac-2011-cum-se-da-bacalaureatul-in-franta-vezi-ce-li-se-cere-elevilor-francezi-si-cati-dintre-ei-reusesc-sa-treaca-de-examen-8424531)

Raven
04.07.2011, 06:38
de ce sa dau din romana cand vreau sa merg pe stinte economice.
Pt. ca fara un nivel bun la limba & literatura materna nu poti sa comunici decat la nivel de mahala cu coerenta cernelei diluate-n apa.

Si pt. minoritatile etnice e indicat sa aiba limba romana obligatoriu plus optional limba materna subiecte de bacalureat.

Ben
04.07.2011, 09:36
Pt. ca fara un nivel bun la limba & literatura materna nu poti sa comunici decat la nivel de mahala cu coerenta cernelei diluate-n apa.

Si pt. minoritatile etnice e indicat sa aiba limba romana obligatoriu plus optional limba materna subiecte de bacalureat.

Eu sunt de parere ca limba romana facuta in cei 12 ani ma ajuta cat de cat sa leg 2 vorbe si nu la nivelul descris mai sus iar bacul la romana pt. cei care doresc sa mearga pe stiinte exacte il consider otios.

Julian, probele de anu asta au fost mai mult decat accesibile. Cel putin la mate M2 romana si bio...

atasez proba de la mate:

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/sada.jpg

continuarea nu am mai scanat-o

La romana se vede clar ca cei cu subiectele au tinut cont de strictetea de anu asta si au dat caracterizarea unui personaj dintr-o drama studiata de Camil Petrescu, Marin Sorescu sau Ion Luca Caragiale. Iona s-a facut intr-a 12-a asa ca...
Apoi au mai dat un eseu argumentativ uinde e chestie de tromboneala si la subiectu unu ceva text de Nichita Stanescu unde trebuia sa identifici niste figuri de stil sinonime etc.

La biologie in schimb iara a fost super banal. Sistemul respirator, circulator si diviziunea celulara.

Raven
04.07.2011, 09:58
Eu sunt de parere ca limba romana facuta in cei 12 ani ma ajuta cat de cat sa leg 2 vorbe si nu la nivelul descris mai sus iar bacul la romana pt. cei care doresc sa mearga pe stiinte exacte il consider otios.
"Care e asemanarea dintre un inginer si-un caine?
Amandoi au privirea la fel de inteligenta si se exprima la fel de greu."
(adunata din popor)

La universitate nu e suficient sa legi doua vorbe, asta o face si-un aprozarist. La universitate trebuie sa comunici bine si corect. Iar la serviciu trebuie sa fii mai bun la comunicare ca la universitate ca aia te platesc sa faci treaba bine, nu doar sa faci act de prezenta.

La primul job din viata nu trebuie sa dovedesti ce stii sa faci, trebuie sa dovedesti ce poti sa-nveti sa faci. Diplomele arata exact asta: ce si cat poti sa asimilezi. Ca la carnetul de conducere: de invatat inveti sa conduci dupa ce ai luat carnetul, nu la orele cu instructorul.

Revenind la practicitate, cand aplici pt. primul job din viata post-studentie la orice companie serioasa din orice tara dezvoltata, echivalentul unei note bune la bacalaureat la limba oficiala a tarii respective e una din primele conditii ca sa fii chemat la interviu. INDIFERENT DE DOMENIU. Cerinta asta este si la admiterea la universitate sau colegiu bun: note mari la limba tarii (in tarile anglofone se numesc A-level, adica advanced level).

JulianM
04.07.2011, 10:33
...
Julian, probele de anu asta au fost mai mult decat accesibile. Cel putin la mate M2 romana si bio...
...

Variantele (pentru M1, M2 și M4) se pot găsi de exemplu AICI (http://www.hotnews.ro/stiri-esential-9193646-bac-2011-subiectele-examenele-scrise-matematica-istorie.htm).

Nici mie nu mi s-au părut așa de grele cum urlau aseară unii pe la televiziuni, ziceau că "sunt mai grele ca la olimpiadă" !! ... Păi ăia nu știu ce e aia olimpiadă ! ...

Dar ca să-mi fac o părere și mai bună o să-i cer totuși părerea și lui frate-meu, că el face meditații, e la liceu și știe foarte bine cum a fost în fiecare an ... Eu sunt atras mai mult de chestiile de olimpiade (și poate nu mai țin așa de bine minte cam cum a fost în anii trecuți .. așa că o părere mai bună o cer de la el .. și apoi o comunic aici ...)

------

Ia uite-l p-ăsta .. E stăpânul lumii, al cerului ...
În afară de furat ăsta nu știe nimic ... Dar ce contează, are câteva milioane de dolari declarate ! (nu se știe câte are nedeclarate)

http://img683.imageshack.us/img683/3990/image1zor.png

Gândul.Info (http://www.gandul.info/politica/vanghelie-cu-bac-la-31-de-ani-neaga-ca-a-copiat-si-ca-a-fost-eliminat-din-examen-cand-dai-bacalaureatul-la-peste-30-de-ani-ai-avantajul-ca-incepi-sa-ai-anumite-notiuni-8437444)

-----------------------

Am discutat cu frate-meu despre "cât de dificile" au fost problemele ...

Frate-meu e un ins cam dur în exprimare, așa că mi-a zis mai întâi că n-au fost grele, "sunt ei dobitoci ... nu învață nimic" ...
Eu i-am zis "sunt golani o groază, printre ei .." Dar el mi-a zis : "ce golani ! ... direct la pușcărie cu ei !..." :lol:

(Poate că nu e de râs dar mă amuză limbajul pe care l-a folosit ..)

El a avut 8 elevi la pregătire de cls 12, din care unul a picat (era o "elevă cam amețită" zice el) ...
Dar chestia e că el îi ceartă foarte tare, nu doar face Mate cu ei (de ce oare părinţii unora din cei picati nu prea-şi ceartă deloc copiii, măcar când e vorba de ceva foarte important ?...)

Tocmai m-a sunat în timp ce editam aici să-mi adauge că "ăsta e nivelul lor, din cauza camerelor de luat vederi profii nu au ajutat pe elevi, de teamă ... dacă ar fi fost aceste camere video și în anii precedenți cam la fel ar fi fost" ...

Cititi editorialul CTP-ului în Gândul (http://www.gandul.info/puterea-gandului/cunoasterea-gratuita-si-ignoranta-pe-bani-8437636) unde spune printre altele :

http://img402.imageshack.us/img402/4070/image1gk.png

Ben
04.07.2011, 11:25
Variantele (pentru M1, M2 și M4) se pot găsi de exemplu AICI (http://www.hotnews.ro/stiri-esential-9193646-bac-2011-subiectele-examenele-scrise-matematica-istorie.htm).

Păi ăia nu știu ce e aia olimpiadă ! ...

Bine spus!

altii mai urlau ca au bagat 80 milioane in meditatii si a luat 4 la mate. Adevarul este ca poti baga si un miliard, daca elevul nu depune efortul cu pixul in mana exersand degeaba face meditatii...

JulianM
04.07.2011, 12:37
http://www.radufalexandru.ro/wp-content/themes/twentyten/images/rfa_header.jpg

(poza e de pe site-ul propriu)

Două enormități spuse acum doar 2 minute la Realitatea TV de musiu Radu F Alexandru :

- ".. toți .. toți profesorii dau meditații la elevii de la clasă .."

(află de la mine musiu, că eu n-am dat meditații nici la elevii de la clasă nici din altă parte din februarie 1998 încoace ... Iar în perioada 1995-1998 am făcut cam cu 2 elevi pe an, și în medie o dată la 2-3 săptămâni ...
În afară de asta știu destui profesori care nu dau meditații DELOC ... Mai ales în vremurile de criză nu prea mai au părintii bani ...
Si fiindcă tot veni vorba : frate-meu e de vreo 10 ani prof. de Informatică, la Colegiul Agricol din Tulcea (a trecut de pe Mate pe Info din cauză că acolo unde era pe Mate era "ultimul venit" și i-a fost teamă de niște restrângeri de activitate, de care se tot vorbea .. aici e singurul post de Info iar el este titular) ... Nu are elevi din școală la meditații ...

Şi ca o "pată de culoare", de la acel Colegiu au promovat 2 (doi) elevi din vreo sută ... Deci 2% !! .. Iar frate-meu, care știe ce "loaze" sunt pe la acel liceu, zicea că nu meritau nici 2 inși să ia bac-ul .. poate cel mult unul !! ...)

- ".. înainte de 1989 nici un profesor nu dădea meditații la elevii de la clasă .." (mai zise R.F.A.)

Să mori tu ?! ...

(Despre ce țară o fi vorbind Radu F. Alexandru ? ...) :starsmile:

qualia
04.07.2011, 16:04
Julian, sint foarte interesante toate amanuntele din sistemul romanesc de invatamint de care vorbesti. Exista un site sau alt loc unde sa fie publicate rezultatele de la BAC pe oras/liceu/clasa? Anul asta s-a renuntatla oral? Ce se va intimpla cu toti copiii care au picat, cind pot da BAC-ul din nou? La romana, cel putin, mi s-au parut foarte simple subiectele, pina si teze puteau fi mai complicate decit atit.

Ben
04.07.2011, 16:16
Julian, sint foarte interesante toate amanuntele din sistemul romanesc de invatamint de care vorbesti. Exista un site sau alt loc unde sa fie publicate rezultatele de la BAC pe oras/liceu/clasa? Anul asta s-a renuntatla oral? Ce se va intimpla cu toti copiii care au picat, cind pot da BAC-ul din nou? La romana, cel putin, mi s-au parut foarte simple subiectele, pina si teze puteau fi mai complicate decit atit.

aici ai harta cu rezultatele fiecarui elev

http://bacalaureat.edu.ro/2011/rapoarte/

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/final-promovare-bac-procente-harta-comparatie-2009-2011-mare.jpg

sorin
04.07.2011, 19:21
joGlR1Ra5a0

christianT
05.07.2011, 04:14
Un articol interesant despre bacalaureat.

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/bacalaureat-2011-piticu-blogger-343897.html

elliane
05.07.2011, 05:37
La romana, cel putin, mi s-au parut foarte simple subiectele, pina si teze puteau fi mai complicate decit atit.Desi au trecut 34 de ani de cand am terminat eu liceul(wow),consider ca as fi luat si acum la romana cu subiectele acelea.Se vede ca elevii de acum nu au studiat asa ca noi..
Din greseala,mai eram inca in tara la timpul probei la limba si literatura romana.Dintre "perlele" care m-au amuzat mai mult,aceasta este una:"Caragiale era un mare mistocar"(aluzie la "O noapte furtunoasa").
Italienii zic: "Povera Italia",eu zic: sarmana Romanie....

JulianM
05.07.2011, 05:58
http://img221.imageshack.us/img221/2055/image1ktyw.png

Gândul.Info (http://www.gandul.info/news/rezultate-bac-2011-isarescu-copiii-astia-de-la-cine-sa-invete-am-scos-in-fata-numai-cateva-cohorte-de-mitomani-8441823)

Petrică, dăi pe GSP! .. dăi mă pă GSP, n-auzi ?... (http://www.youtube.com/watch?v=fWZ6vu8KDUQ)

Q: Petrică, dăi pă GSP ! sau Petrică, dă-i pă GSP ! ?
(cei de pe Youtube au "preferat" a doua variantă ... dar se putea zice şi Petrică, dai pe GSP .. că te ia ... ! :starsmile:)

----- -----

http://img88.imageshack.us/img88/5486/image1bz.png

Multe bancuri AICI (http://www.opiniatimisoarei.ro/top-bancuri-de-la-bac-haz-de-necaz-au-aparut-deja-bancurile-de-la-bacalaureat-vezi-aici-care-cel-mai-tare/04/07/2011)

Ştim că e totuși trist ... azi am aflat că un tânăr de 19 ani s-a sinucis din cauza Bac-ului (așa se pare ... că din cauza Bac-ului .. Dar e incredibil asta .. Eu cred totuși că mai erau și alte probleme, măcar de ordin psihic ..).

Cineva aseară (nu mai știu unde, la ce TV) zicea ceva de genul că ".. aceștia sunt cei care îmi vor plăti mie pensia ? .." (nu știu ce să zic de "întrebările existențialiste" pe care și le punea .. poate că are dreptate în felul lui .. Dar acei "picați la Bac" și-au făcut rău lor și familiilor lor, în primul rând - am văzut recent, la Evaluare la cls a 8-a, o chestie aproape dramatică .. Părintii (doctori veterinari) aproape că stăteau să-și ia la palme fetița pentru că nu a copiat ca ceilalți şi că abia a luat 7,90 la Mate (deși era elevă bună, nu știu cum a gresit atât de mult) iar o colegă a ei, repetentă, care nu ştia bine nici tabla înmulţirii a luat 8,10 !!! ... Copilul intrase în pământ de ruşine de ce-i făceau părinţii .. Mi-a fost elevă în cls 5 şi cls 6, şi ştiu bine că era un copil cu mult bun-simţ ... Îmi pare rău de ea .. Dar are oricum medie mare ca să între unde îşi dorea ... Nu ştiu de ce acel scandal .. Nu stiu de ce reproşau "că nu a copiat" ... În fine ...)

qualia
05.07.2011, 11:44
Ben, multumesc foarte mult de link, e f. interesant cit de repede s-au introdus toate rezultatele online, probabil e o firma foarte bine platita din banii publicului sa faca asta, speculez si eu, sper sa nu se supere nimeni si bineinteles daca stiti altceva decit am scris eu, m-as bucura sa-mi cer scuze daca am invinovatit pe nedrept statul roman de felul in care cheltuie banii.

Oricum, este foarte de apreciat cit de repede au aparut bancurile legate de BAC, daca altele nu sint in Romania, macar simtul umorului si autopersiflarea sau a face haz de necaz nu-s pierdute, desi slava domnului, cite s-au aliniat la cerintele mondiale si-acolo, blazarea si conformismul probabil ca nu sint foarte departe.

Loniia
05.07.2011, 15:04
Parerea mea de parinte,comparativ cu stirile ce se mediatizeaza in tara si fata de topicul deschis este ca nu se invata ...sa punem vina pe toti,elev,dascal si parinte!
un exemplu : dascalul nu are suficienta autoritate ,parinti care vor numai note mari fara a se gandi : oare copilul meu cata materie/cunostinte acumulase?... iar elevul complacandu-se ! de ce sa munceasca/invete? o faculate se face usor pe bani in Romania...

christianT
05.07.2011, 17:35
Draga Ben,

Nu, nu este un dezastru national. Ma gandesc ca ai ales sintagma ''dezastru national'', sub impulsul unui puseu emotiv. Nu, nu este un dezastru national, e numai ''une mise ŕ jour'', cum spun francezii, adica o aducere la zi a adevaratei valori a generatiei care tocmai termina liceul. Bravo ministrului Funeriu!! Trebuia de mult sa se ajunga aici, sa intelegem ca pentru o diploma trebuie cu adevarat sa muncesti pe branci. Sper sa se inteleaga asta in Romania, tzara unde exista o hiperinflatie de detinatori de diploma.
Nu vreau sa intelegi ca ma cred acuma vreun snob ce priveste condescendent generatia acestui examen de bacalaureat. La ce fel de elev am fost eu in liceu, cu siguranta picam examenul de bacalaureat... in schimb mai la maturitate, l-as fi trecut cu siguranta.
In cazul meu maturitatea s-a produs tarziu, eu cele mai bune rezultate la invatatura le-am avut la facultate, net superioare celor din liceu, ca se si mirau bietii mei parinti cand ma intrebau de notele din sesiunile de examen.
Cei care au picat examenul de bac, il pot promova in anii urmatori, nimic nu e pierdut iremediabil. Pana atunci... sa se maturizeze... dar si sa invete.

Ben
05.07.2011, 17:53
Draga Ben,

Nu, nu este un dezastru national. Ma gandesc ca ai ales sintagma ''dezastru national'', sub impulsul unui puseu emotiv. Nu, nu este un dezastru national, e numai ''une mise ŕ jour'', cum spun francezii, adica o aducere la zi a adevaratei valori a generatiei care tocmai termina liceul. Bravo ministrului Funeriu!! Trebuia de mult sa se ajunga aici, sa intelegem ca pentru o diploma trebuie cu adevarat sa muncesti pe branci. Sper sa se inteleaga asta in Romania, tzara unde exista o hiperinflatie de detinatori de diploma.
Nu vreau sa intelegi ca ma cred acuma vreun snob ce priveste condescendent generatia acestui examen de bacalaureat. La ce fel de elev am fost eu in liceu, cu siguranta picam examenul de bacalaureat... in schimb mai la maturitate, l-as fi trecut cu siguranta.
In cazul meu maturitatea s-a produs tarziu, eu cele mai bune rezultate la invatatura le-am avut la facultate, net superioare celor din liceu, ca se si mirau bietii mei parinti cand ma intrebau de notele din sesiunile de examen.
Cei care au picat examenul de bac, il pot promova in anii urmatori, nimic nu e pierdut iremediabil. Pana atunci... sa se maturizeze... dar si sa invete.

Ceea ce a facut Funeriu cu sistemul acesta de supraveghere este demn de toata lauda. Nu stiu de unde ai dedus ca eu as avea ceva impotriva lui, dar ii compatimesc pe absolventii care nu au reusit din diferite motive sa ia nota de trecere. Eu sunt de parere ca sistemul de invatamant ar trebui schimbat din temelii, ar trebui cu ajutorul unor psihologi pus la punct un sistem care sa atraga elevii la scoala cu entuziasmul cu care ii gasesti la calculator sau prin baruri. De asemenea sunt de parere ca nici liceul nu e obligatoriu si astfel ar trebui montate camere si la examenul de 8 clase pe care trebuie sa recunoastem ca il trece mai toate lumea si astfel ne trezim ca avem la bacalaureat indivizi care nu pot sa rezolva un subiect de clasa 8 de nota 5 daramite cel de a 12-a. Alta chestie futila si lipsita de sens mi se pare si sistemul de acordare a notelor in liceu. Adica, de ce sa ma stresez eu 4 ani cu materii cu care nu voi avea de lucru in viata ca sa am media 10 si la ele cand pot pur si simplu sa ma pun pe invatat doar la cele 3 materii din care dau bacul la restu avand grija sa am nota de trecere. Spun acest lucru pt. ca in ultima vreme pt. admiterea in universitati se ia in calcul doar media de la bac spre satisfactia celor de la oras.

-----------------------------------------------------------

Ministrul educatiei Daniel Funeriu a dat bacalaureatul in direct la Tv: i s-a cerut sa rezolve unul din subiectele la limba si literatura romana - "Va rog sa formulati un scurt enunt argumentativ privind cunoasterea de sine pornind de ideile sugerate de afirmatia lui Nichita Stanescu - a avea un ideal inseamna a avea o oglinda". Vezi raspunsul ministrului! (http://agenda.ro/news/news/44152/daniel-funeriu-in-examen-cum-a-rezolvat-ministrul-un-subiect-de-bacalaureat.html)

HA HA HA!

Uite de ce nu pot dormi altii noaptea, ca nu a respectat Funeriu structura unui eseu de tip argumentativ. Situatia mi se pare penibila. Adica de ce ar trebui omul sa memoreze niste chestii mot-a-mot care ii folosesc doar la bac...E ca si cum te-ai duce sa il intrebi pe un pilot dupa zeci de ore de zbor definitia avionului. In mod sigur ti-o va spune cu cuvintele lui pt. ca in viata accentul cade mai mult pe partea practica, teoria fiind doar un suport de rampa de lansare, o baza pe care se cladesc toate cunostiintele treptat. Ce folos am fi avut daca Funeriu ar fii demonstrat ca trecea cu 10 bacul la cele 3 materii in direct, dar situatia ramanand cea din anii precedenti...

Foarte nasol cand vrei sa faci treaba si n-ai cu cine. Funeriu e intre ciocan si nicovala. Anii trecuti nu era bine ca treceau prea multi, anul asta ca trecut-au prea putini.

JulianM
06.07.2011, 12:00
Bacalaureatul în Europa. În Belgia și Suedia examenul nu există

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3927/8449202/1/bacalaureat-franta-reuters-stephane-mahe-resize.jpg?width=400

Gândul.Info (http://www.gandul.info/news/bacalaureatul-in-europa-in-belgia-si-suedia-examenul-nu-exista-8449202)

(Până să fim noi ca belgienii sau suedezii mai este. Eu aș pune "accent" pe examenul de admitere la facultăți - poate nu chiar cum era odată, când Bac-ul conta 0% .. trebuia doar să fii absolvent de liceu cu bacalaureatul luat .. Poate aș pune media de Bac să conteze între 10% - 25 %.
Dar liceele ar trebui să permită "specializarea" încă din cls 11-12 ... Adică așa cum era la facultate, când în anii 4 și 5, în afară de câteva cursuri obligatorii restul erau alese de fiecare student)

christianT
06.07.2011, 18:33
Nici in Canada nu exista examenul de bacalaureat, sau ceva similar.

Ben
08.07.2011, 06:32
http://194.183.158.26/webvn_pic/ADEV-top.jpg

http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/ADEV-top.jpg

JulianM
08.07.2011, 07:38
Cel mai mare scandal din istoria sistemului educaţional din SUA: 178 de profesori au umflat notele elevilor ca să crească "ratingul" oraşului ATLANTA

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3929/8459744/1/rtr26xay.jpg?width=630

Gândul.Info (http://www.gandul.info/international/cel-mai-mare-scandal-din-istoria-sistemului-educational-din-sua-178-de-profesori-au-umflat-notele-elevilor-ca-sa-creasca-ratingul-orasului-atlanta-8459744)

Ce .. credeați că sunt locuri în care nu există deloc hoție ? Ha ! ..

Două "teenagers" cu alură de femei rulate mult și bine ...
Jagardeaua aia din stânga parcă are 45 de ani .. Probabil că face trotuarul şi merge la "party-uri" de la 14 ani în fiecare seară ...

JulianM
29.07.2011, 12:26
MĂSURILE-FULGER pe care Ministerul Educaţiei le pregăteşte pentru la TOAMNĂ pentru toţi elevii din România

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3927/8537472/3/3121002-mediafax-foto-ovidiu-iordachi.jpg?width=500

Ministerul Educaţiei pregăteşte pentru noul an şcolar măsuri-fulger ce privesc modul de predare al profesorilor şi programa şcolară, astfel încât să fie evitate noi rezultate dezastruoase la examenele de absolvire.

Gandul.Info (http://www.gandul.info/news/masurile-fulger-pe-care-ministerul-educatiei-le-pregateste-pentru-la-toamna-pentru-toti-elevii-din-romania-8537472)

Ben
29.07.2011, 12:52
MĂSURILE-FULGER pe care Ministerul Educaţiei le pregăteşte pentru la TOAMNĂ pentru toţi elevii din România

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3927/8537472/3/3121002-mediafax-foto-ovidiu-iordachi.jpg?width=500

Ministerul Educaţiei pregăteşte pentru noul an şcolar măsuri-fulger ce privesc modul de predare al profesorilor şi programa şcolară, astfel încât să fie evitate noi rezultate dezastruoase la examenele de absolvire.

Gandul.Info (http://www.gandul.info/news/masurile-fulger-pe-care-ministerul-educatiei-le-pregateste-pentru-la-toamna-pentru-toti-elevii-din-romania-8537472)

Super!

Ciudat insa ca mintea imi zboara la replica retorica pe care o da soacra cand da nas in nas cu viitorul ginere care nu-i pe placul ei.