PDA

Arată versiune întreagă : Germania tipareste deja marci – zvon sau realitate?

sorin
29.06.2011, 17:32
Am auzit unele zvonuri ca Germania ar vrea sa iasa din zona Euro si tipareste deja marci. Circula astfel de stiri prin diverse ziare romanesti sau straine, dar deocamdata nu-s sigur daca-s doar zvonuri pentru marirea audientei, sau exista un sambure de adevar. Pana acum nu am vazut astfel de stiri din surse guvernamentale, deci pe care sa le pot considera credibile.

Se spune ca inca de anul trecut aproape jumatate din populatia Germaniei si-a manifestat dorinta de a se reveni la marca germana inca din 2010 si ca ar exista in circulatie aproximativ 13 miliarde de marci, multi comercianti acceptand vechea moneda.

Posibil ca aceste zvonuri sa fi aparut in urma “frecusurilor” dintre Grecia si Germania, incepand de anul trecut din octombrie, cand Angela Merkel i-ar fi transmis lui Papandreou la summitul Consiliului European de la Bruxelles, ca ia în calcul posibilitatea retragerii Germaniei din zona euro, deoarece a a fost acuzata de propuneri “nedemocratice” dup ace a cerut ca unele state precum Grecia si Irlanda sa fie omise de la votul in cazul unor decizii importante.

Conform unor sondaje (cel mai recent in Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung), nemtii nu mai au incredere in moneda europeana, datorita problemelor acesteia in zona euro. Intr-un alt sondaj publicat la 10 iunie de canalul public ZDF, 60% din germani se declarau si impotriva acordarii de noi ajutoare de catre UE Greciei.

Cu putin timp in urma, miliardarul Soros a declarat ca iesirea unei tari din zona euro este inevitabila, iar Europa ar trebui să aiba un "plan B" prin care sa prevină colapsul economic al Uniunii Europene. Acesta a mai spus ca moneda euro a avut ca defect fundamental inca de la inceput, faptul ca nu a fost sustinuta printr-o uniune politica sau o trezorerie comuna a statelor care au adoptat-o.

Desi considera ca "supravietuirea Uniunii Europene este de interes vital pentru toata lumea", Soros a aratat ca UE are nevoie de schimbari structurale pentru a evita un proces de dezintegrare.

Cam asta ar fi un rezumat a ceea ce am citit din diverse surse. Cine stie mai multe, poate face adaugarile de rigoare, mai ales “nemtii” toni42 si FidelKatzo.

JulianM
29.06.2011, 18:52
Dacă Germania iese din zona Euro eu cred că se cam alege praful și de Uniunea Europeană. Adică o să rămână din ea doar ceva "simbolic", dar nu pentru simboluri a fost creată în 1957 la Roma această Uniune Europeană ...

Eu zic că ar fi păcat totuși ... Îmi pare cam ca supărarea ursului pe albine (am zis "cam"...).
Germania e prea puternică, nu trebuie să se împiedice de Grecia (de exemplu...).

Acum 20 de ani se zicea că Germania și Franța au împreună 50% din puterea economică a Europei (scria asta prin anii 90-91 în diverse ziare economice, sau chiar acel ziar "Lumea", care încă mai supraviețuia în 1990 ...)

Acum Germania s-a dus mult în față, e adevărat ... Dar cred că și lor o să le convină la un moment dat chestia aia vehiculată mereu cu "piața de desfacere" ...

În nici un caz nu mă dau priceput în economie (eu m-aș baza mai degrabă pe chestii ce țin mai mult de politică, sau, și mai mult, de mișcări sociale - măcar aici știu cam ce simt oamenii ...).
Si dacă Germania ar "pune paie pe foc" o să fie mare "deranj" prin Europa ... (în multe ţări, chiar din West, va fi cam ce este acum în Grecia !...)

Dar cred că Germania nu va "distruge" Uniunea Europeană. Dar ar putea să facă așa cum a făcut Anglia, să păstreze deci moneda lor alături de Euro ...

tonita
10.07.2011, 15:20
Io cred ca sunt "zvonerii", Sorine. Ziarele care vor sa-si creasca un pic tirajul. Audienta la asa ceva e mare pentru ca "vinovatul" pentru inflatie este considerat Euro-ul. Marea majoritate a populatiei nu stie ca sistemul are nevoie de inflatie ca sa functioneze. Si economia Germana functioneaza al naibi de eficient! Germania este tara care a profitat cel mai mult de introducerea Euroilor, chiar daca nu toti cei 80 de milioane traiesc mai bine. Si Germania îsi permite înca sa sustina un sistem social foarte scump!

Ca schimbarile lui Soros sunt foarte necesare sunt cu totii de acord, tensiunile între grupurile de interese sunt tot mai mari.

"Înainte era mai bine!" Îmi amintesc ca prima data când am alimentat masina aici, am platit 1,40 DM. Azi platesc peste 1,50 Euro. As vrea sa platesc in continuare 1,40 DM, dar sa fiu platit în Euro, pai nu e dreptul meu?!! Si de ce grecii ies la pensie la 50 de ani?? ...Sa-si vând Acropolisul si insulele ca sa-si plateasca datoriile (scrie în ziarele care vorbesc de tiparit marci!)

Se mai zvoneste si ca dolarul e pe moarte...

Io mai am în ori ce caz vreo 10 DM prin sertare si îi pastrez înca, ca sa nu încep de la 0 daca totusi vine un cutremur economic urias. Si mai am ceva actiuni!:)