PDA

Arată versiune întreagă : doi delicventi din Dayona Beach - Dragos Bogdan & Ioana Tiar

Alexawintley
25.06.2011, 12:04
Salut,

Eram pe viza H2B si cautam sa imi extind viza, asadar mi am depus actele la cateva firme.Intr una din zile am fost contactata de un anume Dragos Bogdan de la firma Resort Staffing Agency din Daytona Beach.Mi-a cerut sa ii trimit toate hartiile obisnuite, plus comision de 400$ ( cica mi a dat disscount fiindca eram romanca ).Am trimis tot ce mi a cerut, iar el urma sa imi trimita contractul, ce mi l-a si trimis dupa multe insistente din partea mea.El ma asigura tot timpul ca totul e sub control, ca nu am de ce sa imi fac griji ca pot veni si mai repede sa lucrez doar ca ma va plati cash pana imi vine 94-ul.Am plecat de la locul de munca cu 2 sapt. inainte de expirarea contractului.In Daytona Beach Bogdan venise dupa mine la aeroport, ma cazase intr un hotel-motel temporar ( am stat o luna...)dupa care ma mutase cu o tipa care venise tot asa prin el cu cateva luni inainte.In timpul asta eu nu am lucrat deloc, ma dusese cu vb. ca incep in 3 zile, care s au facut saptamani..,ma mintea non stop ba ca nu da de manger, ba ca tre sa astept sa vina 94-ul ca sa lucrez. Trecuse si luna si nici un 94 !!..cand il luam la intrebari ba zicea ca e sarbatoare si nu circula posta, ba ca irs ul ii ceruse inca niste hartii .si mai dureaza...apoi nu mai raspundea la tel. cu zilele. Viza imi expirase, de el nu puteam sa dau nicicum, cand dadeam ma amana,nervii mei erau intinsi la maxim...nopti nedormite...depresia ma cuprindea...Intre timp aflasem ca toti cei veniti prin Bogdan Dragos erau dusi cu vorba pana le expira viza, apoi lasati in voia lor, iar de la unii dintre ei Bogdan le cerea banii, vb de mii de $ ptr. a le rezolva casnicia cu cetatean american.Odata ce avea banii de casatorie ( avansul ) disparea prin Orlando...vacante...traia pe picior mare cu banii furati de la altii...ii place nespus ca altii sa aiba impresia ca el traieste f. bine ca o duce minunat...cand el traieste bine din banii pe care ii ia sau imprumuta de la ceilati....Eu desi in prezent sunt bine cu situatia rezolvata,inca ma supara faptul ca acest individ Dragos Bogdan cu sotia lui Ioana Tiar -doi delicventi din Oradea continua inca in ziua de azi sa ii lase pe altii, inclusiv romani, fara statut.
Mi-as fi dorit ca unii lasati fara statut ( cel putin pe care i am cunoscut ), sa fi avut curajul, moralitatea si demnitatea necesara de a-l denunta ,sau cel putin de a nu ascunde faptele facute de acesta .( a fi bolnav psihic nu e o scuza ! ).

Oricum tot respectul din partea mea ptr. acea singura persoana care cu riscul de a fi deportata ( ceea ce s a si intamplat ) l-a denuntat ( lui nu i s a intamplat nimic in schimb.)

Chiar nu se poate face nimic impotriva acestor delicventi ?
Daca aveti ceva sugestii puteti sa imi scrieti la adresa :bogdandragosdaytonab@yahoo.com
Last edited by Alexawintley; Today at 11:58 AM.

sorin
25.06.2011, 18:57
am inteles mesajul si e bine ca-i atentionezi pe altii care ar putea fi trasi pe sfoara de acest individ, insa nu e nevoie de topice multiple pe aceeasi tema, asa ca le voi sterge pe celelalte.

poti continua sa adaugi informatii in legatura cu acest subiect pe acest topic.

luminidi
26.06.2011, 11:48
Salut,

Am fost in aceeasi situatie in 2009 cu acesti nemernici si i-am dat in gat la ICE (Immigration Custome Enforcement). Au venit chiar si agentii de la ICE de au vb cu noi, a trebuit sa parasim SUA si din cate vad tot nu li s-a intamplat nimic. Pot confirma fiecare aspect care l-ai spus, dar nu pot sa nu ma intreb cum reuseste in continuare sa faca aceasta mizerie.

aramis_13
26.06.2011, 14:26
foarte simplu: ăia care încalcă legea sunteți voi, nu ei.

Alexawintley
27.06.2011, 14:08
Cei care incalca legea sunt ei.., cred ca inca se considera frauda emiterea de check uri neacoperite, el da check uri neacoperite permanent doar ptr. a te putea amana..., eu oricum am pastrate check-urile neacoperite de la el, chiar si unde a fost vorba de check neacoperit depus la banca, am cerut bancii sa imi emita dovada check ului neacoperit ( fiind vb de o suma mai mare ),, emite astfel de check uri la ordinea zilei; daca si ceilalti ar fi procedat cel putin ca mine tind sa cred ca s ar fi putut schimba ceva, dar spre surprinderea mea unii dintre romanasi lasati fara statut si jefuiti financiar au preferat nu doar sa intoarca obrazul ci chiar sa devina ''prieteni'' cu acesti indivizi, sa petreaca impreuna Thanksgiving-ul...si nu numai, ...iar pe la spate sa ii barfeasca de numai.
Sa nu fi in stare sa adopti atitudinea potrivita fata de acesti hoti , sa nu fii capabil sa iti exprimi adevaratele ganduri cand e cazul fiind cuprinsi de lasitate, pentru mine denota un caracter extrem de slab, ce nu e de urmat.

Natura acestei prietenii de interes ptr. mine ramane o enigma in masura in care interesul e doar de partea lui Bogdan, el in continuare profitand de pe cine poate, cel putin financiar.

Ma intreb chiar asa mare o fi criza de prieteni incat sa ajungi sa dai mana cu acesti sacali ce ne fac tara de rusine pe oriunde trec si la oricine cu care ajung sa schimbe o vorba.

Mi-as dori sa fie exagerare ceea ce am scris, dar mai mult e o simplificare a faptelor.

Melina
27.06.2011, 17:29
Cei care incalca legea sunt ei..,
Sunt ei dar dupa voi . Daca te-ar fi aranjat pe tine acest Bogdan ti-ar fi fost probabil acuma prieten si l-ai fi laudat .Nu vad care ar fi diferenta intre tine si el in ochii unui om corect ?! Poate ca tu esti la prima abatere si nu esti de aceiasi talie cu ei ,insa pe viitor ateapta-te sa gasesti multi virusi cind umblii pe unde nu trebuie, unii chiar pusi intentionat de oamenii legii.Parerea mea este ca daca ai invatat ceva din asta tot este bine , este bine si ca ii atentionezi pe altii , ce este mai trist este ca probabil i-ai fi atentionat si daca gaseai o portita unde mergea sa incalce legea . Daca insa tot vrei sa mai faci dreptate , angajeaza un avocat si vezi ce zice.

Alexawintley
27.06.2011, 19:54
Pe mine nimeni nu ma poate arata cu degetul ca fiind un infractor sau ca traiesc pe pielea altora, de incalcat legea defel ! Tot ce am realizat, am realizat prin efort propriu.

Eu doar voiam sa pun un semnal de alarma asupra acestor delicventi , nu sa apelez la avocat, situatia mea intre timp rezolvandu se, nu vad de ce as da eu din banii mei munciti pe avocat.Ajut cu mare placere de e cazul sa contribui cu acte doveditoare..sau de genul, dar cam atat.

bogdanel_d13
28.06.2011, 13:14
Numele meu este Bogdan Dragos, si intradevar am fost unul din managerii de la Resort Staffing Agency, companie care din pacate sa inchis .
Alexawhitley este Alicia Irime, si nu stiu de ce se ascunde dupa un alias daca nu are nimic de ascuns. Da este adevarat ca a aplicat cu RSA pentru o extensie, din pacate programul nu a fost aprobat de USCIS din cauza ca angajatorul a intrat in faliment, si in ciuda eforturilor noastre nu a fost un succes. Ceea ce a uitat sa mentioneze Alicia este faptul ca a primit refund pentru tot ce a platit, plus bani pentru biletul de intoarcere in Romania (de le RSA), iar chiria ia fost platita de catre firma, lucru care sa intamplat cu toti aplicantii acelui program, si nu stiu cum dupa toate astea Alicia sustine ca suntem delicventi si le-am furat banii.
In plus de toate astea Alicia putea oricand sa paraseasca tara inainte de expirarea formularului I-94 curent. Este usor sa acuzi o firma intreaga sis a numesti pe managerul ei delicvent.
Nu sunt nici Sacal nici delicvent iar faptul ca un client frustrat o spune nu face ca afirmatia sa fie adevarata.
Nu este necesar sa o contactati la bogdandragosDB@yahoo.com o puteti contacta pe emailul personal .........@yahoo.com (.........@yahoo.com).
Iar pe mine la Bogdyd@yahoo.com
Am sa revin cu mai multe detalii despre acest caz.

More details on the way…

editat de sorin: adresele de email constituie informatii confidentiale si postarea acestora fara acceptul proprietarului acestora nu se accepta pe acest forum

ana22221
28.06.2011, 16:17
Si mie mi s-a tras teapa de catre acest individ, doar ca mie mi s-a cerut comision de 700 $.

bogdanel_d13
28.06.2011, 16:47
Toti clienți ce au aplicat cu compania noastră au primit banii înapoi fără sa se retina nimic, in cazul in care serviciul nu sa completat pana la sfârșit. Iar dacă cineva este in situația ca a plătit si nu au primit banii in totalitate înapoi mă pot contacta la bogdanel_d13@Yahoo.com sau bogdyd@Yahoo.com si chiar dacă compania sa închis voi avea grija ca refundul sa fie făcut. Mă indoiesc totuși ca sa omis vreun client. Cum poate cineva sa spună ca e "tzeapa" când banii au fost returnati?
Cum am zis oricare client care nu a primit refund in totalitate mă poate contacta.

luminidi
10.02.2012, 18:02
Toti clienți ce au aplicat cu compania noastră au primit banii înapoi fără sa se retina nimic, in cazul in care serviciul nu sa completat pana la sfârșit. Iar dacă cineva este in situația ca a plătit si nu au primit banii in totalitate înapoi mă pot contacta la bogdanel_d13@Yahoo.com sau bogdyd@Yahoo.com si chiar dacă compania sa închis voi avea grija ca refundul sa fie făcut. Mă indoiesc totuși ca sa omis vreun client. Cum poate cineva sa spună ca e "tzeapa" când banii au fost returnati?
Cum am zis oricare client care nu a primit refund in totalitate mă poate contacta.
Faptul ca ai lasat oamenii fara statut legal cum il numesti nemernicule? I-ai plimbat cu vorba pana le-a expirat I-94, le-ai dat numar fals de petitie (din Colorado, fara nici o legatura cu tine). Da! Ai dat, cel putin, la unii banii inapoi, dupa ce era sa o iei o lama de cutit de la egiptean, nu? Lui i-ai dat primul banii inapoi. Si apoi or tremurat chilotii pe tine. Oricum nu voi putea intelege niciodata de ce ai facut-o. In afara ca esti un mincinos patologic ai profunde si grave deviatii de comportament. Apropo, te-am inregistrat cand ziceai sus si tare ca totul e in regula cu extensiile de viza la momentul cand deja ne era confirmat oficial din partea autoritatilor ca noua nu ni s-a facut nici o petitie. Ziua cand vei plati cu varf si indesat va veni mai devreme sau mai tarziu. Multi trec mai departe, DAR nu uita!