PDA

Arată versiune întreagă : un pic de ajutor invitatie Canada

rogirl
11.06.2011, 11:42
buna ziua tuturor. ma numesc antonia, sunt din ro, cluj napoca, as vrea sa merg in vizita in canada, dar nu cunosc pe nimeni acolo si mi s-a spus ca e mai usor cu o invitatie de la o femeie residenta sau cetatean cu un job bun si stabil in canada si cu un background curat.daca cineva ma poate ajuta cu o invitatie va rog sa imi scrieti pe mail sa vb mai multe antonia_1983@yahoo.com. va multumesc

fifi
12.06.2011, 00:42
buna ziua tuturor. ma numesc antonia, sunt din ro, cluj napoca, as vrea sa merg in vizita in canada, dar nu cunosc pe nimeni acolo si mi s-a spus ca e mai usor cu o invitatie de la o femeie residenta sau cetatean cu un job bun si stabil in canada si cu un background curat.daca cineva ma poate ajuta cu o invitatie va rog sa imi scrieti pe mail sa vb mai multe antonia_1983@yahoo.com. va multumesc
Bună Antonia, să ştii că românii din Canada se ajută între ei, mă rog...majoritatea dar să-ţi spun cum stă treaba în situaţia ta, asta în cazul că mai treci pe aici:

din câte am văzut eu în cei 8 anişori de stat aici, majoritatea românilor stabiliţi în Canada au în România rude (părinţi, fraţi, verişori, nepoţi) sau prieteni pe care vor să-i aducă lângă ei, fie definitiv fie în vizită, deci tu ieşi din peisaj.

rămâne minoritatea, adică acei români stabiliţi în Canada care nu mai au în România nici rude nici prieteni, anume cei care s-au rupt cu totul de ţara mumă, procent destul de mic. din acel mic procent, foarte puţini mai citesc pe forumuri dornici să mai ţină legătura cu comunităţile româneşti virtuale din lume, cum ar fi acest forum.

deci procentul ăla micuţ iarăşi se micşorează, cât o fi rămas, să zic aşa cu indulgenţă 10% din românii din Canada. din aceştia, e posibil ca numai jumate să aibă „un job bun si stabil in canada si cu un background curat”, şi chiar din această jumătate, altă jumătate e posibil ca să aibă datorii/ împrumuturi sau investiţii(case, terenuri,şcolile copiilor=colegii, universităţi, etc.)

a rămas un procent de 2.5% din românii din Canada care sunt "super" realizaţi, fără datorii. dă-mi tu un motiv pentru care un astfel de om ar accepta din bunătatea sufletului său, fără să urmărească nici un fel de interes, să te aducă pe tine în Canada, neştiind nimic despre "background"-ul tău, să-şi asume responsabilitatea menţinerii legalităţii tale aici, căci nu te poate însoţi tot timpul şi nici încuiată-n casă nu te poate ţine, dacă tu „te pierzi” prin Canada mare eşti bine merci, însă cel/ cea care te-a invitat nu va mai avea un "background" aşa de curat în sensul că dacă mai invită vreodată pe cineva, acel cineva va fi întors pe toate părţile până să i se dea acea viză, dacă tu pe perioada vizei legale ai un accident, cel care te-a invitat trebuie să-ţi plătească spitalizarea care pentru cei fără asigurare medicală nu costă decât aproximativ $200 pe zi sau în cel mai rău caz dacă, în cel mai rău caz, tu faci o infracţiune, cum ar fi o amendă pentru parcare ilegală, trecerea pe roşu la semafor, depăşirea vitezei ca să nu vorbesc despre infracţiuni şi mai grave gen prostituţie, terorism..., persoana care ţi-a făcut invitaţia, pe româneşte spus o să fie-ntr-un mare rahat.

sper să nu mă înţelegi greşit, vreau doar să-ţi faci o părere despre cum ar gândi cineva stabilit aici, majoritatea au făcut sacrificii să ajungă-n Canada, dacă am greşit cu ceva rog pe oricine să mă contrazică, să te contacteze pe e-mail şi să-ţi facă invitaţia.

acum să trag concluzia în cazul în care nu ai răbdare să citeşti toate prostiile de mai sus: nu c-aş fi-n ultimul procent, departe de mine dar dacă m-aş „enerva” eu ţi-aş putea face invitaţia dar nu ţi-o fac pentru că dacă nu mă doare capul, nu mă dau cu el de perete numai să văd care-i mai tare, peretele sau capul meu.

ahhh, era să uit, uita-m-ar relele, dacă mai ai întrebări sau vrei să discutăm mai multe referitor la problema ta mă poţi contacta oricând la: fifi@hell.com

rogirl
12.06.2011, 03:23
iti multumesc pentru explicatie, iti inteleg punctul de vedere.....crezi ca ar fi mai usor sa iau o viza decanada daca merg la un curs de engleza de afaceri pt cateva saptamani?oricum mi-ar prinde bine si la locul meu de munca si as putea sa si vizitez un pic..
totusi inca mai cred ca sunt romani filantropi.....

fifi
12.06.2011, 09:07
iti multumesc pentru explicatie, iti inteleg punctul de vedere.....crezi ca ar fi mai usor sa iau o viza decanada daca merg la un curs de engleza de afaceri pt cateva saptamani?oricum mi-ar prinde bine si la locul meu de munca si as putea sa si vizitez un pic..
totusi inca mai cred ca sunt romani filantropi.....
da, ai avea mai multe şanse să aplici pentru viză pentru un astfel de motiv, dar este o diferenţă în această situaţie, trebuie să dovedeşti că te poţi întreţine dpdv financiar pe perioada cursului şi a şederii tale în Canada pe perioada în care vrei să stai aici, în asta se include hotelul, eventual la viză trebuie să ai deja o rezervare, cheltuielile pe mijloacele de transport locale şi eventual bani de buzunar, astea toate raportate la preţurile de aici. aş estima, aşa după cât ştiu eu că-n 2 săptămâni ţi-ar cam trebui să ai disponibili cel puţin $1500 + că trebuie să dovedeşti cu hârtie sau e-mail că ai fost acceptată la acel curs. dovada acestor bani nu ar fi nevoie s-o faci dacă ai găsi un singur român filantrop în Canada care ţi-ar face invitaţie, el/ ea prin acea invitaţie se face responsabil de toate cheltuielile tale pe perioada şederii tale în Canada.

pe acest forum, români din Canada care citim şi scriem într-un mod oarecum constant, suntem vreo 4 dar îţi recomand să postezi anunţul tău iniţial, cererea de ajutor cu invitaţia aici: www.toronto.ro (http://forum.romanian-portal.com/www.toronto.ro), este numai cu români din Canada sau care vor să emigreze în Canada, chiar c-aş fi curioasă să văd ce răspunsuri primeşti şi de acolo, atunci vom vedea câţi români putred de bogaţi şi filantropi există pe acest pământ, căci eu mai optimistă ca tine n-am întâlnit până acum :)

mult succes şi ţine-ne la curent, de preferat 220 :)

FidelKatzo
12.06.2011, 12:02
fifi,nu trebuie neaparat cautat romani putred de bogati sau filantropi,ci mai degraba romani cu caracter si inainte de toate milosi..poate ca nu ar strica sa puna fata si cateva fotografii..aspectul exterior al unui om este cheia succesului in anumite situatii..multi romani bogati si filantropi cand citesc aceste randuri se uita nehotarati la portofelul plin cu carduri si nu se pot decide pentru ca lipsesc informatii importante..

rogirl
12.06.2011, 13:45
lol.....foarte funny....inteleg ce zici dar as avea nevoie de o invitatie de la o femeie, cu barbatii m-as descurca:).....glumesc acuma....ai dreptate ca eu vorbeam de romani cu suflet, ca doar suntem din aceeasi natie si ar fi normal sa ne ajutam intre noi, nu?eu asa gandesc.....nu stiu cum se pune poza la profil....