PDA

Arată versiune întreagă : Afacere in DE

nchivu
09.06.2011, 11:37
Salutari, as fi interesat sa deschid o afacere in domeniu auto.
Momentan in tara ma ocup cu actele auto, vanzari-cumparari de auto.
Am 2 prieteni care mergeau in germania foarte des, si am inteles ca acolo nu ar exista service-uri, adica tot ce se strica se inlocuieste, nu se repara.
Momentan am ceva capital pus deoparte, si as fi curios cam cat ar fi chiria pentru un spatiu de 100Mp in Munchen, ceva stradal, si daca as avea sanse de reusita cu aceasta afacere. Multumesc

FidelKatzo
09.06.2011, 11:59
Salutari, as fi interesat sa deschid o afacere in domeniu auto.
Momentan in tara ma ocup cu actele auto, vanzari-cumparari de auto.
Am 2 prieteni care mergeau in germania foarte des, si am inteles ca acolo nu ar exista service-uri, adica tot ce se strica se inlocuieste, nu se repara.
Momentan am ceva capital pus deoparte, si as fi curios cam cat ar fi chiria pentru un spatiu de 100Mp in Munchen, ceva stradal, si daca as avea sanse de reusita cu aceasta afacere. Multumesc

presupun ca vorbesti germana la perfectie daca vrei sa te apuci de comertul cu masini..

da,cred ca ai avea sanse de reusita daca ai avea pe cineva care are vechime in afacere si sa te ia cu el peste tot vreme de 2-3 ani,ca sa vezi cum se procedeaza..

ps. nu te baza pe ce spun prietenii,convinge-te singur la fata locului..

tonita
09.06.2011, 14:55
.... tot ce se strica se inlocuieste, nu se repara...
Interesant, cam ce ai putea repara din ceea ce se înlocuieste? Poate îti facem un busines-plan aproximativ, ca sa vedem daca se merita investitia.

Georgian@
09.06.2011, 16:14
Asa imi spun si mie "prietenii" mei din Romania (care poate nici macar nu au calcat inafara Romaniei) cum e in USA.

Pisoi
09.06.2011, 19:07
..... si am inteles ca acolo nu ar exista service-uri, adica tot ce se strica se inlocuieste, nu se repara.

...bag' seama ca "bastinasii" din teritoriu' EU (voit sau nevoit) nu ti-au rumegat exprimarea ta... :ideea:
...p-aci, prin westul salbatic, ...daca ai o buba la "cal" te intreaba ...vrei "potcoave noi sau bag ceva plombe" sa te tina inca "n" time? :cool:

Asa imi spun si mie "prietenii" mei din Romania (care poate nici macar nu au calcat inafara Romaniei) cum e in USA.
...pretenii tai iti spun ce? ...da si tu ceva "esplicatii" (detalii) ...sa inteleaga si noul nostru prieten nchivu ...la ce te referi :d

FidelKatzo
10.06.2011, 02:35
...bag' seama ca "bastinasii" din teritoriu' EU (voit sau nevoit) nu ti-au rumegat exprimarea ta... :ideea:
...p-aci, prin westul salbatic, ...daca ai o buba la "cal" te intreaba ...vrei "potcoave noi sau bag ceva plombe" sa te tina inca "n" time? :cool:

...pretenii tai iti spun ce? ...da si tu ceva "esplicatii" (detalii) ...sa inteleaga si noul nostru prieten nchivu ...la ce te referi :d

mi-am propus sa fiu politicos cu noii veniti pe forum..daca ma lasam pe seama primului impuls probabil ca l-as fi intrebat daca a implinit 18 ani..de fapt nici nu am avut chef sa raspund la mesaj..nu pentru-ca as fi rau intentionat,dar in ultimii 20 de ani am avut n cazuri de persoane care imi puneau intrebari de genul;este adevarat ca in NY exista un copac la radacina caruia este ingropata o galeata cu galbeni..?