PDA

Arată versiune întreagă : Salutari,,,am revenit

mihaicioclei
16.09.2005, 23:25
Salutari la toata lumea,

Pot sa zic ca am aterizat si eu in California (dupa ce am trecut de interviu)de 1 luna,mai precis in Ontario.

Deja am reusit sa inchiriem o locuinta am dat pentru carnet si am luat avem SSN mai trebuie sa vina Green Cardul,sotia deja lucreaza la un mall...ca asa e la inceput,avem si net in sfarsit acasa...mai urmeaza sa -mi gasesc si eu ceva de lucru,asa ca e destul de bine pt inceput.

Eu am lucrat in RO ca mechanical design engineer(5 ani)in Timisoara la o companie germana si sper sa gasesc si pe aici....sunt dispus sa accept si bani mai putin numai sa intru in sistem.

Va rog daca cunoasteti ceva companii sau adrese de mail etc ,sau sa-mi dati alte sfaturi astept si eu un raspuns.(pe internet am tot pus Cv)

Succes la toti

Mihai

sorin
17.09.2005, 04:40
Bine ai venit in America si multa bafta!smileys/smiley1.gif

angela
17.09.2005, 05:51
Bine ai venit Mihai smileys/smiley1.gif

Unde in California??

17.09.2005, 11:04
Pot sa zic ca am aterizat si eu in California (dupa ce am trecut de interviu)de 1 luna,mai precis in Ontario</span>.</span>

Mult succes si bine ai venit!!!!

angela
17.09.2005, 11:41
Merci Mugatu, dau o beresmileys/smiley2.gif

sorin
17.09.2005, 12:53
Exista un Ontario in California smileys/smiley2.gif

http://maps.yahoo.com/maps_result?addr=&amp;csz=ontario%2C+c (http://maps.yahoo.com/maps_result?addr=&amp;csz=&#111;ntario%2C+ca&amp;country=us&amp;new =1&amp;name=&amp;qty) a&amp;country=us&amp;new=1&amp;name=&amp;qty =

Melinda
17.09.2005, 13:35
bine ai venit, si io-s din Timisoara!!!!!! yippieeee

GNChicago
17.09.2005, 15:48
Mihai, du-te la o biblioteca si cauta ceva reviste de specialitate. Multe joburi de specialitate nu apar in ziare.

Deasemenea nu ezita sa vorbesti si cu employment agency. Faptul ca ai lucrat ptr o companie germana te avantajeaza ptrca ei au o reputatie de lucru bine facut, in contrast cu cele chinezesti in care totul e disposabil....

Primul pas e important si te sfatuiesc sa nu accepti o pozitie mai joasa pregatirii tale, deasemenea sa nu accepti un salariu mult mai mic decit standardul american, ptrca mai tirziu va fi greu sa te ridici mai sus ptrca vei avea o istorie cu salariu mic si toti vor gindi ca nu esti prea bine pregatit.

Un ultim sfat, fa-ti resumeul "customer made", adica exact ce se cere in anuntz, tot aia stii tu cel mai bine, ptrca astia nu-si pot inchipui ca ai un nivel in care sa stii in mai multe domenii.

Mult Succes!

Alexutu
17.09.2005, 17:13
Bine ati venit in California!

Eu sunt "la o aruncatura de bat", in Pomona, probabil la 20 de minute de voi.

Eu nu am inca permisul de munca dar tot caut sa vad cam ce slujbe se ofera ... incearca revista "Jobs Magazine", e gratuita si o gasesti in fata oricarui supermarket mai mare, gen Altbertsons ... au multe anunturi si cred ca te-ar ajuta sa-ti faci o idee.

Mult succes si ... sotia lucreaza cumva in Ontario Mills?? E unicul mall pe care il cunosc in Ontario...

mihaicioclei
18.09.2005, 14:36
Hello

Da sotia lucreaza in Ontario Mills,,,,,

Merci de sfaturi.

Eu eram pregatit sa accept salariu mai mic.deja au inceput sa ma sune si pe mine.Deocamdata mi se pare ok www.monster.com (http://www.m&#111;nster.com)ca si site.

Exista Ontario langa LA(Riverside,Rancho Cuamonga mai precis)...majoritatea fac confuzia cu Canada,in cv am scris mare USA si California nu CA

GNChicago
18.09.2005, 16:03
stii bancul cu militienii si mortul de pe strada Edgar Quinet, cind sa scrie raportul se intreaba pe ce strada este Edgar....ce?, cum?...hai domle sa-l mutam pe strada Academiei.... (Ptr nebucuresteni...strazile astea se incruciseaza linga Universitatea Bucuresti...).

Te poti muta in alt oras vad ca ai Philadelphia, californiape linga voi, nu cea din PA. ( glumesc....)

Inca o data nu te da pe bani putini!

Omule, am vazut sute de joburi publicate in reviste de specialitate, la paginile de la urma, dar nu am fost interesat....Du-te la o biblioteca si o sa ploua cu anunturi; si inca ceva, nu atasha cv la e-mail ptrca in 99% din cazuri este deleted fara a fi deschis, cel mai bine trimite prin posta, fii scurt si direct ptrca nimeni nu citeste scrisori lungi, ci doar zece rinduri, esentialul, fara detalii care nu intereseaza pe nimeni.

Mult succes!

19.09.2005, 05:46
Eu am alta sugestie pentru strategia ta: acceptaorice, pe cat gasestidar in specialitatea ta, si pe urmacauta inalta parte. Mult, putin, nu are importanta,daca intri in industriain care ai tu calificarea, iti faci relatii, inveti cum merg treburile si pe urmacand ai gasit ceva maibun le spui multumesc si pleci. Este mult mai usor sa gasesti de lucru cand deja lucrezi undeva (li se pare te fura de la altul), iar apoi ai ce sascripe resume laexperienta. Si cand ai sa gasesti alt job, nu esti obligat sa le spui care este salariul tau actual, tu le spui doarca esti "open for negotiations"si pe urma negociezi.Asteapta sa-ti faca ei o oferta, daca intrebi de bani imediat, faci o impresie proasta ca esti lacom.De fapt se spune ca cel care spune prima data o suma pierde. De exemplu, bosul era pregatit sa-ti ofere $25/ora si tu ai cerut doar numai $20......asa ca $20 are sa-ti dea. Good Luck!

sorin
19.09.2005, 06:12
Sfaturi pentru interviuri in legatura cu banii:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">NICIODATA sa nu deschizi subiectul despre bani, daca cel cu care ai interviul nu pomeneste nimic in ca despre bani. Asteapta sa fii intrebat despre cat vrei sa fii platit si abia dupa aceea spune ce ai de spus in aceasta directie. Chiar daca interviul s-a terminat si nu s-a discutat inca problema banilor, nu-ti fa griji, te vor intreba mai tarziu.</LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">In caz ca te intreaba cati bani vrei, e mai bine sa arunci mingea in terenul lor cu un raspuns de genul (dupa ce in prealabil te interesezi pe internet):

mihaicioclei
23.09.2005, 08:38
Hello,

merci de sfaturi in legatura cu banii,deja am luat legatura cu o firma si nu li s-a parut mult vreo 6000 usd plus ca m-au intrebat daca am Solid Edge acasa...si bineinteles ca orice roman am orice soft CAD asa ca mi-au zis ca poate imi dau de lucru si pentru acasa.,

iar lunea asta ma duc la un interviu la o firma japoneza.Stiti cumva cum sunt aceste firme?(japan) chiar azi am vorbit cu cineva de acolo si pareau interesati de mine..

Sper sa prind si eu job in domeniu mai repede

Mihai

sorin
23.09.2005, 08:55
....plus ca m-au intrebat daca am Solid Edge acasa...si bineinteles ca orice roman am orice soft CAD asa ca mi-au zis ca poate imi dau de lucru si pentru acasa

Ai grija cu softul de acasa, ca aici treaba cu copyright-ul nu e ca in Ro. Doar un sfat prietenesc.

GNChicago
23.09.2005, 12:07
Mugatu se pare ca are dreptate. Am un prieten prin Europa care negasind job la pregatirea lui, s-a angajat ca laborant. Tipul era extrem de priceput si serios. Cind toti de acolo nu puteau rezolva ceva, el era acela care rezolva si atunci l-a luat la intrebari si despre pregatirea profesionala din Romania. Urmarea a fost ca in scurt timp l-au zburat cu un private jet in alta tara spre a semna un contracta avantajoscu ei, iar el a devenit seful acelui laborator. SUCCESS STORY! Deci se poate si asa!

Cit despre japonezi, am auzit de la unii prieteni ca nu sint prea fericiti cu ei ptr ca merg la replacement....

Despre chinezi, astia daca ii intrebi cite e ceasul, stau sa se gindeasca daca sa-ti spuna sau nu, dar ei intreaba cu neobrazare orice ca pe urma sa ia credit ca fiind de la ei.

Cred ca ai omis un zero cind ai mentionat salariul de numai 6K, ptrca nu poate fi asa mic, poate 60K.

Mult succes!