PDA

Arată versiune întreagă : Emigrare pentru reintregirea familiei

mmormu
28.05.2011, 12:10
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati daca aveti cunostintele legale ncesare pentru o asemenea situatie. Fiul nostru, cetatean canadian de mai mult de 10ani a depus cerere de sponsorizare acum 44 de luni si a primit acum 2 luni raspuns ca s-a inceput procesarea dosarului.
Nu stiu cat se mai poate astepta si ma intreb daca pot pleca la el, in Calagary in calitate de turist si cand vine raspunsul sa fac formalitatile de acolo.Ar urma sa ramana in tara sotul meu care ar rezolva si chestiunile adminstrative.

Mentionez ca am fost de mult ori la fiul nostru care a terminat acolo facultatea, masteratul si doctoratul si nu cred ca este o problema, dar vreau sa fiu sigura ca este legal si posibil.

Va multumesc si astept un raspuns pe adresa de email mmormu@gmail.com

fifi
05.06.2011, 09:27
puteţi încerca, dacă în răspunsul primit nu s-a menţionat că nu aveţi voie să părăsiţi România până la definitivarea dosarului. dar la viză să nu spuneţi că aveţi de gând să rămâneţi. oricum viza o veţi primi pe 6 luni după care mai puteţi prelungi pe încă 6, un an în care poate se va rezolva cu dosarul, asta în cazul în care nu va fii obligatorie prezenţa dumneavoastră la vreuna dintre etape, caz în care vă vor inştiinţa dinainte.

p.s. ca o curiozitate, dacă aţi fost de mai multe ori la fiul dumneavoastră în vizită, de ce nu aţi aplicat pentru viză multiplă, timp de 10 ani puteaţi să mergeţi când doreaţi?!