PDA

Arată versiune întreagă : viza H1B

robocel
15.09.2005, 17:43
Salut

Acum ca se stie care este procesul de obtinere al vizei H1B, as
dori sa arunc si eu o intrebare poate se gaseste careva care sa imi
raspunda:

Unde gasesc eu un angajator care sa se ofere ca sponsor, ca sa
pot sa fac si eu primul pas spre viza? Eu de un an de zile tot caut si
nu am gasit nimic concret ba chiar am dat si de vreo doua "scam-uri".
Si sunt deja in SUA. Dar cei din Romania ce sanse au? Stie careva ceva
"inside information" care sa o faca publica?

mersi mult

Melinda
16.09.2005, 06:26
well, e o viza mai greu de obtinut, din cate am inteles. tu ce faci in State? nu lucrezi nici unde? compania la care lucrezi trebuie sa te placa asa de mult incat sa plateasca toate sumele alea ce presupun o viza H1B (ca nu e ieftina), astfel incat sa nu te lase sa pleci!! http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley17.gifin cazul asta -ca te plac-, vor face orice chiar si scoaterea unui post pentru tine numai ca sa se potriveasca cu ce ai studiat intelegi?? smileys/smiley2.gif

altfel, chiar nu stiu. in afara de internet, nu stiu ce alta resursa sa-ti dau. iar din romania, mai ales, e si mai greu. e parerea mea, bineinteles.

robocel
17.09.2005, 06:19
Da compania pentru care lucrez ma place mult dar nu suficient. Ca
sa poti aplica pentru viza trebuie sa ai salar minim 19.5$ pe ora. Ori
de la estia nici nu se pune problema sa cer atat.

De pe internet chiar ca nu mai stiu pe unde sa caut...peste tot numai
scam-uri. Nu ma gasit multe companii care sa sonsorizeze. Toat
sponsorizeaza in domeniul IT. Iara eu saracul de mine sunt pe langa
subiect.

ok mersi de indrumari

mai povestim

ciao

marioana
17.09.2005, 08:08
Si eu caut de cateva luni in domeniul IT si sunt in Romania. Pana acum s-a interesat cativa dar cand au aflat ca sunt aici au renuntat.

Eu aplic pe www.monster.com (http://www.monster.com) si pe www.careerbuilder.com (http://www.careerbuilder.com). Mi-am facut un cv care a iesit destul de bine, au ei un format standard.

Eu as zice sa iti faci un cv acolo, pui adresa unde stai, pui tot ceea ce stii, spui ca nu ai drept de munca iti faci un agent de cautare pe domenuil tau si incepi sa trimiti cv-uri. Eventual daca ai ceva bani pusi deoparte poti sa faci o scrisoare pe care o trimiti impreuna cu cv-ul in care sa te oferi sa platesti tu taxele de viza. Acestea ajung cam la 3000$ la care se mai adauga si taxele la avocat care sa se ocupe de viza, asta in cazul in care nu au ei avocat care sa vrea sa se ocupe.

Melinda
17.09.2005, 13:26
pai, robocel, daca te plac asa mult, de ce trebuie tu sa fii cel care le cere viza asta. ei ar putea sa-ti ofere...cat despre salar, trebuie sa-ti ofere minim cat este prevazut de catre departamentul muncii pentru specificul postului respectiv. nu stiu daca ai inteles. exista si pe internet pe site-ul DOL specificatiile in legatura cu fiecare tip de job in parte si acolo spune cam cu cat e platit...

robocel
17.09.2005, 13:48
Am de un an de zile pe monster....tot asa s-au interesat si cand
au aflat ca am nevoie de sponsorizare au lasat-o balta. Atata e minimul
19.5 $ pentru profesional daca vrei sa aplici pentru viza H1B. Si nu
imi ofera pentru ca ei mai repede gasesc pe cineva la care sa ii dea 8
$ pe ora. Iar posturile din management sunt ocupate de niste persoane
care nu prea le vad eu sa plece curand. Si nici nu ma astept sa moara
in curand.smileys/smiley4.gif

Ce sa-i faci

Chiar nu e nimeni care a primit viza H1B sa ne zica ce trebuie facut?

ciao