PDA

Arată versiune întreagă : dilema. sa aplic din Romania sau din Canada pentru viza?

bubuontheweb
31.03.2011, 05:39
salutare, am si eu o mica dilema.
vreau sa emigrez in canada. mi-am facut punctajul si e oky, am si neamuri si prieteni in canada, am mai fost acolo in vizita acu 4 ani
dilema este: sa emigrez de aici sau sa plec acolo cu viza de vizitator si sa aplic de acolo?
daca aplic de aici sa folosesc o firma specializata sau sa completez actele de unul singur
multumesc :)

fifi
31.03.2011, 17:01
nu, cu viză de turist nu poţi aplica pentru rezidenţă permanentă de pe teritoriul Canadei ca vizitator. nu poti să aplici decât din ţara unde eşti cetăţean sau rezident permanent sau temporar pentru cel puţin un an de zile. procesul de emigrare durează, după cum ştii probabil, cel puţin un an iar viza de turist nu se acordă decât pe maxim 6 luni, chiar dacă să zicem ţi-o prelungeşti la încă 6 luni, ce venit legal le dovedeşti că ai deoarece în Canada, cu viza de turist nu ai drept de lucru.

dacă vrei să aplici din Canada nu poţi decât în cazul în care te căsătoreşti aici pe perioada vizitei, caz în care probabil tot trebuie să mergi în România până la definitivarea dosarului sau poţi aplica dacă ai la intrare pe aeroport te declari refugiat, însă pentru asta ai nevoie de dovezi foarte puternice.

bubuontheweb
31.03.2011, 21:06
oky mersi:), o sa aplic pt emigrare.

bubuontheweb
31.03.2011, 21:19
mai am o intrebare. deoarece am neamuri in toronto as putea as aplic pt sponsorhip. care optiune are fi mai oky, skilled worker (restaurants/hotels) sau sponsoship?

fifi
01.04.2011, 20:01
sponsorship nu-ţi pot face decât („neamuri”) rude de gradul I, soţie dacă eşti major sau mamă, tată dacă eşti sub 21 de ani.

ralucaioanadodea
22.04.2011, 12:35
salult
as vrea sa emigrez si eu in canada sunt in anul 3 de facultate (mai am un an)
in consecinta nu am experienta in domeniu si in momentul de fata nici sanse sa imi gasesc ceva in domeniu aici nu am, (ingineria mediului) am vreo sansa sau sa-mi iau gandul de la asa ceva??
mss

fifi
23.04.2011, 18:19
nu prea ai şanse cu emigrarea, nu întruneşti punctajul probabil iar ca să-ti găseşti un loc de muncă aplicând din România trebuie să ai experienţă în câmpul muncii câţiva ani bunişori. încearcă să vezi dacă poţi să faci faţă la o continuare de studii: http://www.cic.gc.ca/english/study/index.asp

baftă!