PDA

Arată versiune întreagă : viza rezidenta din viza de vizitator?

adry324
28.03.2011, 05:16
Ma numesc Adrian si pe data de 28 aprilie urmeaza sa vin in LA cu familia.
Avem viza B1 B2 si am dori sa stim care ar fi sansele noastre sa schimbam statutul nostru in unul legal?
Ce posibilitati sunt?
Am mai auzit ca daca iti faci o afacere si creezi 5 locuri de munca ar fi o posibilitate ( asta asa am auzit nu stiu cat de reala ar fi toata chestia)
Oricum noi venim si vrem sa incercam sa vedem ce se poate face si daca se poate face ceva si vom sta atit cat ne va permite viza care am inteles ca e 6 luni de la intrare apoi daca nu putem face nimik ne vom intoarce la Londra si vom veni mai bine pregatiti next time
Rugamintea mea e daca ne poate ajuta cineva sa ne inchiriem o casa pt 6 luni cel putin pana vedem ce putem face in legatura cu actele
Daca e cineva care ne poate ajuta cu orice sfat noi va multumim
Nu avem nevoie de ajutor financiar de nici un fel sa nu se inteleaga gresit vrem doar sa luam informatii in leg cu legalitatea si vrem sa inchiriem o casa in Los Angeles mai langa ocean
Va multumim si astept raspunsurile voastre

A si am mai inteles ca daca sotia naste un copil pe teritoriul tarii ar mai fi o posibilitate sati iei acte ( din nou zvonuri ce am auzit) nu stiu cat de adevarat e dar daca stiti ceva spunetimi si mie

Va multumesc

sorin
28.03.2011, 06:19
Ma numesc Adrian si pe data de 28 aprilie urmeaza sa vin in LA cu familia.
Avem viza B1 B2 si am dori sa stim care ar fi sansele noastre sa schimbam statutul nostru in unul legal?
Ce posibilitati sunt?
Am mai auzit ca daca iti faci o afacere si creezi 5 locuri de munca ar fi o posibilitate ( asta asa am auzit nu stiu cat de reala ar fi toata chestia)
Oricum noi venim si vrem sa incercam sa vedem ce se poate face si daca se poate face ceva si vom sta atit cat ne va permite viza care am inteles ca e 6 luni de la intrare apoi daca nu putem face nimik ne vom intoarce la Londra si vom veni mai bine pregatiti next time
Rugamintea mea e daca ne poate ajuta cineva sa ne inchiriem o casa pt 6 luni cel putin pana vedem ce putem face in legatura cu actele
Daca e cineva care ne poate ajuta cu orice sfat noi va multumim
Nu avem nevoie de ajutor financiar de nici un fel sa nu se inteleaga gresit vrem doar sa luam informatii in leg cu legalitatea si vrem sa inchiriem o casa in Los Angeles mai langa ocean
Va multumim si astept raspunsurile voastre

A si am mai inteles ca daca sotia naste un copil pe teritoriul tarii ar mai fi o posibilitate sati iei acte ( din nou zvonuri ce am auzit) nu stiu cat de adevarat e dar daca stiti ceva spunetimi si mie
iti raspund pe rand, in ordinea portiunilor subliniate.
1. viza de turist nu se poate schimba in viza de rezident, iar daca stai peste perioada maxima (de regula 3-6 luni) esti considerat ilegal;
2. este o posibilitate cu afacerea si cele 5 locuri de munca, se cheama "viza de investitor" si necesita o investitie de 1 milion de $, sau 500,000 $ intr-o zona defavorizata, cu conditia sa se creeze un numar minim de locuri de munca (parca 5). banuiesc ca se aplica pentru viza din afara SUA, nu dupa ce ai venit ca vizitator;
3. daca sotia naste pe teritoriul SUA (in primul rand trebuie sa-ti aprobe intrarea ca vizitator daca sotia este gravida) poti sa-ti iei acte abia dupa ce copilul face 21 de ani si aplica pentru voi.

Daca ramai cu intreaga familie peste viza, deveniti cu totii ilegali si nu mai puteti parasi teritoriul SUA decat cu bilet "one way". Este total contraindicat sa ramai ilegal, pentru ca in afara de munca la negru ar fi foarte dificil sa te realizezi in vreun fel. Sunt destui ilegali care stau aici de multi ani, unii chiar si-au facut si mici afaceri, dar marea problema e ca sunt obligati sa nu iasa niciodata din tara, pentru ca nu se mai pot intoarce.
Intelepciune maxima iti doresc!

adry324
28.03.2011, 07:12
Iti multumesc mult pt raspuns

cossmos
21.04.2011, 15:52
pe 28 aprilie 2011 o sa vin si eu in LA.
la ce ora ajungeti? poate ne vedem in aeroport :)