PDA

Arată versiune întreagă : Viza Turist -Romania

Codrynna
26.03.2011, 11:27
Buna.Am si eu nevoie de putin ajutor in legatura cu o viza de turist.
Prietenul meu vrea sa vina in vizita la mine.Eu momentan sunt cu visa de student in Canada-Ontario si locuiesc cu matusa mea.Ea este dispusa sa ii faca chemare dar nu suntem siguri care sunt sansele de a lua aceasta viza.
El poate garanta cu parintii lui,cu bunica lui in viata,cu un servici bine platit in romania,cu firma lui proprie + masina pe numele lui.
Cu aceste date el vrea sa se duce la ambasada.Credeti ca are vreo sansa sa ii se dea viza de turist?Planuieste sa stea doar 2 saptamani pt ca mai mult nu poate.
Astept raspunsurile voastre.Multumesc.

fifi
27.03.2011, 20:24
are toate şansele să primească viza însă dacă este chemat la interviu trebuie să fie totuşi atent cum vorbeşte, vezi alte topice unde am mai dat eu sfaturi în legătură cu asta.

ca o menţiune în cazul în care nu ştiaţi deja, ambasada Canadei la Bucureşti nu mai emite vizele de turist în acceaşi zi în care aplici, ci se fac programări pentru interviu şi acordarea sau refuzul vizei.

Codrynna
28.03.2011, 19:21
Multumesc mult de raspuns.:)
Chiar nu stiam de chestia aceasta cu interviurile in alta zii,e can nasol...pentru o persoana care vine de la nu sh cati km...sa il programeze in ziua X + poate omul are si servici.Imi poti spune mai multe detalii,cam la ce interval de zile programeaza....si sa intelege ca sunt 2....interviul si dupaia sa vina dupa acordarea sau refuzul vizei?(nu poate doar sa trimita email...sau telefon daca e un da sau nu).
De exemplu pt viza mea de student am tinut legatura cu ambasada prin email,dupa ce am depus actele si am avut interviu.:)

fifi
30.03.2011, 16:24
tocmai de aia am şi făcut acea menţiune, dacă nu ştia, mergea personal la Bucureşti ca să depună aplicaţia, pe când de fapt o poate trimite prin curierat şi salvează un drum. dacă aplelează la această variantă iniţial trebuie să trimită numai documentele cerute de ei nu şi cele cu proprietăţi şi altele care să-i convingă că nu are intenţia să rămână în Canada, pe acestea le poate lua la el în ziua când este programat pentru interviu, zi când i se va da şi rezultatul sau îi va fi comunicat ulterior prin e-mail sau poştă, deci tot un drum, maxim două sunt dacă vrea să depună aplicaţia personal.

nastratin
14.03.2012, 08:42
Buna ziua .Am nevoie de ajutor pentru obtinerea vizei de turist .Sora mea vitrega i-mi face invitatie pentru a merge sa o vizitez. Problema mea ,zic eu este ca nu am un servici oficial cu carte de munca .Aveti ideie daca asta este un motiv pentru a-mi fi refuzata o eventuala viza ?Care ar fi modalitatile de a ajunge la ea ?Un contract de munca ?

aramis_13
14.03.2012, 19:48
trebuie să dovedești că ai motive să te întorci. contractul de muncă în sine nu e o dovadă irefutabilă.

nastratin
15.03.2012, 09:36
Chiar am motive sa ma intorc inapoi .Am o sotie si o fica de 6 ani ,mai am 2surori si un frate care sunt in tara si o casa .E adevarat cu bani stau cam rau ca majoritatea romanilor dar m-as putea imprumuta pentru viza .Problema este serviciul CARE NU I-L AM .Ma gindesc sa incerc sa aplic pentru viza de turist ,sau sa incerc sa i-mi gasesc de lucru prin sora mea vitrega .Ce optiune ar fi mai buna si mai sigura pentru mine ?Cunoaste cineva cazuri similare ?VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNS !!!

fifi
17.03.2012, 08:04
ţi-am răspuns şi eu aici: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?18936-Viza-vizitator&p=211334#post211334

viza de turist e greu de obtinut în cazul tău dar nu poţi ştii, fiecare cu norocul lui, iar contract de muncă se poate însă cineva din Canada chiar trebuie să te ajute în privinţa asta, adică să caute un angajator dispus să-ţi facă acest contract.