PDA

Arată versiune întreagă : Lucian Bute vs. Mikkel Kessler

sorin
21.03.2011, 19:51
Pugilistul danez Mikkel Kessler a declarat ca Lucian Bute este un boxer foarte bun, care are nevoie de meciuri importante, insa a precizat ca s-ar descurca foarte bine impotriva romanului, conform boxingscene.com. "Nu mi-e frica de nici un adversar si el nu ma poate invinge. Lucian este un pugilist foarte bun, care are nevoie de meciuri importante daca vrea sa ajunga in virf.Intotdeauna l-am considerat un mare boxer. Nu mi-ar fi teama de un meci la Montreal. Pot sa boxez oriunde. Cred ca m-as descurca foarte bine impotriva lui Bute", a spus Kessler. Potrivit boxingscene.com, discutiile pentru un eventual meci Bute - Kessler in toamna deja au inceput.

Lucian Bute (31 de ani), supranumit si “Mister KO”, este campionul mondial IBF la categoria supermijlocie, are 28 de victorii (23 prin KO) din 28 de partide, aparandu-si cu succes centura cu diamante pentru a saptea oara, in meciul castigat prin knockout tehnic (TKO) in repriza a 10, in fata lui Brian Magee. Bute a mai castigat si urmatoarele titluri inainte de a deveni campion mondial in versiunea IBF: NABF la semigrea si supermijlocie, WBC Continental Americas, WBO Inter-Continental.

Mikkel Kessler (32 de ani, impliniti pe 1 martie) a fost campion mondial WBC si WBA la categoria supermijlocie, obtinind in cariera de profesionist 43 de victorii din 45 de meciuri, dintre care 32 prin KO. El a cucerit, anul trecut centura mondiala WBC dupa ce l-a invins la Herning pe englezul Carl Froch, imbatabil pina atunci. Singurii boxeri care au obtinut victorii la Kessler au fost Joe Calzaghe (2007) si Andre Ward (2009), in fata ultimului pierzind centura WBA.

Lex
08.04.2011, 08:43
Se pare ca Bute va lupta in Romania pe 9 iulie, dar nu se stie inca cu cine.

sorin
08.04.2011, 09:21
Se pare ca Bute va lupta in Romania pe 9 iulie, dar nu se stie inca cu cine.
Probabil nu cu Kessler...inca, cica nu si-a revenit din nu stiu ce accidentare. Mi-as dori sa fie Froch, sau altul cu gura mare din Super Six.