PDA

Arată versiune întreagă : Informatii utile pentru romanii aflati pe teritoriul Germaniei

sorin
20.03.2011, 10:54
Atentie! Verificati data la care au fost postate mesajele, înainte de a raspunde la ele sau a lua decizii importante.

Deschid acest topic pe care oricine e invitat sa posteze informatii ce pot fi utile romanilor din Germania.
Va rog sa nu postati mesaje off topic aici.

sorin
20.03.2011, 10:58
Germania a adoptat joi un pachet de legi menit să accelereze integrarea străinilor în societata germană, cea mai importantă măsură impunând o pedeapsă de cinci de închisoare celui care forţează o minoră sau o femeie să se căsătorească fără consimţământul ei, o prevedere aparent îndreptată împotriva comunităţii musulmane, scrie publicaţia Der Spiegel.

Noile măsuri permit, de asemenea, unui străin care a fost forţat de soţul sau soţia cetăţean german să părăsească ţara după pronunţarea unui divorţ să revină în Germania. Pentru a împiedica însă mariajele de convenienţă, statul german cere acum ca un străin să fie căsătorit timp de trei ani cu un cetăţean german înainte de a divorţa, pentru a putea obţine după încheierea căsătoriei un permis de rezidenţă. Precedenta lege impunea un termen de doi ani.

Acelaşi permis de rezidenţă poate fi obţinut pe termen nelimitat doar dacă un străin frecventează un curs de integrare în societate, care include lecţii de limbă germană finalizate printr-un examen ce trebuie trecut. De asemenea, tinerii imigranţi cu vârste curpinse între 15 şi 21 de ani şi care locuiesc şi frecventează o şcoală în Germania timp de şase ani, alăturându-se categoriei de străini "toleraţi" de către autorităţi, vor putea depune cerere pentru un permis de rezidenţă doar dacă dovedesc că sunt "bine integraţi".

Noul ministru german de Interne, Hans-Peter Friedrich, a subliniat că societatea germană nu este dispusă să accepte căsătorii aranjate şi a făcut apel la străinii din Germania să dea dovadă de mai multă responsabilitate când vine vorba de integrarea lor. "Cei care locuiesc aici trebuie să vorbească limba germană", a mai avertizat oficialul.

Articolul complet aici (http://www.evz.ro/detalii/stiri/noi-legi-in-germania-pentru-integrarea-imigrantilor-924457.html)

ediflor63
09.09.2011, 04:06
Salut ! Sunt casatorita cu un cetatean german, m-am mutat in tara de 1.iulie. De la Rathaus am primit Anmeldung si Freizügigkeitsrecht+ Bescheinigung. Mai am nevoie de ceva ?
Nu prea vorbesc limba, de la Agentia fortelor de munca m-au trimis la un curs de integrare , care costa 253 euro/modul, din care trebe sa platesc 100 de euro (restul cei de la emigrare cred).Sunt contabila de profesie, dar mai intii trebe sa invat bine limba...dann schau mal...
Trebuie sa cer a viza pt.sedere, sau ceea ce am primit pina acum e suficient ??
Multumesc pt raspunsuri !

vasilicä radu
27.09.2011, 12:42
Ma numesc Vasilicä Radu, am 22 de ani, sunt din Suceava si am mare nevoie de cateva sfaturi din partea dumneavoastra.

Pe data de 14.09.2011 am venit in Germania, in Frankfurt la prietena mea. locuim impreuna in locuinta pe care ea o are luata cu chirie. ea este cetatean german si beneficiaza de sozialhilfe de la Jobcenter. pe data de 16.09 am fost impreuna la Primaria din localitatea de unde facem parte si mi-am facut Anmeldung si apoi pe data 19.09 la Jobcenter sa imi depun actele pentru a fi inregistrat la Fortele de munca.

Cu doua zile in urma a primit notificare de la Jobcenter ca va pierde aproximativ 40% din banii pe care ii lua (450€ in loc de 750€) pentru ca acum eu sunt considerat capul de familie si trebuie sa am de asemenea o contributie la chirie si la toate cheltuielile, ceea ce consider corect, din pacate. problema este ca eu inca nu am un loc de munca si situatia devine delicata.

Am inteles de la ea si de la cativa ptieteni comuni ca persoanele de origine turca, rusa, etc, beneficiaza de o anumita suma de bani, mica intr-adevar, de la Jobcenter si nu au urmat decat aceeasi pasi pe care i-am urmat si eu. Acest ajutor material este acordat o anumita perioada de timp, pana isi gasesc un loc de munca.

Eu as avea posibilitatea sa-mi gasesc un loc de munca, problema este cu asigurarea de sanatate. Asigurarea de sanatate pentru calatori, incheiata in Romania, este valabila? Si as mai avea o intrebare: exista si alte agentii precum Jobcenter pentru persoanele de origine romana (bulgara si croata, pentru ca am inteles ca au aceleasi drepturi) care m-ar putea ajuta chiar si o perioada cat de scurta de timp?

Sunt dispus sa urmez orice sfaturi din partea dumneavoastra, care m-ar putea ajuta in situatia in care sunt.

Va multumesc anticipat!

tonita
27.09.2011, 15:48
... Acest ajutor material este acordat o anumita perioada de timp, pana isi gasesc un loc de munca....

Cred ca nu esti exact în aceeasi situatie ca cei despre care ai auzit.

Daca prietena primeste Sozialhilfe (esti sigur ca nu-i HarzIV?) înseamna ca nu-i capabila sa munceasca si ca nu are pe nimeni sa o ajute. De aceea primeste ajutor de la stat.
Daca locuiesti împreuna cu ea (esti partenerul ei) trebuie sa o întretii si Jobcenter-ul se bucura ca nu mai trebuie sa plateasca. Nu cred ca vei primi ajutoare sociale ca strain de la nici o agentie, daca nu ai muncit de loc, legal, în Germania.
Parerea mea e ca trebuie sa începi sa lucrezi cât de repede iar prietena sa mearga urgent la jobcenter si sa spuna ca nu poti înca sa o întretii. Asigurarea de calator
nu e valabila daca ai Anmeldung pentru ca nu mai esti calator.
Ma mir ca ai putut sa-ti faci Anmeldung, probabil ca nu au verificat tot sau prietena a declarat ceva care nu corespunde exact realitatii.
De la Jobcenter nu primiti bani retroactiv, asa ca aveti grija, mergeti mâine acolo. Apoi mai întrebati pe forum.

alexandra2010
07.12.2011, 09:14
OFFFFFFF cata rautate si ce raspunsuri,mi se face acru cand vad ca dupa ce incercam sa razbim intr-o lume atat de dura mai vine si un destept de-al nostru care da un raspuns de acest gen..........

1.Job Center / NOA / HarzIV sunt acelasi lucru si nu inseamna neaparat ca nu este capabila sa munceasca nemtii din zona mea spun : ,,daca ai ajuns sa ai nevoie de ajutor de la stat inseamna ca statul nu este in stare sa iti ofere un loc de munca si ce ai nevoie.
2.Nu te consideri capul familiei dar locuiesti cu ea si ei nu ii mai dau bani pt ca presupun ca aduci si tu ceva in casa si in acelasi timp ei nu platesc ce consumi si tu (dur dar adevarat).
3.Ca si roman aici ca sa lucrezi legal si dupa 1 an de zile sa obti drept de munca trebuie sa lucrezi in agricultura sau bucatarie(Mc Donald , Burger King etc.) altfel ai grija.
4.Anmeldung ti se face stai linistit nu este nici o problema daca mergi la primarie , asigurarea de sanatate din RO(acel card albastru) este valabil eu am nascut aici cu el in iulie 2010 si eram Anmeldung din ian.2010.
5.De la Job Center primesti bani retroactiv din ziua in care ai depus dosarul si nu inainte de acea zi,dar tu aici din pacate nu ai nici un drept si nu te ajuta nimeni(eu am patit asta gravida acum ii multumesc lui DD ca sunt in regula cu toate actele) si pana nu lucrezi 1an nu ai alta varianta decat 1 singura dar vb mai multe daca vrei pe yahoo : gradi_popey
6.Pers de origine turca , rusa etc nu sunt in EU de aceea beneficiaza de ajutor , altii sunt refugiati de razboi si noi fiind in EU zic sa ne descurcam pe spatele nostru :( pt ca nu suntem in Schenghen , noi si bulgarii suntem in aceasta oala :((

alexandra2010
07.12.2011, 09:15
Ma numesc Vasilicä Radu, am 22 de ani, sunt din Suceava si am mare nevoie de cateva sfaturi din partea dumneavoastra.

Pe data de 14.09.2011 am venit in Germania, in Frankfurt la prietena mea. locuim impreuna in locuinta pe care ea o are luata cu chirie. ea este cetatean german si beneficiaza de sozialhilfe de la Jobcenter. pe data de 16.09 am fost impreuna la Primaria din localitatea de unde facem parte si mi-am facut Anmeldung si apoi pe data 19.09 la Jobcenter sa imi depun actele pentru a fi inregistrat la Fortele de munca.

Cu doua zile in urma a primit notificare de la Jobcenter ca va pierde aproximativ 40% din banii pe care ii lua (450€ in loc de 750€) pentru ca acum eu sunt considerat capul de familie si trebuie sa am de asemenea o contributie la chirie si la toate cheltuielile, ceea ce consider corect, din pacate. problema este ca eu inca nu am un loc de munca si situatia devine delicata.

Am inteles de la ea si de la cativa ptieteni comuni ca persoanele de origine turca, rusa, etc, beneficiaza de o anumita suma de bani, mica intr-adevar, de la Jobcenter si nu au urmat decat aceeasi pasi pe care i-am urmat si eu. Acest ajutor material este acordat o anumita perioada de timp, pana isi gasesc un loc de munca.

Eu as avea posibilitatea sa-mi gasesc un loc de munca, problema este cu asigurarea de sanatate. Asigurarea de sanatate pentru calatori, incheiata in Romania, este valabila? Si as mai avea o intrebare: exista si alte agentii precum Jobcenter pentru persoanele de origine romana (bulgara si croata, pentru ca am inteles ca au aceleasi drepturi) care m-ar putea ajuta chiar si o perioada cat de scurta de timp?

Sunt dispus sa urmez orice sfaturi din partea dumneavoastra, care m-ar putea ajuta in situatia in care sunt.

Va multumesc anticipat!

Scrie-mi pe grady_popey@yahoo.com si vb acolo poate va pot ajuta cu informatii.

romani-strainatate.com
10.01.2012, 11:03
E mult mai lejer acum in Germania cu munca. Tot ce iti trebuie este Anmeldung si contract de munca, restul vin de la sine. Pentru mai multe detalii vezi c....com sau pentru cei ce cauta un loc de munca in Germania ....com

editat de sorin: linkurile personale sau comerciale nu se admit pe acest forum, ci doar numerele de telefon si/sau emailurile. linkuri se pot posta pe profilul de Facebook al acestui forum. mesajele similare repetate se vor sterge, iar postarea acestora si dupa acest avertisment poate duce la suspendarea contului. desi regulamentul a fost deja incalcat, nu am suspendat contul in ideea de a oferi informatii utile romanilor din Germania.

noro
16.04.2012, 06:58
De asigurare!

Salut ! Sunt casatorita cu un cetatean german, m-am mutat in tara de 1.iulie. De la Rathaus am primit Anmeldung si Freizügigkeitsrecht+ Bescheinigung. Mai am nevoie de ceva ?
Nu prea vorbesc limba, de la Agentia fortelor de munca m-au trimis la un curs de integrare , care costa 253 euro/modul, din care trebe sa platesc 100 de euro (restul cei de la emigrare cred).Sunt contabila de profesie, dar mai intii trebe sa invat bine limba...dann schau mal...
Trebuie sa cer a viza pt.sedere, sau ceea ce am primit pina acum e suficient ??
Multumesc pt raspunsuri !

noro
16.04.2012, 07:01
Asigurarea din Romania nu mai e valabila incepand de anul asta.

OFFFFFFF cata rautate si ce raspunsuri,mi se face acru cand vad ca dupa ce incercam sa razbim intr-o lume atat de dura mai vine si un destept de-al nostru care da un raspuns de acest gen..........

1.Job Center / NOA / HarzIV sunt acelasi lucru si nu inseamna neaparat ca nu este capabila sa munceasca nemtii din zona mea spun : ,,daca ai ajuns sa ai nevoie de ajutor de la stat inseamna ca statul nu este in stare sa iti ofere un loc de munca si ce ai nevoie.
2.Nu te consideri capul familiei dar locuiesti cu ea si ei nu ii mai dau bani pt ca presupun ca aduci si tu ceva in casa si in acelasi timp ei nu platesc ce consumi si tu (dur dar adevarat).
3.Ca si roman aici ca sa lucrezi legal si dupa 1 an de zile sa obti drept de munca trebuie sa lucrezi in agricultura sau bucatarie(Mc Donald , Burger King etc.) altfel ai grija.
4.Anmeldung ti se face stai linistit nu este nici o problema daca mergi la primarie , asigurarea de sanatate din RO(acel card albastru) este valabil eu am nascut aici cu el in iulie 2010 si eram Anmeldung din ian.2010.
5.De la Job Center primesti bani retroactiv din ziua in care ai depus dosarul si nu inainte de acea zi,dar tu aici din pacate nu ai nici un drept si nu te ajuta nimeni(eu am patit asta gravida acum ii multumesc lui DD ca sunt in regula cu toate actele) si pana nu lucrezi 1an nu ai alta varianta decat 1 singura dar vb mai multe daca vrei pe yahoo : gradi_popey
6.Pers de origine turca , rusa etc nu sunt in EU de aceea beneficiaza de ajutor , altii sunt refugiati de razboi si noi fiind in EU zic sa ne descurcam pe spatele nostru :( pt ca nu suntem in Schenghen , noi si bulgarii suntem in aceasta oala :((

Deano
03.05.2012, 09:19
....sau pentru cei ce cauta un loc de munca in Germania ....com

Mai puteti incerca pe situ asta findjob.ro/germania/

iana90
13.08.2012, 17:00
In legatura cu contractul de munca, eu studiez deocamdata in Austria unde, dupa cum stiti e mai complicata situatia. As vrea sa lucrez dupa ce termin masterul fie in Austria sau Germania. Stiu ca in Austria se obtine ff greu Arbeitserlaubnis-ul. Mai exact, firma unde iti depui Cv-ul se ocupa de toate actele si hartiile pe care le depun ulterior la Arbeitsamt, si de obicei nu prea se chinuie sa-i faca unui strain actele. In Germania este la fel de greu, sau se obtine mai usor permisul de munca?

Merci!

AdinaR
14.08.2012, 07:27
Buna ziua.
Luna viitoare merg in Frankfurt si trebuie sa ajung in Sachsenberg, care e mai la nord. Din pacate nu stiu germana, doar engleza, si as dori cateva informatii. Am inteles de pe net ca din aeroport este o masina care te duce la gara centrala, iar de acolo ar trebui sa iau 2 sau 3 trenuri pana in acest orasel. Problema e ca se pare ca nu schimb trenul din aceasi locatie, trebuie sa ma deplasez cica 9 minute. Asta inseamna ca eu ar trebui sa intreb cand cobor din primul unde e locatia celui de al doilea tren? Biletul se cumpara doar de la bancomat? Cumpar 3 bilete daca calatorec cu 3 trenuri pana la destinatia dorita?
Multumesc anticipat pentru ajutor.

tonita
15.08.2012, 06:17
Cumperi doar un bilet. La automat ai si limba engleza, dar in statii mari ai ghiseu+ info în engleza + automat.
Daca sti codul postal al localitatii, poti gasi pe net si harta scalabila a mijloacelor de transport care te duc la destinatie, ca sa te poti orienta mai bine pe teren.

AdinaR
19.08.2012, 05:38
Multumesc mult Toni. Poti sa-mi spui, te rog, cum gasesc harta mijloacelor de transport? Am codul localitatii dar nu am reusit sa gasesc ce-mi spui tu. Am incercat cu Fahrzeuge Karte si cu bahn dar nu am gasit pe google. Am Lichtenfels-Sachsenberg, 35104, cum ar trebui sa caut? Am cautat si cu Transportmittel, dar nimic.

tonita
20.08.2012, 08:22
Fahrplan
http://www.haltestellen-suche.de/154505/Lichtenfels_Hessen/Sachsenberg%20Grundschule.html

Deutsche Bahn
http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=9638&country=DEU&seqnr=1&ident=1x.01489438.1345467879&rt=1&OK#focus (http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=9638&country=DEU&seqnr=1&ident=1x.01489438.1345467879&rt=1&OK#focus)

Klick pe legatura si îti apare timpul, numarul trenului, linia (Gleis) Acolo ai si o iconitza albastra cu harta interaktiva: "Karte"

Daca nu te descurci (sistemul nu-i simplu pentru straini) mai întreaba.

ionita
08.10.2012, 13:32
cineva din comunitate care ar putea sa ma ajute sa gasesc ceva de munca in ausburg,acolo am adresa.DEmunca se gaseste dar toti cer drep de munca.normal ar fi ca angajatoru sal ceara dar nu vor.

lilyana
23.10.2012, 15:48
buna, numele meu este lilyana si locuiesc in germania.in luna septembrie am renuntat la alocatia de stat pentru copii si as dori sa va pun o intrebare:pe cat luni in urma pot primi alocatia aici daca copii sunt inregistrati din luna mai? astept raspunsul dumneavoastra

unuseroarecare
05.11.2012, 22:24
Vei putea primi banii pt. copii din data in care i-ai Anmelduit.

Julian0
01.03.2013, 09:42
Salutare, lucrez ca sofer de tir agajat in romania din 01,05,2012 dar din luna octombrie 2012 lucrez doar in germania mai exact in koln.. Firma avand si angajati in germania.. As vrea sa aflu si eu ce pasi trebuie sa fac ca sa ma pot angaja cu acte de germania.. Salariul find dublu aici… Multumesc anticipat..

sorin
10.06.2013, 19:29
Ponta spune că a fost asigurat de Merkel că românii corecţi din Germania nu vor fi discriminaţi:
http://www.mediafax.ro/politic/ponta-spune-ca-a-fost-asigurat-de-merkel-ca-romanii-corecti-din-germania-nu-vor-fi-discriminati-10953290

sorin
05.01.2014, 10:32
Merkel şi SPD încearcă să calmeze o polemică referitoare la români şi bulgari
http://www.mediafax.ro/externe/liderul-laburist-ed-miliband-se-angajeaza-sa-inchida-portita-ue-care-permite-angajarea-strainilor-cu-salarii-mici-11851968

MirsuCatalin
08.03.2014, 03:51
Abofallen sind jetzt Betrug

Nach einem Urteil des Bundesgerichtshofs können Abzocker leichter juristisch verfolgt werden

http://www.badische-zeitung.de/nachr...-81594548.html

mony
25.04.2014, 01:24
Buna ziua. sunt noua pe acest forum....si imi cer scuze de la inceput daca nu am postat unde trebuie...
As avea nevoie de niste lamuriri referitoare la indemnizatia de crestere a copilului in Germania... si anume..
1. dupa cat timp lucrat cu forme legale in Germania beneficiezi de aceasta indemnizatie?
2. se poate primi si doar daca lucreaza tatal? dupa cat timp?
Precizez ca in Romania eu sunt in perioada de crestere copil iar la sfarsitul anului se trebuie sa "vina" al doilea bebe si deci intru din maternitate in maternitate.
In Germania se pot face asigurari de sanatate chiar daca nu lucrezi? se pot face si in timpul sarcinii? daca ai astfel de asigurari statul german deconteaza nasterea?
multumesc anticipat de raspunsuri.

FidelKatzo
25.04.2014, 01:55
imediat ce incepi lucrul primesti banii..angajatorul te intreaba cati copii ai si trimite actele mai departe la autoritati..
daca lucreaza numai tatal este toata familia asigurata dupa el si asta imediat..
daca nu lucrezi si nu esti cetaten german este posibil sa te asiguri prin serviciile sociale,dar trebuie sa ai un domiciliu stabil..

zim
13.07.2014, 03:17
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, daca mapoate ajuta cienva cu un raspuns as fi recunoscatoare.

Tatal meu este plecat la munca in Germania, de aproximativ 2 luni. In tot acest timp nu a fost platit (nici el si nici ceilalti angajati romani de acolo) si nici nu se stie cand va fi platit, pe motiv ca nici angajatorul nu a primit banii de la firma/firmele cu care lucreaza. Inteleg situatia in care un angajator poate sa te amane cu banii cateva zile, o saptamana, dar oamenii aceia nu au primit de 2 luni si nu mai au cu ce sa traiasca (patronul le asigura doar o masa pe zi si niste rulote in care dorm).

Intrebarea mea este: ce se poate face, care este autoritatea catre care se pot adresa?

Mentionez ca firma este undeva pe langa berlin si inca un lucru f important - nu au primit un exemplar din contractul de munca pe care l-au semnat.

PS: Imi cer scuze daca nu am postat la subiectul potrivit.

toni41
13.07.2014, 07:04
....

Tatal meu este plecat la munca in Germania,...dar oamenii aceia nu au primit de 2 luni si nu mai au cu ce sa traiasca (patronul le asigura doar o masa pe zi si niste rulote in care dorm).

Intrebarea mea este: ce se poate face, care este autoritatea catre care se pot adresa?

nu au primit un exemplar din contractul de munca pe care l-au semnat.

Nu e clar daca tatal lucreaza legal sau nu. Poate a fost pacalit, ceea ce sper sa nu fie cazul...
Tocmai "patronii" care fac gainarii asigura adesea loc de cazare în rulote, celor care nu cunosc nimic despre legislatie. Profita cu nerusinare de nestiinta si naivitate.

Tatal trebuie sa ceara urgent contractul de munca. Pentru asta trebuie sa-i dea sefului termen concret si sa-i spuna ca, daca nu-l primeste nu mai lucreaza. În ori ce caz trebuie sa iasa din aceasta situatie cât se poate de repede pentru ca altfel risca sa fie înselat.

Pentru reclamatii poti sa te adresezi la "Agentur für Arbeit" care te va directiona la autoritatea competenta (daca acest caz nu e de competentza lor)

Fara date foarte exacte nu pot sa-ti spun mai mult, decât sa te informezi în continuare.

Dragos1984
27.04.2015, 10:23
Va asteptam la Restaurant Casa Romaneasca Dortmunt

https://m.facebook.com/profile.php?id=282155355287837

BeB-Consultatii lucratori
27.05.2015, 05:30
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, daca mapoate ajuta cienva cu un raspuns as fi recunoscatoare.

Tatal meu este plecat la munca in Germania, de aproximativ 2 luni. In tot acest timp nu a fost platit (nici el si nici ceilalti angajati romani de acolo) si nici nu se stie cand va fi platit, pe motiv ca nici angajatorul nu a primit banii de la firma/firmele cu care lucreaza. Inteleg situatia in care un angajator poate sa te amane cu banii cateva zile, o saptamana, dar oamenii aceia nu au primit de 2 luni si nu mai au cu ce sa traiasca (patronul le asigura doar o masa pe zi si niste rulote in care dorm).

Mentionez ca firma este undeva pe langa berlin si inca un lucru f important - nu au primit un exemplar din contractul de munca pe care l-au semnat.

PS: Imi cer scuze daca nu am postat la subiectul potrivit.

Buna Zim,

s-ar putea ca tatal tau sa nu fi fost angajat cu contract ci sa fi semnat doar infiintarea unui “Gewerbe”, astfel ar figura ca si persona fizica autorizata. Mai ales in costructii se practica aceasta forma de “Schein-Selbstständigkeit” (PFA doar pro forma) pentru a nu plati angajatului salariul minim tarifar. De adresat ni s-ar fi putut adresa si noua. Eu lucrez la un birou care ofera consultatii pentru lucratori detasati in regiunea Ber-lin/Brandenburg (http://berlin-brandenburg.dgb.de/beratung/eb/?tab=tab_0_4#tabnav). Preluam cazuri din regiunea Berlin si Brandenburg asemanatoare cu cele ale tatalui tau si oferim informatii privind prevederile legale care se aplica in relatia de munca:

Ce pot face daca angajatorul meu nu imi plateste salariul convenit?

Care este legislatia muncii care se aplica in cazul meu?

In ce sistem de asigurari sociale sunt asigurat?

Ce beneficii privind protectia sanatatii si sigurantei la locul de munca pot solicita de la angajatorul meu?

Consultatiile sunt gratuite iar biroul nostru se afla in cladirea DGB (Federatia Sindicatelor Germane) pe Keithstraße 1-3, 10787 Berlin (camera: 315/ 315a / 316), telefon: 030 21240-145 ,Email: beratung-eu@dgb.de. Oferim consultatii in limba romana, poloneza, rusa, spaniola, franceza, germana si engeza. Imi dau seama ca raspunsul la intrebarea ta, Zim, vine mult prea tarziu, dar poate sunt si alti oameni in aceeasi situatie ca si tatal tau.

adimucu
20.07.2015, 15:07
Patronii te înşeală dacă îi laşi tu să facă asta. Întrebarea nu este de ce nu-tzi dă contractul, ci de ce nu l-ai cerut. ...??? Dacă nu ai vrut să stai în rulotă, de ce nu ai spus asta din prima zi? Dacă nu tzi-a plătit salariul după prima lună, de ce ai mai stat să lucrezi încă o lună după aceea?!? ...Păi fără contract poate să nu-tzi mai plătească niciodată dacă n-are chef. Iar când nu mai are nevoie de tine te trimite şi acasă cum ai venit. Îmi pare rău că folosesc un ton mai dur, dar omul trebuie să ştie lucrurile clare, nu vorbe goale. Dacă ai stat 2 luni neplătit şi n-ai făcut nimic concret, probabil el vrea să testeze cât de mult potzi să rezişti aşa. Pe tine nu te interesează din ce cauză nu are el bani. Asta-i problema lui, să şi-o rezolve singur cu firmele. Tu trebuie să-i spui doar atât: "Banii sau tschüss!" Dar încă odată îmi cer scuze că iar scriu ceva dur. Nu el e de vină pentru situatzia în care te afli. Nu mai lucra nici o secundă în plus şi du-te direct la Arbeitsamt. Dar cu patronul nu mai discuta nimic în sensul ăsta, pentru că va încerca mereu să tragă de timp. Spune-i doar atât, că vrei salariul şi contractul. A doua zi du-te direct la Arbeitsamt. La tine în oraş sau chiar în Berlin. Zici c-ai semnat ceva (contract sau ce-o fi fost). Ai citit ce scria acolo? Ai întzeles ce ai citit, sau munceşti "orbeşte"? Atentzie mare: nu doar tu să faci ce am scris mai sus, ci totzi de acolo. Patru, cinci, şase, câtzi suntetzi. Totzi împreună, dimineatza în loc să mergetzi la muncă, mergetzi direct la Arbeitsamt. Dar lui să nu-i spunetzi asta!!! Iar dacă nu ştitzi să vorbitzi germană atunci e foarte rău pentru voi. În cazul ăsta încercatzi la consulat. Acolo măcar avetzi cu cine vorbi româneşte. Vă mai dau un sfat care probabil n-o să vă placă. Va veni probabil cu 200 sau 300 de euro... NU ACCEPTATZI!!! Suntetzi oameni maturi, probabil trecutzi de vârste serioase şi suntetzi mai multzi. Nu mai parlamentatzi cu el şi facetzi ceva concret.

aramis_13
20.07.2015, 19:34
Patronii te înşeală dacă îi laşi tu să facă asta...
cu cin' te cerți tălică?

adimucu
21.07.2015, 14:25
Cu nimeni, neică. :P

aramis_13
24.07.2015, 22:34
a, vorbeai de unul singur, ca să te auzi...