PDA

Arată versiune întreagă : Speranta moare ultima! Sfaturi gasire loc de munca Germania

jack1974
18.03.2011, 10:38
Buna ziua,in primul rind ca nou sosit pe acest forum vreau sa transmit salutari tuturor celor care navigheaza pe el.Numele meu este Daniel si am 37 de ani, ma aflu in Germania impreuna cu familia din noiembrie 2010.
Cum sau unde as putea sa ma angajez?:thinking:
Am experienta 17 ani in finisari interioare(zugravit; rigips pereti despartitori,tavane false si diverse modele din gips-carton;gresie si faianta;podele laminate;turnarea si aplicarea formelor de ipsos;aplicarea formelor din mdf, poliester sau poliuretan) si exterioare(izolatii termice cu poliester-metoda clasica sau cu Siding si Fuga densitate 26 sistem de izolatii termice ornamentale-metoda mai noua. Sint apt pt. orice munca din domeniile constructii; agricultira sau orice munca necalificata.Sint obisnuit cu program prelungit.
Cunosc limba germana citit-vorbit nivel incepator si engleza nivel mediu.
Probabil ca doar proba de lucru dovedeste cunostiintele in domeniu.Vreau sa mai adaug ca in romania am lucrat cu firma mea proprie,dar dupa cum bine stiti in tara aia ori platesti facturi si impozite ori iti cresti copii decent,iar eu am ales a doua varianta si acum imi caut orice de lucru ca sa pot sa-mi intretin familia.
Poate sa ma ajute si pe mine cineva??????? Ce variante am, in afara de a ma intoarce in Rominia si sa lucrez degeaba.
Va multumesc si sper sa ma indrume cineva si pe mine.:-?

sorin
19.03.2011, 07:01
FidelKatzo si toni42 sunt in Germania. Sper sa-ti dea ei niste sfaturi utile.
Bafta!

tonita
19.03.2011, 14:25
Daniel, în momentul de fata se cauta oameni calificati în toate meseriile.

Ai un CV în limba germana?
Ai cautat la Jobbörse.de? Uite aici un exemplu, joburi pentru zugravi:
(http://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/stellenangeboteFinden.html?execution=e2s1&d_6827794_p=1)Joburi Zugravi (http://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/stellenangeboteFinden.html?execution=e2s6&d_6827794_p=1)
Da un telefon sau roaga un prieten sa sune.

Încearca sa eviti intermediarii (Arbeitsvermittlung) pentru ca majoritatea sunt un fel de stapâni de sclavi, avizi de bani. Ar fi pacat la experienta pe care o ai, dar un prim pas daca nu ai alta iesire.

Cel care vrea sa te angajeze îti va rezolva dreptul de munca (daca înca nu îl ai)
În domeniul tau sunt din pacate putini angajatori care vorbesc engleza.irma

Poti sa-ti faci firma si aici, e mai usor pentru ca nu îti trebuie Arbeitserlaubnis (Permis de munca pentru straini)

Mult noroc si mai întreaba pe aici daca nu se misca nimic.

jack1974
19.03.2011, 18:00
In primul rind vreau sa va multumesc pt.sfaturi.Am sa iau legatura cu cei de acolo si sper sa rezolv ceva.Din cauza unor probleme cu calculatorul meu personal nu o sa pot intra pe forum doar seara tirziu,oricum voi intra in fiecare zi de acum incolo.Daca reusesc ceva am sa va anunt. Eu sint in zona Neu Ulm, este frumos aici. M-am interesat la aproape toate firmele pe care le-am gasit lucrind dar fiind vorba de firme mici ,mi-au raspuns ca nu se complica. Din cauza blestematului de drept de munca,acum sint sigur.La chestia cu firma aici m-am gindit si eu si inca foarte mult,nu-mi este deloc frica de munca sau de pretentiile clientilor pentru ca in Romania in ultimul timp se lucra la cea mai mare arta de care erai instare.Pretentii cit mai mari, la bani cit mai putin, dar asta este poveste veche. Va multumesc inca odata si o sa mai postez cind am vreo veste.

FidelKatzo
21.03.2011, 02:05
atata timp cat nu ai Arbeitserlaubnis nu o sa te angajeze nimeni,este prea riscant..

incearca tot ce este posibil legal..

http://www.rumaenien-job.de/Arbeitserlaubniss.html

sau

http://www.bukarest.diplo.de/Vertretung/bukarest/de/01/Visabestimmungen/seite__regelungen-eu-rum.html

jack1974
21.03.2011, 12:18
Mersi,pentru mina intinsa.Oricum cit mai pot o sa incerc sa fac tot posibilul. Daca gasesc un patron care sa ma accepte la lucru probabil ca o sa am mai multe sanse sa obtin si permisul de lucru,Arbetserlaubnis. Am sa mai caut si poate cu putin noroc am sa gasesc ceva. Ce reguli sint in Germania daca ai vrea sa lucrezi pe firma romaneasca? Sau daca iti faci firma aici sau Selbtständig ce drepturi ai avea? Am inteles ca te omoara taxele si impozitele. Stie cineva ceva despre chestiile astea? Ai putea sa lucrezi cu firme mai mari? Antepriza sau subcontractor sau aici ceva de genul? Va multumesc anticipat! Astept raspunsurile voastre cind aveti putin timp si pentru mine.

FidelKatzo
22.03.2011, 08:52
sa anunti firma dureaza 4-5 zile si costa ca.170 de euro..

http://www.welt.de/wirtschaft/article6777378/Firmengruender-profitieren-von-Buerokratieabbau.html

pentru impozit ti-am pus un link,dar cel mai bine este daca mergi la fata locului pentru-ca o sa ti se raspunda la intrebari pe intelesul tau..din cate stiu,prima data se cere o aprobare la Rathaus sau Landratsamt,dupa aceea mergi la Industrie-und Handelskammer unde te vor sfatui si se fac si seminare cu cei care vor sa intemeieze o firma..ideeal ar fi sa consulti un Steuerberater inainte sa anunti firma..

http://www.stuttgart.ihk24.de/recht_und_fair_play/steuerrecht/Einkommen-_und_Koerperschaftssteuer/973658/Steuern_fuer_Existenzgruender.html#23

jack1974
22.03.2011, 18:13
Multumesc mult pentru tot, acum am trimis CV-ul personal in citeva locuri.M-a ajutat cineva sa-l scriu in limba germana. Daca nu rezolv nimic,am gasit o firma romaneasca care cauta calificati pentru munca in germania, am sa ii contactez si pe ei. Cind am noutati am sa le postez. In incheiere vreau sa va multumesc inca odata pentru buna-vointa pe care a-ti aratat-o.

vuk_34
11.05.2011, 22:44
poti sa-mi zici si mie ce firma ai gasit ma intereseaza si pe mine,ca tot in cautari sunt si nu reusesc sa gasesc nimic ,las o adresa de mail vuk_34@yahoo.com mersi mult

vasile72
26.05.2011, 12:39
Buna seara. Va rog , daca sunteti amabili sa-mi dati cateva sfaturi referitoare la gasirea unui loc de munca in Germania.

vasile72
26.05.2011, 12:44
Este bine sa pleci prin intermediul unei firme din tara (ex.ejobs) , sau nu, in situatia in care sa nu ai nici o cunostinta , amic prieten in Germania

tonita
26.05.2011, 13:34
Buna seara. Va rog , daca sunteti amabili sa-mi dati cateva sfaturi referitoare la gasirea unui loc de munca in Germania.
Învatati cât de repede un pic (daca se poate mai mult) limba germana si contactati pentru început firmele germane care se ocupa de intermediere. Se cauta forta de munca calificata.

Daca mai dati si alte detalii, veti primi mai multe informatii.

jack1974
27.05.2011, 05:39
Este bine sa pleci prin intermediul unei firme din tara (ex.ejobs) , sau nu, in situatia in care sa nu ai nici o cunostinta , amic prieten in Germania

Salut, nu am mai intrat de mult pe forum... Daca sti limba germana si ai vreo calificare, atunci ai sanse mari sa gasesti firme germane de intermediere a fortelor de munca care sa te ajute la inceput cu lucrul. Problema ramine dreptul de lucru pe care noi romanii nu-l avem inca. Daca pleci printr-o firma din Romania este mult mai lejer pentru ca iti rezolva ei actele sa lucrezi legal, sub o forma sau alta.Ca sa-ti gasesti de lucru direct in Germania este foarte greu daca nu sti limba. Eu am trecut prin toate. La Mc Donalds ai sanse mari de angajare, mai ales daca vb cit de cit limba germana.

jack1974
27.05.2011, 05:48
Salut, vreau sa-ti spun ca firma la care ma refeream atunci nu mi-a dat nici un raspuns. Firma este: Total Construct Srl, www.totalbau.de, tel.:015228304701. Intre timp am gasit de lucru la o firma de constructii din Ulm si este ok. Momentan nu au nevoie de oameni, dar daca imi trimiti mai multe detalii: calificari, cit de bine sti limba germana, daca ai permis de conducere etc o sa incerc sa te ajut cum pot. Nu-mi merge mailul momentan, nu stiu exact de ce.

vasile72
27.05.2011, 07:59
Va multumesc frumos pentru sfaturi.As vrea sa va rog , daca puteti , sa-mi dat o adresa de e-mail sau altceva , de la una sau mai multe firme de intermediere a fortei de munca din Germania.
Jack1974-vreau sa-ti spun ca am cunostinte de limba germana , nivel incepator, momentan lucrez in tara , sunt cadru activ intr-o unitate militara ,dar situatia actuala precum si perspectivele de viitor ma fac sa ma gandesc tot mai mult la emigrare.Nu stiu la ce te referi cand spui -forta de munca calificata .Calificare scriptica -diplome , etc ,sau proba practica.Si daca te referi la proba practica , este OK , dar vreau sa te intreb daca exista posibilitatea sa te perfectionezi la locul de munca, intr-un anumit domeniu .Vreau sa te intreb daca atuu-ri , ca : seriozitatea , initiativa , disciplina sau altele , conteaza in vreun fel.

elliane
28.05.2011, 04:44
seriozitatea , initiativa , disciplina sau altele , conteaza in vreun fel.Cred ca serozitatea si disciplina este apreciata oriunde si oricand.......
Las-o incet cu initiativa;asteapta citiva ani:-$
Modesta mea parere...

cristi12
31.05.2011, 07:28
Si eu sunt intr-o situatie similara, nu prea departe de Ulm, Nürtingen. Cred ca merita sa schimbam careva impresii.
lordjesusismysavior2@yahoo.com
Cu sperante, Cristi D.

Thea30
07.08.2011, 08:56
jack daca esti calificat,asa cum ai spus,la firma la sotul meu,se cauta meseriasi in amenajari interior si exterior,noi locuim cam la 1 ora distanta de voi,pe langa immenstadt,vb limba germana?

Collins
24.08.2011, 16:17
Buna, sunt in Germania impreuna cu prietena mea din 15 august, in Bad Worishofen,o statiune la 100 km de Munchen, langa Mindleheim unde ne-am gasit o chirie, prietena mea trebuia sa se angajeze ajutor in bucatarie la un centru cu restaurant, bar, spa,wellness etc, a fost 2 zile in proba, toate bune, le-a placut de ea, i-a zis sa vina la lucru din data de 25. I-a dat un chestionar de completat, pt angajare si acum 2 zile a sunat sefa de acolo sa-i spuna ca romanii si bulgarii nu au drept de lucru in germania si ca ei nu angajeaza cu contract pe 6 luni, ca trebuie sa ne obtinem dreptu de munca. Eu ma gandeam ca ei stiu ce trebuie sa faca din moment ce a vrut sa o angajeze si stia ca e romanca.
Eu sunt barman de meserie, aici e o statiune cu multe baruri aber ich spreche nicht gut doytch! vorbesc engleza foarte bine dar asta nu e suficient pt ei,am cautat peste tot, prietena mea a lucrat si ea ca si chelnerita, la fel vorbeste engleza si germana incepator. toti ne zic ca e complicat cu romanii si ca ei nu fac contract pe 6 luni.

Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat ? suntem dispusi sa lucram orice pana invatam limba si ne punem pe picioare

elliane
25.08.2011, 14:50
Collins,nemtii sant foarte binevoitori si "oficial"zambareti,dar nu prea iti spun in fata ca nu esti bun pentru ei.Daca sefa vroia,putea sa aranjeze cu actele prietenei tale.Aici engleza nu ajuta la nimic....sau aproape..

Collins
25.08.2011, 15:30
Collins,nemtii sant foarte binevoitori si "oficial"zambareti,dar nu prea iti spun in fata ca nu esti bun pentru ei.Daca sefa vroia,putea sa aranjeze cu actele prietenei tale.Aici engleza nu ajuta la nimic....sau aproape..

Stiti cumva daca putem fi angajati cu contract sezonier direct de catre angajator ? neavand dreptul de munca

elliane
29.08.2011, 03:58
Stiti cumva daca putem fi angajati cu contract sezonier direct de catre angajator ? neavand dreptul de muncaCollins,sant de trei saptamani aici si n-am problema dreptului de munca dar voi intreba pe cineva care se pricepe la acest tip de probleme.

Collins
31.08.2011, 05:30
Multumesc pt raspunsuri
Azi mi-am gasit de lucru la o cafenea, i-am zis ca nu am arbeitserlaubnis, s-a strambat putin si a zis sa ii aduc un formular ce trebuie sa il completeze si sa aplice pt mine.
Trebuie sa merg la Agentur Für Arbeit si sa cer un formular für arbeitserlaubnis ?
Mentionez ca sunt aici de doar 2 saptamani, credeti ca ar avea importanta ?

elliane
01.09.2011, 01:14
Multumesc pt raspunsuri
Azi mi-am gasit de lucru la o cafenea, i-am zis ca nu am arbeitserlaubnis, s-a strambat putin si a zis sa ii aduc un formular ce trebuie sa il completeze si sa aplice pt mine.
Trebuie sa merg la Agentur Für Arbeit si sa cer un formular für arbeitserlaubnis ?
Mentionez ca sunt aici de doar 2 saptamani, credeti ca ar avea importanta ?Nu are importanta de citn timp esti pe teritoriu,important este sa obtii un contract de munca.Cu acela poti obtine permisul de munca.Pe parcurs ce voi obtine informatii ti le transmit(atit cit reusesc).Succes!