PDA

Arată versiune întreagă : Ofer transport persoane si/sau bunuri

Mad Max
02.03.2011, 20:05
In fiecare an, fac de mai multe ori drumul Bucuresti-Strasbourg si retur cu masina, eventual cu remorca. In majoritatea cazurilor, intre Bucuresti si Strasbourg masina este goala, iar la intoarcere plina.
Pentru a-mi acoperi o parte din costurile cu combustibilul, caut persoane sau marfa de transportat.
Masina este un Renault Laguna Nevada (adica break) diesel, iar remorcile sunt doua: una cu sarcina utila de 270 kg si alta de 250 kg. Posibil ca pe viitor sa apara si una mai mare (5-600 kg sarcina utila), poate si o platforma pt masina.
Cum am spus, de obicei masina este FULL intre Strasbourg si Bucuresti (cel putin pt urmatoarele 2-3 drumuri- am de adus un fiset metalic, un pat demontat, 2-3 televizoare, 2-3 microunde, un frigider, cateva biciclete, plus multe alte maruntisuri) si goala intre Bucuresti si Strasbourg.

Acum sunt la Strasbourg, plec peste cateva zile spre RO, plin, cu una din remorci.
Intentionez sa vin inapoi la Strasbourg cam pe 20 martie (data de plecare din Bucuresti) si voi merge in continuare pana la Paris! Pot face acest drum cu sau fara remorca si pot transporta 4 persoane (in afara de mine) sau cam 600 kg de marfa fara remorca respectiv 850-900 kg cu remorca.
Conditiile acestor drumuri sunt urmatoarele:
- in masina NU se fumeaza, nu accept ca pasagerii sa fumeze nici macar cu geamul deschis etc
- accept transportul animalelor de companie, cu conditia sa fie curate, linistite, sa nu miroasa urat, sa nu aiba paraziti si sa aiba documentele necesare (carnet de sanatate, pasaport...). In cazul unor caini de talie mai mare, care au obiceiul de a se murdari usor si de a mirosi, acestia vor fi imbaiati inaintea plecarii iar pe traseu se va avea grija sa nu se murdareasca cu ocazia opririlor si sa care mizerie in masina.
- eu nu ma cazez pe traseu, dorm in masina, pe scaunul soferului. Nu am nimic impotriva sa opresc peste noapte pt ca pasagerii sa doarma la un hotel, pensiune etc, dar nu voi fi in niciun fel "presat" sa ma cazez si eu pt a imparti costurile etc.
- durata pana la Arad este de obicei cam de 12 ore (poate si mai putin, depinde de aglomeratie) apoi de la Szeged pana la Strasbourg se pot face, in conditii bune de trafic, 12... 15 ore. Eu am nevoie, daca conduc singur, sa dorm macar 8 ore in cursul acestui drum. Daca unul dintre pasageri doreste sa conduca cu schimbul nu am nimic impotriva, insa doar ziua si daca este odihnit.
- costul calatoriei este in functie de incarcarea masinii si il discutam de la caz la caz. Oricum nu va depasi costul combustibilului si al autostrazii (6E Ungaria, cam 8 Austria). De exemplu, masina full cu marfa si/sau pasageri intre Bucuresti si Strasbourg va fi 200 de euro, la care mai adaugam 50 daca mergem pana la Paris. In Franta NU merg pe autostrazi cu plata ci doar pe RN-uri. Pot merge pe autostrada daca plateste cineva taxele.
In cazul in care masina e incarcata partial, costul se reduce corespunzator (1,2,3,4 persoane- 25, 50, 75, 100% din cei 200, eventual + 50, euro.)
In cazul in care transport marfa, va trebui sa mi se dea posibilitatea de a ma asigura ca nu transport obiecte interzise (droguri, arme etc) sau, in cazul coletelor greu de verificat, voi dori o copie dupa buletinul expeditorului si voi face o poza a acestuia langa colet(e).

Repet: urmatoarea plecare din Bucuresti, destinatia Paris, 20 sau 21 martie!

encore
03.03.2011, 06:52
In cazul in care masina e incarcata partial, costul se reduce corespunzator (1,2,3,4 persoane- 25, 50, 75, 100% din cei 200, eventual + 50, euro.)

Nu inteleg. Daca primesti un pasager, vine 100 de caciula. Adica 50% reducere pt tine. La doi pasageri vine 67 de caciula, adica 66% reducere pt tine, si 33% reducere pt primul pasager.
La 3 pasageri iese 50 euroi de cap, adica 75% reducere pt tine, 50% reducere pt primul pasager, etc...

Aspectul asta trebuie lamurit de la bun inceput.

Mad Max
03.03.2011, 18:02
Un pasager plateste 50, doi platesc 100, 4 platesc 200. Cine imi umple masina pe jumate cu marfa plateste 100, iar daca iau un pasager si 300 de chile de marfa imi da 150. Obiecte mici, sa zicem asa pana la marimea unui cuptor cu microunde si greutatea pana in 10-15 kg le transport moca daca am doar una-doua astfel de solicitari. Daca am sa zicem 10 solicitari pt colete care au o greutate medie de 30 de chile, atunci suta de euro corespunzatoare masinii umplute pe jumate se imparte la 10, pt fiecare colet.
Vreau sa se intzeleaga, nu fac treaba asta ca bisnis ci doar ca sa-mi mai scot din banii de motorina. Un soi de covoiturage.
In ceea ce priveste pasagerii la intoarcere spre RO, poaaate as putea sa rezerv loc pt o singura persoana, in fatza. Dar trebuie vorbit si stabilit dinainte, pt ca acum de exemplu, acel loc e ocupat de un motor de masina la picioare si un TV pe scaun :)