PDA

Arată versiune întreagă : Detalii financiare

cipi604
13.09.2005, 10:49
Am citit cat s-a putut de mult si nu am reusit sa aflu urmatoarele:
Dupa ce se face extrasul de cont sa ateste ca dispuneti de suma minima pt 3 luni (2490CAD) sau evaluarea apartamentului pe numele dvs, acea suma pe care ati declarat-o (se poate declara suma minima?) trebuie sa o aveti la dvs la plecare/sosirea canada fizic? Te cauta cineva de banii aceia? sau sunt doar pe hartie?...

ovex
14.09.2005, 02:42
Salut cipi!

Da,de acei bani esti intrebat la sosirea in Canada,esti si cautat(au fost putine cazuri),in cele mai multe cazuri(relatate) au fost doar intrebati pe aeroportul de destinatie,cu cati bani intra in Canada si chiar daca au fost mai putini(bani) ,nu am auzit sa fie nimeni trimis inapoi.Dar bineinteles ca e bine sa-i ai ptr. siguranta ta in primele 3 luni in care,cred ca stii,nu se acorda niciun ajutor material.De fapt ptr. asta semnezi ca intri cu acea suma in Canada,trebuind sa suporti singur toate cheltuielile in primele 3 luni. Bafta!

cipi604
14.09.2005, 06:49
Multumesc munt pentru raspuns ovex.
Eu am unchi si matusa acolo in Quebec... de asta zic... eu nu cred ca ei imi pot face chemare din motivul ca nu sunt nepot direct, matusa mea e vara primara cu tata... deci nu sunt nepot (cred), dar ma vor sustine acolo locuinta mancare tot. Unchi-meu e director pe la nush ce firma asa ca banii nu sunt o problema pt ei... pentru mine sunt in schimb.Si daca voi reusi sa ajung acolo suma e clar ca nu va fi cat e declarata la inceput...
Am aflat azi ca o donatie ma costa in jur de 2600 RON (26.000.000 ROL) pt apartamentul in care stau acum (evident cu parintii)... deci ma aflu intr-o situatie nu prea roz.
Sunt curios daca altii au plecat cu cat au declarat... si/sau cum au rezolvat cu donatia sau banii in banca. De ex. deschid un cont in banca la care fac un extras de cont apoi il lichidez pina la chemare la ambasada.Este posibil??...
Ideea e cum faci sa-i pacalesti ca ai bani pe care nu prea ii ai... ca deh de aia esti roman.
Ca punctaj nu am probleme am facultate terminata am vechime si lucrez.

ovex
15.09.2005, 02:50
Poti sa apelezi la o metoda foarte frecvent utilizata de romanii care vor sa emigreze:iei imprumut azi de la cineva suma dorita,ii depui intr-un cont pe numele tau si maine te prezinti la banca si soliciti un EXTRAS DE CONT,atentie:nu o stare financiara a contului ci un extras de cont(specifici clar ca ai nevoie ptr. ambasada!).La cinci minute dupa ce ai extrasul de cont,soliciti retragerea totala a banilor din cont si ii inapoiezi persoanei de la care ai luat imprumutul.Sa ai grija ca extrasul de cont sa nu fie mai vechi de 10 zile de la data cand vrei sa depui dosarul si respectiv aceeasi chestie cand vine vremea interviului.

Bafta si daca mai ai ceva nelamuriri..... .

cipi604
15.09.2005, 08:34
Nelamuriri nu mai am , iti multumesc oricum foarte mult pentru raspuns.
Astept sa fac 1 an jumatate de vechime in munca (presupunand ca nu e o problema foarte grava daca nu am muncit pe profil -inginer mecanic-) inainte de a trimite dosarul, si intre timp trag tare la franceza cam scartzaie la vorbit, engleza o vorbesc fluent. Mai am cateva luni de asteptat... sper numai bine.
3000$ USD ajung? sa nu fie kiar 2500CAD... poate o suma mai mare da mai bine

ovex
15.09.2005, 09:04
-6 luni de vechime ajung;

-daca esti inginer mecanic esti mai bine punctat(este meserie "en demande")

-3000USD= 3800CAD deci eu zic ca e bine,cu posibilitati de negociere la interviu.

Bafta!

cipi604
15.09.2005, 10:15
Negociere? ce sa mai negociez?
Am citit si ca e bine ca la inceput sa ai o suma mai mica in cont (2500$) la al doilea extras sa o maresti (3000$) si sa spui ca ai mai strans ceva bani... te priveste mai increzator.

ovex
16.09.2005, 01:43
Negociere? ce sa mai negociez?
Am citit si ca e bine ca la inceput sa ai o suma mai mica in cont (2500$) la al doilea extras sa o maresti (3000$) si sa spui ca ai mai strans ceva bani... te priveste mai increzator.

Poti sa negociezi suma de bani cu care vei ajunge in Quebec daca de ex. prestatia ta la interviu in ceea ce priveste limba franceza (in special) e foarte buna,ei atunci cand ai sa fi intrebat de catre consilierul cu care dai interviul daca suma declarata de tine ramane de "baza" ,ei aici tu poti sa soliciti sa intri in Quebec cu o suma mai mica decat cea declarata.Aici e la latitudinea lui(ei),sa decida lucrul asta.Daca e de acord,zic eu ca "e de bine".Dar de obicei se intampla asta atunci cand,asa cum am zis,vorbesti bine franceza,adica cu alte cuvinte iti va fi mai usor acolo sa te integrezi si sa-ti gasesti un serviciu.Daca nu ,ramai cu suma declarata sau in cel mai rau caz,suma vafi crescuta de catre consilierul de emigrare,ceea ce nu e de dorit bineinteles.