PDA

Arată versiune întreagă : cum trebuie sa procedez?

marica
12.09.2005, 00:07
<table border="0" cellpadding="3" cellspacing="1" height="14" width="100%">
<t><tr><td class="text" background="" bgcolor="#f4f4fb" valign="top">
<t></t><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
<t><tr>
<td class="smText" width="60%">Sent: 13September2005 at 03:36</td>
<td align="right" width="30%">
forum_images/delete_sm.gif (pm_delete_message.asp?pm_id=14608)
forum_images/pm_reply.gif (pm_new_message_&#102;orm.asp?code=reply&amp;pm=14608)</td>
</tr>
<tr>
<td colspan="2"><hr></td>
</tr>
</t></table>

Am gasit o familie din Canada care vrea sa merg la ei sa
lucrez cu contract de munca. Cum trebuie sa procedez? Ei trebuie sa-mi
trimita contracul? Cit timp dureaza? Am sanse sa primesc viza de lucru
ca housekeeping s-au babysitter, la ambasada Canadei din Buc.?
mentionez ca am 49 de ani, nu este o problema ? Astept un raspuns de la
dvs! Va multumesc!

</td></tr></t>
</table>

sorin
12.09.2005, 02:12
Eu te-as sfatui sa spui ca mergi doar in vizita la niste prieteni si sa nu spui nimic de housekeeping sau babysitter, pentru ca cei de la ambasada pot considera ca-i iei munca unui canadian. Poate cei care locuiesc in Canada iti vor da mai multe informatii.

mihaela75
12.09.2005, 05:26
Cazul tau este asemanator cu al meu.In faza in care te afli ,contractul de munca nu te ajuta cu nimic la ambasada.Familia care te angajeaza trebuie sa trimita contractul impreuna cu actele tale (care dovedesc ca esti calificata sau ai experienta in meseria respectiva)la fortele de munca(HRDC)si sa obtina pentru tine o aprobare("Labour Market Oppinion).Acea aprobare e cheia,nu contractul.Eu iti sugerez sa apelezi la firma cu care am venit eu aici,face toata treaba si nu te doare capul.Dai un ban dar stai in fata.Bafta!

marica
12.09.2005, 05:59
Buna ziua! Eu m-am inscris la GreatAuPair, prin aceasta firma am
gasit familia respectiva, care mi-a scris un email si ma intreaba in
cit timp obtin contracul de munca si viza pt Canada. Nu stiu ce sa-i
raspund.

Mihaela 75, va rog foarte frumos sa-mi spuneti cu care firma ati plecat dvs. Va multumesc pt sfaturi

ovex
12.09.2005, 06:24
Eu te-as sfatui sa spui ca mergi doar in vizita la niste prieteni si sa nu spui nimic de housekeeping sau babysitter.

Sunt de aceeasi parere.Dar daca ai bani de dat la firme de emigrare.....

marica
12.09.2005, 08:07
problema mea este ca eu am patit-o cu SUA, am primit o
interdictiepe 5 ani, au zis ca prea mult am stat in SUA. Eu am
respectata perioada de sedere, dar trebuia sa merg dupa sase luni, nu
mai repede. Mi-au cautat si in bagaje, poseta si mi-au gasit o agenda
in care am avut scrise agentii pt job. Atit a fost, mi-au pus catusele
la picioare, m-am pierdut, sunt foarte emotiva, m-au intors in Romania.
V-am scris astea ca sa ma intelegeti de ce as vrea sa plec cit mai
legal.

ovex
12.09.2005, 08:16
problema mea este ca eu am patit-o cu SUA, am primit o interdictiepe 5 ani, au zis ca prea mult am stat in SUA. Eu am respectata perioada de sedere, dar trebuia sa merg dupa sase luni, nu mai repede. Mi-au cautat si in bagaje, poseta si mi-au gasit o agenda in care am avut scrise agentii pt job. Atit a fost, mi-au pus catusele la picioare, m-am pierdut, sunt foarte emotiva, m-au intors in Romania. V-am scris astea ca sa ma intelegeti de ce as vrea sa plec cit mai legal.

Pai e foarte legal sa pleci in vizita la cineva,cu conditia sa fi dorita acolo.Daca esti dorita,in mod sigur vei fi si ajutata(sprijinita) de cei de acolo cu tot ce trebuie.

mihaela75
12.09.2005, 08:32
Eu am plecat cu Canadian Work Opportunities, www.aupair.ca ,dar daca deja ai fost aleasa de firma ta ,continua cu ea.In ianuarie am primit prin posta contractul de munca si mi-au spus sa astept confirmarea de la fortele de munca apoi sa ma duc la ambasada sa aplic pt. visa de lucru.A durat foarte mult pana am primit aprobarea,nu stiu de ce,vreo 3 luni .Visa am luat-o in aceeasi zi,pe loc.Toata nebunia a durat din ianuarie pana in iulie.Daca vrei sa pleci ca visitator nu ai drept de munca deci intri iar in belele.Multa bafta.