PDA

Arată versiune întreagă : Am sansa?

dalma
11.09.2005, 00:44
Am patit si eu cu restrictia.Dupa ce am stat ilegal in SUA mai mult de un an,m-am intors in tara anul trecut la Craciun.Acum o saptamina am fost la ambasada di am incercat sa obtin viza de turist(b2)dar am primit chiar acum a stampila in pasaport,212(a)B92.Mi-au explicat,ca asta inseamna interdictie de 10 ani.Prietenul meu este resident in SUA si ne-am gindit,ca daca ne casatorim,as mai putea avea sansa de a merge is SUA.Putem sa dovedim,ca am stat acolo la el,avem si un autoturism pe numele meu si al lui,am permis de conducere pe care am obtinut acolo,am cont bancar si foarte multe fotografii facute acolo impreuna.Prietenul acuma vrea sa obtina cetatenia SUA,dar nu merge asa de repede.Credeti ca am vreo sansa sa ma duc in SUA daca ne casatorim aici in tara?Va rog sa-mi dati un raspuns clar.

GNChicago
11.09.2005, 02:52
Trebuie sa vezi ce inseamna exact 212.a.892 si sa te uiti in CFR title 8.Cred ca daca prietenul obtine cetatenia nu va mai poate opri si 212.a.892 nu se mai aplica. Banuiesc, doar si te incurajez dar trebuie sa vezi ce spune legea, ptrca cei de la ambasada vor aplica doar legea.

O alta cale ar fi sa apelezi la un avocat, cel mai bine de origine romana si vezi ca sint pe acest forum, iar acest avocat sa mearga la un judge si sa ceara ridicare acelei restrictii pe baza unor argumente solide care se pot gasi, unul destul de solid este prietenul tau......

Probabil ca fiind cu capul in nori dupa prietenul tau ai uitat ca ai trimis ptr prelungire de viza care dureaza dupa unii si peste un an si fiind obosita sa tot astepti, ai plecat. Petitia ta putea sa fie adresata in wrong place, pierduta in mail si cite si mai cite, toate astea se pot intimpla si la case mai mari.....deci exista cases history cu asa ceva.

Trebuie sa-ti scormonesti memoria si sa nu iei asta ca o sugestie, doar incerc sa vad daca asaceva s-a intimplat si nu ai dat importanta cuvenita. Multi nu stiu ce inseamna intentia, sau esentialul pe care uita sa-l mentioneze.

Ca ai masina, casa cu el, bani asta inseamna parteneriat, business decision, care ar putea sa ajute, sau sa te incurce daca ai lucrat ilegal. Deci cauta pe forum acei avocati care-ti poate da good professional advice.