PDA

Arată versiune întreagă : Nedumerire, mahnire si alte job-bluesuri

Anca S.
13.01.2011, 20:48
Buna.

Sunt aici de un an deja si inca nu am un loc de munca! Aplic la joburi din cele mai diverse (la gradinite, magazine, hoteluri, admin, etc), pentru care am si experienta si studii (iar engleza mea este chiar foarte buna). Sunt foarte descurajata si ma intreb daca este din cauza faptului ca poate aici angajatorii prefera persoane aduse prin filiera altor angajati (ceea ce ar fi destul de greu pentru mine pentru ca nu am cunostinte si prieteni de o viata aici asa cum aveam in Romania). Daca aveti sugestii sau poate stiti mai bine cum merg lucrurile aici, mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc si un an cat mai bun tuturor!

sorin
13.01.2011, 21:54
un resume bine intocmit e cel putin juma' de giob. daca nu ai experienta in intocmirea unuia, cauta pe cineva care sa ti-l revizuiasca si eventual imbunatateasca.

Anca S.
14.01.2011, 09:52
Multumesc de sugestie, Sorin. Este o observatie foarte pertinenta, dar nu este cazul meu; am un resume cu sterling qualifications, si extrem de bine facut. Plus recomandari, plus cover letters pertinente si pliate pe job description. Problema trebuie sa fie alta, dar nu imi dau seama ce ar putea fi.

sorin
14.01.2011, 10:12
Multumesc de sugestie, Sorin. Este o observatie foarte pertinenta, dar nu este cazul meu; am un resume cu sterling qualifications, si extrem de bine facut. Plus recomandari, plus cover letters pertinente si pliate pe job description. Problema trebuie sa fie alta, dar nu imi dau seama ce ar putea fi.
OK, e altceva la mijloc si nu-mi dau seama, pentru ca nu cunosc toata povestea. Am scris de treaba cu resumeul pentru ca multa lume vine cu asa ziseleCV-uri europene, care-s facute pe un calapod total diferit de ce se cere in SUA si ajung cu brio la cos.
Alte detalii: ai mai lucrat in SUA inainte, sau esti nou venita? Experienta de care spui e experienta americana, sau romaneasca, sau din alte tari? La fel despre referinte, e vorba de referinte din State, sau din afara? Ti-ai postat resumeul pe siteuri de gen careerbuilder.com, monster.com, etc., ai aplicat si la diverse agentii de recrutare? Cum aplici pentru diverse slujbe?
E adevarat ca situatia economica e inca proasta, dar daca urmezi anumiti pasi ca la carte, e putin probabil sa nu apara oportunitatile.

P.S. Aceasta discutie poate folosi si altor persoane, de aceea incerc s-o detaliez un pic.

Pisoi
14.01.2011, 11:52
... ai aplicat si la diverse agentii de recrutare? [/FONT]

Anca S,
...in cazul tau cred ca asta ar fi cea mai buna solutie, aplica la agentii de plasare, ei iti revizuiesc si resume-ul si te invata si cum sa te comporti la un potential interviu. (serviciile sunt gratis)
...pe de alta parte multe companii prefera sa angajeze numai de la agentii chiar daca job-urile pot fi temporare ...dar in felul asta iti poti forma un background.
Bafta

Anca S.
14.01.2011, 12:41
In Romania am lucrat in sau liaison cu multinationale (una dintre ele fiind chiar americana), iar de cand am venit aici imi ajut sotul in afacerea lui (ceea ce nu este tocmai un job ci mai degraba pro bono internship, dar pentru un potential angajator ar trebui sa prezinte suficienta incredere). Si am conturi si pe monster si pe careerbuilder, verific si anunturile de pe craigslist, aplic online la zeci de retaileri, plus posturi guvernamentale, fac toate astea si am avut cateva interviuri dar atat.

Ca si exemplu: intamplator si eu si fiul tehnicianei dentare am aplicat pentru un post de paj la o biblioteca. Eu am un master in literatura si el abia a terminat liceul, dar el a obtinut jobul (probabil experienta celor cateva luni de vara cand a lucrat la Taco Bell si-au spus cuvantul). Si nu am nimic cu el, sa nu ma intelegeti gresit, dar .. ma intreb oare unde gresesc. Pentru ca dintotdeauna asa am crezut si eu, cum spui tu, ca daca urmezi regulile ca la carte, e ok.

Apreciez foarte mult faptul ca ati raspuns, e o mare alinare! Merci.

Anca S.
14.01.2011, 12:43
In privinta agentiilor de plasament, nu ar trebui sa ma pronunt pentru ca nu am incercat, dar parerea mea este ca ar fi o pierdere de vreme. Eu daca as fi angajator as vrea un angajat care se descurca singur, nu unul care are nevoie sa il aduca un agent de manuta. In plus, ca angajator, nu as vrea sa platesc taxe aditionale unei agentii, mai ales in economia de azi cand orice om de afaceri inteligent incearca sa nu cheltuiasca mai mult decat trebuie. Era o vreme cand companiile faceau asta, in miezul boomului economic, dar acum cred ca se merge spre un lean managemnt al resurselor financiare. In plus, vad anunturile ca specifica negru pe alb: "Principals only. Recruiters, please don't contact this job poster".
Dar in extrema, poate ca ar fi cazul sa incerc.
Multumesc de sfat, si weekend placut!

sorin
14.01.2011, 12:46
Ca si exemplu: intamplator si eu si fiul tehnicianei dentare am aplicat pentru un post de paj la o biblioteca. Eu am un master in literatura si el abia a terminat liceul, dar el a obtinut jobul (probabil experienta celor cateva luni de vara cand a lucrat la Taco Bell si-au spus cuvantul). Si nu am nimic cu el, sa nu ma intelegeti gresit, dar .. ma intreb oare unde gresesc. Pentru ca dintotdeauna asa am crezut si eu, cum spui tu, ca daca urmezi regulile ca la carte, e ok.
asta se cheama "overqualified". daca aplici pentru slujbe la care cerintele sunt de pregatire de liceu, nu trimite resume-ul cu master pentru ca nu vei fi selectata, chiar daca esti mai bine pregatita decat cel cu liceu. fa-ti resumeuri flexibile, pentru mai multe feluri de slujbe.

In privinta agentiilor de plasament, nu ar trebui sa ma pronunt pentru ca nu am incercat, dar parerea mea este ca ar fi o pierdere de vreme. Eu daca as fi angajator as vrea un angajat care se descurca singur, nu unul care are nevoie sa il aduca un agent de manuta. In plus, ca angajator, nu as vrea sa platesc taxe aditionale unei agentii, mai ales in economia de azi cand orice om de afaceri inteligent incearca sa nu cheltuiasca mai mult decat trebuie.
incetul cu incetul, descoperi ce nu merge si unde gresesti. parerea ta este gresita. o mare parte a companiilor prefera agentiile de recrutare care sunt specializate in gasirea de candidati si ii trimit pe cei mai potriviti, in loc sa piarda ei timpul sa trieze personalul. faptul ca aplici la o agentie de recrutare nu inseamna ca nu te descurci, ci ca folosesti toate resursele care te pot ajuta. o companie cheltuie mai mult recrutand direct, decat apeland la o agentie specializata, aici putandu-se enumera doar banii cu reclamele platite pentru postarea slujbelor pe diferite websiteuri, plus timpul pierdut de cei care selecteaza resumeuri si intervieveaza in numar mare pana ajung la persoana potrivita.

Pisoi
14.01.2011, 13:32
In privinta agentiilor de plasament, nu ar trebui sa ma pronunt pentru ca nu am incercat, dar parerea mea este ca ar fi o pierdere de vreme.

gresesti si sari in concluzii pripite.
...nu este pierdere de vreme mai mare decat de impartit sute de resume-uri pe net ...o agentie de plasare este de fapt o preselectie a candidatilor la o potentiala pozitie ...ei fac selectia si plaseaza pe cei care se califica pt job-ul respectiv.

...in ce priveste companiile ...tu singura ai dat un posibil raspuns ...de ce sa piarda timp cu zeci de interviuri inutile cu cei care se considera indreptatiti sa obtina pozitia cand ei au de fapt au nevoie numai de o anumita categorie de pregatire.
...pe de alta parte companiile mari nu vor sa se implice/comita cu angajari potentiale permanente si sa plateasca beneficii inutil pe perioade scurte ne-eficiente, in felul asta ei platesc agentiei direct iar agentia opresc o mica parte din suma ...restul plateste pe cel care i-a gasit job-ul pana ce postul respectiv devine angajare definitiva dupa o anumita perioada de proba (probation)

p.s. ...ooops! ...pana sa-mi astern eu comentariul a postat si sorin cam aceleasi idei :d:

Nicole
15.01.2011, 09:27
Anca , iti inteleg nedumerirea si mahnirea pentru ca am avut parte de acelasi tratament din partea multor companii.
In primele luni de trimis cv-uri se pare ca stateam prost la capitolul referinte , fiind noua in State si nelucrand niciodata aici, e normal sa nu am pe cine trece la referinte asa ca am inceput sa lucrez la acest capitol.Am facut voluntariat la o biserica din oras si aveam de gand sa ma ofer ca voluntar si la spital.
Biserica m-a primit cu bratele deschise in schimb cei de la spital ( desi mi-au zis ca au nevoie de voluntari ) nu m-au chemat niciodata.De ce , nu stiu .
Intre timp am gasit o mamica care avea nevoie de baby sitter asa ca am inceput sa o folosesc si pe ea la referinte si tot nimic .

In lipsa de altceva am aplicat pentru un post de dietary aide la spital iar la doua zile am aplicat la acelasi spital pentru receptionist.
La receptionist am primit un mesaj automat ca nu au gasit deja pe cineva si m-au chemat pentru postul de dietary aide.
Guess what ?Postul de receptionist nu era ocupat si nici dupa o luna de zile de muncit in bucatarie nu il ocupasera.Anuntul pe site era tot timpul acolo .

M-am dus si am stat de vb cu persoana de la HR si am intrebat daca pot aplica pentru postul de receptionist.A dat-o cotita de atatea ori ca am iesit de acolo neintelegand nimic.
In timp ce vorbeam cu ea, una din fetele cu care lucreaza a reusit sa blocheze calculatorul.Nimeni nu stia ce tre sa-i faca si aveau de gand sa cheme pe cineva de la It asa ca m-am oferit sa le ajut daca doresc.
Le-am ,,reparat'' calculatorul , i-am dat fetei cateva idei de cum sa foloseasca excelul si i-am atras atentia asupra caps lock-ului folosit in exces si am plecat.
Tipa de la HR era langa mine si chiar se mira de experienta mea in ale calculatoarele iar eu am plecat intrebandu-ma cum e posibil ca cineva sa lucreze intr-un birou de resurse umane si sa nu aibe idee cum sa foloseasca un computer.

La vreo saptamana de zile ,lucrand ca dietary aide a trebuit sa trec pe la receptie unde am avut supriza sa descoper ca au angajat pe cineva .
Asteptam liftul si mare mi-a fost mirarea cand am auzit-o pe tipa nou angajata intreband o alta fata ce s-a intamplat cu fereastra ei ,ca i-a disparut tabelul.
Guess what ? minimalizase fereastra.

Concluzia ? Trageti-o voi .

Anca S.
15.01.2011, 12:24
Concluzia mea este ca multi angajatorii sunt bigoti si au o gandire de casta enclavizata (in ciuda povestii cu melting potul). Chiar zilele trecute un client se plangea sotului meu (care este american) cum ca pe unde merge da peste prea multi "wrong kind of people" (si batea o darabanda pe piele sugerand "de o culoare gresita"). Fiind un client sotul meu nu i-a zis nimic desi a inghitit in sec, iar eu din biroul alaturat m-am suparat foc (chiar daca noi suntem albi, rasismul si nationalismul merge mana in mana). Dar adevarul este ca nu stiu daca putem face ceva.

Se pare ca singura alternativa deschisa noua sunt joburi amarate, servitute si multa rabdare. Sorin vorbea intr-unul din posturile anterioare despre being overqualified. Nu stiu in ce mediu traieste el (poate in nord unde oamenii sunt mai sofisticati si a fi european este un cache), dar in mediul unde traiesc eu cam asta este realitatea.

Si eu am aplicat pentru voluntariat la o organizatie guvernamentala care asigura cursuri de literacy in medii defavorizate, si nu am primit nici un raspuns. Paralel, in caz ca te intereseaza inca, exista o organizatie non profit (idealist.org) unde as fi vrut sa aplic (unele posturi fiind chiar platite), dar nu au nici un proiect unde locuiesc eu (un stat cu orientare republicana si metalitate "for profit"... ceea ce fara indoiala are mare legatura cu prejudecatile impotriva emigrantilor), in schimb vad ca sunt cateva in Wisconsin.

Eu am de gand sa perseverez dar cunosc cateva persoane (o doamna din Austria e doctor, alta din Germania este arhitect, alta din Rep Dominicana este profesor, unul din Rusia este inginer) si sunt aici de peste 10 ani si nu si-au facut cariere. Ce au ei in comun este ca nu au studii aici. Poate daca am studia aici si nu am mai mentiona deloc in CV-uri universitatea din Bucuresti, am avea mai multe sanse. Zic si eu... poate. Pentru ca de fapt s-ar putea sa fie vorba de network. Sa stii pe cineva care stie pe cineva... poate.

Sotul meu are multa rabdare si zice hai sa ne gandim la 50 de idei proaste. Ca din 50 proaste, una trebuie sa fie buna. Ultima mea idee proasta este ca am putea sa plecam intr-o comunitate critica, o rezervatie sau un sat minier, pentru ca acolo poate am fi chiori in tara orbilor. Asta asa, ca sa facem haz de necaz. Si ca sa spun sincer, ma ajuta foarte mult si faptul ca am hainute dragute foc - macar daca tot s-a ales praful de cariera mea, am o garderoba mult mai frumoasa!

Weekend placut si felicitari pentru job, asa cum e. Este o mare realizare in conditiile date, sa nu te indoiesti de asta o clipa!

----

Cand aplici la organizatii guvernamentale (cum este biblioteca) intai depui cv-ul (la nivel judetean) apoi aplici, iar unule posturi sunt entry level iar altele nu. Dar nu poti modifica cv-ul pentru fiecare post. Cu acelasi resume aplici si pentru paj si pentru assistent librarian si pentru receptionera sau traducator la muzeu (ca exemplu).
In alta ordine de idei, cu atatia oameni fara slujbe in ziua de azi, exista o categorie de career changers pe piata de munca, care inevitabil vor avea calificari superioare, transferabile si aproximative, nu fix pe fix.
Cu alte cuvinte, si din pacate, este cam inevitabil.

-----

In privinta agentiilor de plasament, cunosc o persoana care a gasit un job bun in IT. Dar dincolo de asta, am auzit numai de rau.
Cititi si voi ce reviews au agentiile cele mai mari din SUA, majoritatea sunt oameni suparati, dezamagiti si mintiti:

http://www.rateitall.com/Search.aspx...ent%20agencies

Nu zic, poate o sa incerc...

aramis_13
15.01.2011, 13:25
...Concluzia ? Trageti-o voi .

PCR-ul e în floare în America, nu l-au inventat ai noştri, l-am importat de la capitalişti. doar că ei îi spun networking (c-aşa e politically correct)

Anca, la fiecare mesaj al tău ai un buton care este corespondent funcţiei edit. foloseşte-l, în loc de a posta mesaje succesive. ceea ce contravine regulamentului acestui forum...

în ceea ce priveşte agenţiile de recrutare, greşeşti. ţi-au explicat ceilalţi de ce.