PDA

Arată versiune întreagă : Obtinerea unei vize

ts0mpi_
05.01.2011, 07:32
Buna. Am si eu niste curiozitati .. Mama mea s-a recasatorit in 2006 cu un cetatean australian ( roman - australian ) si am plecat acolo in decembrie 2007 cu viza de turist. Intr-un final, am facut toate procedurile si am devenit rezidenti ai Australiei. Momentan eu sunt in tara, dar as vrea sa plec impreuna cu prietenul meu in Australia. Ce ar trebui de facut ca sa poata obtina viza ? Adica, da-ti-mi ceva sfaturi eficiente pentru acest lucru va rog .. Multumesc anticipat!

eurotek
03.03.2011, 10:34
Buna. Am si eu niste curiozitati .. Mama mea s-a recasatorit in 2006 cu un cetatean australian ( roman - australian ) si am plecat acolo in decembrie 2007 cu viza de turist. Intr-un final, am facut toate procedurile si am devenit rezidenti ai Australiei. Momentan eu sunt in tara, dar as vrea sa plec impreuna cu prietenul meu in Australia. Ce ar trebui de facut ca sa poata obtina viza ? Adica, da-ti-mi ceva sfaturi eficiente pentru acest lucru va rog .. Multumesc anticipat!

In caz ca tu ai rezidenta permanenta, si numai in cazul acesta se poate face ceva !!! Daca ai permis de sedere temporar, atunci nu se poate face nimik.

Deci, sa zicem ca tu esti rezident permanent, atuncia... tu nu trebuie sa faci nimika pentru a intra in Australia. Tu intri in Australia fara probleme.

Alternativa 1, voi doi casatoriti in Romania
- sotul tau aplica pentru o viza de tip 309
- sotul tau te trece pe tine in document ca fiind drept "sponsorul" lui
- dupa un an de zile, sotul tau, mai aplica inca odata pentru viza de tip 309
- dupa inca un an de zile, sotul tau, aplica in final pentru o viza de tip 100, care este o viza permanenta, adica sotul tau devine rezident permanent dupa 2 ani

Alternativa 2, voi doi ramaneti necasatoriti
- prietenul tau aplica pentru o viza de tip 300
- prietenul tau te trece pe tine in document ca fiind drept "sponsorul" lui
- prietenul tau trebuie sa se casatoreasca cu tine in decurs a 9 luni de la intrare in Australia
- dupa ce v-ati casatorit in Australia, sotul tau aplica pentru o viza de tip 820
- dupa un an de zile, sotul tau, mai aplica inca odata pentru viza de tip 820
- dupa inca un an de zile, sotul tau, aplica in final pentru o viza de tip 801, care este o viza permanenta

Il iubesti pe baiatul asta ? Vezi sa nu o dai in`bara !

Mai bine ia-l cu tine in Australia pe viza turistica !

Si ia-ma pe mine cu tine in Australia pe viza de imigrare !

http://img840.imageshack.us/img840/4323/img009qo.jpg

Pisoi
03.03.2011, 14:49
Si ia-ma pe mine cu tine in Australia pe viza de imigrare !

http://img840.imageshack.us/img840/4323/img009qo.jpg
...care "mine" ca sunteti doi in poza :thinking:

eurotek
04.03.2011, 07:44
...care "mine" ca sunteti doi in poza :thinking:

Nu conteaza, isi alege ea fata, de care ii place !

Oricum eu am sa intru in Australia in Aprilie !

Pixie
07.07.2011, 08:08
Nu conteaza, isi alege ea fata, de care ii place !

Oricum eu am sa intru in Australia in Aprilie !

cu ce viza?