PDA

Arată versiune întreagă : laborator

ferekide
10.09.2005, 13:34
salut la toata lumea sunt medic in romania in curand imi voi da primul step pentru licenta americana insa as dori sa vin mai re[pede in sua...cineva dintre romanii de acolo m ar putea ajuta cu o infoirmatie sa mi dea o idee de un laborator sau cineva care ar putea sa ma ia in domeniul cercatarii..am inteles ca este nevoie de medici in research insa mi se paree totul o nebuloasa si as avea nevoie de cineva care sa ma luminze sau sa ma ajute....sunt foarte pasionat de tot ceea ce insemna siubiect preclinic si as vrea sa ma fac cumva util acolo ....aici efectiv am senztia ca viata mea trece intre niste ziduri muscate de saracie ..nu stiu as vrea sa fac ceva mai mult pentru stiinta decat sa ma irosesc pe aici

ferekide@yahoo.com

multmesc mult

GNChicago
10.09.2005, 15:11
Un sfat: Da-ti examenele acolo, treapta 1 si 2 si clinicul aici. Venind aici va trebui sa lucrezi in cercetare, de obicei stii cind pleci de acasa dar nu stii cind termini, trebuie sa muncesti ptr a te intretine, casa, masa, tzoale, etc.... si inceputul e destul de greu daca nu te ajuta cineva ....si nu vei avea timp sa inveti ptr examene unde nota conteaza f. mult. si de ea depinde obtinerea rezidentei si aici este inceputul care poate fi glorios.

Incercind sa faci cercetare, sa te intretii, cred ca-ti irosesti efortul in prea multe directii si directia principala este neglijata.

Deci mi-as concentra toate eforturile "for the best".

Cu ani in urma un prieten mi-a spus ca atunci cind alergi in cursa, va trebui sa alergi si sa pui tot efortul posibil astfel ca la sfirsitul cursei sa simti ca nu mai poti,sa cazi jos,ca ai dat tot efortul ptr a obtine un timp bun ptr tine. Cred ca are dreptate!

Mult succes si sper sa decizi singur ce e mai bine ptr tine.

ferekide
10.09.2005, 21:08
thx....GN...stiu povestea foarte bine ...din niste terte motive personale (ca toti avem o viata de asta:)) vreau sa ajung acolo ceva mai repede....am o tona de amici in state stiu povestea sunt constient....in al doilea rand nu ma dernajeaza sa lucrez in preclinic defapt ceea ce okesc eu este un program combinat....am stat in fr o perioada stiu cum is inceputurile...imim imaginez ca nu asa de usor....am un sprijin mare in state;)totusi...multam tare mult de sfaturi...deci stii vreo poveste cu vreun laborator sau cum sa ma infiltrez undeva ..parerea mea es5e ca as fi mai bun in cercatare ai sa intebi de ce dau stepul....pai..pentru ca intr o zi poate ma satur..si pentru ca deja primul e aproape gatat:)

astept mesaj ....

10x

GNChicago
11.09.2005, 02:28
Ok e decizia ta!

De multe ori spun ca banii in America nu sint in cercetare ci in marketing. Poti sa ai cea mai buna cercetare, daca nu duce la un produs care sa se vinda pe piata, practic sint bani aruncati pe fereastra si cercetatorul sta in turnul de fildes.

Inca sint surprins ca mergi pe o ruta care nu te duce la juma de million $ pe an ci la mult mai putin, mult, mult mai putin si intri la concurenta cu unii care lucreaza ca furnicile, albinele cum sint chinezi, indieni care sint extra-multumiti cu foarte, foarte putin, dar e decizia ta si am convingerea mea personala ca mai tirziu o sa-mi dai dreptate.

Daca ai prieteni de origine romana in state, atunci ei te pot ajuta prin recomandari, dar trebuie sa stii ce vrei. Retine ca un prof care face cercetare nu prea ii convine ca dupa un timp unul din cercetatori sa plece, vor oameni 100% dedicati.

Sfatul meu este sa-ti alegi domeniul in care vrei sa lucrezi, eventual orasul (te-ai gindit in ce oras vrei sa ajungi?) si pe urma intri pe niste publicatii de la American Medical association si vezi cine, ce a publicat pe domeniul care-ti place. Gasesti autorii si incepi sa scrii la autorul principal, mentionind pe toti co-autorii, ptrca nu stii cine e mai greu acolo. Totusi nu vrei sa scrii la nu stiu care proaspat chinez sau indiancare trage mitza de coada facind toata sau majoritatea muncii, dar neavind putere de decizie.

As putea sa-ti dau citeva nume la citiva prieteni doctori,dar cu acordul lor, dar spui ca tu cunosti deja. Desigur si acestia vor vroi sa stie exact cu cine stau de vorba, ceea ce mi se pare fair!Se spune ca numai in NY state sint peste doua mii de doctori de origine romana si asta spune ceva despre scoala romaneasca. Deci nu te vinde ieftin, dar citeodata nu prea ai de ales, plus ca aici cercetarea e facuta putin mai birocratic, dar "cine plateste e boss".

Daca-mi dai un # de telefon si ceva detalii pe pm, poate ca te sun dar nu promit, ptrca am multe commitements, dar sper ca in 1-2 luni sa fiu mai liber.

Din cele scrise anterior de tine, te vad nehotarit asupra directiei si vrei sa ai toate optiunile deschise, dar asta te dezavantajeaza ptrca fiecare leader de colectiv vrea sa fie sigur de dedicatia oamenilor lui din colectiv. Mai stai de vorba si cu altii care au facut specializari in USA, sa-ti spuna cum este si s-ar putea sa-mi dea dreptate, desi eu nu am facut specializari pe aici, dar cunosc cum merg treburile.

Sper sa te gindesti bine inainte de a face pasul, dar probabil ca ai timp destul.