PDA

Arată versiune întreagă : Antrenor de fotbal profesionist

cesar17ciprian
28.11.2010, 16:09
Buna ziua.Ma numesc Ciprian,sunt antrenor de fotbal licentiat UEFA,am terminat Fac.De ED.fizica si Sport si am o intrebare:ce sanse as avea sa-mi gasesc ceva in domeniu ca antrenor de fotbal la juniori(Canada,Australia,Uk).Mentionez ca am antrenat in Romania si Italia..am peste 10 ani experienta.Astept opiniile dumneavostra.Va multumesc anticipat

encore
29.11.2010, 00:41
sper ca ai intrat si pe forumuri specializate. banuiesc ca stii ca jobul in meseria ta se obtine in 99% din cazuri prin contacte si recomandari directe, adica trebuie sa fii intr-un cerc sau un circuit de profesionisti.

Facind abstractie de asta, ceea ce conteaza in primul rind e CVul, adica pe cine ai antrenat si ce rezultate ai avut. Depinde de ce grupe de juniori ai antrenat, aici pot conta mai mult rezultatele (locul in campionat) sau ce jucatori ai scos/promovat la seniori profesionisti. Dar probabil ca stii toate astea.

De Au si UK nu stiu, dar pot sa-ti spun de Canada. Pe vremea cind eram acolo Canada nu avea o liga profesionista, si putinele echipe profesioniste pe care le aveau jucau in diverse ligi din USA. Acum s-o fi schimbat (cauta si tu daca te intereseaza). Munca de antrenor de "juniori" era in majoritate munca voluntara (pe gratis) sau eventual ca un al doilea servici ca sa-ti mai suplimentezi salariul, dar nu traiai din asta. In Canada fotbalul (soccer) e mai mult sport de fete decit de baieti. Daca esti la fata locului poate ai ceva sanse, dar sa pleci din Ro angajat, n-ai nici-una.

Daca reusesti sa emigrezi direct in Canada (fara job) poti sa-ti deschizi acolo o scoala de fotbal, care - in functie de multi factori - poate sa mearga, sau nu.

si eu eram "in domeniu" - indirect - pina acum citiva ani, dar m-am cam rupt. toti antrenorii pe care ii cunosc au un impresar / manager care le gaseste echipa. Tu ai impresar? Unde ai terminat Facultatea de Ed. Fizica?

cesar17ciprian
29.11.2010, 08:40
Mersi de raspuns..eu am terminat Fac la Timisoara.....sincer am un cv bun spun eu...ptr un antrenor de juniori...Fara sa ma laud...sunt antrenorul care la crescut pe Torje si Daminuta.....(cei mai cunoscuti).....si in plus am antrenat 3 ani si in Italia....deci spun eu ca sigur m-as adapta si in alta tara......Totul este sa stiu cum este vazuta aceasta meserie ?

encore
29.11.2010, 08:58
Am banuit ca ai terminat la Timisoara. L-ai avut prof / antrenor pe Jackie banuiesc. Ce parere ai de el?

Din impresari din Timisoara il stiam pe Iacob. Nu incerci sa lucrezi cu el? aici ma repet, dar parerea mea e sa-ti iei impresar, e mult mai greu de unul singur.

Felicitari pt. Torje si Daminuta!

cesar17ciprian
29.11.2010, 09:03
Da..exact pe Jakie l-am avut prof.....la teorie e supermeserias....m-am inteles bine cu el.....Eu sunt prieten bun cu Iacob....dar el nu are legaturi in zona aceea..asta e problema....Oricum mersi de mesaj....Mai vedem ce va fi

sorin
29.11.2010, 09:48
Postarea repetata a aceluiasi mesaj se cheama spam si nu se admite pe acest forum. Ti-am sters restul topicelor similare si iti sugerez sa nu mai deschizi altele.