PDA

Arată versiune întreagă : Cum iti aduci parintii in germania

KarinaMaria
17.11.2010, 15:11
Buna, numele meu este Karina si sunt noua pe acest forum. Am cateva intrebari, poate exista cineva in comunitate care s-a mai confruntat cu asa ceva si poate sa ne ajute cu niste raspunsuri. As dori incepand cu anul viitor sa-mi aduc si parintii in germania. Noi locuim in Düsseldorf, mama e deja pensionata in romania iar tata inca nu. Daca mama vine aici cu pensia din ro este asigurata medical? Pot parintii mei sa participe ei singuri sa-si plateasca pensie aici ca sa beneficieze mai tarziu? Daca mama e pensionata poate sa primeasca Arbeitserlaubnes Eu.

Merci frumos.

lik2008
20.11.2010, 11:13
Daca merge pentru prima data in Germania,primeste "Arbeitserlaubnes Eu" doar daca lucreaza.
Asigurata medical probabil este,dar in Ro.Aici am impresia ca trebuie sa iti platesti singur asigurarea medicala,care nu este chiar ieftina ,mai ales la batrani.Din cate am "auzit",poti sa iti platesti singur drepturile in Germania,asigurare medicala,pensie,impozit dar pentru asta ai nevoie de un job.Tatal tau daca stie ceva germana,poate lucra pana la data pensionarii,apoi se poate retrage in Ro(daca o sa mai vrea).