PDA

Arată versiune întreagă : Munca la negru in Italia,contributii

ade
09.11.2010, 05:30
Am lucrat pana acum 2 ani in Italia la o familie,timp de 3 si 6 luni.A fost foarte greu deoarece lucram in fiecare zi dela ora 8:00 la 18:00 in cursul saptamanii,iar in weekend,lucram seara si la la restaurantul lor in bucatarie,asta era partea usoara,in timpul verii lucram ziua si noaptea atat acasa,cat si la restaurant.Pe toata perioada verii dormeam 2 ore dimineata si 2 ore dupamasa.Am trecut cu vederea si faptul ca ma platea putin(500€ pe luna in timpul iernii si 700€ in timpul verii)si faptul ca lucram f.mult deoarece mi-a promis ca voi fi angajata(era f.multumita doamna de mine....puff!cred si eu...:hands:)toate bune si frumoase pana cand m-am interesat (I.M.P.S.)cate zile de angajare am.......surpriza!!!eu nu exist in Italia:surprised:.Am plecat de la ea atat de suparata ca nu i-am cerut nici macar o explicatie. Acum insa i-mi pare rau ca nu i-am facut vertenza(disputa)ca sa-mi primesc si eu contributiile. Am pierdut 40 de luni de munca in It.care adaugati mai tarziu la pensia noastra din Romania mi-ar fi fost de mare ajutor.Vreu si eu un sfat,ce sa fac?

elliane
09.11.2010, 12:25
Buna seara ade si bine-ai venit printre noi.
In legatura cu problema ta:
Daca ai martori ca ai lucrat la persoanele astea si macar o hirtie cit de mica scrisa de ei pentru tine(ar fi un punct in plus, hirtia asta),du-te la CGIL si denunta-i ca te-au tinut la negru fara stirea ta.Cere-le diferenta de salar minim pe economie si contributele platite pe aceste 40 de luni.Nu-i ierta ca nu merita.
Sindicatele iti acorda asistenta legala gratuita in astfel de cazuri.
Iti doresc succes si iti stau la dispozitie cu toate informatiile de care dispun.
Ps.Acum vad ca ai asteptat sa treaca 2 ani,nu stiu daca se mai poate face ceva,am sa ma interesez.

elliane
10.11.2010, 00:18
Ade,ai timp cinci ani sa-i faci "vertenza".Dupa cum ti-am spus deja,ai nevoie de doi martori si macar o hirtiuta semnata de ei unde sa apara numele tau.Se pot cere despagubiri serioase.
Ca sa faci asta trebuie sa fii pe teritoriul Italiei.
Succes!

ade
10.11.2010, 04:51
Sunt inca pe teritoriul italiei si am martori mai multi decat e nevoie,mai am si declaratia ei din 2006(cand Rom.nu era membra UE),ca i-mi ofera post de sedere in It.cu semnatura ei si numele meu .Da ai dreptate nu merita.Cand am plecat s-a plans la toata lumea ca am tradat-o,ca am lasat-o balta,nici nu ma saluta pe strada....pai tot eu sunt de vina?

opium-female
10.11.2010, 09:11
Eu una nici nua s sta pe ganduri , as denunta direct!
Sa-ti ceri drepturile atata timp cat tu ai muncit nu e rusinos!
Nu stiu cum e in Italia dar aici un asa proces poate dura si doi ani, si daca in final nu are de unde platii ,se plateste din fondurile de garantie ....Nu pleca urechea la ceea ce spune ea,tu cauta sa-ti obtii drepturile!
Oricum naivitatea se plateste nu-mi explic cum ai stat atat de linistita?Normal ar fi fost sa-ti prezinte un contract de angajare si zilele pe care le ai lucrate nu ti le trimite I.M.P.S acasa intr-o scrisorica la sf de an macar?

elliane
10.11.2010, 13:40
Oricum naivitatea se plateste nu-mi explic cum ai stat atat de linistita?Normal ar fi fost sa-ti prezinte un contract de angajare si zilele pe care le ai lucrate nu ti le trimite I.M.P.S acasa intr-o scrisorica la sf de an macar?INPS-ul trimitea pina anul trecut extrasul contributiv anual.De anul asta a fost atruit un pin si ti-l descarci de pe site-ul lor.
Procesele dureaza mai putin de doi ani,dar de obicei nu se ajunge la proces.Se incearca o intelegere prin intermediul sindicatelor.

opium-female
11.11.2010, 08:59
Eu ti-am spus din experienta.Cazul meu a fost putin altfel,lucrasem si ma platea dar niciodata nu mi-a prezentat stat de plata pt semnat, eram cu actele cu tot in regula,in final nu mi-a platit doua luni si m-a anuntat fara preaviz ca inchide si mi-a dta la semnat niste staturi false cum ac as fi luat niste bani care de fapt nu-i incasasem.Bine-nteles ca am luat statele de plata , am deschis usa si am oprit primul taxi,direct al sindicat m-am dus.L-am dat in judecata si am obtinut daunele cerute dar dupa 2 ani jumate el s-a declarat insolvent si neavand de unde lua banii mi i au platit din fonduri...

ade
11.11.2010, 13:37
Eu locuiam la ea si i-mi spunea ca actele sunt la consulent,totul e in regula,nu credeam ca o sa-mi faca una ca asta,deoarece era f.multumita de mine,aveam 22 de ani cand am ajuns la ea,nu prea stiam cum stau treburile si nu cunosteam italienii,acum nu mai am incredere in nimeni dar mi-au trebuit aproape 6 ani sa-i cunosc.Eu chiar puneam suflet in ceea ce facem,are o activitate f. mare,restaurantul are si gelaterie,creperie,pizzerie,bar(de toate)si bed&breakfast,iar eu eram peste tot,faceam inghetata,clatite,cafele,in bucatarie,la camere,la ea acasa,spalam sala,toaletele,ii faceam si parul,cam incredibil?Nu credeti-ma unde era nevoie eram eu si sa nu va imaginati ca ma tinea in puf,intr-o vara avea nevoie de camera mea pt. un client si ma rugat sa stau 2,3 zile in garaj,am ajuns sa stau 2 luni,m-am simtit f. umilita,acasa la mine in Rom.(chiar daca suntem mai saraci ca ei)nu am stat niciodata in asemenea conditii,asta le-a pus capac la toate si atunci am hotarat sa merg la IMPS

ade
11.11.2010, 13:46
Multumesc mult de sfaturi,am mai vb.si cu o prietena italianca,dar parca e altfel cand i-ti spune cineva de acasa ,am mai multa incredere.Nu am facut nimic pana acum deoarece mi-a fost cam frica....sunt o familie destul de importanta si m-am gandit ca o sa am prob.cu ei.

opium-female
12.11.2010, 08:40
Ade, nu cred ca ar avea ce sa-ti faca, sincer daca tu nu ceri ce este al tau nimeni nu va venii sa-ti ofere nimic!
Bafta si denunta fara regrete!

ade
12.11.2010, 11:40
ok,multumesc