PDA

Arată versiune întreagă : Quo vadis, Ben? (teilweise Deutsch)

tonita
07.11.2010, 06:50
Nu-i rea ideea, de cand astept un topic in germana. Promit sa fiu prezent la toate orele.Pai bine mai Ben, vrei în Germania, promiti sa nu chiulesti de la orele de germana si eu ce vad aici?! Nici urma de Ben!
Prima ora de curs si Ben este absent (abwesend). Datoria ta e sa astepti profesorii (die Lehrer/Dozenten), si nu sa te lasi asteptat, visând sa calaresti cai verzi pe autostrazi nemtesti înainte de a avea carnetul de conducere (bevor du einen Führerschein hast).

Se zice "ein Mann - ein Wort", iar comportarea ta este "deine Visitenkarte".

Desi toate drumurile duc la Roma (Alle Wege führen nach Rom)
sunt încredintat ca, odata plecat din Ro nu o vei lua pe cai grestie.

Odata ajuns în arenele germane vei lua taurul (den Stier) de coarne si cu puterea credintei tale vei invinge toate greutatile pentru ca esti baiat istet (weil du ein schlauer Junge bist).

Mai glumim si noi. (Das alles war nicht ganz ernst gemeint lieber Beni, und dennoch hoffe ich dass, du etwas davon hast!)

Ben
07.11.2010, 07:24
Gut gut. Nu ma asteptam la acest titlu, aber este foarte Shon. Deja ma visez in marea nemtzie, fahren (gehen parca se zice cand mergi cu masina) pe trotoarele albe de curatenie ca spuma laptelui, in cautarea Ligiei si fugind amandoi de frica lui Nero [der master din ROMA(nia)].

Eu vreau sa incepem cu inceputul, sa facem o treaba nemteasca ca asa pe sarite frica-mie ca mai mult ma indepartez de lb. germana. Dar cine sunt eu sa ii fac profesorului programa de invatamant, so da-i inainte ca sunt atent la tot.

Felicity
07.11.2010, 12:11
Gut gut. Nu ma asteptam la acest titlu, aber este foarte Shon. Deja ma visez in marea nemtzie, fahren (gehen parca se zice cand mergi cu masina) pe trotoarele albe de curatenie ca spuma laptelui, in cautarea Ligiei si fugind amandoi de frica lui Nero [der master din ROMA(nia)].

Eu vreau sa incepem cu inceputul, sa facem o treaba nemteasca ca asa pe sarite frica-mie ca mai mult ma indepartez de lb. germana. Dar cine sunt eu sa ii fac profesorului programa de invatamant, so da-i inainte ca sunt atent la tot.

asa... un gind razlet de-al meu: mai "impiedica-te" si pe la niste ore de limba romana...
sau ai visat si ca ai trecut deja de "bac"?

Ben
07.11.2010, 13:54
asa... un gind razlet de-al meu: mai "impiedica-te" si pe la niste ore de limba romana...

Pe topicul acesta pun accentul pă limba Germana, dar daca ţi neaparat, poti sa ma corectezi ca nu ma supar.

tonita
07.11.2010, 16:21
Ben, ai noroc! (du hast Glück/Schwein!!)
Avem toate sansele sa facem o treaba nemteasca aici pentru ca învataceii (die Auszubildenden) in De au mai multi "profi" (mehrere Dozenten).
Daca ne ajuta si Fidel suntem deja patru! Ja, vier! Sper ca Felicity îmi va corecta si mie greselile si ca si de la tine voi învata si eu câte ceva. Wir sind alle Auszubildende und alles ist relativ.
Tot ca preludiu la "cursul de germana" în lipsa lui ö, ü si ß pe tastatura e bine sa scriem oe, ue si ss care sunt cam tot aia;-) Si nu uita, substantivele se scriu cu litera mare (die Nomen werden groß geschrieben) Die deutsche Sprache ist schön/schoen!

Bitte stell uns viele Fragen!

Iar daca nu întelegi ceva întreaba!

PS.
Încotromergi, Ben? = wo gehst du hin, Ben?
Merg spre De pe jos, pe trotuarul alb, îngust = Ich gehe nach Deutschland zu Fuß auf den weißen, schmalen Bürgersteig.
Merg pe autostrada spre Roma. Ich fahre auf die Autobahn nach Rom.

Ben
07.11.2010, 16:29
Ben, ai noroc! (du hast Glück/Schwein!!)[/I]

Hei...

Iar daca nu întelegi ceva întreaba!
[/I]

M-ar interesa modul de utilizare corecta a articolelor. Cum imi dau seama unde pun: der, die, das, sau den, dem?

Pana atunci sa invatam sa numaram:

Eins, zwei Polizei 1,2 Politai

Drei, vier Grenadier 3-4 Grenadier

Fünf, Sechs Alte Hex 5-6 Vrajitoare batrane

Sieben, Acht gute Nacht 7-8 noapte buna

Neun, Zehn schlafen gehen 9-10 la culcare mergem

http://www.youtube.com/watch?v=-60pOrcq17w&feature=related

P.S. Gute Nacht (Noapte buna)

tonita
08.11.2010, 12:56
Ben, "du hast Glück" sau "du hast Schwein;-)" înseamna acelasi lucru. A doua varianta e "Umgangsprache".

Trebuie sa sti ca majoritatea conversatiilor se poarta în "Umgangsprache", nu în "Hochdeutsch", de aceea presar si eu câte ceva pe aici.

Regulile der, die, das sunt aici (http://deutsch.lingo4u.de/grammatik/nomen/genus). Cel mai bine înveti substantivul împreuna cu articolul pentru ca sunt multe exceptii.

Pentru numarat pâna la 10, nota 10 (in Germania 1). E important sa numeri bine cel putin pâna la 5000 (în caz ca-ti numeri salariul înainte de a avea un cont.)

La întrebarea ta> articolele se declina. A se învata pe de rost (auswendig lernen):

Nominativ der Akkusativ den Dativ dem Genitiv dessen
Nominativ die Akkusativ die Dativ der Genitiv deren,derer
Nominativ das Akkusativ das Dativ dem Genitiv dessen

Pana dupa vacanta sper sa le cunosti. Nu-si bai daca nu.

Ben
08.11.2010, 15:30
Conjugarea verbelor principale:

Sein-a fii

Ich bin-eu sunt

Du bist-tu esti

Er/Sie/Es ist-el ea este

Wir sind-noi suntem

Ihr seid-voi sunteti

Sie sind-ei sunt

Machen-a face

Ich mache-eu fac

Du machst-tu faci

Er/Sie/Es macht-el ea face

Wir machen-noi facem

Ihr macht-voi faceti

Sie machen-ei fac

P.S. al doi-lea tabel nu mi l-am mai amintit si am aplelat la google.

Felicity
08.11.2010, 15:38
Sein-a fii

(...)

al doi-lea

nu mai spune... in ce limba?
si sterge-ti nasul si urechile inainte de a-mi raspunde mie (sau altora) obraznic, asa cum ai facut-o mai sus.

Ben
08.11.2010, 17:33

Ma rog, am inteles ideea. Corect se scrie "a fi" si nu "a fii", respectiv "al doilea" si nu "al doi-lea"...

si sterge-ti nasul si urechile inainte de a-mi raspunde mie (sau altora) obraznic, asa cum ai facut-o mai sus.

dar de la greselile gramaticale si pana la obraznicie e cale lunga. Te rog sa imi arati clar si concis unde ti-am raspuns obraznic, unde m-am dezbracat de buna cuviinta?

Si daca nu ma crezi, te invit sa iei balanta dreptatii si sa cantaresti cele doua postari. Ai sa observi ca infima doza de ironie este egala de ambele parti, deci suntem chit.

"Pe topicul acesta pun accentul pă limba Germana, dar daca ţi neaparat, poti sa ma corectezi ca nu ma supar.

dar pt. ca sunt baiat si asa se cade, iti ofer acest buchet de trandafiri (Rosen)
http://i944.photobucket.com/albums/ad283/lostjohn_2009/trandafiri-4.jpg
pe care acceptandu-l...pecetluiesti impacarea noastra.

tonita
09.11.2010, 15:29
Ben, colega mea ti-a nota mica la purtare, dupa parerea mea n-o meriti. Cred ca esti pe drumul bun.

Pentru "a fii" si "al doi-lea" astept însa sa dai urgent nota explicativa comitetului profesoral! Nu de alta dar eu încep sa uit gramatica româna si sper sa nu-mi largesc golurile discutînd cu un bacalaureat. (Abiturprüfung = Examen de bac) Apropo cum e în ziua de azi la Bac în Ro? Va lasa cu copy&paste si Google?

Daca-mi dai voie, si ca sa ne facem ca discutam idei înca o întrebare:

Ce facusi cu pariul (Wette) lui Pascal din motto-ul tau?! (Pascals Wette)

Ben
09.11.2010, 15:37
Ben, colega mea ti-a nota mica la purtare, dupa parerea mea n-o meriti. Cred ca esti pe drumul bun.

Pentru "a fii" si "al doi-lea" astept însa sa dai urgent nota explicativa comitetului profesoral! Nu de alta dar eu încep sa uit gramatica româna si sper sa nu-mi largesc golurile discutînd cu un bacalaureat. (Abiturprüfung = Examen de bac) Apropo cum e în ziua de azi la Bac în Ro? Va lasa cu copy&paste si Google?

Daca-mi dai voie, si ca sa ne facem ca discutam idei înca o întrebare:

Ce facusi cu pariul (Wette) lui Pascal din motto-ul tau?! (Pascals Wette)

Nu ne mai lasa (cica), dar mi-e indiferent...m-am pus pe invatat.

Pisoi
09.11.2010, 17:04
...tu vrei sa inveti germana sau doar vrei sa faci valuri inutile a'la "matusa varvara" p-aici :thinking:
...daca te simti ofensata nu mai te "invoca" in discutia adolescentilor :cool:

p.s. daca am facut fo' gresala de ortografie sau ai de gand sa-mi raspunzi, fa-o mai bine la offtopic sa nu strici/stricam frumusete de topic :ideea:

FidelKatzo
10.11.2010, 09:56
OK, ma uit, dar eu daca ajung sa lucrez acolo voi primi mai putin banuiesc nefiind de origine germana?!

crezi ca aici te plateste mai bine daca esti blond si cu ochii albastrii..?

http://www.youtube.com/watch?v=9UMshGYyWV0 (http://www.youtube.com/watch?v=9UMshGYyWV0)

Ben
26.11.2010, 18:10
Ben, astept info despre Germania;-)

Toni, nu ai citit tot topicul, pt. ca din fericire am scris si despre Germania. Bitte, nu mai posta pe topicul "Statele lumii" pt. ca e restricted area, e verboten. Nu de alta, dar se va ajunge la off-uri si e pacat de el...:thatsit:

tonita
27.11.2010, 03:27
Es tut mir leid!

Ben
27.11.2010, 10:25
Es tut mir leid!

kein problem.

Hast du ein Auto? Was model? Audi, Opel oder Volkswagen...

tonita
28.11.2010, 07:47
Zur Zeit habe ich ein Peugeot. Die richtige Formulierung der Frage ist "Welches Model?"

Du machst Fortschritte mein Freund, ich gratuliere dir!
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Progress_of_America%2C_by_Domenico_Tojetti.jpg

Der Fortschritt Amerikas (Progress of America), Domenico Tojetti (http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Domenico_Tojetti&action=edit&redlink=1), 1875, Oakland Museum of California