PDA

Arată versiune întreagă : Cadre medicale in Franta

adysh
03.11.2010, 01:05
Prin deschiderea acestui topic doresc sa se faca discutii si comentarii referitoare la viata din Franta a cadrelor medicale .

tonita
03.11.2010, 11:14
Daca înteleg bine, doriti sa vorbiti despre români.

Nu sunt cadru medical si nici în Franta nu locuiesc, dar tema propusa de dv-s e interesanta si pentru mine. Probabil ca medici si surori medicale sunt la fel de cautate în Franta ca si în Germania.

Sunt de vreo trei saptamani într-o "practica" intr-un spital in G. Ieri am întalnit o doctorita din Ro care dupa doar 6 luni, era pe picior de plecare.
Nu se descurca cu limba. Cred ca e o chestie de baza pe care trebuie sa o aiba în vedere cadrele medicale. Nu e suficient sa cunosti limba bine, trebuie sa o vorbesti fluent pentru a-ti face bine jobul într-un spital.

Sunt curios daca sistemul medical in Franta e la fel de birocratic ca in G. Au toti francezii o asigurare medicala?

adysh
04.11.2010, 01:45
Da,este foarte importanta "comunicarea" sa poti vorbi sa te intelegi cu cei din jur dar doctorita care vroia sa se intoarca acasa doar dupa sase luni,parerea mea este ca a renuntat foarte repede.Cred ca a este un alt motiv intoarcerea in Romanica.