PDA

Arată versiune întreagă : Mentinere rezidenta canadiana

Ika2606
05.11.2004, 02:24
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea mea:

Am inteles ca pentru a mentine rezidenta Canadiana trebuie sa sa fiu prezenta in Canada 2 ani in fiecare perioada de 5 ani.

Intrebare: cat timp pot sa-mi mentin in felul acesta residenta?

Cate grupe de cate 5 ani am voie sa fiu residenta pana voi decide sa raman 3 ani consecutiv sa primesc cetatenia canadiana?

Multumesc celor care vor raspunde.

Roxa
27.01.2005, 16:16
Statutul de rezident il pierdeti numai daca nu indepliniti conditia ca 2 din 5 ani sa fiti in Canada. Ca sa puteti cere cetatenia canadiana trebuie sa dovediti ca ati avut rezidenta permanenta si ati locuit fizic in Canada 3 ani. Insa nu este obligatoriu sa cereti cetatenia canadiana. Puteti ramine doar rezident canadian, cu conditia sa nu depasiti perioada legala de a lipsi din Canada. Cel mai usor este sa locuiti de facto in Canada neintrerupt 3 ani, obtineti cetatenia, dupa care puteti sa locuiti in orice alta tara doriti pe o perioada nelimitata.

Insa in acelasi timp trebuie sa si aveti grija sa aveti valabil documentul de intrare in Canada ca si rezident, care este Maple Leaf Card. Daca acesta expira in perioada in care dvs. sintti inafara tarii, puteti aplica sa il reinnoiti la ambasada Canadei din tara in care va aflati. FAra acest document nu mai aveti dreptul de a intra in Canada ca si rezident permanent, ci doar daca cereti viza turistica, caz in care va supuneti altor criterii de acordare a vizei.

Regards,