PDA

Arată versiune întreagă : Vreau sa plec in Canada

sap7e
20.10.2010, 15:49
Buna.

Primul post pe forum, post in care cer cateva detalii despre cum as putea sa pasesc pe pamant canadian in viitorul apropiat.

Sunt student la master in anul 1, dupa ce in vara lui 2010 am absolvit Facultatea de Constructii cu predare in engleza, cursuri de Civil Engineering 4 ani. Deocamdata fac masterul in reabilitarea cladirilor, predat in romana.
De cand am absolvit imi caut de munca in domeniu si...nimic(drept e ca nu-s un student exemplar) dar macar sa vad si eu santierul in calitate de subinginer constructor.

Vreau sa plec in Canada si inca nu stiu cum as putea s-o fac. Din cate stiu nu este nici o loterie a vizelor cum o fac cei ce pleaca in SUA si inca nu stiu unde si ce sa aplic. Am mai citit posturi(nu toate) si deocamdata nu stiu daca ar trebui sa aplic pentru o viza de turist sau una Study(sunt reticent in privinta vizei de studii pentru ca nu stiu ce facultate ma primeste avand media generala din timpul universitatii apropiata de cifra 7). Datorita notelor sa nu se presupuna ca-s lenes, am muncit toate verile in ultimii 8 ani, de la munca pamantului la santiere si vanzari. Notele se datoreaza spiritului meu mai detasat de matematica si atasat de arta.

Ideea cu care as aplica ar fi ca sa-mi fac un viitor acolo, nu sa stau 6 luni si sa-mi fac vise dupa care sa fiu obligat sa ma intorc in tara ca sa lucrez ca paznic in tura de noapte.
Mentionez ca nu am nici o ruda in Canada, doar o posibila cunostinta de-a unei cunostinte.
As mai vrea sa stiu ceva ce conteaza mult pentru mine: daca pana la urma ajung in Canada si am o nenorocire acasa, de exemplu un deces, pot sa ma intorc in tara fara sa-mi compromit sederea in Canada?

Bafta.

kiddy
20.10.2010, 20:56
Cu limbile straine cum stai?

Ai putea sa incepi sa te uiti pe aici:

http://www.cic.gc.ca/english/index.asp

Odata ajuns aici, legal, nimic nu te impiedica sa iesi si sa revii in Canada, cu conditia sa nu depasesti un anumit timp, e vorba de luni bune, chiar ani.

sap7e
21.10.2010, 01:50
Cu engleza stau foarte bine(pe timpul facultatii mi s-a predat si am sustinut examenele in limba engleza), e doar putin ruginita ca n-am mai folosit-o de ceva vreme.

daniel2413
21.10.2010, 13:42
Buna tuturor! Doresc sa va prezint situatia mea, in ceea ce priveste tentativa de emigrare in Canada...
Fratele meu(vitreg) a reusit sa obtina viza pt partea engleza in urma cca 4 ani,nestiind engleza,dar avand experienta in transporturi de peste 15 ani(deci este sofer profesionist).Asadar, stiind ca visul meu( si nu al lui!!) era sa plec din Europa, mi-a propus sa termin cu ideile mele de facultate si sa ma apuc si eu de soferie (se pare ca aceasta meserie, pe langa altele, este bine platita acolo).L-am ascultat, mi-am obtinut toate categoriile, dar fiind tanar(24 ani)nimeni nu iti da o sansa pe TIR,doar pe camion.Iar in cazul meu,fratele avand deja firma lui proprie de transport si deci un cap-tractor are numele meu scris pe el impreuna cu un contract de munca pregatit,eu nu pot sa obtin viza pentru ca nu am 2 ani de experienta pe TIR...O situatie frustranta! Asadar, ma gandesc la alternative sa ,,driblez''sistemul.Una mi-a venit chiar ieri. Stiu ca obtinand viza de Canada,poti ,,automat'' sa primesti si viza americana.prezentandu-te la ambasada(asa a procedat fratele).Intrebarea este daca obtii intai viza americana,este posibil ca apoi prezentadu-te la ambasada canadiana sa o obtii si pe a lor?!?!? Ma bazez pe faptul ca multi au obtinut viza americana in urma interviului pentru un post pe nava de croaziera( cu o scrisoare de garantie din partea armatorului si 150 dolari s-au prezentat la ambasada..atat).Asadar, in speranta ca nu v-am ametit, astept parerile si sugestiile voastre. Sanatate

sap7e
22.10.2010, 05:38
Am luat hotararea de a aplica initial pentru viza de studii, astept raspunsul de la universitatea unde as putea sa-mi continui masterul.
In caz ca primesc raspuns negativ de la acestia, care ar fi urmatoarea viza la care ar trebui sa aplic?
Pot sa aplic la cea de imigrant, adica ma incadrez ca fiind Skilled Worker, chiar daca eu nu am deloc experienta in domeniul constructiilor, avand doar o diploma de inginer constructor. Din cate am citit trebuie sa am experienta minim un an de munca in domeniu. Sau trebuie sa aplic la Work Viza, sa muncesc o perioada in Canada. Apropo, care este termenul maxim de sedere la viza de muncitor, poate fi prelungita daca se dovedeste ca firma angajatoare mai are nevoie de mine?
Si acum o intrebare adresata celor ce sunt stabiliti in Canada(poate se dovedeste ca visez la cai verzi pe pereti): Cum e piata muncii acolo? La facultate multi profesori lauda Canada, ca nu este deloc afectata de criza si ca oricine vrea sa munceasca isi gaseste de munca imediat. Asa e sau ne duc cu zaharelul?
Merci si bafta.

bursuc
01.11.2010, 17:33
In perioada 21-27 noimenbrie, 2010, firme canadiene din New Brunswick si Newfoundland (coasta de est a Canadei) vor recruta direct in Romania, pentru urmatoarele meserii:
-CC++, Java Programmers, QA testers
-Engineers : electrical, civil, structural and cement, mechanic, automatisation
• Production line workers (metal products / food)
• Fitters /Steel Fabricators
• Drafters
• Fish /food plant workers
• Cooks/waiters/chambermaids/front desk clerks
• Auto mechanics/body repairers
• Electrical Mechanics
• Tile setters, cement finishers

Reprezentanti ai guvernelor provinciale , care vor presenta detalii asupra felului cum cei ce vor veni sa lucreze pot sa aplice sa imigreze sub PNP, vor tine sesiuni de informare in Constanta, Bucuresti si Brasov, dupa urmatorul program:
Monday, 22 November 2010, 19:00 in Constanta
Wednesday, 24 November 2010, 19:00 in Bucuresti
Friday, 26 November 2010, 19:00 in Brasov.

Pentru a va inregistra, sunati la:
0743473313 or 0727619813

kiddy
02.11.2010, 14:29
Si acum o intrebare adresata celor ce sunt stabiliti in Canada(poate se dovedeste ca visez la cai verzi pe pereti): Cum e piata muncii acolo? La facultate multi profesori lauda Canada, ca nu este deloc afectata de criza si ca oricine vrea sa munceasca isi gaseste de munca imediat. Asa e sau ne duc cu zaharelul?
Merci si bafta.

Nu e raiul pe pamant, dar in general e bine. De munca se gaseste, depinde ce. Criza a afectat mai mult industria automobilului pe-aici, in special in zona Toronto-ului, unde e concentrata aceasta industrie, dar deja au aparut semne de revigorare acum.

sap7e
10.11.2010, 05:20
multumesc pentru raspunsuri.
Sper sa reusesc sa merg la targul de recrutare din Bucuresti sau Brasov. Apropo, trebuie sa am anumite acte la mine pentru a putea participa la acest targ?

fifi
13.11.2010, 04:39
In perioada 21-27 noimenbrie, 2010, firme canadiene din New Brunswick si Newfoundland (coasta de est a Canadei) vor recruta direct in Romania, pentru urmatoarele meserii:
-CC++, Java Programmers, QA testers
-Engineers : electrical, civil, structural and cement, mechanic, automatisation
• Production line workers (metal products / food)
• Fitters /Steel Fabricators
• Drafters
• Fish /food plant workers
• Cooks/waiters/chambermaids/front desk clerks
• Auto mechanics/body repairers
• Electrical Mechanics
• Tile setters, cement finishers

Reprezentanti ai guvernelor provinciale , care vor presenta detalii asupra felului cum cei ce vor veni sa lucreze pot sa aplice sa imigreze sub PNP, vor tine sesiuni de informare in Constanta, Bucuresti si Brasov, dupa urmatorul program:
Monday, 22 November 2010, 19:00 in Constanta
Wednesday, 24 November 2010, 19:00 in Bucuresti
Friday, 26 November 2010, 19:00 in Brasov.

Pentru a va inregistra, sunati la:
0743473313 or 0727619813

asta e o veste foarte bună pentru candidaţii din România bursuc, nu crezi însă că ar fi şi mai bine dacă ai susţine aceste informaţii şi cu un link oficial sau măcar numele instituţiei din România care se va ocupa de acest eveniment pentru ca oamenii să verifice seriozitatea acestor afirmaţii? E doar o propunere, sper să nu deranjez dar eu una dacă aş candida nu aş avea încredere în doar două numere de telefoane mobile de România.

andreeam
14.03.2011, 05:09
Se mai poate intreba ceva aici?...ca vad ca de mult nu s-a mai postat. Buna tuturor...solicit sprijin celor cu deschidere si informatii.. Dorim sa incepem demersurile pentru Canada. Eu, 27 ani, sotul meu -30 si cei 2 copii 2,8 ani si 11 luni. Ideea este urmatoarea - am contactat via canada dar am dori tousi sa facem demersurile singuri. Am o prima problema insa, - eu sunt asistent social, cu 6 ani de experienta, sotul meu cu 7 ani ca receptioner la hotel. pe skilled worker am dori, insa nu am gasit ocupatia sotului printre meserii. cum procedam oare? devin eu aplicant principal? de asemenea sotul meu a lucrat si ca ospatar 8 luni intr-un loc si 3 luni in alt loc.se poate lua asta in calcul pentru cel 1 an. sper ca am fost suficient de clara. multumesc pentru raspunsuri.
P.S- prin formularul trimis la viacanada au spus ca suntem eligibili dar exista doar o rubrica generala (hotel staff) iar pe alte site-uri nu am gasit.

fifi
16.03.2011, 16:54
felicitări că vreţi să vă faceţi singuri dosarul, aşa fac oamenii inteligenţi şi ambiţioşi, uite ăsta e link-ul cu denumirile şi fi fişa posturilor pentru ocupaţiile în Canada: http://www.hrsdc.gc.ca/eng/corporate/az/index.shtml găsiţi cele care se potrivesc cât de cât pentru tine şi soţul tău şi calculaţi-vă singuri punctajul să vedeţi dacă vă calificaţi sau nu, toate linkurile necesare le găsiţi în lista de link-uri oficiale pentru emigrare postate de mine:

pentru partea federală: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?17869-Link-urile-oficiale-pentru-emigrarea-%C3%AEn-zona-englez%C4%83-federal%C4%83

pentru Quebec, partea franceză: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?17868-Link-urile-oficiale-pentru-emigrarea-%EEn-Quebec

numai bine!

andreeam
21.03.2011, 02:03
felicitări că vreţi să vă faceţi singuri dosarul, aşa fac oamenii inteligenţi şi ambiţioşi, uite ăsta e link-ul cu denumirile şi fi fişa posturilor pentru ocupaţiile în Canada: http://www.hrsdc.gc.ca/eng/corporate/az/index.shtml găsiţi cele care se potrivesc cât de cât pentru tine şi soţul tău şi calculaţi-vă singuri punctajul să vedeţi dacă vă calificaţi sau nu, toate linkurile necesare le găsiţi în lista de link-uri oficiale pentru emigrare postate de mine:

pentru partea federală: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?17869-Link-urile-oficiale-pentru-emigrarea-%C3%AEn-zona-englez%C4%83-federal%C4%83

pentru Quebec, partea franceză: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?17868-Link-urile-oficiale-pentru-emigrarea-%EEn-Quebec

numai bine!

inca o intrebare - am vazut ca trebuie sa dovedesti existenta unor fonduri. in cazul nostru la 4 persoane - 2 adulti , 2 copii -undeva in jur de $ 20.000. chiar este obligatoriu? adica, daca ai contract de munca nu dar noi nu avem...se poate face ceva? sunt destul de multi bani ce trebuie sa ii arati ca ii ai. si pleci pentru a castiga bani...ca daca am avea atatia...
multumesc

kiddy
21.03.2011, 07:37
inca o intrebare - am vazut ca trebuie sa dovedesti existenta unor fonduri. in cazul nostru la 4 persoane - 2 adulti , 2 copii -undeva in jur de $ 20.000. chiar este obligatoriu? adica, daca ai contract de munca nu dar noi nu avem...se poate face ceva? sunt destul de multi bani ce trebuie sa ii arati ca ii ai. si pleci pentru a castiga bani...ca daca am avea atatia...
multumesc

Daca sunteti proprietarii unui apartament, e bun si ala in stadiul asta.

fifi
21.03.2011, 17:57
multumesc

asta să rămână între noi, adică ce am făcut eu cu roşu să nu mai spui la "nimeni"! am scris aici pe forum de foarte multe ori că emigrarea în Canada nu se bazează teoretic şi legal pe motive economice, că asta gândeşte fiecare e altă treabă, canadienii pun atât de multe condiţii pentru cei care vor să emigreze tocmai pentru că vor să populeze ţara cu oameni cu studii superioare, experienţă în muncă şi adaptabili, dacă faci greşeala să le spui sau măcar să le dai de înţeles că vii în Canada să faci bani sau mai mulţi bani decât faci în România, adio aprobare, vorbesc foarte serios.

din păcate acea sumă de bani trebuie dovedită cu extras de cont, acea sumă de bani reprezintă un fond stabilit la standardele lor medii din care să vă puteţi întreţine în primele luni de Canada, chirie, cheltuieli până când măcar unul din voi îşi găseşte de lucru.

din fericire, această sumă nu trebuie dovedită decât atunci când tot procesul de emigrare e aproape de sfârşit şi tot din fericire acea sumă nu trebuie să fie a voastră, vă puteţi împrumuta de acei bani până la aprobarea finală apoi îi restituiţi, NU VĂ OBLIGĂ SĂ-I ARĂTAŢI LA ATERIZAREA ÎN CANADA, în Canada veniţi cu cât aveţi şi cu cât credeţi voi de cuviinţă că vă ajung pentru o anumită perioadă. pentru asta, bineînţeles că trebuie să vă interesaţi de preţuri la chirii, mâncare, transport în comun etc., aşa cum face toată lumea.

numai bine şi putere în continuare, nu e uşor însă ce e uşor pe lumea asta?! iar emigrarea în Canada eu cred că merită tot efortul şi sacrificiile pentru cei care chiar îşi doresc asta.

Kiddy, sper că n-o să te supăr dar deţinerea de proprietăţi are greutate la o eventuală viză de turist, altfel, având în vedere că vrei să te stabileşti în Canada PERMANENT, poţi să lichidezi tot ce ai numai să arăţi că te poţi întreţine în Canada în perioada de acomodare. sau poate te-ai referit la altceva şi nu m-am prins eu, mă duc să iau una mică şi mai citesc o dată postarea matale :)

kiddy
22.03.2011, 08:20
Kiddy, sper că n-o să te supăr dar deţinerea de proprietăţi are greutate la o eventuală viză de turist, altfel, având în vedere că vrei să te stabileşti în Canada PERMANENT, poţi să lichidezi tot ce ai numai să arăţi că te poţi întreţine în Canada în perioada de acomodare. sau poate te-ai referit la altceva şi nu m-am prins eu, mă duc să iau una mică şi mai citesc o dată postarea matale :)

Pana sa-ti inmaneze baietii viza, se accepta si titluri de proprietate, nu numai gologani la banca. Ei presupunand ca ai sa-ti vinzi apartamentul inainte de-a te urca in avion... :ideea:

Ralu
28.08.2011, 06:19
Buna ziua, daca mai are cineva informatii pentru anul asta despre firmele canadiene care recruteaza din Romania sa ma informeze si pe mine :).Sau unde gasesc asemenea informatii?

ovi2210
05.09.2011, 15:48
Buna,

Sunt nou pe acest forum si inca nu am studiat toate topic-urile de aici, dar vin si eu cu o intrebare:

Se poate emigra in Canada cu ajutorul unei rude stabilite de multi ani acolo, respectiv unchi (fratele mamei)? Multumesc!

fifi
11.09.2011, 09:13
Buna ziua, daca mai are cineva informatii pentru anul asta despre firmele canadiene care recruteaza din Romania sa ma informeze si pe mine http://forum.romanian-portal.com/images/smilies/VTC/09.gif.Sau unde gasesc asemenea informatii?

firmele canadiene au de obicei agenţii româneşti dacă vor să recruteze, aşa că poţi căuta pe google sau întreba pe cei din România.

Buna,

Sunt nou pe acest forum si inca nu am studiat toate topic-urile de aici, dar vin si eu cu o intrebare:

Se poate emigra in Canada cu ajutorul unei rude stabilite de multi ani acolo, respectiv unchi (fratele mamei)? Multumesc!

nu, nu se poate din păcate. sponsorarea se aplică numai în cazul rudelor de gradul 1.

vio4
30.10.2011, 06:35
buna ziua! sunt noua pe aici..e primul meu post...si am o banuiala ca nu va fi ultimul :P
de vreo cateva zile urmaresc forumul asta si caut cat mai multe informatii despre cum sa ajung in canada, eu si familia mea!
insa primele intrebari ar cam fi: 1. testul ielts trebuie dat inainte, adica trebuie atasat la primul dosar?
2. daca este picat, la cat timp mai poate fi dat? 3. de ce punctaj ai nevoie sa fie aprobat la dosar? 4. iar la a doua limba , respectiv franceza, in cazul nostru, cum dovedesti ca stii ceva din limba, adica ca ai 4-6 puncte?trebuie sa dai si aici test?
sper ca nu deranjez pe nimeni, in cazul in care s-a mai discutat de asa ceva...
va multumesc anticipat!

Karaan
08.01.2013, 13:19
Buna tuturor.
Intrebare si din partea mea:
daca prietenul meu, care este canadian, locuieste acolo, cum ajung la el??? Doar cu viza turistica? Adica sa imi fac un dosar ENORM si sa platesc taxe apoi sa astept o mie de ani pentru o posibilitate de a'l vizita???

fifi
11.01.2013, 18:20
Bună Karaan,
da, numai cu viză turistică poţi să ajungi la el dacă vrei doar să-l vezi. Viza turistică nu presupune niciun „dosar enorm” (acela se face în cazul celor care vor să se stabilească permanent în Canada), iar răspunsul la acestă viză turistică îl primeşti în 5-10 zile lucrătoare.
informaţii şi acte necesare pentru viza de turist, pe website-ul oficial în cazul în care nu-l ştii: http://www.cic.gc.ca/english/visit/tourist.asp
informaţii şi sfaturi neoficiale dar din alte experienţe găseşti la alte topice aici pe forum.
Baftă!

bogdan178
15.02.2013, 16:12
sal

scuze dar nu m-am putut abtine ...Poti sa te duci in portul Constanta si astepti primul container spre America de Nord ..apoi e simplu faci autostopul :))

bye

christianT
15.02.2013, 18:39
Buna tuturor.
Intrebare si din partea mea:
daca prietenul meu, care este canadian, locuieste acolo, cum ajung la el??? Doar cu viza turistica? Adica sa imi fac un dosar ENORM si sa platesc taxe apoi sa astept o mie de ani pentru o posibilitate de a'l vizita???

Postarea asta imi arata cat de imatura esti in chestiile astea ale emigrarii in Canada, ca daca-ti spun ca esti prostuta si tupeista (in ambele cantitati si egale in masura) poate te superi pe mine.

fifi
25.02.2013, 20:20
Bogdan, Christian, cei care vin şi postează aici întrebări o fac nu pentru că sunt proşti sau tupeişti, ci în necunoştinţă de cauză, dornici de informaţii. Felul cum se exprimă fiecare în scris, mai ales la prima postare nu cred că trebuie judecat pripit, pot exista atât de multe explicaţii, eu una îmi închipui că poate persoana din spatele acestui username a tot pus întrebări pe mai multe forumuri şi n-a primit răspunsurile dorite, este dezamăgită şi obosită dar mai vrea să mai facă o încercare. a citit pe aici pe forum întrebări şi răspunsuri legate de emigrare şi vrea să încerce şi aici însă nu mai vrea să piardă timpul elaborând un mesaj lung şi politicos.

hai acum să nu mă faceţi şi pe mine prostuţă, cu anii am devenit mai indulgentă dar mi-am păstrat imaginaţia bogată. :)

aurel.vasilescu
04.04.2013, 16:35
Salutare, sunt nou pe acest forum si incerc sa gasesc modalitati de emigrare pe partea federala. Din pacate din ce am vazut pe site-ul Canadian pentru emigrari, nu sunt inca deschise usile pentru skilled workers, asa ca m-am gandit sa aplic pentru un permis de munca. Problema este ca pentru a aplica pentru permis de munca ai nevoie de o oferta sau un contract de munca de la un angajator Canadian... acum.. stau si ma intreb.. ce angajator Canadian s-ar lega la cap cu o gramada de hartii sa poata "sponsoriza" un emigrant sa-si obtina permisul de munca.

In fine.. am inceput sa caut job-uri pe diverse site-uri si am gasit o firma de recrutare care se cheama Profile Solutions INC din Toronto, ON specializata in plasarea fortei de munca in domeniul IT. Suna destul de interesant ce ofera insa site-ul pe care il au este destul de slab... arata ca acum 10 ani, iar am tot cautat pe internet despre ei si in afara de un profil pe linked in si facebook (cu 2 like-uri) nu am gasit nimic.

Stie cineva despre aceasta companie? este de incredere? Va rog mult daca imi puteti oferi detalii as fi tare recunoscator.

Seara buna!

fifi
10.06.2013, 18:22
din păcate nu am auzit depre această firmă, m-am uitat şi eu pe site-ul lor şi într-adevăr arată destul de modest pentru unii care recrutează pentru domeniul IT însă firme de recrutare, agenţii sunt foarte multe aici şi nu prea pun mare accent pe reclama lor, sunt destui „puturoşi” (şi angajatori şi candidaţi) ca să facă destui bani şi fără prea mare reclamă. deşi nu am văzut cum că ar recruta din afara Canadei, poţi să încerci, un telefon, un e-mail, până îţi poţi da seama singur cât de serioşi sunt, de obicei se dau de gol când încep să-ţi ceară bani. trebuie să fii atent când anume o fac, pentru ce şi câţi bani îţi cer. o firmă serioasă şi de încredere te lasă să plăteşti treptat după ce ai ajuns deja în Canada.

părerea mea este că îţi cresc şansele dacă trimiţi CV ul la cât mai multe firme care postează pe website-ul guvernului şi la firme genul "head hunters". locaţiile cu cel mai mare procent de angajaţi din afara Canadei sunt provinciile nepopulate de ex. Alberta. o firmă care ştiu că se ocupă într-adevăr de asta este: http://www.tradeskillsglobal.com/. zic ştiu că se ocupă de asta pentru că la locul meu de muncă eu fac angajările pentru muncitori şi-n urma unui anunţ dat pentru un loc de muncă am primit pe lângă resume-uri direct de la aplicanţi, şi un e-mail de la ei, prezentându-şi firma şi oferindu-şi serviciile, prin urmare caută posibili angajatori şi nu numai în Alberta dar şi în Toronto, ON unde lociuesc şi lucrez eu.

dacă te ajută pe tine sau pe alţii am adresa de e-mail şi numărul de telefon direct al persoanei care mi-a trimis acest e-mail:
Scott Kennedy- Recruitment Specialist

scott.kennedy@tradeskillsglobal.com
tel: 1-209-813-0028

baftă!

tonita
11.06.2013, 11:13
...hai acum să nu mă faceţi şi pe mine prostuţă, cu anii am devenit mai indulgentă dar mi-am păstrat imaginaţia bogată. :)

Io vaz ca esti tot mai întzeleapta, fifi!