PDA

Arată versiune întreagă : Întrebări primite pe PM sau e-mail

fifi
18.09.2010, 22:47
De când am început să răspund atât cât ştiu şi eu la întrebările legate de emigrare aici pe forum am primit pe PM şi e-mail numeroase mesaje cu întrebări de la oameni care au ales să mă contacteze direct fie din confidenţialitate, fie din comoditate. Sper să nu înţelegeţi că judec aici pe careva, nu mă deranjează să răspund fiecăruia în parte dar cum timpul ăsta ne strânge pe toţi am decis să deschid acest topic în care să răspund la aceste întrebări fără să dau nume sau adrese de e-mail. Cum de multe ori întrebările se repetă, e mai uşor şi pentru mine să dau link-ul cu acest topic unde fiecare îşi poate găsi răspunsurile la întrebări cu informaţiile de rigoare. Mesajele mele se vor derula în modul următor:

Întrebare: Pot sa te deranjez cu o intrebare?
Te rog sa imi spui daca as veni in Canada (Toronto) cu o viza de turist pe 6 luni ar exista sansa sa imi gasesc un angajator dispus sa imi ofere un job (orice pentru inceput) si sa imi schimb viza din viza turistica in viza de lucru?? Scuze de deranj si multumesc pentru timpul acordat

Răspuns: Una dintre condiţiile vizei turistice în Canada este că nu ai dreptul să munceşti legal. Poţi găsi un angajator care să-ţi ofere un job însă el ca să te poată angaja trebuie întâi să dovedească la forţele de muncă de aici că nu a reuşit să găsească pe nimeni din Canada, cetăţean, rezident permanent sau cel puţin rezident temporar cu permis de lucru pe acea poziţie, în condiţiile oferite de el. Asta presupune anunţuri în ziare sau pe website-urile cu oferte de lucru, interviuri şi o aşteptare de 6 luni din câte ştiam eu ultima dată ca să poată aduce pe cineva din afară sau să angajeze un non-rezident. Dacă îţi poţi prelungi şederea în Canada, chiar cu viză turistică pe încă 6 luni, în baza ofertei de lucru poţi cere un permis de muncă dacă odată cu aprobarea pentru prelungirea vizei de turist ţi-au trimis şi formularele pentru vizita medicală în Canada. Fără acea vizită medicală nu îţi pot acorda permisul de lucru şi de asemenea acele formulare pentru vizita medicală le trimit odată cu prelungirea vizei la cei care sunt în vizită la logodnici, rude de gradul I sau alte cazuri mai speciale, cum ar fi depunerea unei cereri de rezidenţă permanentă cu clauză de refugiat (detalii aici: http://www.cic.gc.ca/english/refugees/index.asp ) sau pe motive umanitare (detalii aici: http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/handc.asp ) sau sponsorizare (detalii aici: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/sponsor/index.asp )dacă te căsătoreşti în Canada în perioada şederii chiar cu viză de turist sau dacă te clasifici la alte rude care pot fi sponsorate.

Informaţiile date de mine se pot confirma pe website-ul oficial aici: http://www.cic.gc.ca/english/hire/index.asp

fifi
20.09.2010, 18:48
fifi: Buna XX, ti-am raspuns mai pe larg si cu toate detaliile pe forum, la acest topic: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=17418 (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?p=198103#post198103) sper sa nu te superi pe mine :P

XX: Multumesc mult de tot. Sa iti dea Dumnezeu sanatate si fericire pentru ca le meriti din plin. Daca jumatate din romanii plecati afara ar fi ca tine nu s-ar mai vorbi de noi cum se vorbeste!!!! Succes in tot ce iti propui!!!!

:)

fifi
04.12.2010, 05:41
Întrebare: O prietenă care este stabilită în US şi-a dat seama că e foarte greu să-şi aducă fratele din România care are 20 de ani şi este student. M-a întrebat care sunt modalităţile de a-l aduce în Canada deoarece a înţeles că aici merge mai repede.

Răspuns: Draga mea prietenă, în primul rând vreau să-ţi spun că la emigrarea fratelui tău în Canada nu ajută cu nimic faptul că tu locuieşti în US. Cele mai practicate modalităţi sunt "Skilled workers (http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp)" şi "Provincial nominees (http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/provincial/index.asp)" prin care au şanse şi sunt acceptaţi cei care întrunesc punctajul care are ca scop gradul de adaptabilitate în Canada: nivelul de cunoaştere a limbii, pregătire profesională şi experienţă în muncă în domeniile căutate în Canada. De asemenea trebuie să deţină o anumită sumă de bani cu care să se întreţină în primele luni în Canada în cazul în care nu-şi găsesc de lucru de la început. Toate acestea trebuiesc dovedite cu documente originale. La aceste două modalităţi fratele tău are şanse foarte mici sau deloc. Ca să te convingi, mergi la aceste link uri: pentru partea franceză (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/epi.html), pentru partea federală (http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/assess/index.asp) şi calculează-i punctajul online, e free şi e primul pas ce trebuie făcut în vederea emigrării în Canada, fără a întruni acel punctaj dosarul este respins din start.

O şansă pentru fratele tău ar fi să aplice pentru viza de studii. Pentru asta trebuie să fie acceptat de un colegiu sau universitate din Canada şi să arate că are suficienţi bani pentru a plăti şcoala şi cheltuielile lui pe perioada şederii aici. Am înţeles că nu-i aşa de greu să fii acceptat la una din aceste instituţii şi se aplică online. Odată ce a obţinut viza de studii şi vine aici, poate aplica şi pentru permis de lucru dacă poate să şi lucreze în acelaşi timp şi crede-mă, mulţi fac asta. Pe website-ul lor scrie că atunci când aplici pentru permis de studii trebuie să convingi ofiţerul consular că te întorci după ce termini şcoala însă dacă primeşte o ofertă de muncă cu contract nu-l mai dă nimeni afară din Canada.

Singura problemă pe care o văd ar fi banii, şcolile aici costă o adevărată avere aici şi din păcate nu exagerez. Toate informaţiile legale despre viza de studii le găseşti aici: http://www.cic.gc.ca/english/study/index.asp

Mult succes!

fifi
05.06.2011, 10:13
Întrebare/ mesaj primit de la alex.maria în visitor messages de la profilul meu:

„Buna.Am nevoie de un sfat. am 21 de ani student la facultatea de inginerie electrica in anul 3 iar acum 2 sapt mi-am depus acea cerere de un birou din cluj al via canada si am fost selectionat pt urmatorii pasi este posibil fara sa term scoala iar experienta profesionala este de 7 luni(adica de atat timp lucrez)? cum credeti si cata lume stiti ca a plecat in canada cu firma aceasta? am apucat sa platesc acei 550 dar acum vad ca multa lume fug de ei iar unii spun ca e ok. ”

Răspuns:
Bună şi ţie! Via Canada selecţionează pe toată lumea care vrea să aplice ca să le ia primii bani măcar însă nu-ţi garantează obţinerea vizei de Canada, iar dacă eşti refuzat, acei 550 nu ţi-i mai dau înapoi. Au plecat prin această firmă cei care întruneau punctajul cerut şi toate condiţiile cerute de canadieni. Via Canada ajută doar la întocmirea actelor, completarea formularelor însă nu au nici o influenţă în luarea deciziei finale care aparţine în totalitate ofiţerului consular.

În cazul tău concret, dacă ai sau nu şanse să obţii rezidenţa vei afla singur dacă îţi calculezi punctajul online, aici pentru partea franceză: http://www.form.services.micc.gouv.qc.ca/epi/index.jsp?languageCode=en şi aici pentru partea engleză: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/assess/index.asp foarte multe alte link-uri utile şi chiar topice, discuţii şi păreri despre Via Canada ai de asemenea pe acest forum, documentează-te bine înainte de a face acest pas, succes!

alex.maria
06.06.2011, 18:00
Multumesc mult. Dar raspunsul spun ca nu e dat de ei ci de un ofiter de Emigrari de la ambasada si de aceea am fost selectionat datorita facultati mele de inginerie electrica si ca am mai fost plecat in canada si nu stiu ce...oricum cei 550 ii pierd si daca aplic singur adica imi trimit eu actele si asa mai departe nu? acum nu stiu ce sa fac cu acest program...sansele sunt egale ori prin via ori singur sa inteleg?

fifi
07.06.2011, 17:35
singurul avantaj printr-o firmă de intermediere este că nu trebuie să te mai ocupi tu de formulare, detalii pe care tu le-ai omite dacă nu te informezi suficient dar şansele nu cresc dacă aplici cu ajutorul lor.

faptul că „ai mai fost în Canada” te ajută numai în cazul în care ai fost cu contract/ ofertă de lucru, dacă ai fost în vizită nu atârnă nici cât un bob de mei şi deci ce ţi-au spus ei este o vrăjeală.

cei 550, 550 dar ţi-au spus cât te taxează în total până la definitivarea dosarului? mă refer la taxa lor, în afară de taxele pentru guvernul canadian şi alte cheltuieli.

fifi
05.12.2013, 17:33
Întrebare:
„Buna ziua, ma numesc ***, am ** de ani, sunt ****. Am citit pe site ce ai scris tu despre emigrarea in Canada. As vrea sa cred ca este atat de simplu, ideea e ca mi-as dori sa emigrez in Canada, insa nu stiu de unde sa incep, la cine sa ma informez ce am de facut exact... Imi poti spune tu de unde sa incep? :D Iti cer sfatul pentru ca nimeni din Ro nu te ajuta si nu iti da nici un fel de informatie! multumesc anticipat!”

Răspuns:
Bună ***, te înţeleg perfect în legătură cu cei din România dar pe de altă parte mă gândesc la faptul că poate nu au timp, viaţa de acolo fiind mult mai grea şi grijile mai multe. Nu am spus niciodată că emigrarea în Canada este simplă sau uşoară, nu ştiu ce topic anume sau mesaj al meu ai citit, ba dimpotrivă am spus de multe ori că cei care se gândesc la emigrare trebuie să se înarmeze cu multă ambiţie, răbdare şi bani :)

Pentru că nu e nimic secret sau ilegal, voi posta în curând un răpuns mai detaliat şi cu link-urile de rigoare aici pe forum la acest topic: http://forum.romanian-portal.com/sho...219#post205219 (http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?17418-%C3%8Entreb%C4%83ri-primite-pe-PM-sau-e-mail&p=205219#post205219), în acest fel şi alţii în situaţia ta se pot folosi de aceste informaţii.

P.S. nu voi divulga numele tău sau detaliile dar dacă nu te deranjează îmi poţi adresa şi acolo alte întrebări, dacă vrei să rămâi însă anonimă îţi voi răspunde şi aici.
numai bine!

Voi reveni cu răspunsul detaliat, am nevoie doar de ceva timp să reactualizez unele link-uri oficiale deoarece au modificat website-ul emigrărilor.

fifi
08.12.2013, 11:31
„Vreau să emigrez în Canada, de unde să încep?”- O întrebare de nota 10!

Atunci când cineva este hotărât plece din România şi să se stabilească în Canada trebuie să înceapă prin a face câteva investigaţii despre această ţară, specificul provinciilor, climă, nivel de trai, rata veniturilor, sistemul guvernamental, medical, educaţional. Aceste informaţii sunt destul de accesibile pe internet, în Canada fiind deja foarte mulţi emigranţi care îşi împărtăşesc experienţele şi opiniile despre viaţa în Canada pe diverse forumuri sau bloguri. De asemenea ziarele din Canada şi posturile TV de ştiri sunt online şi accesibile în întreaga lume.

Spun că trebuiesc adunate aceste informaţii pentru ca cel care vrea să emigreze să poată face o comparaţie între cele două ţări şi să pună în balanţă avantajele şi dezavantajele stabilirii în Canada din punctul său de vedere deoarece fiecare are un anumit standard, aşteptări diferite pentru nivelul de trai, procesul de emigrare este destul de lung şi costisitor, recomand ca cei care se angajează în asta să fie siguri că merită tot acest efort.

Sunt mai multe metode de emigrare pe care le găsiţi aici: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/apply.asp
Metodele de emigrare sunt diferite şi fiecare acoperă diverse cazuri, trebuie investigată fiecare metodă (calificare din punct de vedere profesional, nivelul de cunoaştere al limbii engleze sau franceze, vârsta celor care aplică, timpul de procesare, suma de bani cerută şi/ sau taxa de procesare).

Pentru o mai uşoară navigare pe website-ul oficial al emigrărilor în Canada, sunt deschise 2 topice pe acest forum în care sunt postate link-urile semnificative/ răspunsuri la cele mai importante întrebări ale unei persoane care vrea să emigreze.
Link-urile oficiale pentru emigrarea în Quebec (partea franceză) http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?17868-Link-urile-oficiale-pentru-emigrarea-%EEn-Quebec
Link-urile oficiale pentru emigrarea în zona engleză/ federală http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?17869-Link-urile-oficiale-pentru-emigrarea-%C3%AEn-zona-englez%C4%83-federal%C4%83

Pe lângă aceste două metode, cele mai populare mai sunt:

Provincial nominees http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/provincial/apply-who.asp
Această metodă acordă foarte multe şanse de acceptare deoarece în prezent se confruntă cu dificultatea populării şi forţe de muncă în provincii ca Alberta şi Saskatchewan, de aceea încurajează angajarea celor din afara Canadei şi aprobarea vizei de rezident permanent cu un număr mult mai mic de cerinţe pentru aplicanţi.

A doua metodă foarte populară: Live-in caregivers http://www.cic.gc.ca/english/work/caregiver/apply-who.asp, ideală pentru persoane care aplică individual, au experienţă sau/ şi calificare în îngrijirea bătrânilor sau a copiilor, nu se cer studii superioare sau sume de bani pentru început. Partea grea pentru aplicanţi la această metodă este găsirea acelei familii şi semnarea contractului. Partea bună este că există în Canada agenţii care se ocupă de recrutarea candidaţilor, trebuie însă atenţie căci nu toate agenţiile sunt serioase.

Ca de fiecare dată încurajez pe oricine are întrebări în legătură cu cele scrise de mine să mi le adreseze fără reţinere, în limita cunoştinţelor şi a timpului voi fi foarte bucuroasă să ajut! Eu şi fetiţa mea suntem aici de aproape 11 ani, nu ne-a fost uşor mai ales la început dar nu nu mi-a parut rău deloc, nu m-am gândit şi nu mă gândesc niciodată să mă restabilesc în România.

Numai bine tuturor şi vă aştept cu întrebări, eventuale completări care sunt mai mult decât binevenite!

silviana33
20.01.2014, 12:37
Buna Corina . Am citit sfaturile tale date pentru cei care vor sa ajunga in Canada si am si eu cateva intrebari care nu le gasesc raspunsul in raspunsurile tale . Sora mea este in Canada cu sotul ei de aproape 8 ani ,el are o firma de constructi iar ea lucreaza contabila . Eu mi-am depus dosarul de emigrare in 2011 si pana in prezent nu am nici un raspuns de la ei decat ca mi-au dat un nr de dosar.Am incercat pe alta cale. Am aplicat la o scoala de bucatari de un an de zile si am fost acceptata dar ei mi-au dat raspunsul deabia la sfarsitul lui decembrie iar eu nu am putut aplica deoarece nu am avut dosarul de la avocata si nici scrisoarea de la scoala. In dosarul meu sunt toate datele despre mine si sora mea (eu am lucrat pe vas de croaziera vro 7-8 ani) iar ei au acolo toate aceste date. Am trimis dosarul meu prin courier astazi (sper ca maine sa il ridice si sa inceapa procesul ) pentru ca scoala mea incepe pe 3 feb 2014. intrebarile mele sunt : in cat timp se da raspunsul (in cazul meu ar trebui sa plec intr-o saptamana) DA sau NU pentru viza ? si daca l-am trimis prin courier mi se va trimite inapoi tot prin courier sau ma vor suna ei? eu sper ca totul sa fie ok si sa nu ma refuze ca am platit deja la scoala o taxa de 1500 $ can . eu am citit pe un site ca viza de studie se proceseaza cam in 13 saptamani dar sper ca nu si in aczul meu . Ei au primit deja confirmarea de la scoala ca am fost acceptata.
iti multumesc si astept raspunsul tau .Poti sa imi trimiti si pe privat la adresa silviana_rosca@yahoo.com
(silviana_rosca@yahoo.com)
Edit(fifi): ţi-am mutat postarea aici, deoarece se încadrează mai bine la topicele pentru Canada.

fifi
20.01.2014, 18:09
Bună Silviana, având în vedere că data începerii şcolii este atât de aproape s-ar putea să-ţi urgenteze aplicaţia în cazul în care ai menţionat motivul aplicării atât de târziu dar nu sunt sigură, la ambasade au foarte multe aplicaţii, de aceea au şi renunţat la aplicarea în persoană pentru vize. De trimis îţi vor trimite răspunsul şi documentele înapoi prin curierat, iar de sunat te vor suna dacă vor avea nevoie de mai multe informaţii sau întrebări de la tine sau chiar să te cheme pentru un interviu dacă ei consideră că este nevoie.

Mare lucru nu poţi face din moment ce ai trimis deja aplicaţia, sper că ai trimis toate documentele necesare. În cazul în care durează atât cât spun ei pe website, sau vezi că n-ai nicio veste de la ei până aproape de data plecării îi poţi contacta pe cei de la şcoală şi să le explici, în acest mod dacă eşti aprobată dar prea târziu, le poţi cere să te programeze pentru o următoare sesiune, iar dacă eşti refuzată (sper să nu) să-ţi returneze banii. Plata înainte, în cazul în care nu ţi-a fost impusă, cred că a fost o greşeală, celor de la ambasadă n-o să le pese că-ţi poţi pierde banii.

În ce priveşte celaltă aplicaţie a ta, de rezident permanent, nu ştiu dacă va avea vreun impact în ce priveşte decizia lor pentru viza temporară de studii, nu vreau să te dezamăgesc dar după mine, cred că se vor gândi că vrei să rămâi în Canada după această viză temporară, din moment ce oricum ai de gând să te stabileşti aici şi vei avea şanse să fii refuzată pe acest motiv. Totuşi, în legătură cu acea aplicaţie din 2011, ai intrat vreodată pe website-ul lor ca să-ţi verifici statutul aplicaţie online cu acel număre de dosar?

Ai menţionat ceva de o avocată, bănuiesc este pentru dosarul tău de emigrare, ea ce-ţi zice în legătură cu acel dosar, de obicei avocaţii de emigrări care te reprezintă au putere mai mare să obţină informaţii despre statutul dosarului tău, ea ce zice sau ce anume face pentru tine?

fifi
20.01.2014, 19:13
Mesaj pe PM:
Acum am terminat sa-ti citesc blog-ul ... inteleg acum de ce esti/ai fost mereu draguta cu oamenii care au avut probleme.

Frumos, frumos tare din partea ta...

Răspuns:
Bună ***,
n-am mai scris pe blog deloc, n-am mai avut timp să termin povestea, de fapt am trecut prin mult mai greu, am venit doar eu cu fata de 4 ani în Canada cu o viză de turist şi am făcut aproape imposibilul să ne facem actele permanente aici, nefiind nevoite să ne întoarcem în Ro. crede-mă nu mi-a fost uşor deloc a durat 7 ani în cap până să luăm acetele definitive, aprobarea şi în tot acest timp am citit tot ce mi-a căzut în mână despre emigrare ca să-i înţeleg pe canadieni cum gândesc şi să aleg cea mai bună variantă pentru noi, sau în cazul unui refuz, să am tot timpul un al 2-lea plan, de acolo sunt aşa tobă de informaţii şi-i înţeleg şi vreau să-i ajut pe cei care au nevoie.
Mulţumesc pentru aprecieri

silviana33
21.01.2014, 09:33
Iti multumesc foarte mult pentru timpul acordat . eu sper sa nu imi influenteze negativ viza de studii -dosarul meu de emigrare depus in 2011 . am trimis un mail ieri la ambasada si mi-au spus ca dureaza intre 8-10 saptamani si daca mai au nevoie de ceva ma vor contacta ei. acum trebuie sa sun la scoala si sa vad daca pot incepe scoala in sesiune de vara sper ca da, cat despre avocata mea ea incearca sper sa faca tot ce este posibil legal sa ma poata aduce in Canada. iti multumesc si o sa te tin la curent cu ce se intampla
O zi buna.

fifi
02.04.2014, 16:56
Întrebare: daca un roman e catatean canadian pe cine poate invita? numai persoane din familie sau si prieteni?
si altceva, este limita pentru invitatii, cate persoane poate sa invite?

Răspuns: Un cetăţean canadian de origine română poate invita atât rude cât şi prieteni. Într-adevăr pentru rude sunt şanse mult mai mari de a primi viza, motivaţia, dorinţa de a se revedea şi vizita fiind mult mai mare decât pentru un prieten.
Se poate face invitaţie pentru o singură persoană, pentru un cuplu sau pentru o familie cu copii, atât timp cât gazda are condiţii să vă cazeze, număr de camere. prin asta mă refer la faptul că în Canada părinţii au dormitor separat de al copiilor, copiii dacă nu sunt bebeluşi, nu pot dormi fete cu băieţi în aceeaşi cameră chiar dacă sunt fraţi, iar dormitul pe canapea nu se practică decât pentru soţ atunci când a supărat-o pe soţie, nicidecum pentru musafiri.

fifi
16.04.2014, 17:37
Buna Corina, vroiam sa intreb daca extrasul de cont bancar trebuie tradus de asemenea. Multumesc mult!:)

Părerea mea este că nu trebuie tradus dacă este cont bancar din Italia, la ambasada canadiană de la Roma au probabil majoritatea angajaţilor cetăţeni italieni, precum la ambasada de la Bucureşti majoritatea români. Banca este o instituţie financiară care poate fi verificată ca statut legal, deci orice italian ştie dacă acel extras de cont este real sau fals, precum ştie şi poate traduce ce scrie acolo, nefiind, bănuiesc prea multă vorbărie într-un extras de cont. totuşi nu sunt sigură, o să postez întrebarea ta şi răspunsul meu şi pe forum, poate sunt şi alte opinii.

fifi
24.04.2014, 16:57
Întrebare:Buna, as avea si eu o intrebare.Daca as incerca sa vin in Canada cu viza de turist si sa imi caut de munca pe perioada de timp a vizei, presupunand ca gasesc un posibil angajator ,ce este cel mai avantajos sa fac pentru obtinerea permisului de munca? Multumesc

Răspuns: Pe perioada de timp a vizei de turist nu ai voie să lucrezi în Canada. Poţi însă să-ţi cauţi un agajator şi după aceea trebuie să te întorci în România sau ţara de rezidenţă permanentă şi să aplici pentru viza temporară de lucru, work permit. Ca turist, nu poţi aplica din Canada pentru obţinerea permisului de muncă.

fifi
03.05.2014, 20:26
Draga Corina,
X e numele meu si sunt de putin timp ajuns in Edmonton, cu viza temporara in baza unui LMO si permis de munca, pentru 2 ani.

Am o oferta de angajare mult mai convenabila la un alt angajator, este dispus sa ma ajute. Oferta e mult mai convenabila nu numai dpdv al banilor, unde se dubleaza salariul, ci si al activitatii. Aici unde lucrez sunt bucatar, oferta noua este de sofer distributie coletarie.

Acum caut informatii legate de posibilitatea schimbarii locului de munca, pasii ce trebuie facuti si daca sunt riscuri, care ar fi acestea. Ma gandesc ca nu cumva prin noua aplicatie sa nu existe posibilitatea sa pierd ce am acum.

Din experienta ta ce stii?
Ce e de facut?

Multumesc anticipat,
X

Bună X,
În primul rând trebuie să ştii că având permis de muncă pentru 2 ani, poţi lucra pentru orice companie din Canada, nu eşti legat şi nu depinzi de compania prin care ai ajuns în Canada şi nici nu te afectează pe viitor să zicem la aplicarea pentru rezidenţă permanentă în Canada. În cei 2 ani, poţi să lucrezi cât timp şi pentru cine consideri tu că e mai bine pentru tine, important este să ai tot timpul servici, pauze prea mari, de câteva luni să zicem, nu sunt văzute prea bine atunci când aplici pentru rezidenţă permanentă.

Prin urmare răspunsul la întrebarea ta e: DA, din punct de vedere legal poţi schimba compania pentru care lucrezi dar atenţie, există şi o parte mai delicată a acestei situaţii: mare atenţie la ce-ţi promit noii angajatori şi cum se ţin de cuvânt, fiind deja în Canada, multe companii te vor vrea, e uşor pentru ei, deja eşti acolo, nu mai trebuie să treacă prin tot chinul prin care a trecut compania care te-a adus în Canada dar tu trebuie să te concentrezi pe faptul că vrei să-ţi obţi rezidenţa permanentă, aşa că îţi sugerez să obţii cât mai multe informaţii despre compania la care vrei să te muţi, cum ar fi: pe cât timp e locul de muncă, dacă sunt dispuşi să te ajute cu obţinerea rezidenţei permanente şi să ai grijă să nu cazi din lac în puţ, crezi că e greu ca bucătar dar să vezi ce-nseamnă şofer la distribuţie, o să-ţi iese sufletul din tine şi din maşinuţa pe care-o vei conduce încercând să-i mulţumeşti şi pe clienţi şi pe cei de la head office.

Sper ca cele ce am scris să nu fie interpretate greşit, toţi vrem profit rapid dar când vrei să te stabileşti în Canada trebuie să gândeşti un pic pe termen lung, ştiu ... e grea aşteptarea şi sacrificiul dar eu cred că se merită.

Mult succes, numai bine şi nu te sfii să pui orice întrebare,
Corina.

fifi
19.05.2014, 14:51
Întrebare: salut fifi ma numesc ... si de ceva vreme ma interesez sa plec si eu in canada din cate am citi pe forum tu esti deja acolo .as vrea sa te intreb mai exact cum as puteaa gasi un angajator si daca sunt locuri de munca si pentru necalificati si care ar fi acele locuri de munca de care nu se intereseaza cei de acolo,eu acum lucrez in italia dar sa stricat treaba de tot aici am lucrat 6 ani ca montator de mobile acolo as putea gasi ceva asemanator sau orice job care nu are nevoie de o calificare anume.multumesc mult,daca ai placerea sa imi raspunzi e-mail meu e ... multumesc mult

Răspuns: Bună ...,
din păcate e greu să găseşti firme care angajează muncitori necalificaţi din afara Canadei. Contractorul cheltuie nişte bani şi face anumite demersuri pentru aducerea ta aici, ca să nu mai vorbim de timpul de aşteptare până îţi obţii tu viza, prin urmare nu vrea să rişte ca odată venit aici să nu faci faţă la cerinţele locului de muncă, de aceea se caută muncitori calificaţi sau care au măcar ceva experienţă în domeniul respectiv. Cum am zis, este greu dar nu imposibil. Cum găseşti astfel de firme? căutând pe internet, sunt multe agenţii inremediare sau direct la website-urile cu oferte de locuri de muncă în Canada, unele anunţuri menţionează că acceptă şi muncitori din afara Canadei.
Am creat un topic aici: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?20600-Anun%C5%A3uri-firme-care-angajeaz%C4%83-muncitori-cu-contract-%C3%AEn-Canada în care o să pun informaţii despre aceste companii, pe măsură ce aflu de ele, sper să te ajute, mult succes!

fifi
06.06.2014, 14:43
Întrebare:
Buna ziua, numele meu este ***. Imi cer scuze pentru deranj, sunt utilizator nou pe acest forum. Desi ma bate gandul de mai mult timp sa plec undeva in afara cu exceptia Europei sa zic, in Sua si Canada am tot vazut ca este foarte greu. Eu am lucrat 3 veri ca student in SUA in bucatarie, iar anul trecut cu viza H2B am reusit sa lucrez 7 luni. Anul acesta nu am mai dorit sa merg in acelasi loc si nu am gasit alt loc de munca pentru viza H2B. Intrebarea mea ar fi unde as putea cauta locuri de munca pentru Canada, cum se acorda acea viza temporara de munca, este dificil? Eu in Romania am terminat facultate si master de contabilitate dar nici macar nu am reusit sa profesez si as dori sa plec in alta tara, pentru inceput in ospitalitate fiindca acolo macar am experienta americana.
Multumesc frumos si scuze pentru deranj!

Răspuns:
Bună ***,
Procesul pentru vizele temporare de muncă în Canada este asemănător cu cel din state, cel mai dificil este să găseşti contractorul, asta necesită timp şi perseverenţă în a căuta pe net şi a trimite resume-ul (CV) la cât mai multe firme care acceptă angajaţi din străinătate sau agenţii intermediare de aici. Avantajul la a lucra în Canada spre deosebire de US este că poţi aplica şi obţii mult mai repede dreptul de şedere permanentă aici în cazul în care-ţi place şi vrei să te stabileşti aici.

În situaţia ta faptul că ai studii superioare şi experienţa de muncă în US, seriozitatea pe care ai arătat-o întorcându-te când vizele ţi-au expirat şi nu ai rămas ilegal în US, îţi vor creşte foarte mult şansele să-ţi fie aprobată o viză de muncă în Canada. Nu ştiu dacă ai apucat să răsfoieşti puţin forumul la secţiunile de emigrare în Canada, vei găsi informaţii şi linkuri care te vor ajuta să găseşti răspunsuri la multe din întrebările tale.

Ca un ajutor, un început pentru cei care caută locuri de muncă temporar în Canada am deschis un topic intitulat „Anunţuri, firme care angajează muncitori cu contract în Canada” pe care îl găseşti aici: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?20600-Anun%C5%A3uri-firme-care-angajeaz%C4%83-muncitori-cu-contract-%EEn-Canada&p=225632#top

Mult succes şi poţi adresa întrebări şi pe forum, poate vei găsi mai multe răspunsuri sau idei.

fifi
07.06.2014, 08:15
Întrebare:
Buna ziua.in primul rind va spun ca e prima oara cind folosesc un forum.asa ca daca am vreo greseala-scuze.am nevoie de un sfat:sint rezident permanent legal de** ani in *** si as vrea sa trec in canada.care ar fi drumul mai bun:viza de turist si acolo schimbata sau viza de munca direct.care ar fi pasii si restul.scuze daca deja ati explicat astea deja dar cum am zis nu ma pricep.eu am 40 ani.am absolvit colegiul universitar de ** si in *** am scos titlul de tehnic in ***.am nivel basic de engleza.am matusa stabilita in canada***.aici sint instalator de ***.care ar fi calea buna de mers ce trebuie facut..please. Multumesc anticipat si o zi buna.

Răspuns:
Bună şi bine ai venit pe acest forum şi sper să găseşti aici informaţii utile şi ajutor, nu trebuie să-ţi scuze. Ceea ce o să-ţi răspund nu considera că este exact un sfat, oricare dintre variante poate merge dacă te informezi corect şi nu renunţi pe parcurs, o să dau pe scurt avantajele şi dezavantajele fiecărei variante pentru situaţia ta:

-viza de turist este o metodă de a ajunge repede în Canada, se poate schimba dar e complicat, nimeni, nici chiar un avocat de emigrări, nu-ţi garantează 100%, durează ceva timp, timp în care tu stai în Canada fără să faci niciun ban până nu obţii permisul de muncă. această variantă o aleg de obicei cei foarte tineri care nu au locuri de muncă, nu au calificare sau experinţă de muncă şi sau sunt disperaţi să plece cât mai repede din ţară. În cazul tău este bine că ai rude în Canada care te pot ajuta cu obţinerea vizei de turist şi cazarea gratuită probabil dar trebuie să fii foarte atent cum completezi aplicaţiile trimise, la un refuz al vizei, va fii foarte greu să mai obţi altă viză de turist căci le va fii teamă să nu ramâi ilegal.

-viza de muncă este o alegere ideală pentru tine dacă reuşeşti să găseşti un contractor dispus să te angajeze, ai avantajul că ai lucrat în *** atâta timp şi prezintă încredere, foarte multe şanse să-ţi fie aprobat acest tip de viză, ai statut legal, ai de lucru din prima zi de Canada, posibilitatea prelungirii acestei vize şi posibilitatea stabilirii permanente aici.

- aplicarea pentru rezidenţă permanentă din afara Canadei ca "skilled worker" sau provincial nominee sunt iarăşi două variante la care te-ai califica şi prin care vii în Canada având toate drepturile, procesul durează mai mult şi costă ceva mai mulţi bani.

citeşte pe forum, sunt link-urile postate, gândeşte-te ce este cel mai bine pentru tine şi orice nelămurire ai, nu ezita să întrebi, cu ce pot, te voi ajuta.

fifi
10.07.2014, 17:44
Întrebare:
Buna ziua.In primul rind mii de multumiri pentru ajutorul dat in aceste pagini.Am o nelamurire:sint in contact cu o firma din saskatchewan care in acest moment asteapta sa.i fie procesata lmo si spera sa fie pozitiva si sa pot sa ma alatur companiei ...Avind noroc si iese lmo pozitiv ce trebuie sa facem fiecare sa nu fie probleme ulterior?ce taxe ar fi oficial?eu sint rezident de 10 ani legal in spania dar de ceva timp fara munca.Unde ar fi bine sa aplic-aici sau in romania?multumesc mult.o zi buna.

Răspuns:
Bună şi felicitări pentru găsirea firmei din SK. mai mult ca sigur o să le fie aprobată LMO deoarece această provincie are cerere de forţă de muncă enormă. Nu văd ce probleme ar putea fi, după obţinerea LMO-ului trebuie să-ţi trimită copie după LMO, oferta de muncă sau contractul şi cu ele aplici pentru work permit. aici găseşti toate informaţiile, formularele şi documentele necesare: http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/work.asp
taxa pentru work permit este de $155 canadieni: http://www.cic.gc.ca/english/information/fees/fees.asp#visas_permits
vor mai fi probabil şi alte cheltuieli cu poze, vizite medical dacă se cer, dovada a ce sumă de bani dispui, probabil se referă la costul biletului de avion, cazare şi întreţinere pentru cel puţin o lună după ce ajungi în Canada.
din moment ce eşti rezident legal în Spania cred că poţi aplica de acolo şi chiar este recomandat având în vedere că eşti stabilit acolo de atâta timp.
mult succes şi te mai aştept cu întrebări.

fifi
19.10.2014, 10:28
Întrebare:
Buna Fifi,ma scuzi ca te deranjez dar am vazut cateva postari de ale tale in legatura cu Canada. As vrea sa te intreb ce sfat mi-ai putea da. Am 20 de ani,am facut sport 17 ani,gimnastica,si la inceputul anului mi sa oferit un contract de munca ca antrenor in Toronto,dar acum din pacate mi sa spus ca nu poate baga actele la guvernul Canadei pentru a fi chemat acolo, eu ce pot sa fac?pot sa imi obtin o anumita viza si odata ajuns acolo sa mi se ofere contractul legal? Mi-ai fi de mareajutor daca ma poti ajuta cu un sfat. Multumesc

Răspuns:
Bnună Cristian,
Contractul de muncă nu se poate încheia decât dacă eşti în afara Canadei. Tipurile de viză cu care poţi veni sunt de turist sau de studii, cu cea de turist nu ai dreptul de muncă însă cu viza de studii poţi aplica pentru permis de lucru aici şi poţi lucra legal, adică angaja unde vrei tu. Asta este ceea ce ştiu eu, adică ce spune legea deşi am văzut în reclamele avocaţilor de emigrări de aici că printre serviciile oferite există şi schimbarea statutului de turist în cel de rezident temporar, deci cu drept de lucru. Nu ştiu exact cum fac ei asta, poate depinde şi de caz dar oricum avocaţii, ocupându-se numai cu asta, ştiu mai multe „şmecherii” sau să zicem cunosc şi portiţe în lege. Vorbesc de avocaţii de aici din Canada, ai mare grijă cu cei din România!!!
Îţi doresc mult succes şi te mai aştept cu întrebări.