PDA

Arată versiune întreagă : in aeroport, fara viza...

liviucezar
17.09.2010, 15:17
intrebare cat se poate de simpla... Ce sa intampla daca aterizezi intr-un aeroport din australia si nu ai viza? Care este procedura care o aplica autoritatile si cum decurge? Are careva idee?

elliane
18.09.2010, 02:53
Cred ca intrebarea ta "foarte simpa" este doar o gluma.(sau "masca" la spam?!)
Explica-mi intai cum te imbarci fara viza?

danref
18.09.2010, 03:18
Poate doreste sa foloseasca compartimentul trenului de aterizare ca ultima solutie ,cine stie .Oricum daca aterizezi fara viza nu uita sa ne spui si noua pe forum cum ai fost primit si cum au decurs procedurile pentru ca ce intrebi tu pe acilea nimeni inca nu a experimentat.
So,go for it dude!

FidelKatzo
18.09.2010, 03:25
poate ajunge sa arati legitimatia de reporter-fotoreporter..incearca si spune-ne si noua sa stim ce legitimatii merg..

liviucezar
18.09.2010, 06:38
daca vei merge vreo data la new york vei vedea, pe langa tine, in aeroport sunt o multitudine de oameni care nu au viza. Autoritatile americane interogheaza aceste persoane unii dingre ei sunt lasati sa intre, altii sunt tinuti intr-un fel de centru de detentie pana la elucidarea situatiei iar altii sunt trimisi acasa, de cele mai multe ori pe banii americanilor. Acesta a fost scopul intrebarii mele , si astea in conditiile in care viza pentru australia este electronica, nu se aplica nimic pe pasaport pana la vama.

danref
18.09.2010, 07:08
Urmaresc destul de des o emisiune ce se difuzeaza pe canalele australiene numita "Border Security" unde apar tot felul de cazuri care mai de care mai nastrusnice inclusiv smecle de conationali suparati dar niciodata nu s-a pomenit ca sa filmeze pe unul intrat fara viza.Nu pot sa-ti spun exact care e mecanismul ,pe vremea mea inca se folosea eticheta rozalie in pasaport,insa inclin sa cred ca computatoarele sunt legate intre ele cu locurile de imbarcare spre Australia.Asadar in clipa cand iti scaneaza aia pasaportu' pt imbarcarea spre Oz cel mai posibil taraitul de control sa zica pas.Incercarea moarte n-are.Bafta maxima!

encore
18.09.2010, 07:43
daca vei merge vreo data la new york vei vedea (...) astea in conditiile in care viza pentru australia este electronica, nu se aplica nimic pe pasaport pana la vama.
Daca vei merge vreo data mai mult in lume vei vedea ca la "vama" nu se aplica nimic pe pasaport, doar se controleaza bagajele. Pasaportul se controleaza la si de catre politia de frontiera, care este cu totul alta institutie decit "vama". Dar sint convins ca tu stiai lucrul asta ...:-).
Dar acum ca ai spus ca ai fost la New York, 90% din forumul asta au ramas muti de uimire, obiectiv atins, asa-i..

Viza chiar daca e electronica trebuie s-o tiparesti si s-o arati la plecare, cel putin asa e in tarile (observa plurarul) in care traiesc eu.

PS: danref acum vad mesajul tau, ai dreptate. Viza electronica e ca si biletul electronic (e-ticket). Adica are un numar care intra in sistemul aeroportului de plecare si care la check-in tre sa se pupe cu seria si numele de pe pasaport si biletul pt care a fost emisa. Sa zici ca daca-i "electronica" poti sa pleci fara e ca si cum ai zice ca poti sa mergi fara bilet, ca doar e-ticket.

Dom' reporter si foto, eu zic sa incerci sa mergi chiar si fara bilet. Daca te-ntreaba aia ceva le spui ca e "electronic".

Felicity
18.09.2010, 11:43
Dom' reporter si foto, eu zic sa incerci sa mergi chiar si fara bilet. Daca te-ntreaba aia ceva le spui ca e "electronic".

eu zic sa se autoteleporteze, mult mai eficient! ce atita tevatura cu viza si (e-)ticket?!

elliane
18.09.2010, 13:08
daca vei merge vreo data la new york...Cine a fost pe acolo stie ca,inca de la Amsterdam(sau unde faci escala)daca nu esti cu acte in regula nu te imbarci pentru state.

liviucezar
18.09.2010, 13:35
Cine a fost pe acolo stie ca,inca de la Amsterdam(sau unde faci escala)daca nu esti cu acte in regula nu te imbarci pentru state.

e..... Uite totusi ca acolo ajung si unii care nu au actele in regula. In fine, ma bucur ca toata lumea a presupus ca asta intentionez sa fac. Ma frapeaza insa agresivitatea limbajului. Oricum, va multumesc pentru inutilitatea informatiilor furnizate si va urez succes. Intre timp raspunsul l-am aflat de la insitutiile autorizate, informatii cu care nu are sens sa va obosesc si sa va intrerup reprizele de mistouri. mult succes!

danref
18.09.2010, 18:28
Daca vrei sa vorbim serios si civilizat ,vino nene cu intrebari pertinente si de bun gust (stii noi astia de prin diaspora cam avem alergie la potentialii "ilegali si fraudulosi")si vei avea surpriza ca stim sa purtam discutii absolut normale si aerisite pe subiecte ce merita toata atentia.In clipa cand vii cu asemenea aberatii nemaiauzite chiar nastrusnice ce ai dori sa auzi de la noi care nu suntem nici pe departe "Institutie autorizata" si care debitam numai "inutilitati".
Sa fii iubit si mult succes in orice ai de gand sa faci,legal sau pe langa :)

aramis_13
18.09.2010, 21:54
Cine a fost pe acolo stie ca,inca de la Amsterdam(sau unde faci escala)daca nu esti cu acte in regula nu te imbarci pentru state.
nu treci de checking nici la Bucureşti, dacă ai bilet pe tot parcursul ...

encore
19.09.2010, 06:31
eu zic sa se autoteleporteze, mult mai eficient! ce atita tevatura cu viza si (e-)ticket?!

Sau sa-si trimita Avatarul ..

eurotek
03.03.2011, 10:54
intrebare cat se poate de simpla... Ce sa intampla daca aterizezi intr-un aeroport din australia si nu ai viza? Care este procedura care o aplica autoritatile si cum decurge? Are careva idee?

Te pune in urmatorul avion - e gratis - si te intoarce inapoi la aeroportul din care ai plecat initial.

Dar nu prea inteleg cum cineva se poate embarca in avion fara viza de intrare in Australia, adica compania aeriana nu te lasa sa te urci in avionul lor.

ATENTIE, daca cumva reusesti sa te urci in avionul lor, folosind alt pasaport, atuncia la aterizare in Australia, neaparat sa evapori pasaportul, buletinul, orice act.
In cazul acesta, te vor lua si te vor inchide timp de cate luni vor ei, aici e dupa noroc. Dar tu daca esti destept, fie spui ca nu ai tara, fie spui ca esti din Elvetia, Luxemburg, Lichtenstein. In cazul acesta dupa vreo 9 luni de detentie, vor incerca sa te trimita in locurile acelea. Cand ajungi, de exemplu in Elvetia, elvetienii te trimit inapoi in Australia. Inca odata ajuns in Australia, declari iara ca esti din Elvetia, dar acuma bagi cerere pentru azil, in 3 luni obti sedere ! Unul din verisorii mei a facut treaba asta si i-a reusit. Bineinteles ca baiatul acesta sprache deutsch zer gut, nu ca mine !

Pisoi
03.03.2011, 12:44
Te pune in urmatorul avion - e gratis - si te intoarce inapoi la aeroportul din care ai plecat initial.

Dar nu prea inteleg cum cineva se poate embarca in avion fara viza de intrare in Australia, adica compania aeriana nu te lasa sa te urci in avionul lor.

ATENTIE, daca cumva reusesti sa te urci in avionul lor, folosind alt pasaport, atuncia la aterizare in Australia, neaparat sa evapori pasaportul, buletinul, orice act.
In cazul acesta, te vor lua si te vor inchide timp de cate luni vor ei, aici e dupa noroc. Dar tu daca esti destept, fie spui ca nu ai tara, fie spui ca esti din Elvetia, Luxemburg, Lichtenstein. In cazul acesta dupa vreo 9 luni de detentie, vor incerca sa te trimita in locurile acelea. Cand ajungi, de exemplu in Elvetia, elvetienii te trimit inapoi in Australia. Inca odata ajuns in Australia, declari iara ca esti din Elvetia, dar acuma bagi cerere pentru azil, in 3 luni obti sedere ! Unul din verisorii mei a facut treaba asta si i-a reusit. Bineinteles ca baiatul acesta sprache deutsch zer gut, nu ca mine !
...excrocherie si ilegalitate la drumul mare! :slap:
...nu e de mirare ca Romania nu obtine privilegii de la alte tari:thatsit:

eurotek
03.03.2011, 13:44
...excrocherie si ilegalitate la drumul mare! :slap:
...nu e de mirare ca Romania nu obtine privilegii de la alte tari:thatsit:

Ei manolo, escucha`me !

Asculta aici, uite cum sta treaba... Romania, din aia 190 si ceva de ani de cat timp exista ea, da chiar si de`dinaintea istoriei, totdeauna a fost o tara de consum. Niciodata nu afost o tara inovativa, si nici nu va fi !!! Chiar daca toti Romanii ar fi fost ingeri de corecti, tot asa de rau o vor duce, pentru ca nimeni din exterior nu are vreo obigatie, dragoste fata de Romani.

Defapt, nici nemti nu au nicio dragoste pentru greci, si nici grecii nu au nicio dragoste pentru austrieci. In cazul acestor alte tari, ce le tine pe ele deasupra, este unitatea nationala, inovatia si spiritul competitiv.(punct)

Este un subiect foarte complicat pentru a intelege de ce romania o duce rau. Romania o duce rau, din cauza slabiciunii romanilor, din cauza lasitatii care se dezvolta pe parcursul cresterii, maturizarii copilului roman. Din cauza ca romanul matur mai degraba se uita la meciul de fotbal a oierului Gigi, la OTV si la tot felul de muisti fara cascaval in cur, din cauza ca romananul e pe principiul "sa moara si capra vecinului", roman isi uraste vecinul de bloc, de scara. Este un spirit infectios, oriental balcanic, turcesc adanc infipt in cultura romaneasca care cauzeaza toate problemele !!!

Si eu, fiind tanar, de mic copil visam sa calatoresc la majorat, si uite ca o fac, si sunt foarte fericit !

Dar eu niciodata nu am sa ma milogesc la strain ! sa ma ofer sa fac slujbe de rahat !

Si inca ceva, tine minte ca si in Germania, US, Anglia, Suedia, numestele tu, sunt nele`giuitori !

Nu este vorba de cat de cinstit esti, ci este vorba de cat competitiv esti !

Romania nu are nevoie de imprumut FMI, romania are resurse, potential agricultul care numai Franta il are, dor totusi romanul este puturos, nu invata, nu invata ca agricultura in ziua de azi se face stand la birou si dirijand masinariile agricole prin satelin.

Unchiul meu are ferma agricolo in Baragan, si o duce excelent de bine ! Totul este computerizat la el, el sta si nu face nimika toata ziua. Si totusi, acest unchi al meu are si cetatenie nemteasca, in caz ca se impute draq treaba in romanika, sa o stearga in Germania.

E asa de complex explicarea, incat nici in 10 ani, nu o scoatem la capat.

Eu mi-am indeplinit obligatiile, am un o licenta in electrotechnica din Danemarka. Daca asi vrea m-asi putea duce sa lucrez pentru 2200-3000euro oriunde in EU. Dar, precum am mai spus, de mic copil, visam sa calatoresc, si nu vreau sa am o viata "normala".

Am fost acolo in US, peste tot in partea de sud-vest, in California si Texas, i-am luat la aia banii !!!

Pisoi
03.03.2011, 13:58
Ei manolo, escucha`me !
........
Eu mi-am indeplinit obligatiile, am un o licenta in electrotechnica din Danemarka. Daca asi vrea m-asi putea duce sa lucrez pentru 2200-3000euro oriunde in EU. Dar, precum am mai spus, de mic copil, visam sa calatoresc, si nu vreau sa am o viata "normala".

Am fost acolo in US, peste tot in partea de sud-vest, in California si Texas, i-am luat la aia banii !!!

Te-am subestimat maestre! ...de unde sa stiu eu ca esti si "injiner" ...dupa "nick" banuiam eu ca tre sa ai ceva in comun si teknica :d:
p.s. ai grije cu limbaju' ca nu vrem sa te pierdem si pe tine :ideea:

eurotek
03.03.2011, 14:12
Te-am subestimat maestre! ...de unde sa stiu eu ca esti si "injiner" ...dupa "nick" banuiam eu ca tre sa ai ceva in comun si teknica :d:
p.s. ai grije cu limbaju' ca nu vrem sa te pierdem si pe tine :ideea:

Multumesc faraoane, am sa injur in espanol, no te preocupa :cool: