PDA

Arată versiune întreagă : politist de frontiera?ceva job in domeniu as avea succes?

dacccy
02.09.2010, 10:01
Am terminat facultatea de psihologie (cu licenta) si am si diploma de postliceala2 ani -Scoala de agenti de politie de frontiera.-cunosc limba engleza nivel conversatie -nivel bun ,scris -bun,citit - nivel bun.
-franceza se afla la un nivel mai scazut .
As emigra in Canada ,intr-o zona unde se vb limba engleza.
Confesiune: crestina.(frecvantez momentan toate cultele crestine)
Intrebare:
As avea ceva succes sa emigrez .Alta meserie momentan nu cunosc.M-as putea folosi de cele 2 diplome?
Multumesc anticipat.

fifi
06.09.2010, 07:31
Ca poliţist de frontieră nu ştiu ce punctaj întruneşti, trebuie să te uiţi pe matrix-ul de la NOC (http://www5.hrsdc.gc.ca/noc/english/noc/2006/welcome.aspx), în schimb dacă ai facultatea de psihologie îţi poţi găsi un loc de muncă în mai multe domenii: resurse umane, consultant pe lângă şcoli, cămine de copii abandonaţi, adăposturi pentru cei fără case sau mai ştiu eu ce alte instituţii. Da, te poţi folosi de cele două diplome în calcularea punctajului pentru emigrare însă odată ajuns aici, nu e garantat că-ţi găseşti loc de muncă în exact acelaşi domeniu, depinde de ambiţia ta şi un pic de noroc.
Baftă!

dacccy
23.09.2010, 14:46
care ar fi primul pas?ar trebui sa ma inscriu al ceva cursuri?sau pot lucra direct cu cele 2 diplome.pt cursuri ar mai trebui sa platesc ?daca da...cam cat...fiindca ar trebui sa stiu cu cati bani ar trebui sa am la mine.

fifi
23.09.2010, 18:17
te înscrii şi la cursuri(de echivalare a studiilor) ele te ajută sau nu, din păcate se cam plătesc şi e vorba de sume cam mari, de ordinul miilor de dolari, mai şi durează mult timp, de la câteva luni de zile la câţiva ani. până atunci pe lângă faptul că trebuie să plăteşti şcolile ai nevoie de alţi bani ca să te şi intreţii, pe tine şi familia, de fapt nu trebuie să te chinui prea mult să te gândeşti cu câţi bani trebuie să vii căci e o limtă de bani pe care trebuie să arăţi că-i ai în cont încă înainte de a obţine viza şi dacă studiezi website-ul nu e mititică defel, suma... ei cer această sumă tocmai în ideea că nu te adaptezi prea repede în Canada, nu-ţi găseşti loc de muncă, să ai din ce te întreţine şi să nu apelezi la ajutorul social, adică să fii o povară pe umerii guvernului canadian, că au ei destule putori profitoare de pe urma sistemului care nu lasă omul să moară de foame-n drum.

eu una nu ştiu şi nici nu mă apuc să caut pe net sau în cartea de telefoane cât te-ar costa pe tine cursurile în domeniul tău căci sunt mii de colegii, universităţi şi instituţii în Canada din care poţi alege, în funcţie de preţ şi reputaţie şi una peste alta, pe lângă faptul că-ţi răspund ţie acum, pe forum, mai am şi vreo două maşini de rufe la spălat şi călcat şi alte treburi pe aici prin viaţa mea dar te-nvăţ cum să faci:

fiind încă în România apucă-te mai întâi şi vizitează website-urile cu oferte de locuri de muncă din Canada, în diverse provincii unde te-ar tenta să te stabileşti, le-am postat pe forum şi mai postez o dată pe cel mai la îndemână: http://www.jobbank.gc.ca/prov-eng.aspx?OfferpPage=50&Student=No dacă dai click pe "Wages & Salaries", pe bara din stânga vei afla minimul, maximul şi mediul salariu plătit pentru fiecare ocupaţie în Canada în provincia selectată.

mergi pe profile cu cuvinte cheie de ocupaţii sau dă căutare la toate şi vezi care e mai plătit mai bine şi ce cerinţe sunt, studii, vechime... dacă nu cunoşti titlurile ocupaţiilor, mergi la matrix-ul dat de mine la NOC mai sus şi vei găsi fişa postului pentru fiecare.

ca un sfat, pentru tine şi pentru toţi care citesc, eu am lucrat în resure umane şi am angajat oameni: în Canada nu contează atât studiile pe care le ai, mai ales cele din ţara de unde vii, ele pot fi falsificate adică scrii în CV tot ce vrei, în funcţie de postul pe care aplici, foarte rar şi pe posturi foarte importante, respectiv în companii foarte mari verifică asta sau cer dovada studiilor, contează însă foarte mult experienţa avută în muncă în Canada sau/ şi cât de bine pregătit mergi la interviu pentru postul respectiv.

ca poliţist de frontieră nu îţi vei găsi de la inceput deoarece în astfel de funcţii, la fel ca orice loc de muncă în armată, poliţie, şi multe alte instituţii ce aparţin de guvern se cere să fii cetăţean canadian iar tu când vii vei fii doar rezident permanent pentru câţiva ani buni de zile, mi se pare că vreo 4-5.

aşa că apucă-te de căutări şi citit pe net, oricum nu-ţi strică, până ajungi la interviu va trebui să ştii o grămadă de lucruri despre Canada.

baftă!