PDA

Arată versiune întreagă : Taxi

calin
20.08.2010, 22:14
Taxi 1

Luminile strazii ma fac sa inteleg ca e noapte. Galusca de fericire pe care o astept, ma-ntarata si imi spune: asteapta! Aprind lampa interioara din taxi-ul meu, purtator de viata, si fac calcule: o paine, un gand, o portie de iubire, un litru de lapte, o muzica buna (aia ce-ti umbla pe la sufletel) si o secunda ce te-ndeamna inspre ratacire. Noaptea e tarzie si vrerile asemenea. Privesc si atat! Ma bucur pentru cei ce, imbratisati, stiu sa preumble gandurile intre doua stari: aceea de a fi si aceea de a dori! Sunt atat de fericit incat imi simt tristetea.
Portiera se deschide si totul se transforma-n comunicare! Doua inimi bat langa a mea si totusi atat de departe:
-Pe Nemuririi 7.
Dupa lumina verde a semaforului vietii demarez. E atat de liniste! Totul devine Nimic. Doua inimi bat! Cred ca si a mea. Nu stiu. Luminile noptii alearga pe langa noi. Da, suntem Noi. Cel putin la numar. Sunt atat de proaspat in meserie incat istoria a uitat de mine. Habar nu am unde e strada Nemuririi. Nu intreb nimic. Conduc si atat.
-Aici va rog!
Disperat opresc. Primesc pretul in sentimente. Ma bucur pentru ciubucul consistent (doua bancnote de “multumesc”). Sunt fericit dar singur. Le asez cu grija in portmoneul plin cu iubire si plec mai departe in luminile noptii. Stiu ca acolo voi gasi alte inimi, alta paine, alta ratacire.
E atat de bine!
E atata prospetime!
Sunt oameni!
Sunt sloiuri topite-n imbratisari!
Sunt luminile nevazute pan-acum!
Sunt eu dar altfel!