PDA

Arată versiune ntreagă : Revelion 2010-2011

adi200
09.08.2010, 12:10
Salutare la toata lumea si Bine v-am gasit!!!!

Suntem 2 familii din Montreal si intentionam sa venim in perioada 26 decembrie 2010 - 2 ianuarie 2011 in Ft.Lauderdale sau Miami pentru o vacanta de Revelion.
Ne-ar interesa info cu privire la eventuale organizari de petreceri romanesti de Revelion (restaurante, biserici, etc), precum si alte sfaturi sau idei pentru petrecerea timpului in aceasta perioada a anului.

Multumim frumos,
Adrian

nick40
09.08.2010, 22:48
Sunt citeva optiuni:

Biserica ortodoxa din Miramar
Biserica ortodoxa a romanilor din Serbia
Restaurant Transilvania
Restaurant Casa Romaneasca

adi200
09.08.2010, 23:42
Mersi pentru raspuns, Nick

Ai cumva ceva numere de telefon de la aceste locatii si info mai multe, in sensul de cit de reusite sunt Revelioanele organizate acolo sau orice alt fel de informatii?

Locatiile respective sunt departe de Fort Lauderdale?

Mersi,
Adrian

divo
10.08.2010, 00:07
Mersi pentru raspuns, Nick

Ai cumva ceva numere de telefon de la aceste locatii si info mai multe, in sensul de cit de reusite sunt Revelioanele organizate acolo sau orice alt fel de informatii?

Locatiile respective sunt departe de Fort Lauderdale?

Mersi,
Adrian

Google is your best friend! Sau din ciclul "pica para malaiatza...":P

adi200
10.08.2010, 00:18
Sper sa nu fie multi ca tine pe-acolo...:):)

Ma intereseaza in primul rind impresii "la cald" cu privire la organizarea Revelionului in respectivele locatii...restul intrebarilor (numere de telefon, distante) se vroiau doar ca garnitura :))

Dormi mai linistit acum?

divo
10.08.2010, 01:05

Ma intereseaza in primul rind impresii "la cald" cu privire la organizarea Revelionului in respectivele locatii...restul intrebarilor (numere de telefon, distante) se vroiau doar ca garnitura :))

Dormi mai linistit acum?

Ha ha ha! Deci vrei un revelion "fierbinte"? Plus "garnitura"? C'mon man gugal,gugal,gugal! Aoleu,acuma vad ca ai intrebat si de distante! In mile sau km?:-hGugal meps,my friend!

P.S. Si daca-s multi ca mine ce o sa faci? :thinking:
Eu dorm foarte linistita, multumesc de gandurile "bune"!:-h

adi200
10.08.2010, 07:58
Eu dorm foarte linistita, multumesc de gandurile "bune"!:-h

La doamne...numai de bine si la modu' serios, fara ghilimele!

ModestMouse
10.08.2010, 08:50

Nu te ingrijora Adi, nu sunt multi ca ea; Divo este unica...

adi200
10.08.2010, 08:55
Incep sa ma conving...asta o face si atit de speciala si draguta! :)

ModestMouse
10.08.2010, 08:59
Incep sa ma conving...asta o face si atit de speciala si draguta! :)

Some people just can't help it!

divo
10.08.2010, 09:20
Vezi Adi ce-ai facut? Cum ai aparut tu si eu,au aparut si mustele minoritare! Din alea obraznice si care stau in dulap.
Atentie ,tine gura inchisa! Dar mai ales atentie la partile dorsale!
Ha ha ha!:)))))

P.S. Ca tot cautai revelion "fierbinte". :)))))):-h

adi200
10.08.2010, 09:39
Lasind gizele la o parte :), chiar nimeni nu poate scrie o impresie despre Revelioanele din Florida????

Fierbinte oricum o sa fie in comparatie cu zapada de la Montreal :):)

ModestMouse
10.08.2010, 10:26
Vezi Adi ce-ai facut? Cum ai aparut tu si eu,au aparut si mustele minoritare! Din alea obraznice si care stau in dulap.
Atentie ,tine gura inchisa! Dar mai ales atentie la partile dorsale! Ha ha ha!:)))))

Daca nu-ti plac obiectele introduse in partea dorsala, nu mai sta cu fundu belit (cuvantul tau preferat) la fereastra deschisa.

Lasind gizele la o parte chiar nimeni nu poate scrie o impresie despre Revelioanele din Florida????
Fierbinte oricum o sa fie in comparatie cu zapada de la Montreal

Mai ai putina rabdare pana apare "Romi in florida" ca el este decanul vieti mondene din FL.

romi_in_florida
10.08.2010, 15:52
Biserica la care am fost eu de revelion de doua ori :
Romanian Orthodox Church
6232 Fillmore St.
Hollywood, Fl 33024 (La nord de Ft Lauderdale, sau 15 mile la nord de Miami)

Petrecere este cu perechi de romani 65+ in general. Inbracati frumos, si danseaza perinita, etc. Aduce banda romaneasca din Chicago, si muzica mai mult taraneasca. No DISCO/Top40. Nu prea are tineret pe acolo. Costa $65 + de persoana (poate $80) plus bautura alcoholica o cumperi tu de la bar (vinuri romanesti, ceva bere mi se pare, etc)

Mai sint inca 4 alte biserici romanesti pe acolo. O sa mai aflu despre ele inainte de revelion..
Stai sa vad daca nu ma arunca afara protestantii.

Posibil ca petrecerea cea mai buna sa fie "downtown" Hollywood, unde este cofetaria romaneasca Chocolata sau asa ceva. Restaurantul Transilvania e la 200m de centru, dar dupa citeva sticle de bere, ce conteaza. Cofetaria e destul de buna la prajituri, restaurantul Transilvania nu face ciorba cu bors, asa ca eu refuz sa ma duc pe acolo.

Nu am gasit Casa Romaneasca inca, dar voi incerca curind.
Unde sint romancele locale ? Hai treziti-va.
Divo, tu esti din LaLa land, du-te la Santa Monica, si Long Beach/Huntington Beach daca te-ai plictisit cu vederile locale.

Cind se sfinteste tuica, inainte sau dupa ce o beau ? Oops !!!

Romi

adi200
11.08.2010, 07:30
Mersi Romi pentru info...orice alta informatie ne vei mai putea da ar fi de mare folos...a propos, stii ceva de biserica parintelui Adrian Balescu, parca Sfinta Treime se numeste?

Tuica de Montreal vine odata cu noi :):):)

nick40
11.08.2010, 22:11
Adi,

Asta este siteul bisericii din Miramar:

http://www.bisericasfantatreime.blogspot.com/

Imi pare rau daca nu trebuia sa pun linkul aici,nu sunt sigur daca se poate sau nu.

adi200
16.08.2010, 12:06
Bun,

Vad ca nu se mai inscrie nimeni la cuvint...inseamna ca ori pe acolo nu sunt romani, ori ca au schimbat religia si nu mai sarbatoresc Anul Nou!!!! :):)

keyframe14
16.08.2010, 12:11
Bun,

Vad ca nu se mai inscrie nimeni la cuvint...inseamna ca ori pe acolo nu sunt romani, ori ca au schimbat religia si nu mai sarbatoresc Anul Nou!!!! :):)In Ft Lauderdale/Miami e cea mai mare comunitate din Florida peste 200 000 cred. Dar in perioada aia doar turistii englezi si canadieni vin in aici, floridienii se duc la sky, snowboarding iarna..:d:

Nicole
16.08.2010, 15:50
Bun,

Vad ca nu se mai inscrie nimeni la cuvint...inseamna ca ori pe acolo nu sunt romani, ori ca au schimbat religia si nu mai sarbatoresc Anul Nou!!!! :):)

Eu nu-s din Miami asa ca nu te pot ajuta cu informatii in schimb am o nelamurire : ce treaba are biserica cu anul nou ?:thinking:

adi200
17.08.2010, 08:00
Eu nu-s din Miami asa ca nu te pot ajuta cu informatii in schimb am o nelamurire : ce treaba are biserica cu anul nou ?:thinking:

Najpa cind ai nelamuriri in viata...nu ajuta la psihic!!!!
Pai sa zicem ca dpdv organizatoric exista o traditie in America de Nord ca bisericile ortodoxe sa organizeze revelioane, iar dpdv a ceea ce am scris eu, sa zicem ca nu toate religiile sarbatoresc Anul Nou in aceeasi perioada...esti mai lamurita acum????

Intrebarea mea este...daca tot nu esti din Miami si nu poti face niciun comentariu, de ce-ti mai pierzi aiurea timpul si energia?????

encore
17.08.2010, 09:26

... De fapt ce treaba are romanii cu anul nou? Ce draq, la Montreal tot intre romani sta, in concediu sa cara cu alta familie de romani dupa ei si cauta sa faca revelionul numai cu romani. Sie de preferat la biserica, marfa de marfa, nu asa ...

Nicole
17.08.2010, 10:18
Najpa cind ai nelamuriri in viata...nu ajuta la psihic!!!!
Pai sa zicem ca dpdv organizatoric exista o traditie in America de Nord ca bisericile ortodoxe sa organizeze revelioane, iar dpdv a ceea ce am scris eu, sa zicem ca nu toate religiile sarbatoresc Anul Nou in aceeasi perioada...esti mai lamurita acum????

Intrebarea mea este...daca tot nu esti din Miami si nu poti face niciun comentariu, de ce-ti mai pierzi aiurea timpul si energia?????

Daca tot esti pro economie a timpului si energiei de ti le-ai mai pierdut raspunzandu-mi rautacios ? Puteai foarte bine sa treci peste intrebarea mea daca ti s-a parut deplasata.
Lumea face revelionul la restaurante,dau petreceri acasa,munte s.a.m.d daca nu o dadeai inainte cu bisericile nu mai aveam nelamuriri si nu-ti mai stricam aura energetica cu intrebarea mea :boo:

... De fapt ce treaba are romanii cu anul nou? Ce draq, la Montreal tot intre romani sta, in concediu sa cara cu alta familie de romani dupa ei si cauta sa faca revelionul numai cu romani. Sie de preferat la biserica, marfa de marfa, nu asa ...

Pai asta m-a bagat si pe mine in ceata ,daca zicea ca vrea sa faca Craciunul sau Pastele la biserica nu mai aveam nelamuriri dar Anul Nou + biserica nu se pupa in capul meu .

adi200
17.08.2010, 10:47
Bey encore, daca lui nicole i-am raspuns (chiar asa ''rautacios'' cum spune ea:)...pentru papagali, care tot pe forumuri romanesti dau lectii de integrare, chiar ca n-am timp...deci, ignore.

Nicole, scuze daca am fost rautacios...nu stiu de cit timp esti in America de Nord, dar practica organizarii de revelioane romanesti la bisericile ortodoxe este destul de veche. Pina la urma nu locul conteaza, ci faptul ca te poti intilni cu alti romani si petrece Anul Nou asa cum iti place.

Sper ca am fost mai putin rautacios acum :)

Numai bine,