PDA

Arată versiune întreagă : loc de munca Germania- Bamberg sau Frankfurt Am Main

popescumac@gmail.com
06.08.2010, 05:38
Buna ziua!
Am vazut multe anunturi de cautare de locuri de munca.
Vin si eu cu marea rugaminte daca stiti vreun loc de munca pentru mine sau sotul meu in regiunile afisate mai sus va rog sa ma contactati.
Tin sa mentionez ca am mai stat in Germania in Bamberg si Frankfurt, am lucrat amandoi, sotul si fiul meu au dubla cetatenie. Problema a fost cand ne-am hotarit sa venim in Romania, din cauza ca sotul meu a ramas somer in Germania, si ca romanii crescuti la casa se plictisea nefacand nimic.
Asta a fost in 2007.
De atunci am incercat sa plecam inapoi dar nu am gasit de lucru ceva serios( sute de CV-uri trimise la Arbeitsamt fara raspuns).
Daca va sta in putere sa ne ajutati cu un sfat sau un loc de munca, va rugam nu ezitati sa o faceti.
va multumim!

sorin
06.08.2010, 09:42
numele de forum de tip adresa de email nu se admit. alege-ti alt nume, trimite-mi-l pe pm, sau scrie-l aici si ti-l voi schimba. daca nu, contul iti va fi suspendat si vei fi nevoit sa-ti faci altul.
citeste si regulamentul de postare.

tonita
09.08.2010, 14:10
...CV-uri trimise la Arbeitsamt
Daca va sta in putere sa ne ajutati cu un sfat sau un loc de munca, va rugam nu ezitati sa o faceti.
...

E inutil sa trimiteti CV-uri la Arbeitsamt.
Institutia nu se ocupa cu mijlocirea de locuri de munca pentru nerezidenti si se numeste de câtiva ani "Bundesgentur für Arbeit."

Lucru "serios"- e foarte greu de gasit fara limba germana si concretizarea domeniului de activitate. Poate ajuta sa spuneti mai exact ce vreti sa lucrati.

De la anul se permite si românilor sa lucreze fara restrictiile de pâna acum in Germania. Se vor cauta si in continuare îngrijitori care lucreaza legal si primesc minimum ca. 8 Euro pe ora.

germania
25.01.2012, 05:36
Buna ziua!
Am vazut multe anunturi de cautare de locuri de munca.
Vin si eu cu marea rugaminte daca stiti vreun loc de munca pentru mine sau sotul meu in regiunile afisate mai sus va rog sa ma contactati.
Tin sa mentionez ca am mai stat in Germania in Bamberg si Frankfurt, am lucrat amandoi, sotul si fiul meu au dubla cetatenie. Problema a fost cand ne-am hotarit sa venim in Romania, din cauza ca sotul meu a ramas somer in Germania, si ca romanii crescuti la casa se plictisea nefacand nimic.
Asta a fost in 2007.
De atunci am incercat sa plecam inapoi dar nu am gasit de lucru ceva serios( sute de CV-uri trimise la Arbeitsamt fara raspuns).
va multumim!

Buna !

Incearca pe www........ daca inca mai cauti un loc de munca in Germania.
Si toni42 vezi ca Germania a mai amanat munca pentru romani fara drept de lucru pana in 2014.

O zi faina in continuare !

ediat de sorin: linkurile personale sau comerciale pentru reclama nu se admit. recomand oricui sa citeasca regulamentul inainte de a posta. adrese de email si numere de telefon pentru contact, se admit. contul initiatorului topicului a fost suspendat permanent. pentru reclama, aici (http://www.romanian-portal.com/Publicitate/)

tonita
25.01.2012, 15:40
O calificare cât de de cât serioasa îti da oricând sansa unui loc de munca în Germania, germania!
Se cauta "fachkräfte" si ori ce firma care nu le gaseste are posibilitatea sa le ia din România. Singura conditie suplimentara e sa pricepi ce vrea angajatorul de la tine. Diplomele se pot echivala, cu prioritate cele de studii superioare dar si celelalte.

Ceea ce pare de neînteles unora este, de ce sefu' nu vorbeste engleza si e interesat mai mult de calificare!
Sanse si riscuri sunt, berechet!